Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Crema

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
Buna fetelor
Nu-s fata, da` voi sunteti experte in domeniul asa ca imi permit sa imi recomandati o crema (cred ca hidratanta se numeste) pt ten gras
de fiecare data cand ma spal pe fata (ori doar cu apa, ori cu un sapun lichid dat de la dermatolog) dupa ce se usuca, pielea devine foarte aspra (ca si cum ai avea sapun uscat pe fata) si se exfoliaza mici bucatele.

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postagain, on Dec 11 2006, 11:13, said:

Buna fetelor
Nu-s fata, da` voi sunteti experte in domeniul asa ca imi permit sa imi recomandati o crema (cred ca hidratanta se numeste) pt ten gras
de fiecare data cand ma spal pe fata (ori doar cu apa, ori cu un sapun lichid dat de la dermatolog) dupa ce se usuca, pielea devine foarte aspra (ca si cum ai avea sapun uscat pe fata) si se exfoliaza mici bucatele.


Iti trebuie o crema pentru ten uscat cu vitamina E.

#3
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Pielea e aspra si uscata sau grasa? Ca mentionezi ambele cazuri. Oricum, o crema hidratanta e buna pentru toate tipurile de ten. Da un search si vezi ca e un topic despre ingrijirea fetei sau tenului (nu mai stiu exact cum se cheama). Eu am scapat de ten uscat si care se cojea cu Eucerin hydro-balance. Dupa ce iti cureti tenul cu sapun special pentru fata, ti-as recomanda si o solutie tonica pentru a inchide porii. Punctele negre si alte impuritati sunt inestetice si la barbati. Apoi, aplica orice crema hidratanta (eu sunt fan Eucerin).
Ti-am spus de Eucerin pentru ca este foarte buna si nu foarte scumpa. Asta nu inseamna ca nu sunt si altele cel putin la fel de bune (vezi Clinique si Avene), dar ceva mai scumpe si nu stiu cat este un barbat dispus sa investeasca in ingrijirea tenului.
Unguentul de galbenele sau orice crema pe baza de galbenele este iarasi o alegere buna.
Cat despre solutia tonica, evita-le pe cele cu alcool caci usuca fata si mai mult... desi daca aplici o crema hidratanta dupa, nu vei avea probleme. Exista gama Pure Zone de la L'Oreal. Lotiunea tonica si gelul de fata contin acid acetilsalicilic (aspirina) si alte minuni care calmeaza si dezinfecteaza (tonerul contine si alcool).

Uite aici topicul despre ingrijirea fetei.

#4
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Daca ai doar tenul gras, fara acnee, du-te la cosmetica sa-ti extraga punctele negre si exfoliaza-ti fata de 1-2 ori pe saptamana.

Creme:

- Gerovital Plant Anti - Acnee (are ulei de galbenele), ~ 10 RON [attachment=180232:attachment]

- Bioten cu miere, nuc si castan de la Elmiplant, ~ 5 RON [attachment=180233:attachment]

- Cleanance K de la Avene, ~ 50 RON  [attachment=180235:attachment]

Si bea cat mai multa apa.

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
deci, genul tenului meu e gras , devine uscat doar dupa ce dau cu apa si apa se usuca (de obicei , nu ma sterg cu nimic pe fata dupa ce ma spal pt ca ma irit [am si acnee])
apa eu as bea, dar daca nu mi-e sete asa rau, ce fac? beau fortat?
cu mersul la cosmetica, m-am cam lamurit, am fost la 3 sedinte (170 ron sedinta) si rezultatul contra acneei era 0
as da si bani mai multi pe o crema, dar dupa atatea nereusite, nu mai am incredere in nimic

intre timp o sa iau crema aia gerovital - acnee

#6
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postagain, on Dec 11 2006, 13:53, said:

deci, genul tenului meu e gras , devine uscat doar dupa ce dau cu apa si apa se usuca (de obicei , nu ma sterg cu nimic pe fata dupa ce ma spal pt ca ma irit [am si acnee])
apa eu as bea, dar daca nu mi-e sete asa rau, ce fac? beau fortat?
cu mersul la cosmetica, m-am cam lamurit, am fost la 3 sedinte (170 ron sedinta) si rezultatul contra acneei era 0
as da si bani mai multi pe o crema, dar dupa atatea nereusite, nu mai am incredere in nimic

intre timp o sa iau crema aia gerovital - acnee
Se pare ca tenul tau e deshidratat. Da, bea apa fortat. :) Cel putin 1.5-2 l/zi.
Repet, asa cum am mai facut-o pe numeroase arii, tratati cauza, nu efectul/simptomele! Degeaba te dai cu 10 mii de smacuri pe fata daca nu afli ce anume cauzeaza acneea ta. Mergi la dermatologie si la endocrinologie si trateaza cauza.
Pana una alta, avand in vedere acneea ta, nu stoarce nimic de pe fata si foloseste creme hidratante. Solutiile cu alcool iti vor usca tenul si tenul uscat este un teren numai bun pentru aparitia cosurilor. Exista creme si lotiuni de fata care regleaza secretia de sebum.
Curata bine tenul de cel putin doua ori pe zi. Faci foarte bine ca nu te stergi cu nimic pe fata dupa (eventual poti tampona fata uda cu prosop de hartie de unica folosinta). Nu sta cu mainile pe fata si nu zgarma nimic.
Da si o fuga pe la doctor.

#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
Am mai folosit odata o crema de la avon cica pt acnee, semana mai mult a crema hidratanta, si dupa ce ma dadeam mai rau se agrava , si am ramas cu ideea ca daca dau cu orice in afara de zynerit peste zona cu probleme mai mult se va agrava si asa am folosit-o pana s-a terminat dar dadeam doar pe unde nu era problema

#8
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postagain, on Dec 11 2006, 11:13, said:

Buna fetelor
Nu-s fata, da` voi sunteti experte in domeniul asa ca imi permit sa imi recomandati o crema (cred ca hidratanta se numeste) pt ten gras
de fiecare data cand ma spal pe fata (ori doar cu apa, ori cu un sapun lichid dat de la dermatolog) dupa ce se usuca, pielea devine foarte aspra (ca si cum ai avea sapun uscat pe fata) si se exfoliaza mici bucatele.
Daca dermatologul ti-a dat chestia aia de spalat pe fata, nu poti sa-ti mai faci o programare si sa-i spui ce ti se intampla? Poate iti da el o crema.

#9
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
de fapt nu stiu daca era dermatolog, era doctora la cabinetul cosmetic de care va ziceam mai sus
dar dupa rezultatul sedintelor facute la ea, mi-am dat seama ca nu era asa mare cunoscatoare de profesie

#10
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postagain, on Dec 11 2006, 21:42, said:

de fapt nu stiu daca era dermatolog, era doctora la cabinetul cosmetic de care va ziceam mai sus
dar dupa rezultatul sedintelor facute la ea, mi-am dat seama ca nu era asa mare cunoscatoare de profesie


Pai in cazul asta schimba cabinetul. Si fa o vizita si la dermatolog cum ti-au recomandat cei mai de sus. Eu am avut mai demult oaresce probleme cu acneea dar minore totusi. Pe mine m-a ajutat mersul la cosmetica, dar rezultatele vizibile (adica reducerea pana la disparitie a cosurilor) s-au vazut de-abia dupa un an in care am fost si foarte cuminte (demachiere dimineata + seara si o crema usoara). In perioada respectiva am renuntat si sa testez toate produsele cosmetice care promiteau minuni pe fata mea. Plus ca eu mai am o teorie: cred ca dupa primele sedinte mai degraba o sa iti explodeze pe fata tot soiul de chestii din cauza ca incepe curatirea tenului in profunzime si pana iese totul la suprafata, dureaza ceva timp. Dar e doar o parere personala.
Una dintre combinatiile care mie mi-a placut foarte mult a fost demachiant crema de la farmec (de galbenele sau de musetel) si apoi apa termala Avene. Fara nici un fel de crema. Mie mi-a asigurat un grad de hidratare suficient.

#11
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View PostJaqueline, on Dec 11 2006, 19:34, said:

Daca dermatologul ti-a dat chestia aia de spalat pe fata, nu poti sa-ti mai faci o programare si sa-i spui ce ti se intampla? Poate iti da el o crema.
Asa trebuie sa faci !  :console: Nu trebuie sa te iei dupa ce spun diferite persoane care nu te-au vazut niciodata in viata lor ! Noi putem sa-ti dam un sfat , si dupa nici o luna sa-ti cada fata , pur si simplu ti se poate intampla ceea ce i s-a intamplat unui prost , care a dat pe fata cu o alifie minune ca sa scape de cosuri si acum s-a pomenit ca i se exhumeaza fata ! Pentru ca era alifia aia pentru un ten gras , nu pentru o uscaciune ca el !
Daca nu te lamureste dermatologul care te-a sfatuit prima data , mai incearca si cu altul ! Si vezi ce-ti spune ! Sa nu uiti sa ne scrii care a fost rezultatul , pentru ca toata lumea sa stie !

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbuteliearagaz, on Dec 17 2006, 02:49, said:

s-a pomenit ca i se exhumeaza fata !

i se ce?  :w00t:  unde era ingropata?  :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate