Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Astral Telefix, de la Astral Telecom

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#19
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Sa inteleg ca avem deja un abonat pe aici pe forum? Ceva impresii?

#20
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003

Quote

Originally posted by Allex
Probabil ca glumesti! :)
Astral vrea sa ofere pachete de servicii, adica prin acelasi cablu sa ai, SIMULTAN, CATV, telefonie si Internet.


Uite, va dau eu un exemplu de om care nu glumeste: am acces la internet la serviciu, deci problemele importante + mail le rezolv de aici; sint abonat Connex si am acces gratuit la xnet, deci vreu un dial-up de acasa pt anumite ocazii, pt care nu se merita sa dau nu stiu citi dolari pe luna la Astral. Daca renunt la RTC ma mai pot lega eu de acasa la xnet cu Astral? I don' think so! N-am nimic cu AStralul, decit abonamentul de cablu, si chiar mi-as dori sa scap de romii telecomii, dar INCA nu e foarte rentabil. Cum ceilalti nu au cablaraie intinsa pe la hombreshi persone fizique, e greu ca virgula concurenta sa vina cu TDM si chesti däshtia.

:climb:

#21
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Am auzit la stiri ceva de genul ca pentru 40$ primesti telefonie fixa, catv si internet nelimitat la Astral.

Este adevarat?

#22
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
pai internetul costa 29, telefonul 5 iar cablul tot cam ~5

29 + 5 + 5 ~= 40

matematica simpla :)

#23
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
internetul este nelimitat?

#24
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by bobo
internetul este nelimitat?


"In cazul in care traficul unei luni depaseste 5 gigabytes ASTRAL TELECOM isi va rezerva dreptul de a limita largimea de banda de acces Internet alocata initial pentru acest serviciu". (http://www.astral.ro...ernet/aipa.html)  ;)

#25
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Cine doreste serviciul Astral TeleFix poate anunta operatorul Astral Telecom via formularul on-line de la http://www.astral.ro/formular.php
:OK: (asadar fara cereri scrise depuse la oficiul comercial, a la RomTelecom!)

Serviciul este disponibil in Bucuresti, Cluj, Galati si Braila, iar pina la jumatatea acestui an, aria de acoperire se va extinde.

"Detalii instalare

Costurile initiale de instalare pentru serviciul Astral TeleFix difera in functie de mediul de transmisie ales: cablu TV, fibra optica sau unde radio. Astfel, pentru pentru persoane fizice taxa de instalare poate fi de 30 sau 60 USD, in functie de distanta la care se afla de reteaua hibrida de cablu TV si fibra optica.

Echipamentele de comunicatie folosite frecvent sunt modem-urile de cablu cu suport de voce. Acestea pot fi achizitionate sau inchiriate incepand de la 5 USD pe luna, in cazul in care clientul achizitioneaza si un abonament Internet.
Pentru clientii actuali persoane fizice, beneficiari ai serviciului Astral Online - Internet pentru acasa, echipamentul de comunicatie pe care l-au achizitionat deja va fi inlocuit gratuit cu un echipament de comunicatie cu suport de voce. In cazul in care echipamentul de comunicatie este inchiriat se vor mentine tarifele de închiriere actuale.

Pentru clientii care achizitioneaza un pachet de Internet si telefonie fixa nu se percepe taxa de activare.

Pentru utilizarea serviciului Astral TeleFix pot fi utilizate aceleasi aparate telefonice care trebuie sa functioneze in regim ton".

Alte detalii la http://www.astral.ro/telefonie/

#26
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Este o miscare gresita, mai ales pentru tine care intelegi ce inseamna calitatea vocii si service availability.

O sa ai o mare dezamagire si mai ca-mi vine sa spun ca de abia astept comentariile tale la nervi...  :)
Daca vrei FAX pe numarul ala trebuie sa specifici inainte, nu uita...

Greets,
Speedo

#27
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Speedo

Da' ce? Nu pot lega eu un FAX? Sau ce vrei sa spui?

Chiar ma gandeam daca mi se merita Astral Telefix, dat fiind ca Romtelecom nu vrea sa imi puna telefon

:cya:

#28
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Mai mult ca sigur, voi incerca in paralel Astral TeleFix si RomTelecom si voi posta impresiile. Nu ma astept la supercalitate, dar cel putin nu voi mai avea de-a face cu obtuzitatea celor de la RomTelecom. Fax nu imi trebuie, dar voi tine cont si voi intreba si despre acest serviciu.  :)

#29
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pai astral foloseste VoIP, deci face compresie la voce, in cel mai fericit caz G.729 la 8kbps si asta inseamna ca orice fax care are nevoie de 9600bps, ca sa vorbim strict din prisma vitezei de conectare ca mai sunt si alte issue-uri legate de algoritmii de compresie ai vocii, nu o sa functioneze.

Daca vrei FAX se configureaza portul tau in gateway in mod diferit, si de obicei se plateste in plus..

Greets,
Speedo

#30
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2002

Quote

Originally posted by zuppy
pai internetul costa 29, telefonul 5 iar cablul tot cam ~5

29 + 5 + 5 ~= 40

matematica simpla :)


+ TVA + chirie modem + convorbiri (in abonament sunt incluse doar convorbiri in retaua Astral)
Total ~= 2.000.000 lei
cam scumpa distractia

#31
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Nu stiu daca e chiar scumpa. Eu ti-ar propune sa privesti altfel problema: unde ai o oferta mai buna?

O factura romtelecom bazata pe convorbiri si cu tot cu abonament se ridica sa zicem la 500 mii. de 1.5 milioane nu e extrem de dificil sa stai pe net prin dial-up si sa te bucuri de mirifica viteza. (e drept ca si cablul are momentele lui de glorie dar facem abstractie)

#32
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Pai astral foloseste VoIP, deci face compresie la voce, in cel mai fericit caz G.729 la 8kbps si asta inseamna ca orice fax care are nevoie de 9600bps, ca sa vorbim strict din prisma vitezei de conectare ca mai sunt si alte issue-uri legate de algoritmii de compresie ai vocii, nu o sa functioneze.

Daca vrei FAX se configureaza portul tau in gateway in mod diferit, si de obicei se plateste in plus..

Greets,
Speedo


Speedo, da, ai dreptate. Cum de nu m-am gandit.....:rolleyes: Noah, nu stiu ce sa zic. Nu pare chiar asa mare scofala pana la urma. Nu ca m-ar interesa personal faxu...dar....

:cya:

#33
bit

bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.09.2003
Poate ca in prima faza calitatea va fi buna, dar dupa zeci de mii de abonati sau chiar sute de mii ( + internet ) oare vor putea mentine largimea de banda ?
  Eu am o faza cu un ISP. Pe atunci avea o iesire de cateva sute de k si facea mare reclama la calitate (pe atunci exista doar dial-up) si la grija fata de clienti, dar avea sub 10 clienti, dupa un timp a ajuns la cateva sute de clienti (+ linii inchiriate) la aceasi largime de banda. Deci adio calitate si la fel si grija fata de client, banii sa curga.

#34
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

Quote

Originally posted by bobo
internetul este nelimitat?


La 29$ internetul este intradevar nelimitat dar dupa ce depasesti traficul de 5GB pe luna ,calitatea ,viteza implicit scade la mai mult de jumatate din cea initiala.
Daca nu downloadezi filme si muzica in nestire te incadrezi in accesti 5GB deci viteza cu care te dai pe net ramane acceasi .
Eu am in medie 15KB,18KB dar intr-o luna cand am depasit accest trafic de 5 GB am avut viteze ce nu depaseau 4KB,5KB .
Cand am intrat in noua perioada de facturare viteza de transfer a revenit la normal.

#35
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Si eu am Astral...

si sincer, numai la noi se poate asa ceva... nelimitat dar totusi limitat...

:)

#36
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by vladc
numai la noi se poate asa ceva... nelimitat dar totusi limitat...


1. Utilizare normala (navigare, e-mail si download/upload rezonabil): Internet NElimitat

2. Utilizare abuziva (download, dowload, download 24h/24h): Internet limitat.

:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate