Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

Cel mai ieftin si mai bun CURIER !

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#55
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Cele mai ok servicii au fost, in ordine, Curiero si serviciul ala de curierat rapid de la Posta. De Curiero sunt chiar multumita, nu stiu daca am avut noroc eu sau chiar sunt ok, dar nu au intirziat niciodata, suna mereu inainte sa vina ( si daca spune curierul "vin in 30 minute" chiar vine , nu stau sa-l astept toata ziua, sau da telefon cind intirzie), n-au distrus nimic pina acum, livreaza si simbata si nici nu e scump.  Si am dezvoltat un fel de relatie de simbioza cu baiatul care face livrarile, ca e acelasi mereu  :lol:
In schimb, astept de simbata o livrare de la Fan Courier si inca nu au dat nici un semn de viata. Si am mai si incercat degeaba sa sun la ei, ori nu au avut program de Paste ori nu raspunde nimeni la telefonul ala....

#56
Indra

Indra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.04.2007
www.freezetime.ro www.freezetime.ro

#57
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Azi in Posta am primit un pliant de la... Posta Romana in care eram anuntat ca de acum au lansat noul serviciu de Prioripost chiar si pentru pachete-colete. Tu il duci la orice oficiu postal iar posta romana il duce acasa la destinatar deci nu mai trebuie sa mearga la posta dupa el. Eh chiar sunt curios... in cate zile ajung pachetele prin ei... Stiam ca in maxim 10... din propria experienta, va pot spune chiar ca mi-a ajuns un colet(trepied comandat pe okazii.ro) si la 15 zile de la expediere, bine.... nu era prin noul serviciu de Prioripost. :D

Edited by a21alex, 01 May 2008 - 01:22.


#58
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
as vrea sa trimit si eu ceva bunuri cu plata ramburs


eu m-am gandit la curiero, mai ales ca iti vireaza banii in cont prin virament

nu stiu daca au optiunea de a permite destinatarului sa desfaca coletul


cine a a mai trimis colete ramburs ce curier mai vireaza banii in cont si optiunea de desschidere a coletului

tu ca expeditior trebuie sa platesti taxa de expediere, care urmeaza sa o recuperezi sau este optiune sa plateasca destinatarul ?

cam la pret este ? sa spunem un aparat de 500 RON ?

#59
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postalungu, on May 1 2008, 18:35, said:

...


cine a a mai trimis colete ramburs ce curier mai vireaza banii in cont si optiunea de desschidere a coletului

tu ca expeditior trebuie sa platesti taxa de expediere, care urmeaza sa o recuperezi sau este optiune sa plateasca destinatarul ?

...


Fan Courier vireaza si ei banii in cont, si poti trimite si cu optiunea de verificare a continutului.

Poti lasa taxele de expediere ( pentru trimitere, ramburs sau pentru amandoua "drumurile" ) in sarcina destinatarului. Daca e persoana fizica si/sau nu are contract cu Fan, plata transportului ( si a rambursului ) se face la livrare, altfel nu poate ridica pachetul.

In general, preturile de pe siturile curierilor nu sunt actualizate, asa ca mai bine suna. Pregateste-ti toate datele ( localitate de destinatie, greutate si dimensiuni colet, valoare ramburs, metoda de primire a rambursului - cash/cont - ) si suna-i.

Din cate stiu, daca optezi pentru primirea rambursului in cont, te costa mai putin. Cel putin la Fan eu plateam 6-7 lei daca virau banii direct in cont, sau 11-12 lei daca ii vroiam cash.

#60
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu am avut ghinionul sa expediez un colet cu plata ramburs cu Roexpres, iar la câteva zile au dat faliment.
Se pare că au fost preluați (parțial) de alții, acum se numesc Proexpres (sau TCE, e cam neclar), dar sunt o firmă fantomatică, n-au site, la numerele de pe chitanțe nu răspunde nimeni, iar eu am avut neinspirația să mai trimit încă odata un colet ramburs cu ei (nu știam de problemele lor de insolvabilitate), așa ca acum am de recuperat după două rambursuri, la emailuri nu prea răspund, la telefon cu greu găsești pe cineva cu care să stai de vorbă, au fost făcute promisiuni că se vor face plățile, dar la aproape 1 lună și jumătate, n-au ajuns banii.

#61
sunshine95

sunshine95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2007
am lucrat o perioada de timp cu roexpres(la serviciu)...erau la inceput. nu am avut probleme de genul colete pierdute sau deteriorate. asta se intampla prin 2003-2004...anul trecut am facut o livrare prin ei, a fost ok. astazi am intrat pe net si am vazut un formular online, l-am completat dar nu mergea sa-l trimit...am sunat la unul din telefoanele afisate pe site(site-ul roexpres exista si chiar arata binisor), am vorbit cu o doamna amabila, am dat datele si la final am intrebat ce se intampla cu acel formular, daca este functional. mi s-a spus ca firma roexpres a dat faliment iar ei se numesc proexpres. m-a amuzat oarecum faza, am fost un pic in cumpana nestiind daca sa renunt la comanda de transport, dar pana la urma am decis sa merg pe incredere.
sper sa fie suficient de profesionisti pentru a nu fi nevoita sa caut alta firma...
in timp am mai trimis colete cu fan courier, cargus. La ambele firme s-a intamplat sa se ''piarda'' cel putin un colet, nefiind asigurate nu s-a mai recuperat nimic, paguba fiind, in cateva cazuri, suficient de substantiala incat sa se renunte definitiv la serviciile lor. Dar, asa cum spuneau alte persoane anterior, sunt oameni si oameni...problema este sus, la conducere. Daca nu exista oarecum o colaborare atunci isi merita angajatii...

#62
citangeorge

citangeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
Salutare,

De la cine a colaborat cu Nemo, as vrea un nr de telefon (de mobil) de la ei.
Pe site-ul lor e un nr de tel 9293 dar ... nimic.

Am sunat si la filiala din tara unde trebuia sa ajunga dar nici ei nu stiu cum dau de cei de la Bucuresti.

FanCurier, am trimis cateva colete dar sunt tare ametiti... nu vreau sa zic mai mult(inca nu am primit rambursul de pe nic un colet).

Mersi,
George

#63
citangeorge

citangeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006

View Postcitangeorge, on May 16 2008, 15:30, said:

Salutare,

De la cine a colaborat cu Nemo, as vrea un nr de telefon (de mobil) de la ei.
Pe site-ul lor e un nr de tel 9293 dar ... nimic.

Am sunat si la filiala din tara unde trebuia sa ajunga dar nici ei nu stiu cum dau de cei de la Bucuresti.

FanCurier, am trimis cateva colete dar sunt tare ametiti... nu vreau sa zic mai mult(inca nu am primit rambursul de pe nic un colet).

Mersi,
George


Revin cu un test facut saptamana trecuta FunCurier - Posta Romana.

Am pus 2 colete in accesi zi unul la Posta unul am sunat la FunC , amandoua au plecat marti, cel prin posta a ajuns joi, cel prin Fun a ajuns miercuri => scor 0-1.
Ramburs am primit Luni diminetza de la postas suma - tot luni am primit si de la fun cash (dupa cel putin 5 telefoane data la relatii clienti - care tot sustineau ca banii sunt la ei in seif si curierul deja a plcat nu mai are cine sa ii aduca - penibili, doar suntem in acelas oras) => scor 1-1
PRetul intregii operatiuni, Posta 10,5 ron (platiti de mine in avans dar am crescut si eu cu 10 ron rambursul) - Fancurier 33,5ron platiti integral de client (care evident a ramas surprins de pret desi l-am averizat...) scor 2-1.

Sa nu mai vorbesc de agentii de la Fun care au gasit ei o strada asemanatoare la nume cu a mea si s-au dus sa duca banii acolo, noroc ca nu a raspun omul la sonerie si m-au sunt pe mobil (cascadorii rasului a fost, tipul zicea ca nu vreau sa ies sa iau banii, iar eu ziceam ca sunt pe strada si nu vad nici o masina dela ei... :)).

Nu vreau sa zic ca Posta e mai buna dar vreau sa zic ca Fun Curier e o firma scumpa si cu servicii de calitate inferioara raporta la pret.


Daca are cineva nr dela Nemo din Bucuresti vreau sa testez si Nemo, poate sunt ceva mai seriosi.

Mersi,
G.

#64
ovidiu.cladoveanu

ovidiu.cladoveanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.05.2007
Cea mai lunga perioada am colaborat cu ROCURIER. Parerea despre o firma de curierat nu o ti-o faci daca iti aduce un colet in 2 ore sau daca te pune sa te intalnesti cu agentul sa-ti dea coletul sau daca nu-ti da chitanta.
    Pentru mine, ROCURIER, ca si concluzie generala inseamna livrare in 20-24 ore, toti agentii cu care am lucrat sunt seriosi. Asta nu inseamna ca firma e perfecta. Tarifele negociate sunt foarte bune.

#65
BUZZ10BUZZ

BUZZ10BUZZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2008
Am postat si eu un mesaj la aceasta rubrica in urma cu o saptamana legat de ce a patit prietenul meu cu un agent de la NEMO. De ce nu a aparut?

#66
LE5100

LE5100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 23.06.2008
Nemo e cel mai tare

#67
claudia-caruntu22

claudia-caruntu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.08.2008
Eu am apelat la serviciile celor de la nemo express si mi-au trimis in 2 zile un sistem promo din iasi. E drept unitatea cam "zdranganea" insa monitorul era untouch. Nu stiu cum o sa fie cu fan curier, acum astept un colet prin fan curier, sper sa ajunga cu bine. In caz ca nu se va intampla asa nu o sa stau cu mainile in san.






View Postmaricim, on Feb 14 2008, 14:13, said:

Salutare,
Eu am contract cu nemo care mi-a livrat niste colete catre o firma din Vaslui in luna sept 2007 si nici pana astazi nu mi-au adus ramburs factura si biletul la ordin si suntem in feb 2008!Incerc fara succes sa iau legatura cu unul dintre sefi,pentru ca de trei zile astia mici de la relatii cu clientii nu sunt in stare sa-mi raspunda la intrebarile mele!
Daca stiti pe cine as putea sa contactez,v-as multumi!
  sper ca ai rezolvat intre timp problemele cu nemo. Mie mi-au pus la dispozitie toate numerele de telefon, inclusiv a sefilor. In domeniul comunicare nu am avut nici o problema cu ei. dimpotriva.

View Postmaricim, on Feb 14 2008, 14:13, said:

Salutare,
Eu am contract cu nemo care mi-a livrat niste colete catre o firma din Vaslui in luna sept 2007 si nici pana astazi nu mi-au adus ramburs factura si biletul la ordin si suntem in feb 2008!Incerc fara succes sa iau legatura cu unul dintre sefi,pentru ca de trei zile astia mici de la relatii cu clientii nu sunt in stare sa-mi raspunda la intrebarile mele!
Daca stiti pe cine as putea sa contactez,v-as multumi!
  sper ca ai rezolvat intre timp problemele cu nemo. Mie mi-au pus la dispozitie toate numerele de telefon, inclusiv a sefilor. In domeniul comunicare nu am avut nici o problema cu ei. dimpotriva.

#68
bandreyi9

bandreyi9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.01.2007

View Postrolo, on Jan 16 2007, 10:14, said:

Eu cred ca lucrezi la urgentii aia. Nu cu ei.
asta e parerea ta .daca asa ajunge romanul sa gandesca .... aici era vb doar de o parere nu unde lucreaza fiecare

#69
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostLE5100, on Aug 5 2008, 21:59, said:

Nemo e cel mai tare
Ce am observat la NEMO e faptul ca accepta sa transporte si colete mai mari - spre exemplu niste bare de cupru lungi de 3-4 m sau panouri electrice gata echipate (destul de grele si acestea) in timp ce alte firme de curierat spun repede ca nu au posibilitate sa transporte.

#70
rickydutza

rickydutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.10.2008

View Postchatnoir401, on Oct 7 2008, 21:31, said:

Ce am observat la NEMO e faptul ca accepta sa transporte si colete mai mari - spre exemplu niste bare de cupru lungi de 3-4 m sau panouri electrice gata echipate (destul de grele si acestea) in timp ce alte firme de curierat spun repede ca nu au posibilitate sa transporte.



stau in magurele unde este firma nemo si va spun ca trec in fiecare zi camioane fara numar.intr-adevar au f multe masini si posibilitatea sa transporte obiecte voluminoase.pt careva care se gandeste sa zica,cumva ca lucrez la nemo sa stie ca nu lucrez acolo.lucrez la o firma de distributie care lucreaza cu coletex

#71
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cei de la NEMO sunt operativi, firma unde lucrez are contract cu ei si marfa vine dimineata la prima ora, la fel si invers daca ii chemam pentru preluarea de colete vin destul de repede.

Edited by chatnoir401, 29 October 2008 - 17:01.


#72
alecsx21

alecsx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2008
Toate firmele mari au devenit neserioase. Acum lucrez cu Friend Courier si sunt foarte multumit, lucreaza doar pe Bucuresti.
De preturi ce sa zic ca sunt f f f foarte bune si ei chiar respecta CLIENTUL.
Dupa parerea mea vor fii cei mai buni pe Bucuresti daca o tin tot asa. Vii recomand cu multa incredere.
Sper sa o tina tot asa ca imi fac treaba super bine si fara batai de cap  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate