Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!
 Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Sfat legat de achizitonarea unui ...

Festivalul de Film Cannes 2024
 Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...
 

Soferi de camion ( tir )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1755 replies to this topic

#433
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 catalin gramada, on Feb 22 2009, 01:51, said:

Salut
si eu as fi interesat sa aflu ce atributii intra in " fisa postului " unui sofer transport marfa pe intern, si ce alte derogari de la contract mai solicita unii angajatori
cu ce fel de abuzuri frecvente v-ati mai confruntat din partea unora ?

Multumesc
Pe scurt, soferul raspunde de masina si de marfa, iar in principiu trebuie sa ajunga la incarcat/ descarcat cand zice sefu; mai trebuie sa se incadreze in carburant dupa cum zice sefu ( nu neaparat dupa normative), sa fie atent cand urmeaza revizia, itp- ul, sa nu ceara prea des bani de cauciucuri ( de regula se aproba dupa ce iti bubuie unul)
Abuzurile ( sexuale) cele mai frecvente apar legate de orele de condus, sefu te cam forteaza sa incalci legislatia cu privire la orele de condus, pe de alta parte politia a inceput si la noi sa ceara diagrame, nu stiu cat mai e amenda, dar plangi rau de tot, si prea putini deconteaza asa ceva; in ultimul timp am vazut ( mai ales pe Moldova), ca, camionagii mai sunt urcati si pe cantar..., deci tre sa ai grija cum e distribuita marfa pe axe, tu comanzi la incarcare! si mai tre sa ai grija sa nu incarci mai mult decat greutatea maxima admisa, tot tu raspunzi, dar daca seful insista...e nasol...; nu in ultimul rand, trebuie sa iti alegi cu mare grija locul de parcare pe drum cand vrei sa te odihnesti, si in tara, si afara, in anumite tari; se da atac la roata de rezerva daca arata bine, la motorina si la remorca, mai ales daca ai prelata; eu nu mai lucrez ca sofer de niste ani buni, dar am inca proaspat in memorie destule aventuri, si in tara, si pe afara; sigur mi-au scapat cateva aspecte, poate mai completeaza si altii; concluzia mea: e meserie grea, cu multe frustrari, vb mai ales pe tir, am cunoscut multe cazuri cu familii destramate...trebuie sa fii facut pt meseria asta, si pana nu intri bine in paine nu stii raspunsul

Edited by mutulica_41, 24 February 2009 - 15:31.


#434
aro

aro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.12.2008
un nou forum!!!!!!!soferi.locdespam.ro
aici gasesti tot ce vrei despre masini si mai ales despre TIR-uri!(truck).va astept cu drag :wub: :rollleyes: :D

Edited by aro, 24 February 2009 - 19:56.


#435
batista22

batista22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.09.2007

 aro, on Feb 24 2009, 19:52, said:

un nou forum!!!!!!!soferi.locdespam.ro
aici gasesti tot ce vrei despre masini si mai ales despre TIR-uri!(truck).va astept cu drag :wub: :rollleyes: :D


pune un link cu saitul tau ,te rog

#436
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Cel mai bine e sa ni-l trimita pe PM... Asa respectam si regulile forumului.

Stima.

#437
danidivine

danidivine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2009

 mutulica_41, on Feb 24 2009, 15:27, said:

Pe scurt, soferul raspunde de masina si de marfa, iar in principiu trebuie sa ajunga la incarcat/ descarcat cand zice sefu; mai trebuie sa se incadreze in carburant dupa cum zice sefu ( nu neaparat dupa normative), sa fie atent cand urmeaza revizia, itp- ul, sa nu ceara prea des bani de cauciucuri ( de regula se aproba dupa ce iti bubuie unul)
Abuzurile ( sexuale) cele mai frecvente apar legate de orele de condus, sefu te cam forteaza sa incalci legislatia cu privire la orele de condus, pe de alta parte politia a inceput si la noi sa ceara diagrame, nu stiu cat mai e amenda, dar plangi rau de tot, si prea putini deconteaza asa ceva; in ultimul timp am vazut ( mai ales pe Moldova), ca, camionagii mai sunt urcati si pe cantar..., deci tre sa ai grija cum e distribuita marfa pe axe, tu comanzi la incarcare! si mai tre sa ai grija sa nu incarci mai mult decat greutatea maxima admisa, tot tu raspunzi, dar daca seful insista...e nasol...; nu in ultimul rand, trebuie sa iti alegi cu mare grija locul de parcare pe drum cand vrei sa te odihnesti, si in tara, si afara, in anumite tari; se da atac la roata de rezerva daca arata bine, la motorina si la remorca, mai ales daca ai prelata; eu nu mai lucrez ca sofer de niste ani buni, dar am inca proaspat in memorie destule aventuri, si in tara, si pe afara; sigur mi-au scapat cateva aspecte, poate mai completeaza si altii; concluzia mea: e meserie grea, cu multe frustrari, vb mai ales pe tir, am cunoscut multe cazuri cu familii destramate...trebuie sa fii facut pt meseria asta, si pana nu intri bine in paine nu stii raspunsul
  

De mai adaugat,e ca seful mereu te forteaza,iar la noi in tara n ai cum sa nu incalci diagrama,sau timpii aia de incarcare descarcare,oricum amenzile pentru nerespectarea programului pe diagrama sau nerespectarea masei autorizate pe axe se dau pe firma,deci patronul plateste,(asta daca nu-ti scade banii din salariu).Modul corect prin care se restabileste echilibru si armonia e sa-ti recuperezi banii de spaga inapoi de la patron ,atacuri la motorina numai zic,tre sa ai rezervorul mai ceva ca un seif,din experienta mea recomand un permis de port arma :).
Meseria pe TIR o vad mai degraba"ca o perioada"decit ceva ce ai sa faci pina la pensie. Nu realizezi nimic daca nu esti cumpatat.

 Crazy Trucker, on Feb 20 2009, 00:35, said:

Atata timp cat nu avem un sindicat care sa ne apere interesele si drepturile conferite de legile in vigoare ,asa o sa se intample mereu la cheremul "patronilor",ale autoritatilor de tot felul si tot asea! :cursing:


Normal noi avem un sindicat,stiu decind a fost o greva pe la Bucuresti,cred ca ei au realizat-o banuiesc,dar in rest nu am auzit pe nicaieri de acest sindicat.
Poate cindva cineva o sa i-a attitudine si o sa faca un sindicat cum trebuie,..are semnatura mea daca cineva vrea sa se apuce.  
"Profetia spune ca va veni Alesul care va face sindicatul si va restabili pacea si armonia pe starzile din Europa"

#438
aro

aro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.12.2008
imi cer scuze dar nu ma lasa sa pun link ul daca il vreti dati un mesaj sau cautati-ma pe mail la [email protected](sarutfetele2009 ca sa stiti ca sunt baiat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)multumesc :notangel: :coolspeak: :first: :lol:

#439
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006

 aro, on Feb 25 2009, 14:50, said:

imi cer scuze dar nu ma lasa sa pun link ul daca il vreti dati un mesaj sau cautati-ma pe mail la [email protected](sarutfetele2009 ca sa stiti ca sunt baiat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)multumesc :notangel: :coolspeak: :first: :lol:
Nu iti functioneaza adresa  si ce e "loc de spam"? :P

QUOTE danidivine
" Normal noi avem un sindicat,stiu decind a fost o greva pe la Bucuresti,cred ca ei au realizat-o banuiesc,dar in rest nu am auzit pe nicaieri de acest sindicat.
Poate cindva cineva o sa i-a attitudine si o sa faca un sindicat cum trebuie,..are semnatura mea daca cineva vrea sa se apuce."
QUOTE danidivine

Acel sindicat care a facut greva in BUCURESTI este al patronilor si greva a facut referire la taxe,drumuri si altele nicidecum la soferi si binele lor!A fost organizata de aceeasi patroni din transporturi care au refuzat marirea salariului minim pe economie pe ramura transporturi de la 850 ron la cat sa propus spre marire in ianuarie-februarie 2008 cand a fost renegocierea salariului pe ramura transporturi la care au participat raprezentantii guvernului,sindicate al soferilor din tara si asociatii patronale din domeniul transporturilor!!!Deci atentie noi soferii nu avem un sindicat al nostru care sa ne reprezinte echitabil,numai pentru taximetristi se baga la greve si scandal ,pentru noi NIMENI!!!  :nonobad:

Edited by Crazy Trucker, 25 February 2009 - 15:10.


#440
aro

aro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.12.2008
cine ii din timisoara? o zi cat mai frumoasa

#441
branco1304

branco1304

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.03.2009

 Crazy Trucker, on Feb 25 2009, 14:58, said:

Nu iti functioneaza adresa  si ce e "loc de spam"? :P

QUOTE danidivine
" Normal noi avem un sindicat,stiu decind a fost o greva pe la Bucuresti,cred ca ei au realizat-o banuiesc,dar in rest nu am auzit pe nicaieri de acest sindicat.
Poate cindva cineva o sa i-a attitudine si o sa faca un sindicat cum trebuie,..are semnatura mea daca cineva vrea sa se apuce."
QUOTE danidivine

Acel sindicat care a facut greva in BUCURESTI este al patronilor si greva a facut referire la taxe,drumuri si altele nicidecum la soferi si binele lor!A fost organizata de aceeasi patroni din transporturi care au refuzat marirea salariului minim pe economie pe ramura transporturi de la 850 ron la cat sa propus spre marire in ianuarie-februarie 2008 cand a fost renegocierea salariului pe ramura transporturi la care au participat raprezentantii guvernului,sindicate al soferilor din tara si asociatii patronale din domeniul transporturilor!!!Deci atentie noi soferii nu avem un sindicat al nostru care sa ne reprezinte echitabil,numai pentru taximetristi se baga la greve si scandal ,pentru noi NIMENI!!!  :nonobad:


In primul rand, Salutari la toata lumea!!!

Acesta e primul meu mesaj pe softpedia...

In legatura cu sindicatul, as fi foarte interesat sa ma ocup de infiintarea unui sindicat al soferilor...de TIR in special...Ma bazez pe dorinta mea de a ajuta oamenii, de a face un bine si pe faptul ca am absolvit o facultate de drept ( nu stiu dak ajuta ) si pe faptul ca sunt sofer profesionist...

Am acesta meserie in sange de mic copil si de cate ori aud pe cineva zicand - " O sa te saturi..." eu zic " NICIODATA "..., dar mai mult decat asta imi place un singur lucru...SA AJUT OMENIREA...

Demic am fost un fel de " nelegiuit ", asta pana la vreo 20 de ani cand mi-am cunoscut actuala sotie cu care am un baiat...atunci am decis sa ma schimb si sa incerc sa-mi spal toate pacatele...Am 29 de ani, am lucrat in vreo 8 domenii, inclusiv armata si SRI...engleza mea e aproape de perfectiune, ma descurc in franceza germana si italiana...cum am spus mai devreme am terminat facultatea de drept, sotia e jurist, si in plus am ambitia de a reliza ceva bun in viata...

Va rog sa-mi spune-ti de ce altceva as mai avea nevoie sa fac fata unei asemenea provocari...

As fi incantat sa fac acest lucru alaturi de cineva cu mai multa experienta...

#442
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006
NEWS FLASH:::


Conform contractului colectiv de munca la nivelul ramurii transporturi pe anii 2008-2010, capitolul 4, articolul 41, punctul 3, litera a), „din data de 1 ianuarie 2008, salariul de baza minim brut la nivelul ramurii transporturi, valabil si negociat pentru un program complet de lucru de 170 ore medie/luna, este de 700 lei, adica 4,12 lei/ora, salariul fiind stabilit fara alte sporuri, adaosuri ori indemnizatii incluse in acesta“. :huh:

SURSA: http://www.transport-business.ro/

#443
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006
Si uite asea se facu liniste in comunitatea noastra!!! :wub: :wub: :wub:

#444
danidivine

danidivine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2009

 branco1304, on Mar 3 2009, 00:48, said:

In primul rand, Salutari la toata lumea!!!

Acesta e primul meu mesaj pe softpedia...

In legatura cu sindicatul, as fi foarte interesat sa ma ocup de infiintarea unui sindicat al soferilor...de TIR in special...Ma bazez pe dorinta mea de a ajuta oamenii, de a face un bine si pe faptul ca am absolvit o facultate de drept ( nu stiu dak ajuta ) si pe faptul ca sunt sofer profesionist...

Am acesta meserie in sange de mic copil si de cate ori aud pe cineva zicand - " O sa te saturi..." eu zic " NICIODATA "..., dar mai mult decat asta imi place un singur lucru...SA AJUT OMENIREA...

Demic am fost un fel de " nelegiuit ", asta pana la vreo 20 de ani cand mi-am cunoscut actuala sotie cu care am un baiat...atunci am decis sa ma schimb si sa incerc sa-mi spal toate pacatele...Am 29 de ani, am lucrat in vreo 8 domenii, inclusiv armata si SRI...engleza mea e aproape de perfectiune, ma descurc in franceza germana si italiana...cum am spus mai devreme am terminat facultatea de drept, sotia e jurist, si in plus am ambitia de a reliza ceva bun in viata...

Va rog sa-mi spune-ti de ce altceva as mai avea nevoie sa fac fata unei asemenea provocari...

As fi incantat sa fac acest lucru alaturi de cineva cu mai multa experienta...




E de apreciat dorinta ta de a face ceva ce conteaza,ma gindesc ca poate mai multi ar fi dorit s-au si-ar fi dorit sa faca ceva dar nu au avut mijloacele necesare,sau posibilitatile
Totul este sa vrei,cum spui ca ai un asemenea background ar trebui sa cunosti masurile ce trebuiesc demarate,si ai putea sa incepi prin a te apuca de a studia legislatia si tot ce mai vine si pasii ce trebuiesc facuti,sincer apreciez,in rest cred ca colegii de pe forum te vor mai ajuta si ei cu ceea ce cunosc.
Am vazut pe la stiri ca ramura taximetristilor s-au saturat si ei de cit au inghitit pina acuma si s-au apucat sa reinfiinteze camera taximetristilor,banuiesc ca asta e sindicatu la ei .

#445
florin37ro

florin37ro

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 155
  • Înscris: 13.12.2004
poate va intereseaza:http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=500607&st=0

#446
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
super topicul ala...asteptam deznodamantul

#447
edyspedition

edyspedition

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2009
mah deja ma dispera astia cu Tarzan la volan.......!!!
pai ce a facut????? a omorat pe cineva????
eu in fiecare cursa stau cu picioarele pe bord, sau tin picioru pe volan, mi se pare ceva normal, doara de aia ii facut pilotu automat.

cursa viitoare pun pe fratemeu sa ma filmeze, si fac exact ca tarzan, si pun pe youtube, sa vad daca imi face cineva ceva.

#448
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Nu vreau să spun denumirea cu care vei fi încoronat dacă vei face exact la fel (adică să îl copiezi).

#449
edyspedition

edyspedition

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2009
facem pariu ca daca vreau intr-o saptamana ajung la proTV.
si ma doare undeva de ce zic aia

#450
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,747
  • Înscris: 22.11.2007
aici sunt de acord cu edyspedition. si eu am un prieten care de la ploiesti la otopeni a condus cu genunchii.bine nu camion, ci masina.. insa noaptea nu ziua :D... alltul mai obisnuia sa scoata piciorul pe geam pe A2 etc :))..
dar stiti cum e, pe forumuri si pe net toata lumea e SFANTA..toti sunt mielusei... si e la moda sa critici omul...
cand am vazut videoclipul ala sa mor de n-am ras vreo 15 minute..de mult nu mai rasesem asa mult..e nebun baiatul ala,chiar mi-ar place daca eram sofer de tir sa merg intr-o cursa cu el..mama ce panarama iesea :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate