Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4179 replies to this topic

#3475
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
da, fiecare trebuie sa aiba propriul oyster care costa 5/pers, iar la returnare ii primesti inapoi. cel turistic cost 3/pers si nu se returneaza. eu nu mi-am returnat oyster-ul, insa cred ca cel mai simplu e sa o faci la ghiseu.
daily cap se ''activeaza'' automat, deci iti poti face usor calculul pt suma necaesara cu care trebuie sa il incarci pe fiecare: 7,5+3,3 (zona 1-3) sau 9,2+3,9 (zona 1-4).

#3476
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
Buna,

Am inteles ca ar exista un tren de la aeroportul Luton catre Londra (King's Cross). Aveti idee de unde se poate lua din Luton si daca ar trebui sa achizitionez biletele online (sunt mai mari preturile la ghiseu?) sau pot sa le cumpar de la ghiseu?

Mersi mult.

#3477
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
trenul nu pleaca din aeroport, ci trebuie sa ajungi la luton airport parkway. transferul se face cu un autobus, pretul acestuia fiind inclus in bilet atunci cand alegi plecarea-destinatia si cumperi biletul. n-am folosit niciodata varianta asta, insa am luat-o in considerare, asa ca tot ce pot sa-ti spun e ca:
- automatele de bilete sunt in sala de unde se recupereaza bagajele, la vedere, n-ai cum sa nu le observi. nu stiu daca mai exista si altele in sala mare a aeroprtului. deci, atentie, caci accesul in sala de recuperare a bagajelor nu mai este permis dupa ce ai iesit. daca ai bilete online, de acolo e cazul sa le ridici
- nu am vazut diferente de pret intre online (verificat periodic,timp de cca 2 luni inainte) si automat (verificat de curiozitate, la fata locului).evident, pt aceeasi data de calatorie! alegerea iti apartine...

#3478
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Revin cu 2-3 recomandari suplimentare in urma unui mini concediu extrem de reusit la Londra, suplimentar fata de ce s-a mentionat deja in thread :

- Cazare la un pret decent, daca nu tineti neaaparat sa stati la hotel, gasiti pe airbnb.Noi am stat aici de exemplu, cu aprox 900 lei/3 nopti cu mic dejun inclus (extrem de gustos, asigurat de proprietari)  : https://www.airbnb.com/rooms/1940310 . Casa se afla la 5 min de mers pe jos de statia St. James Street (tren/autobuze), din zona 3, de unde se poate ajunge in 20-25 min. in Liverpool St.

- Studiati si folositi cu incredere oferta 2FOR1 in combinatie cu un Travelcard valabil in ziua respectiva, intrucat este mai avantajoasa d.p.d.v. al costurilor decat orice alta varianta de bilete achizitionate online sau combinatii de bilete la atractii multiple.Verificati insa in prealabil valabilitatea ofertelor si lista atractiilor actualizata in permanenta pe site-ul http://www.daysoutgu...uk/2for1-london
Recomand descarcarea voucherelor de pe site-ul mentionat anterior, dupa inscrierea prealabila, intrucat desi acestea pot fi puse la dispozitie si la achizitionarea Travelcardului dintr-o statie de tren (obligatoriu cu sigla National Rail), in cazul nostru nu mai existau carticele cu vouchere pe stoc in 2 statii in care am incercat (noroc ca luasem si voucherele printate de acasa).

- Cel mai bine si accesibil ca pret, am mancat in Camden Market, unde gasesti toate bucatariile din lume, cu servire in ,,strada'' (noi am ales ceva vietnamez, extrem de gustos, pentru 2 pers la 6 lire + 2 gogosi extrem de mari si gustoase de la o rulota plina de gososi de toate felurile).
De asemenea, tot in Camden Market se gasesc suveniruri chiar si la jumatate de pret fata de orice alt magazin in care am intrat noi de prin alte zone.Magazinul din care am cumparat noi, era administrat de o romanca Posted Image
Exceptand zona de fructe, Borough Market mi s-a parut mult mai slaba comparativ cu Camden Market.
Tot legat de food, cand nu aveti optiuni si vreti sa mancati ok, ieftin si relativ sanatos, alegeti supermarketurile Tesco.Gasiti produse de tot felul, de la Sandwich-uri, salate, semipreparate, etc, la preturi decente si calitate foarte ok.

-  Recomand pentru vizita 18 Stafford Terrace.Este o casa-muzeu, pastrata impecabil, aflata de asemenea pe o strada extrem de frumoasa.Ulterior, va puteti continua plimbarea prin zona Kensington St., unde veti gasi o multime de magazine (inclusiv sportsdirect).Detalii despre casa aflata la nr. 18, gasiti aici : http://www.tripadvis...on_England.html si aici https://www.rbkc.gov...rdterrace1.aspx

- Dintre toate obiectivele, cel mai mult am asteptat la Madame Tussaud.Am avut si proasta inspiratie sa mergem sambata....timpul de asteptare fiind undeva la 90 min.Am trecut si luni prin zona, situatia fiind cu totul diferita (afara nu era deloc coada, deci probabil era formata doar in interior, timpul fiind redus considerabil...).Programati vizita in cursul saptamanii, daca este posibil.La London Eye, Tower of London, de asemenea erau cozi destul de mari insa s-a intrat mult mai repede...
La Madame coada este comuna pentru achizitia de bilete si intrarea in muzeu in timp ce la London Eye, Tower of London se achizitioneaza in prealabil bilete de la casa si ulterior se sta la coada pentru intrare.

- Recomand cu incredere o rezervare la Sky Garden (se face cu 2-3 saptamani inainte - trebuie urmarit zilnic site-ul pentru ca atunci cand zilele devin selectabile, se epuizeaza extrem de repede....) : http://skygarden.london/
Vizita este gratuita iar view-ul este spectaculos.Recomand vizita seara, intrucat atat privelistea cat si atmosfera din interiorul localului/gradinile interioare sunt greu de exprimat in cuvinte.. Sa aveti la voi rezervarea si un act de identitate !

- In zilele in care nu sunteti interesati de reducerile oferite de Travelcard, alegeti Oyster reincarcabil.Are un dailycap mai mic de 12 lire (atat cat costa Travelcardul) indiferent de zonele in care circulati (in cazul nostru, pentru zonele 1-3, indiferent de numarul calatoriilor, nu eram taxati mai mult de 7,5 lire).La plecare, solicitati restituirea depozitului de 5 lire si a sumei ramasa disponibila, dureaza 1 min (la un automat dintr-o statie mai mare - noi am rezolvat la Liverpool St., daca suma ramasa este sub 10 lire cu tot cu depozit sau la un ghiseu daca suma este mai mare).

- Recomand vizita seara in zona Piccadilly Circus/Soho/Convent Garden, fiind extrem de animata si populata, pentru a simti pulsul Londrei si pentru cateva beri.

Pe masura ce imi mai amintesc lucruri, revin Posted Image

Edited by TheGrudge, 22 October 2015 - 16:29.


#3479
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Thanks TheGrudge pt informatii. Eu voi fi in Londra peste 2 saptamani. Plec intr-o sambata din Birmingham spre Londra cu Virgin Trains si din ce am citit inteleg ca si acest bilet impreuna cu voucherele aferente pot fi folosite pt oferta 2FOR1. O sa-mi printez de acasa voucherele care ma intereseaza.

Si eu ma gandeam sa iau Oyster card si sa-l incarc cu 15 lire astfel incat sa imi ajunga o zi plina in zonele 1-3 plus a doua zi sa ajung in Liverpool Street de unde am tren spre Aeroportul Stansted. Citisem undeva ca in momentul cand vrei sa soliciti rambursarea creditului si a depozitului de 5 lire, ti se opresc 3 lire daca ai cardul oyster cumparat de scurt timp. Ti s-a intamplat asa?

Rezervare la Sky Garden pt view implica obligativitatea sa iei cina la restaurant?

Mersi.

#3480
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Nu ti se opreste absolut nimic la refund.Oyster-ul il cumperi dintr-o gara, nu faci comanda online (nici nu cred ca merge de altfel pt. RO, insa acolo citisem ceva de retinut 3 lire parca).
Totodata, cu cardul fizic vei ramane in continuare si il vei putea incarca alta data cand vei mai avea nevoie.Aparatul il verifica, returneaza suma aflata pe card + depozit si returneaza plasticul.

La Sky Garden nu este nevoie sa iei cina/faci consumatie de niciun fel.Zona ,,libera'' este destul de mare, include terasa semi descoperita, partea interioara cu gradini precum si alte zone de admirat view-ul, in timp ce restaurantul este intr-o incinta separata (trebuie sa urci niste trepte suplimentare) iar barul open space, situat doar in partea din fata (poti sa te plimbi nestingherit pe oriunde iar daca vrei sa comanzi ceva, o faci la bar si poti apoi sa-ti savurezi bautura oriunde la nivelul respectiv - etajul 35 Posted Image.
Repet, verifica zilnic in fiecare dimineata, zilele pentru rezervare devenite available pe site intrucat se epuizeaza extrem de repede.Eu am rezervat intr-o dimineata, pentru o zi de duminica aflata peste 2-3 saptamani, iar seara, deja nu mai exista niciun loc pentru tot weekendul respectiv..

Edited by TheGrudge, 23 October 2015 - 10:04.


#3481
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Mersi de info. Se pare ca am aflat cam tarziu de Sky Garden. Pt ziua de sambata (7 noiembrie) e full booked. Ce ai mai recomanda ca "must see" pt o zi plina in Londra?

#3482
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Plimbare pe afara prin zonele unde se regasesc : Big Ben, Westminster Abbey, Convent Garden, Camden Market, Tower Bridge, London Eye, Piccadilly Circus (preferabil si pe seara, daca ai ocazia), Regent Street, Soho, Oxford Street, The Regent`s Park.
Apropo de parc, mie imi pare rau ca n-am avut ocazia sa vedem mai multe parcuri, insa poti sa-ti faci o idee vizitandu-l pe cel de mai sus.Sa ai la tine ceva de mancare si te vei bucura de o invazie a veveritelor pe care le vei hrani din mana.Noi am fost extrem de surprinsi intrucat nu mai intalnisem veverite atat de multe si hotarate ca aici, efectiv se urcau pe noi si ne luau cornul din mana :).Suplimentar vei avea parte de un peisaj de toamna de vis..parcul fiind totodata extrem de frumos aranjat si bine intretinut...
Depinde si de preferinte, vreme, etc.Totusi, fiind doar o zi, nu ti-as recomanda sa o pierzi vizitand pe interior prea multe obiective, in special luand in calcul faptul ca e sambata si vor fi cozi mari.La Madame Tussaud de exemplu, am stat 3 ore din care jumatate la coada..si e pacat.
Poti sa optezi si pentru plimbari cu liniile de autobuze care traverseaza cele mai importante zone turistice (cauta pe net Best Bus Routes for Sightseeing in London), totodata fiind si mai ieftin daily cap-ul in cazul plimbarilor doar cu autobuzul..
Este optiunea ta ce alegi sa vizitezi pe interior insa tine cont de cozi, cele mai mari fiind la Madame Tussaud, London Eye si Tower of London.

#3483
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 22.07.2005
Daca are careva nevoie de UBER din Luton, aveti aici un voucher
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1445617033.368947.jpg   172.64K   38 downloads

#3484
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
Unde sunt acei soldati care fac de gardã imbracati cu uniforma specifica si caciula inalta din blana? La Buckingam? Oricine se poate poza alaturi de ei?

Multumesc

#3485
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Sunt si la Buckingam si la Windsor si la resedinta lui Charles.
Te poti poza cu ei unde ai acces, la Buckingam doar de la distanta. La Windsor te poti apropia.

#3486
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007

 yonut_a, on 09 noiembrie 2015 - 13:46, said:

Sunt si la Buckingam si la Windsor si la resedinta lui Charles.
Te poti poza cu ei unde ai acces, la Buckingam doar de la distanta. La Windsor te poti apropia.

Planuiesc o zi la Legoland Windsor, dacă se poate să te pozezi cu ei de aproape cred că puştiulică al meu va fi foarte incantat

#3487
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
A fost si eu acolo , nu te poti fotografia decat de la distanta ( 2-3 m ) .In gara este unul manechin , acolo te poti fotografia cu el.

#3488
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Chiar la Castelul Windsor, dupe ce inrii in stanga este unul care cred ca e pus acolo ptr poze, ca poti sa stai langa el fara probleme.
Attached File  DSC08830.JPG   206.44K   33 downloads

Am stat cateva minute pana am reusit sa-l fotografiez singur.

#3489
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Revin si eu cu cateva precizari dupa calatoria avuta. In Londra am stat o noapte (sambata). Desi orasul era super aglomerat (cel putin seara pe strazile celebre cu magazine: Regent st. si Oxford st.), la obiectivele turistice nu am stat mult la coada. Am avut vouchere printate si am beneficiat de oferta 2FOR1. Am vizitat London Eye, Tower Bridge si in rest am mers la pas toata ziua aprox 20 km si din cand in cand mai luam un double decker bus ca sa vedem orasul de sus. Mi-a placut mult orasul, doar ca unele servicii si produse au preturile mult prea umflate, iar restul oricum erau scumpe avand in vedere conversia lira-euro sau lira-leu. Pentru localnici cred ca preturele sunt destul de ok cel putin la produsele necesare.

O precizare cu privire la Oyster card. Am achizitionat 2 oystere de 15 lire (10 lire credit + 5 cardul) si le-am folosit la capacitate maxima, doar ca pt refund credit + cele 5 lire garantie lucrurile stau in felul urmator:
- se poate face refund la ghiseu (doar ca duminica nu am gasit deschis si ne grabeam spre tren).
- se poate face refund la automatele din gari, insa cu conditia ca oysterul sa fie activat cu cel putin 48 ore in urma. Ori in cazul nostru nu am avut aceasta optiune pt ca le cumparasem cu o zi in urma.

Si am ramas uimit de faptul ca pe aeroportul Stansted nu s-a facut control vamal la documente. Doar self check-in la bagaj si apoi control corporal. E primul aeroport in care am observat acest lucru. Aveti idee de ce? Sunt asa multe camere video si nu mai e nevoie de control vamal sau care sa fie explicatia? In stilul asta oricine putea iesi din tara chiar si fara documente...

Si nici in virgin train de la Birmingham spre Londra nu ne-a controlat nimeni la bilet...

Edited by shadow_x3x, 10 November 2015 - 12:46.


#3490
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
@The Grudge ce vacanta frumoasa. ptiu... daca stiam de Ski Garden... bineinteles ca e sold out pentru 28-29 nov, cand o sa fiu la Londra, ca deh, e weekend si vineri e doar pentru dimineata si as fi vrut sa ma duc seara... asta e. Posted Image
@dariuscha multumesc pentru informatii.

#3491
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Am citit toate paginile topicul (interes, plictiseala) si am ajuns la concluzia ca sunteti cativa care cunoasteti cartierele londoneze. Voi merge in februarie in Londra, si am rezervat un studio in Chiswick. Ce stiti despre cartier? E safe-ish? Noaptea in mod special.

#3492
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, e in zona "spalata" din cauza chiriilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate