Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Transfer de pe caseta pe cd

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Salut!

Se dau uramtoarele date:

Am un videorecorder VHS Goldstar din 1990 si un calc cumparat acum 2 saptamani - deci e destul de in top. Vreau sa imi transfer niste filme de pe caseta pe cd. Am o placa ATI Radeon 9200 128 MB (e doar VO nu e si VIVO) si un TV tuner KWorld (sau Jetway). Cum fac sa transfer filmele, ce cabluri imi trebuie, cum fac legaturile, ce programe imi trebuie pt captura., conversie etc.
Mai trebuie sa mai cumpar ceva?
Thank you

S-ar putea sa mai fi fost un thread pe aceasta tema, dar sincer eu nu am gasit nimic.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pai ca si echipamente (scule cabluri) cred ca ai aproape tot ce-ti trebuie (la cabluri nu stiu ce sa-ti spun, depinde ce iesiri ai pe video)

mai ramane numai celalata parte de 90% din problema, studiul si invatatul cum e cu video, ce inseamna compresia, cum e semnalul, ce e filtrarea si procesare video si nu in ultimul rand, delicata problema a compresiei.  asta daca ai deja bazele despre semnalul de imagine TV, cum e cu PAL/NTSC etc

te asteapta un drum lung in fata, dar frumos. daca te prinde si te dedici in cateva luni o sa poti face treaba asta aproape in maniera optima. exista mii de ghiduri pe net, dar  daca o sa cumperi numarul 1 al revistei Hi-Fi & Multimedia, o sa gasesti acolo un articol cam de 8 pagini scris de mine despre partea de trecut pe CD filmari digitale, : transferul in PC, filtrare si compresie (cu exceptia primei parti, restul e la fel). acum in numarul 2 public inca 4 pagini cu ABC-ul filtarii.
daca nu te intereseaza atat de mult revista sau nu tii musai la un articol cu explicatii in limba romana, poti cauta pe sectiunea asta la ghiduri, sunt doua tutoriale in engleza de la arstehnica beton scrise. daca nu ai mai lucrat cu asa ceva o sa-ti ia probabil cateva zile probabil sa le descifrezi (nu te descuraja) si saptamani sa le dai de cap dar practic, tot ce-ti trebuie este acolo.
pe de alta parte doom9.org este cel mai mare forum de digital/desktop video si poti oricand sa citesti si pe acolo studii si discutii interesante despre asta, chiar de la cei care scriu codecurile si programele/filtrele de video.

ca programe virtualdub pt inceput e suficient. cand o sa vrei maximul de calitate si te bagi in programare scripturala, avisynth o sa-ti fie si mai de folos. pana acolo insa mai e.

nu ai zis nimic de sistem, e bine sa ai spatiu cat cuprinde si un procesor de ultima generatie (nu obligatoriu, dar de multe ori daca nu ai, constati ca mai bine te lasi pagubas si apelezi la cineva care a mai facut asa ceva, scapi mai ieftin si mai repede)

succes !

p.s. fraza "vreau sa fac capturi video de calitate de pe VHS pe CD, am video si PC, ce mai trebuie sa cumpar" seamana pe undeva cu "am facut rost de limbajul de programare C si mi-am luat calculator, ce imi mai trebuie sa programez si eu un sistem de operare de la cap la coada ?" :)

#3
Floricelu71

Floricelu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.01.2004
Am incercat si eu sa fac captura de pe camera video pe PC si am doua mari probleme!
1. legatura o fac prin video composit iar programul folosit este VirtualVCR. Am incercat sa folosesc codec-ul Huffyuv dar dupa captura, am incercat sa deschid stream-ul in VirtualDub 1.5.10 si primesc tot timpul o eroare care vine de la codec-ul Huff.
Aveti idee de ce apare aceasta eroare?
Atunci am renuntat la codare ulterioara si am facut captura direct in Xvid. Fisierul e OK dar am o desincronizare intre sunet si imagine. Imaginea merge inaintea sunetului.
2. Dupa ce am facut aceasta captura, a doua zi am incercat sa fac alta si stupoare,  nu mai reusesc sa vad nimic de pe caseta in preview-ul VirtualVCR. Ce ma inspaimanta este ca la proprietatile s sursei imi spune ca nu detecteaza semnal. Am scos si bagat mufele de le-am zapacit si tot nimic. Care sa fie cauza?

Multumesc!

#4
noro

noro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.05.2004
Salut,
Unde gasesc si eu un articol ptr. incepatori despre transferul de pe caseta mini DV pe CD, de la A la Z, in romaneste. As vrea sa gasesc intr-un singur loc toate informatiile necesare. Am tot incercat pe forum dar fiecare are o problema putin diferita de a mea, se fac trimiteri la alte threaduri, am ametit. As vrea sa citesc intr-un singur loc despre toate, sa le buchisesc eu incet. Nu vreau studii aprofundate ci doar notiunile de baza ptr. un utilizator de camera video family. Pana la urma, si in engleza.
Multumesc,
Noro

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
noro, din pacate nu poate exista o retea universala de la A la Z....eu am avut o tentativa si am scris un articol despre asta (7 pagini, procesul e destul de complex) in primul numar al revistei Hi-Fi & Multimedia...poate o sa il punem in viitorul apropiat si online ca deja suntem in progres cu numarul 4, dar nu depinde de mine. comanda la primul numar cred ca inca il mai poti face pe site la http://www.hi-fi.ro/comandaf.php

altfel numai partea de compresie sa o stapanesti k lumea, are o documentatie de aproape 100 de pag. de aia nu exista nici un soft pe care sa apesi pe un singur buton si sa se rezolve de la sine. si problema e ca daca vrei sa faci asta la o calitate acceptabila, trebuie sa faci studii extrem de aprofundate, pentru ca de ce ai sursele de calitate mai slaba (camere video cat mai ieftine, tunere normale), de aia ai mai multe probleme in a pastra calitatea deja slaba. cei care au brutul perfect captat la nivel profesional, pot sa isi faca mai putine griji, pentru ca nivelul mediu este asigurat deja de echipamente scumpe. in domeniul amatoristic, aici e pe dos, trebuie sa fii chiar mai priceput decat segmentul super-profesional (asa e cu compresia video, daca ai pretentii de la rezultat trebuie sa te pricepi bine, altfel bagi cablu direct, obtii ori bine si imens, ori mic si un mare rahat dar termini repede treaba)

#6
noro

noro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.05.2004
Il comand.  Dar scria pe un forum ca ar fi ceva pe tema asta si  in nr. 2, eventual sa le iau pe amandoua?
Multumesc GunX
Stie cineva o solutie de transfer caseta mini DV pe CD, in situatia in care n-ai loc pe hard? Adica partea de soft ma intereseaza. A mai intrebat cineva chestia asta pe forum, dar n-am inteles raspunsul.
Multumesc,

#7
noro

noro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.05.2004
"sa o stapanesti k lumea, are o documentatie de aproape 100 de pag"

Unde gasesc documentatia asta GunX?
Multumesc,

#8
asgardxx

asgardxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.12.2003
Eu am un Tuner Leadtek TV 2000 XP si folosesc pentru captura un video Siemens (am folosit si altele). Captura o fac cu programul de Tuner Winfast PVR care-mi permite sa-mi aleg formatul de captura in functie de codecuri-le pe care le am instalate. Merge super.

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
manualul oficial de compresie divx 5.1.1 este chiar la sectiunea noastra de ghiduri. pt solutia aia fara spatiu, iti trebui un sistem de peste 2.6Mhz si inca putina rabdare, pentru ca la asta lucrez momentan pt proiectul de diploma (un soft sa faca direct divx din ce primeste de la camera video digitala, cu filtrare si preview in timp real)

#10
noro

noro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.05.2004
Salut,
Am zis sa exersez si eu pana imi cumpar alt hard si am transferat 5 min. de pe o caseta pe hard, fiindca n-am spatiu, si am obtinut un fisier de 1Gb. Am incercat sa fac deinterlace cu 3 filtre despre care am citit in nr. 2 HiFi & Multimedia: blending (cu filtrul deinterlace si deinterlace area based) si cu smart deinterlace. Imaginea filtrata arata bine, problema e ca in status log imi arata o marime previzionata a fisierulul output de 6.5-8Gb (in functie de metoda). Am lasat de 2 ori sa vad pana unde merge si bineninteles ca s-a oprit fiindca nu mai aveam spatiu (se facuse de vreo 3Gb).

Am gresit eu pe undeva sau e ceva normal ca ptr. 5 minute din caseta sa ai nevoie de 8 Gb pe hard ptr. deinterlace? Eu intelesesem ca 1h=13 Gb.

In cazul al doilea (in care iti trebuie un hard imens ca sa faci deinterlace) m-ar interesa solutia citita in nr. 1, cu eliminarea liniutelor la redare dar nu stiu daca trebuie sa instalez un nou Windows XP care sa contina si DirectX 9 sau sa instalez doar DirectX peste XP-ul meu (in cazul asta, iar nu stiu cum sa fac ptr. ca am intrat pe site-ul Microsoft si downloadul e de 216Mb).
Multumesc de sfaturi.

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
noro ai uitat de setarile de compresie probabil daca ai obtinut dimensiuni asa mari (ai lasat pe uncompressed cred)

eliminarea liniutelor automate pe WinXP cu DirectX9 se face numai la afisare in cazul surselor DV.

#12
noro

noro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.05.2004
Din cele 2 articole citite, eu am inteles ca tot procesul asta caseta mini DV-CD sau DVD se face in mai multe etape separate si executate pe rand:
1. transfer pe HDD - 1ora=13 GB
2. filtrare: deinterlace si alte filtrari
3. abia acum compresia
Dupa cum spui tu mai sus, etapele 2 si 3 se fac simultan, asa e? Eu am incercat sa fac intai deinterlace si apoi aveam de gand sa mai studiez compresia.

Dar am incercat si asa, simultan: am ales la compresie DivX 5 si diverse bitrate, de la 100kbps la 10.000 kbs, doar ca sa fac o proba. Pentru nici un nivel al bitrate, "projected file size" (din status window) nu scade sub 5Gb, asta la un fisier transferat de 5 min. si 1Gb. Nu inteleg nimic, scuze.

Caseta mini Dv este sursa  DV  nu? Daca da, atunci revin la intrebarea din mesajul anterior referitoare la DirectX. Fiindca prefer sa rezolv problema redarii cu DirectX, decat sa fac filtrare ptr. deinterlace in conditiile in care, dupa cum vezi, citesc, da' nu prea se lipeste de mine tehnica asta.
Multumesc GunX

#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Despre DV poti citi si AICI si de acolo ai link-uri spre conversii divx sau dvd. Nu sunt atat de dezvoltate ca articolele lui GunX, dar cred ca daca ai combina aceste informatii ti-ar fi mai usor.
Ai spus ceva despre DVD. Daca ai de gand ca output sa fie DVD, nu mai aplica deinterlace. Dealtfel evita pe cat poti deinterlace.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate