Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Elixir sau Kinstone

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
nightm

nightm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.08.2005
salutare. sunt intr-o dilema. nu stiu ce sa aleg

1 GB Elixir ddr400 sau 512 Kingstone ddr400, 533 sau 667

Pretul nu conteaza prea mult in alegerea mea. mentionez ca pot alege doar din ce am specificat mai sus !

Am o placa de baza Biostar M7VIT Grand, cu proc AMD Athlon 1700+.

Calculatorul nu va fi solicitat f mult, sg aplicatie mai mare va fi Adobe Photoshop uneori, dar totusi vreau o configuratie buna.

In acest sens ma gandesc la timinguri. Adika daca ce rulez pe acest calculator nu necesita 1 GB ca sa mearga f bine, si 512 kingstone ar avea latente ma mici, deci ar merge mai rapid ar fi mai bine ?

Si daca iau kinstone ce frecventa ar fi mai bine ? procesorul ar putea suporta 533 sau 667 cu memoriile ?

#2
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Pai tu ai o placa pe socket A, nu suporta decat memorii DDR simple pana in 400.
Te sfatuiesc sa-ti cumperi cat mai mult Ram, asadar varianta cu 1 GB Elixir pare mai buna (mai ales ca ai pomenit de Photoshop).

#3
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Varianta cu 1GB, in mod clar, pentru ca diferenta de la 512MB - 1024 MB chiar se simte... daca erau aceleasi capacitati as fi zis sa alegi Kingston (NU kinstone, NU kingstone, si in nici un caz kinkystone  :roflmao:  )

#4
nightm

nightm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.08.2005
Asa am si facut multumesc de sfaturi, dar imi spuneti si mie va rog de ce unii isi iau pc-uri pe socket A si ram ddr533 sau mai mare ?

Ma chinui de putin timp sa inteleg memoriile astea si legatura dintre ele si proc si baza de date. De un an de zile  am un Athlon 64 3000+ cu 2*512 GEIL DDR400 si nu am avut nici-o problema oricate aplicatii as fi folostit in acelasi timp !, mergea de parca de abia s-ar fi deschis, si rulam messu, server apache, php, mysql, pachetul macromedia 8, Photoshop, Winamp, un tv tuner, si cateva taburi de mozzila si Internet Explorer.

Dar din pacate am avut o sursa proasta si la o varatie de tensiune ciudata s-a ars sursa si a luat cu ea si placa de baza si chinui-te cu gatantia si etc, inca o mai in garantie. Noroc ca am facut mai demult un calc pt prietena mea si l-am imprumutat si acum vreau sa inteleg intai cum merge treba pe socket A. Am avut cateva calc pana acum dar nu am facut niciodata oc desi m-a tentat de mult.


Am citit mai multe chestii pe net si am inteles eu ceva dar am o mare dilema cu FSB-ul si transferul asta de informatie. In primul rand sa spun configuratia :

Motherboard Name Biostar M7VIT Grand
CPU Type              AMD Athlon XP, 1466 MHz (11 x 133) 1700+ FSB 266
Memory                        momentan 256 DDR400 PQI
Video                           nvidia Vanta 32 MB
HDD                             QUANTUM FIREBALLlct20 20 4500 RPM

detaliile le am din EVEREST Ultimate edition 2006 Corporate

Am inteles ca pot fi sincron si asincron. Pana acum aveam normal asincron zic eu, dar m-am uitat la cantitatea de memorie transferata de proc 2132 MB/s si cea tranferata de memorie 3200 MB/s si am presupus eu ca e mai bine daca scad frecventa memoriilor la 133 adika sa devina DDR266 in loc de ddr400, astfel sa fie sincron cu procesorul sa duca aceiasi cantitate de memorie, ca inainte degeaba duceau ele 3200 MB/S daca procul le dadea doar 2132 MB/S.

Am facut asta ca sa pot sa scad latentele, cu ram=ul pe care il am acum nu m-am riscat prea tare si am scris latentele din everest

@ 200 MHz 3.0-4-4-8  (CL-RCD-RP-RAS) pe astea le aveam
@ 133 MHz 2.0-3-3-6  (CL-RCD-RP-RAS) si le-am pus pe astea din BIOS

Am facut bine ce am facut ? Daca da, atunci de ce se tine pe drr400 de obicei ?

Am observat ca baza de date am o functie Frequncy/voltage care creste de la 133 in sus si frecventa la proc si cea la memorii. am facut asta initial si am crescut la 137 parca marind cu vreo 50 de MHz viteza procului si deci cantitatea de memorie folosita. Dar asta presupune ca fac OC nu ?


Sper sa aibe cineva rabdare sa imi explice si mie :) multumesc anticipat

#5
nightm

nightm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.08.2005
acum am dat latentele la 2.2.2.6 cu drr266 si se misca mai un pic mai bine parca, oricum  nu mai rau.

stie cineva sa ma ajute si pe mine ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate