Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#433
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

 andc, on Feb 8 2007, 08:35, said:

Salutare
in septembrie am fost in Halkidiki pe bratul Kassandra la hotel Kassandra Mare sejur de o saptamana cu avionul cu demipensiune. Pentru cine vrea liniste e relativ OK. Camera a fost curata, a nimerit cu vedere la mare se vedea chiar muntele Olimp de pe terasa noastra, masa plina de cruditati in regim de bufet, doar carnea la masa era insuficenta si cu portia - o serveau bucatarii. Daca nu ai masina esti cam legat de hotel si nu ai de unde sa te aprovizionezi la preturi convenabile. Preturile la hotel sunt cam mari peste tot: o cafea 3 E, berea la halba 2.5 - 3.5 E, o cola de 330ml 2 E, o pitza 12- 20 E... Am inchiriat masina o Kia Piccanto cu 54E pe zi.La hotel 30% romani, 60% rusi si ucrainieni, cativa nemti. Plaja cu nisip, dar murdara si pustie. Pe faleza hotelului sezlonguri si umbrelute gratuite, la fel si la piscina.
Am primit pe mail o oferta de la o agentie de turism pentru mai 2007 de aproximativ 75 E de persoana cu demipensiune fara transport - ultima serie este in perioada 26 mai - 2 iunie. Cum este vremea in aceasta perioada? A fost cineva? Va rog sa-mi d-ati detalii daca stiti. Oferta cea mai buna pare la Gerakini - un complex hotelier situat intre cele 2 brate Kassandra si Sithonia, am trecut pe langa el - pare mare si ingrijit sunt mai multe taverne si magazine...
Daca optez ptr aceasta oferta trebuie sa ma duc cu masina. Banuiesc ca sunt mai mici costurile decat erau anul trecut cand am ales avionul - doar nu mai trebuie platita cartea verde, taxa de giurgiu, samd... Cum e prin Bulgaria anul acesta stie cineva?


Azi am fost la agentia de turism si am platit ptr un sejur din 26.05 - 02.06 la hotel Palladium Polichrono... 35 Euro de persoana fara trasport cu demipensiune in regim de bufet. Ptr 2 adulti si un copil cu asigurarea storno am platit 107E  :naughty:

#434
muggs

muggs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.02.2006
hai ca aduc la viata threadul asta :) .Ceva planuri ptr Grecia care aveti ? EU vreau sa merg pe cont propriu cu masina in Neos-Marmaras /.Ce imi puteti spune ? Cum e orasul, ce fel de cazare gasesc pe acolo....daca stiti cumva ceva rezonabil si neaparat CURAT .Perioada ar fi inceputul lui iulie .Mersi

#435
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
eu pe 26 aprilie - 1 mai, pe langa salonic. nu m-am hotarat inca, fac planuri deocamdata.

#436
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006

 gabi_c, on Jan 14 2007, 13:28, said:

Pai cea mai cunoscuta statiune de distractie, plina de tineri, fiind si prima deschisa in Halkidiki este Kalithea pe bratul Kassandra. In ultimii doi ani eu am fost acolo si e super.E plin de baruri si terase, mai putin discoteci la care nu am fost dat am inteles ca sunt mai la marginea statiunii. Oricum, atmosfera e misto plina de viata. Am mai fost si in alte statiuni in Halkidiki dar nu se compara; majoritatea sunt linistite, eventual pentru un concediu alaturi de familie
buna! as vrea sa plec si eu in Kalithea in vara.as vrea sa stiu daca este o statiune mai plina de viata, cat de cat sau sa aleg Hanioti, asta in masura in care nu au fost afectate asa rau de incendii... :huh:  :huh:  :huh:

#437
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

 artemisa24, on Mar 13 2007, 21:36, said:

buna! as vrea sa plec si eu in Kalithea in vara.as vrea sa stiu daca este o statiune mai plina de viata, cat de cat sau sa aleg Hanioti, asta in masura in care nu au fost afectate asa rau de incendii... :huh:  :huh:  :huh:

Am fost in septembrie in Halkidiki pe bratul Kassandra. Incendiul a fost aprox de la Kalithea spre sudul bratului Kassandra. La cateva saptamani dupa incendiu am vazut cateva dealuri arse - in mijlocul pinilor arsi culmea am vazut vile si hoteluri intacte, atat de bine sunt ignifugate locuintele - cateva masini arse si se lucra puternic la indepartarea urmelor incendiului.
Hanioti parea cel mai tare afectat. Inca odata precizez nu era afectata statiunea si locuintele din statiune, doar dealurile din partea de vest. Sunt convins ca asa cum se lucreaza la ei pana la inceputul sezonului 2007 nu se vor mai vedea urmele trecerii focului. Din statiunile de pe Kassandra de departe Kalithea este cea mai frumoasa si plina de viata, in special viata de seara, iar dintre cele de pe Sithonia este Neos Marmaras.
Preturile un meniu la o terasa intre 20 si 30 Euro ptr  persoane, un giros la mana 3-4 Euro. Bauturile merita cumparate de la market - cola la 1.5l 1,5 - 2 E, apaa plata bax de 6 sticle de 1.5l e 1 E si ceva...
Plajele sunt curate cu sezlonguri si umbrlute unde se plateste intre 5 si 10 Euro, dar f bine poti sa iti intinzi saltelele si cearceaful jos pe plaja si sa nu platesti nimic. Nimeni nu are treaba cu tine. Apa marii e bestiala, va recomnd plajele nisipoase unde nu prea riscati arici de mare. Cu viespii nu am avut treaba.
Ideal este pentru cei ce merg cu masina sa poata si vizita. Daca nu, se pot inchiria masini de la diverse agentii locale la scoruri de la 50E / zi.

#438
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006
multumesc din suflet. daca mai ai si alte sfaturi, te ascult cu interes. eu nu am posibilitate sa plec cu masina, ma voi duce cu o agentie, dar inca nu stiu cu care............ceva pareri? :rolleyes:

#439
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004

 leelloo, on Jan 12 2007, 20:05, said:

...si daca vrei o zona mai 'agitatat', unde sa poti sa te si distrezi, sa mergi intr-un club, intr-un bar,  ;) chestii d-astea, care brat recomandati?

Pentru zarva mare recomand Paralia Katerini :D

Edited by dannek, 18 March 2007 - 20:14.


#440
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 dannek, on Mar 18 2007, 20:14, said:

Pentru zarva mare recomand Paralia Katerini :D
si eu as vrea s aplec in august pe riviera olimpica dar inca nu m-am hotarat unde anume....as prefera leptokaria in locul paraliei-katerini deoarece cam pe multi i-am auzit spunand ca acolo e plin de romani manelisti, si te simti ca pe litoral la mamaia. si presupun ca omu daca pleaca din tara lui pleaca tocmai ca nu vrea sa se simta ca acasa, nu?
decat sa deschid un topic nou am ales sa-l populez pe asta, sper ca nu se supara initiatorul, poate isi schimba parerea si ne intalnim prin nei pori, sau olimpic beach.

#441
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

 stoicaan, on Jan 8 2007, 14:06, said:

Poate  e cam devreme, dar eu nu mai am RABDARE. Vrem sa mergem la vara in Halkidiki. Am citit cam tot ce s-a scris in topicurile Grecia si Halkidiki, dar totusi m-am gandit ca n-ar fi rau sa avem unul si pt. anul asta.
Ii multumesc lui "mirceagun" pentru sfaturile pertinente si astept si de la alti cunoscatori in domeniu pareri legate de hoteluri, plaje, statiuni. Poate n-ar fi rau sa aflam si care e situatia in Kassandra dupa incendiile de anul trecut.

Anul acesta am ales Hotel Palladium Kassandra. Plec cu masina pe 26 mai - 2iunie... am prins o promotie de 35 Euro de persoana / saptamana cu demipensiune, si din 2 - 9 iunie 129 Euro / saptamana.
A fost cineva la Palladium? ceva impresii? am trecut anul trecut pe langa el dar cum nu stiam ca il voi alege anul acesta nu l-am studiat in mod expres.
Anul acesta se anunta un an calduros deci sper ca in perioada 26 mai - 9 iunie sa prindem o vreme cel putin placuta.

#442
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004
Este super hotelul am fost acum 2 ani sper sa nu se fi schimbat  in rau ??
Cazarea este super privelistea mirifica, o liniste care iti incarca bateriile, iar mincarea de calitate si de ajuns!!
Plaja este putin cam departe trebuie sa treci prin curtea unui hotel si sa traversezi soseaua, pe plaja o sa gasesti umprele pe care le inchiriezi bineinteles de la Hotelul Alexander cel Mare ca alui este plaja dar poti ca stai si pe nisip dar este cam mare la granulatie, ce este cam suparator sunt multe viespi pe plaja cred ca de la fructe!
Concediu placut!
Hotelul este cel din imagine , am uitat in grecia toate hotelurile au piscine, acesta are si jacuzii!!

Attached Files


Edited by dannek, 21 March 2007 - 09:15.


#443
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

 andc, on Mar 20 2007, 21:26, said:

Anul acesta am ales Hotel Palladium Kassandra. Plec cu masina pe 26 mai - 2iunie... am prins o promotie de 35 Euro de persoana / saptamana cu demipensiune, si din 2 - 9 iunie 129 Euro / saptamana.
A fost cineva la Palladium? ceva impresii? am trecut anul trecut pe langa el dar cum nu stiam ca il voi alege anul acesta nu l-am studiat in mod expres.
Anul acesta se anunta un an calduros deci sper ca in perioada 26 mai - 9 iunie sa prindem o vreme cel putin placuta.
  

Unde este situat hotelul asta?
Poti sa imi spui si mie unde ai gasit oferta asta si cate stele are hotelul?

#444
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

 leelloo, on Mar 21 2007, 17:55, said:

Unde este situat hotelul asta?
Poti sa imi spui si mie unde ai gasit oferta asta si cate stele are hotelul?

3*** plus cica
agentia Mareea, da si tu un search pe google sa nu le fac reclama pe forum... ptr luna mai nu mai sunt locuri din februarie... din iunie sar preturile la 129 Euro pe saptamana.

#445
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
Stie cineva cum se pot vizita manastirile romanesti de la MUNTELE ATHOS. Am inteles ca pot merge doar barbatii cu permis special. Cum se poate obtine acest permis? Se poate ajunge cu masina? Sunt drumuri practicabile? La intrarea in peninsula exista o frontiera? Sau se ajunge cu vaporul din Oranopolis? Orice sfat e binevenit.

#446
dias77

dias77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.03.2007
eu am fost anul trecut pentru prima data in Grecia, la Gerakini, pe Kassandra si am fost extremd e inacantata. Am fost cu Romadria si am fost foarte multumita de abslotut tot: autocar, ghid, etc. Anul asta plec din nou, tot cu ei. Numai ca m-am hazardar la o excursie extrem de ieftina, 1 euro+199 ron din 27 aprilie, si sper sa nu dorm cu cortul pe plaja  :D Merg la Neos Marmaras, la Miramare Bungalows. Daca a mai fost cineva acolo si poate sa imi dea detalii, as fi foarte fericita. Statiunea o stiu, ca am fost anul trecut in vizita acolo, insa nu stiu unde este acest complex si mai ales ce conditii sunt acolo. Am gasit site-ul lor, insa nu prea ma satisface. Va multumesc!

#447
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Noi ne gandim sa optam pentru Hanioti, Hotel Calypso 3*. Insa cu rezervare direct la ei, fara agentie ca este mai rentabil.
Daca a fost cineva acolo, as vrea sa stiu care sunt avantajele/dezavantajele acestui hotel  locatie, plaja+apa, statiune...

#448
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

 JustMe2007, on Mar 22 2007, 21:04, said:

Noi ne gandim sa optam pentru Hanioti, Hotel Calypso 3*. Insa cu rezervare direct la ei, fara agentie ca este mai rentabil.
Daca a fost cineva acolo, as vrea sa stiu care sunt avantajele/dezavantajele acestui hotel  locatie, plaja+apa, statiune...

In cele mai multe cazuri e mult mai scump sa rezervi locuri direct la hotel decat printr-o agentie pentru ca agentiile cumpara pachete mari si au discounturi importante. Anul trecut am fost in sept cu aprox 20 E / pers / zi cu HB prin agentie si daca plateam la hotel direct ma costa cam 50 E / pers / zi cu HB.
Mai convenabil e daca chiar vrei pe cont propriu sa cauti locuri la vile particulare... dar uneori conditiile pot lasa de dorit. In cateva localitati mai mici am vazut locuri de inchiriat la particulari, ex o camera de 2 paturi deasupra unei taverne fara masa era 30 Euro / zi - toata camera, dar cum am zis locatia si conditiile pot lasa de dorit.
Majoritatea agentiilor din Ro cumpara pachetele turistice prin MELI TOUR am impresia ca e unul din marii tour operatori greci.
Ii gasesti pe net. Am incercat in doua randuri sa cumpar direct de la ei dar odata mi-au trimis o lista cu o gramada de agentii din Buc unde sa fac rezervarea, iar alta data mi-au trimis niste preturi cam ca si la noi aprox 20 E / zi / pers ptr luna sept. Asa ca prefer sa urmaresc promotiile agentiilor noastre si sa cumpar direct de aici.
In Halkidiki am vazut cateva campinguri pline de rulote nemtesti si am discutat cu o familie de nemti pensionari plecati din Ro care ziceau ca ei merg cu rulota prin mai si stau pana in octombrie deoarece e f ieftin ptr ei. Acolo gateau, spalau, stateau. Ptr rulota plateau cam 10 E / zi, mancarea de la supermartket si un sezon mai octombrie ziceau ca nu ii coasta mai mult de 3000E in conditiile in care acasa ptr aceeasi perioada ar fi cheltuit de 3 ori mai mult.
Mai bine si mai civilizat stau englezii. Sunt care au apartamente cumparate in niste vilisoare nou construite. Din cate am discutat cu cineva de-acolo un apartament nou de 3 camere cam 80mp costa pe la 100.000 E asta daca il achiti in avans de la stadiu de fundatie - ca si la noi.
Intretinerea nu e mare - acolo nu ai nevoie de caldura nici iarna daca nu locuiesti acolo peste iarna, ramane apa si curentul. Cum la noi 3 camere intr-o zona buna sunt tot cam pe-acolo, e o investitie profitabila sa ai un apartament acolo.
Sau... sunt campinguri ptr corturi unde cu 2-3 E pe zi stai cu cortul fara nici o treaba.

#449
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Am auzit si eu ca sunt vile cu dotari mai bune decat la hotel, curate, aranjate, cochete in zone bune, dar nu le gasesc in ofertele agentiilor.
Anul trecut am fost cazati la o vila 3*** si am fost foarte multumiti comparativ cu hotelul din vecinatate. Dar asta a fost pe Riviera Olimpica.
Merci de pontul cu rezervarile la agentii, cred ca deja m-am trezit cam tarziu ca nu mai sunt valabile promotiile...

#450
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
Cateva poze facute de mine in Halkidiki: Kassandra si Sithonia

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate