Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Pe unde va trece noua autostrada Bucuresti-Ploiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
se vor apuca de tronsonul 2 mai intai:

http://www.hotnews.r...esti-Brasov.htm

#38
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
In lungul sos. Colentina exista spatiu suficient pentru un pasaj cu 2 benzi + linie de tramvai; probabil vor mai taia din trotuare pentru inca 2 benzi laterale, nu am idee ce se va face in final.

#39
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 DanCld, on Mar 16 2007, 01:57, said:

In lungul sos. Colentina exista spatiu suficient pentru un pasaj cu 2 benzi + linie de tramvai; probabil vor mai taia din trotuare pentru inca 2 benzi laterale, nu am idee ce se va face in final.
oricum pana o s-o termine , o sa imi pierd carnetul la pensie.

nu cred ca premaria sec 2 s-a gandit la ce o sa faca cu puhoiul de masini care vor intra pe acolo. de fapt in ppt mentionat de voi se zice " nu o sa se faca nici un fel de demolari in bucuresti". great....

in basmele frumoase in care se va da la termen si de calitate autostrada, probabil eu am sa aleg urmatoarea varianta: dn1 -noua sosea de centura - autostrada . atat la intrare cat si la iesire

#40
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Am innebunit azi ca sa ajung de la rondul Pipera-Tunari in Voluntari :(

Am facut mai mult de 2 ore pt 2 Km... ind rum drept pt ca exista 2 legaturi: pe D-naa Ghica si pe sos de centura..
Am mers pe centura !

Quote

Joi, 15 martie, incep lucrarile la autostrada Bucuresti - Brasov. Valoarea constructiei este de 1,8 miliarde de euro, iar lucrarea ar trebui sa fie gata in 2012. Primul tronson construit va fi intre Moara Vlasiei si Ploiesti.

Autostrada se va desfasura pe teritoriul Municipiului Bucuresti si al judetelor Ilfov, Prahova si Brasov.

Valoarea lucrarilor a crescut de la 1,6 miliarde de euro la 1,8 miliarde de euro, din cauza scumpirii materialelor de constructii si a terenurilor, anunta proiectantul, Search Corporation.

Licitatia pentru constructia tronsonului dintre kilometrul 19,5 si Ploiesti a fost castigata de consortiul format din firmele Euroconstruct, Spedition UMB, PA&CO International si Comaxa, pentru o oferta de circa 200 milioane de euro.


Autostrada cu o lungime de 173,3 kilometri, impartita in cinci sectiuni, va avea cite doua benzi pe sens si o latime cuprinsa intre 23,5 metri in zonele accidentate si 26 de metri in zonele de ses.

De o parte si de alta vor fi amenajate 14 parcari si spatii de servicii. De-a lungul autostrazii vor fi construite poduri, pasaje si viaducte cu o lungime totala de 29 de kilometri, 2,6 kilometri de tuneluri si vor fi amenajate 14 noduri rutiere.

http://www.hotnews.r...esti-Brasov.htm

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cine pune pariu ca n-o sa termine autostrada aia in 2012 nici s-o fubipbipbip? :D prevad cel putin un scandal de coruptie (de proportii), cresterea pretului & shit like that. traim in romania, sa nu uitam. in timisoara, un pod de vreo 30 de metri a fost renovat in mai bine de-un an. autostrada de 173 de km cu 14 parcari si locuri de servicii, 2 km de tuneluri etc in 5 ani? yeah, right :roflmao:

#42
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Mosotti, on Mar 16 2007, 06:08, said:

cine pune pariu ca n-o sa termine autostrada aia in 2012 nici s-o fubipbipbip? :D prevad cel putin un scandal de coruptie (de proportii), cresterea pretului & shit like that. traim in romania, sa nu uitam. in timisoara, un pod de vreo 30 de metri a fost renovat in mai bine de-un an. autostrada de 173 de km cu 14 parcari si locuri de servicii, 2 km de tuneluri etc in 5 ani? yeah, right :roflmao:
esti cinic  :lol:

nu e adevarat ce spui . va fi gata in 2012 la timp. cum se va inaugura cum vor incepe lucrarile de reparatii  :D . intre timp noi vom plati ca prostii 5 euro /100 km autobahn mioritic .


nu e asa ca ue si nici alte organisme mari nu finanteaza autostrada ? de ce oare  :rolleyes:

#43
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Il auzeam azi la radio pe Berceanu ce frumos zicea el ca va fi probabil taxa intra 5 euro/100 Km !!!!

Asta pe ce lume traieste ma ?
Adica Bucuresti-Brasov dau 40 RON si la intoarcere inca 40 RON ? Mi se pare imens, avand in vedere ca reprezinta ~ 25% din salariu minim pe economie ! Ma costa autostrada cat ma costa motorina la un motor mic ?

#44
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
O sa fie si la noi ca-n Ungaria, iluminatii aia au cel mai scump sistem de autostrazi din Europa - mai ales M5, daca nu ma insel. Fapt pentru care odata pe inserat, numai masina noastra si inca una de Timis erau pe autostrada, grosul localnicilor fiind pe drumul national sau ce naiba o fi fost ala :lol: E ireal sa vezi o autostrada pustie ca dupa bomba atomica....

@ Courage: azi a fost ceva in aer in zona, la intrarea dinspre Dna Ghica coada era de la calea ferata pana la rondul Pipera Tunari. :D Cred ca o sa invat sa tricotez... :lol:

#45
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Dana_H, on Mar 16 2007, 07:05, said:

O sa fie si la noi ca-n Ungaria, iluminatii aia au cel mai scump sistem de autostrazi din Europa - mai ales M5, daca nu ma insel. Fapt pentru care odata pe inserat, numai masina noastra si inca una de Timis erau pe autostrada, grosul localnicilor fiind pe drumul national sau ce naiba o fi fost ala :lol: E ireal sa vezi o autostrada pustie ca dupa bomba atomica....
eh , vad ca in stil balcanic se rezolva si traficul pe autostrada ....

#46
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
:lol: Nu te-as sfatui sa faci vreun ungur balcanic in fata, jaj Istenem... :lol:

...Doar ca sunt uneori, chiar daca nu le convine sa recunoasca.

</offtopic>

#47
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Dana_H, on Mar 16 2007, 07:23, said:

:lol: Nu te-as sfatui sa faci vreun ungur balcanic in fata, jaj Istenem... :lol:

...Doar ca sunt uneori, chiar daca nu le convine sa recunoasca.

</offtopic>
eu ma refeream la papa berceanu si la tacsuta lui de 5 euro/cap bizon . o sa fie autostrada aia "virgina" , doar ceva oi in transhumanta  :lol:

avem un stil de a lua ce e mai rau de la altii, ceva de speriat. poate pun si polish pe asfalt sa nu fie necesara reparatia...

Edited by turbo trabannt, 15 March 2007 - 20:33.


#48
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Deocamdata sunt toate doar zvonuri. Oricum, la ce program turbat de reparatii are planificat sectorul 2 pe anul asta, chiar daca ar exista autostrada, nu ai avea pe unde sa iesi catre ea. :lol:

Intre timp, cica nu s-ar fi schimbat punctele de intrare de anul trecut...


Romania Libera

LE: la 5 EUR / 100 km ma gandesc c-ar fi mai utila pentru dat cu rolele :D

Edited by Dana_H, 15 March 2007 - 20:53.


#49
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Intrarea se va faci pe strada Gherghitei -> continuare cu Sos Fundeni.

Am fost pe acolo sa inchei contract cu SuperCom (ridicare gunoi) si chiar ma intrebam ce este cu fundatura aia cu 2 benzi pe sens :)

Ca idee, intrarea in Bucuresti va fi exact la fel cu cea de intrare in C-ta !
Adica 2 benzi pe sens - trotuar mic etc.
Din pacate banda 1 va fi intotdeauna ocupata de masinile parcate in fata casei :@

Attached Files



#50
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Pe 'fundatura aia' sunt niste antrepozite vamale, cred ca uneori e ceva trafic pe-acolo. :D

Si pentru amatorii de gold rush imobiliar, azi a fost iar un reportaj la Pro TV :

Quote

Piața imobiliară este, acum, practic blocată. Când și-au dat seama că arătura pe care stau valorează o avere, țăranii au ridicat prețul de o sută de ori față de 2004.De la București la Ploiești, autostrada întâlnește câteva drumuri județene. Orice intrare și ieșire pe traseu devine brusc interesantă. Pe sectorul de la Moara Vlăsiei, spre exemplu, terenurile au crescut față de 2004, de la 2 euro în câmp, la 15 euro. Pe drumul județean 200 lângă lacul Căldărușani de la 4-5 euro la 35 pe metru pătrat. Iar potențial încă există în zonă. Experții spun că orice teren aflat lângă un drum de acces, lângă pădure sau lacuri își va dubla valoarea în fiecare an.

reportajul

(ignorati partea cu santierul arheologic, e nerelevanta pentru scopul final :D ).

#51
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Dana_H, on Mar 20 2007, 07:06, said:

Pe 'fundatura aia' sunt niste antrepozite vamale, cred ca uneori e ceva trafic pe-acolo. :D

Si pentru amatorii de gold rush imobiliar, azi a fost iar un reportaj la Pro TV :
reportajul

(ignorati partea cu santierul arheologic, e nerelevanta pentru scopul final :D ).
din ciclul : taranul roman e expert imobiliar  :death:

cumparati acum cu 30 de euro , stati cam vreo 5-6 ani cu terenul pana termina astia autostrada si vindeti dupa aceea. sigur cine isi va face casa acolo va vrea sa plateasca 5 euro pe zi taxa de autostrada ca sa ajunga acasa  :death:

#52
andrei_tj

andrei_tj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 26.01.2007
Nu stiu de ce dar mie mi se pare normal sa SCADA pretul terenului pe unde va trece autostrada, ia ganditi va bine !

#53
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
vorba alora de la vama veche: Romania iz mai cauntri! :)
santieristii aia dobitoci au distrus partial doua situri arheologice, unul din perioada neolitica si unul din perioada dacica.
pai nu?! macar sa stim de ce dam 5 euro pentru deplasarea pe fiecare suta de km...

#54
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Pana una-alta deja s-au pus bete in roate portiunii "Berceanu"

Ce dracu se apropie alegerile anticipate, doar nu putea fi lasat sa isi ia spaga :D !!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate