Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Probleme Orange - semnal

- - - - -
  • Please log in to reply
813 replies to this topic

#757
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
asta  nu depinde de ei neapArat. antenele pot fi functionale dar din cauza viscolului undele sa se propage greu

asta  nu depinde de ei neapArat. antenele pot fi functionale dar din cauza viscolului undele sa se propage greu

#758
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
In zona mea, Vodafone si Orange au antenele pe acelasi bloc.In momentul asta, Vodafone are semnal full 2G si acceptatil 3G, iar Orange are semnal la lipsa sau la limita 2G si 3G lipsa. In rest, in celelalte zile, au semnal aproximativ similar. Azi e exceptia. Din cauza asta presupun ca antena Orange e problema, si nu conditiile meteo.

Edited by Getodacul, 26 January 2014 - 22:06.


#759
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,107
  • Înscris: 04.10.2005
Pai, inainte aveai?

#760
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Da, inainte aveam. Si problema persista. Sper cand se termina codul portocaliu sa isi revina repede, deja de 3-4 zile nu mai am semnal in interior deloc, cu unele scurte reveniri slabe.

#761
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,107
  • Înscris: 04.10.2005
E cazut linkul de la antena de langa tine... probabil de la vreme

#762
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
Cred că trebuie anunțați cei de la 411.

#763
xraye51

xraye51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.08.2013
dintr-o dată nu aveam semnal orange,
edge și 3G,3G+ am băgat în 5telefoane
si la fiecare scria introduceți simul [ http://s30.postimg.org/dq0ov8ssh/shot_000001_19800106024047878.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#764
varu_sandel

varu_sandel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 03.10.2011

 xraye51, on 08 februarie 2014 - 16:45, said:

dintr-o dată nu aveam semnal orange,
edge şi 3G,3G+ am băgat în 5telefoane
si la fiecare scria introduceţi simul [ http://s30.postimg.org/dq0ov8ssh/shot_000001_19800106024047878.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie inlocuit simul!! :P

#765
xraye51

xraye51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.08.2013

 varu_sandel, on 08 februarie 2014 - 19:02, said:



Trebuie inlocuit simul!! :P
Mersi. Înlocuirea sim-ului se face gratis. Anul trecut unui prieten și lui s-a întâmplat la fel,au schimbat

#766
onyx-studio

onyx-studio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2013
Probleme cu semnalul orange si in cartierul Nufarul din Oradea (Aleea Zidarilor nr.1). Telefonul afiseaza semnal full insa problemele sunt pe uplink, auzi bine persoana cu care vorbesti la telefon dar nu te aude ea pe tine, asta daca vorbesti cu cineva din alta zona ca daca se initiaza o convorbire locala situatia e si mai grava. Din pacate problema persista de mai bine de 2 luni. Se pare ca toti care locuiesc in zona asta au probleme de genul, deci nu e vina telefonului, aceleasi telefoane merg bine in alte zone. Locuiesc acum in alta zona unde nu am probleme cu semnalul, dar daca sun pe cineva din cartierul Nufarul aud persoana cu o gramada de intreruperi si pasaje lipsa. Teroare cu semnalul orange.

Edited by onyx-studio, 13 February 2014 - 22:40.


#767
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Combinatia castigatoare: radiatiofobi+optimizare priceputa...In Oradea e greu de pus antene pe blocuri, lumea nu le mai vrea. Daca nu esti Digi sa ai "spate", adio site-uri noi. Iar alea vechi se demonteaza cand expira contractul de inchiriere.

Edited by hupogramos, 13 February 2014 - 23:07.


#768
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 onyx-studio, on 13 februarie 2014 - 22:24, said:

Probleme cu semnalul orange si in cartierul Nufarul din Oradea (Aleea Zidarilor nr.1). Telefonul afiseaza semnal full insa problemele sunt pe uplink, auzi bine persoana cu care vorbesti la telefon dar nu te aude ea pe tine, asta daca vorbesti cu cineva din alta zona ca daca se initiaza o convorbire locala situatia e si mai grava. Din pacate problema persista de mai bine de 2 luni. Se pare ca toti care locuiesc in zona asta au probleme de genul, deci nu e vina telefonului, aceleasi telefoane merg bine in alte zone. Locuiesc acum in alta zona unde nu am probleme cu semnalul, dar daca sun pe cineva din cartierul Nufarul aud persoana cu o gramada de intreruperi si pasaje lipsa. Teroare cu semnalul orange.


Salut,
Te rugam sa ne trimiti intr-un mesaj privat numarul tau de telefon si urmatoarele informatii necesare pentru verificarea acoperirii in zona respectiva:
- data aparitiei situatiei si descrierea exacta a modului ei de manifestare (lipsa semnal sau semnal slab),
- unde anume se manifesta pierderea totala/partiala a semnalului (numai in interiorul sau si in exteriorul cladirilor) si zona geografica vizata (numarul/numele strazii din Carasova, judetul Caras - Severin),
- tipul de retea folosit (banda/frecventa GSM, 3G etc.),
- cate linii de semnal exista pe telefonul tau in total: cate iti sunt afisate atunci cand te afli in interiorul cladirii si, la fel, cate linii sunt afisate atunci cand te afli in aer liber la adresa indicata de tine,
- simptomele aparute si cateva exemple de apeluri in care s-au manifestat aceste simptome [exemple recente de convorbiri (din ziua in care ne-ai semnalat situatia sau maxim cu o zi in urma), de tipul: apel de pe 07XXXXXXX catre 07XXXXXXX, in data…, la ora…, cu mesajul de eroare primit],
- ce anume se intampla cand incerci sa initiezi apeluri /cand alte persoane incearca sa te contacteze,
- daca situatia este aceeasi indiferent de intervalul orar.
O zi buna,
Orange Helpers

#769
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,878
  • Înscris: 26.02.2010

 Orange_helper, on 14 februarie 2014 - 10:47, said:



Salut,
Te rugam sa ne trimiti intr-un mesaj privat numarul tau de telefon si urmatoarele informatii necesare pentru verificarea acoperirii in zona respectiva:
- data aparitiei situatiei si descrierea exacta a modului ei de manifestare (lipsa semnal sau semnal slab),
- unde anume se manifesta pierderea totala/partiala a semnalului (numai in interiorul sau si in exteriorul cladirilor) si zona geografica vizata (numarul/numele strazii din Carasova, judetul Caras - Severin),
- tipul de retea folosit (banda/frecventa GSM, 3G etc.),
- cate linii de semnal exista pe telefonul tau in total: cate iti sunt afisate atunci cand te afli in interiorul cladirii si, la fel, cate linii sunt afisate atunci cand te afli in aer liber la adresa indicata de tine,
- simptomele aparute si cateva exemple de apeluri in care s-au manifestat aceste simptome [exemple recente de convorbiri (din ziua in care ne-ai semnalat situatia sau maxim cu o zi in urma), de tipul: apel de pe 07XXXXXXX catre 07XXXXXXX, in data…, la ora…, cu mesajul de eroare primit],
- ce anume se intampla cand incerci sa initiezi apeluri /cand alte persoane incearca sa te contacteze,
- daca situatia este aceeasi indiferent de intervalul orar.
O zi buna,
Orange Helpers


Ce treaba are judetul Caras-Severin cu problema descrisa in orasul Oradea???

#770
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 aris86, on 14 februarie 2014 - 11:43, said:



Ce treaba are judetul Caras-Severin cu problema descrisa in orasul Oradea???

Salut,
Ne pare rau pentru eroarea din postarea anterioara. Locatia despre care avem nevoie de mai multe informatii este cea specificata de userul "onyx-studio" si anume cartierul Nufarul din Oradea (Aleea Zidarilor nr.1).
O zi buna,
Orange Helpers

#771
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
S-a facut ceva cu semnalul in Nufarul? Probleme cu semnalul erau si in centru la Baile 1 Mai, jud. Bihor. Daca te duci mai aproape de hotelul Ceres, e jale. Ca sa nu mai zic de hotelul in sine sau de parcul central din statiune. Am semnalat problema inca din 2012 si nu se intamplase nimic pana spre sfarsitul lui 2013. Nu se poate asa ceva. Am sunat atunci si ma punea domnisoara de la RC sa-i dau exemple de apeluri intrerupte. Mai fratilor, e una dintre cele mai mari statiuni din Romania ( face parte din Baile Felix) si majoritatea locuitorilor au Orange. Iar Orange da din coate si-i trebuie dovezi! Ar trebui sa aiba full semnal si in beciuri acolo, nu sa stai cu telefonul prin hotel cat mai pe fereastra si aia deschisa pentru o amarata de liniuta de semnal pe edge. De 3g nici pomeneala la parterul hotelului Ceres.
Faceti fratilor ceva, pentru ca toti va injura si e pacat de brandul Orange!
Digi si Cosmote au semnal full in aceleasi locuri unde Orange are ioc.

Edited by vio73, 14 February 2014 - 17:26.


#772
xraye51

xraye51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.08.2013
Orange shop din Satu mare e dezastru! Am fost să văd ce rezolv. la numai știu care ghișeu am prins o tută domnișoară care nu știa ce să răspundă. a verificat sim-ul și mi-a răsp că nu am reincarcat cartela si mi-au taiat simul. am explicat la femeia ca sunt in per de gratie si e valabil cred pana in martie,am spus la doamna si dadea din umeri.dupa asta am cerut schimbarea sim-ului,numai ca simul e inactiv. am cerut reactivarea sim-ului. este posibil numai daca fac un abonament pe 3luni,45ron/luna sau pe un an 25ron/luna

#773
onyx-studio

onyx-studio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2013
Adineauri in timp ce citeam mesajul de la Orange_Helper vorbeam si cu cineva din cartierul Nufarul din Oradea. Convorbirea a fost jalnica, s-a intrerupt de nu stiu cate ori si o gramada de intreruperi. Am observat ca sunt momente in care se aude bine pentru o perioada mai lunga. Cu toate acesta mesajul care l-am primit in privat este acesta: Salut, Am verificat acoperirea in zona pe care ne-ai mentionat-o si iti putem confirma ca nu exista probleme de semnal in Oradea, cartier Nufarului, pe Aleea ZIdarilor. Cu toate acestea, iti recomandam sa iei legatura cu una din persoanele din zona si sa-i recomanzi sa ne apeleze de la locatia respectiva, pentru verificari punctuale.
O zi buna,
Orange Helpers


Da, afara in fata blocului nu prea exista probleme, persoana apelata chiar a iesit afara sa facem un test si ne-am auzit bine vreo 10min cat a tinut convorbirea. La interior e jale. Totusi tin minte ca in urma 1an sau 2 in acelasi apartament nu exista nici o problema cu semnalul. Poate detine cineva vre-un gsm jammer Posted Image

#774
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 28.08.2007

 xraye51, on 14 februarie 2014 - 17:43, said:

Orange shop din Satu mare e dezastru! Am fost să văd ce rezolv. la numai ştiu care ghişeu am prins o tută domnişoară care nu ştia ce să răspundă. a verificat sim-ul şi mi-a răsp că nu am reincarcat cartela si mi-au taiat simul. am explicat la femeia ca sunt in per de gratie si e valabil cred pana in martie,am spus la doamna si dadea din umeri.dupa asta am cerut schimbarea sim-ului,numai ca simul e inactiv. am cerut reactivarea sim-ului. este posibil numai daca fac un abonament pe 3luni,45ron/luna sau pe un an 25ron/luna

Stilul tipic de a ,,combina" al vanzatorilor! Asa a patit si fratele meu, dar a 2-a oara am fost si eu la domnu' de la Shop-ul din CLuj Polus Center...a schimbat gratuit sim-ul, dupa mai multe explicatii genul abonament pe 3 luni...
Iar conform acestui link Orange , ar trebui sa iti schimbe simul gratuit. Odata la 2 ani (inainte era 1 an parca), ai DREPTUL sa ti-l schimbe gratuit. Daca nu vrea, suna la Call Center in timp ce esti cu el de fata. Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate