Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

care mp3-uri este legal sa le detii?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Buna, vreau sa va intreb daca promo-urile unor dj, sau mixurile de pe radio de pe net sunt legal sa le detii.
Chiar de multe ori la unele radiouri inainte sa inceapa mixajele, prezentatorii emisiunilor spun ceva de genul "prepare to download this new live mix from... " sau "start recording because in a few moments... ".

Sau altfel ce gen de muzica poate fi detinuta legal ca mp3?
Astept pareri sau date concrete pentru ca sunt foarte nerabdator sa aflu. Thanks. :peacefingers:

#2
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
In primul rand daca vrei sa dovedesti ca esti "in regula" trebuie sa ai si CD-urile audio care sa arate ca mp3-urile tale nu sunt decat backup-uri ale acelor Cd-uri.

(dar cine poate dovedi ca NU le-am avut niciodata?) :D

Edited by robertino1, 01 November 2006 - 16:45.


#3
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
off: intre noi fiind vorba, vad pe DC ca unii au 40-60GB de mp3-uri si sunt convins ca si-au dedicat ceva camere din casa stocarii cd-urilor originale cat si timp sa le asculte macar odata pe toate.

Edited by BJ, 01 November 2006 - 17:34.


#4
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
este legal sa detii mp3-uri atata timp cat nu esti amendat pentru detinere ilegala de mp3

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este legal sa detii muzica cumparata de la firme autorizate ca atare in Romania (sau tara unde locuiesti) sau la care detinatorul drepturilor/autorul iti da dreptul legal de detinere.
Ce zic aia la "radioruri"-le alea mentionate mai sus este o prostie - probabil ca nu sunt radiori autorizate legal.
In general mp3-urile nu sunt folosite ca mediu de distrubutie din cauza inexistentei mecanismului de DRM (si deci imposibilitatea verificarii autenticitatii).
Copia de pe un CD personal pe un mp3-player personal este semi-legala atata timp cat detii CD-ul original. Daca dai CD-ul pierzi legal dreptul de a detine copiile mp3.

#6
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Radiourile sunt totusi Paris FG, Radio One (UK), sau BBC. Care, dupa cum spuneam, puneau problema download`ului intr-o lumina favorabila. Deci de genul "prepare to start your downloads `couse in a few moments.... ".
Radiourile sunt autorizate. Asta ma intereseaza. Daca mixurile promo ale dj`ilor sunt sau nu legal de detinut.

#7
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Legalitatea detinerii mp3-urilor e chestionabila in Romania. Intr-adevar daca ai CD-ul original nu ma impiedica nimeni sa am copii in orice format. Totusi e greu de stabilit daca eu am pierdut sau a fost deteriorat acel CD dar, am pastrat copia care o facusem in acest scop si normal ca nu mai am CD-ul original pe care l-am cumparat cum probez? cu chitanta? CD-urile au stat in masina la 70 de grade si sunt inutilizabile deci le arunc nu?
Exista site-uri de unde contra taxa pot downloada mp3-uri. Cum probez ca am platit si de aceea le am?
Am tuner cu radio si inregistrez melodiile care le difuzeaza: e o ilegalitate? Nu. Deoarece nu le difuzez la randul meu ci, le ascult cu prietena in intimitate.
Si inca nu sunt epuizate toate posibilitatile.
Sunt inca nedumerit de ce la noi au putut fi acuzati cei care au share pe DC++ si in Franta au fost achitati?
E problema care a fost cu videorecorder-ele.

#8
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
- Extras din Ordonanta de urgenta nr. 123/2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe:

        "Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau cu amenda de la 2.500 lei (RON) la 40.000 lei (RON) punerea la dispozitie publicului, inclusiv prin Internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamntul titularilor de drepturi, a operelor ori a produselor purtatoare de drepturi conexe sau de drepturi sui-generis ale fabricantilor de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport, astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual."

#9
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Exista si o nota la aceasta lege:

Nota: NR: Lege nr. 8/1996 din 14/03/1996 Versiune actualizata
         la data de 28/12/2005 privind dreptul de autor si drepturile
         conexe Art. 34. - (1) Nu constituie o incalcare a dreptului de
         autor, in sensul prezentei legi, reproducerea unei opere, cu
         exceptia partiturilor muzicale, fara consimtamantul autorului,
         pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii, cu
         conditia ca opera sa fi fost adusa anterior la cunostinta publica,
         iar reproducerea sa nu contravina utilizarii normale a operei si
         sa nu il prejudicieze pe autor ori pe titularul drepturilor de utilizare.

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postbogdan78, on Nov 2 2006, 10:48, said:

Exista si o nota la aceasta lege:

Nota: NR: Lege nr. 8/1996 din 14/03/1996 Versiune actualizata
         la data de 28/12/2005 privind dreptul de autor si drepturile
         conexe Art. 34. - (1) Nu constituie o incalcare a dreptului de
         autor, in sensul prezentei legi, reproducerea unei opere, cu
         exceptia partiturilor muzicale, fara consimtamantul autorului,
         pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii, cu
         conditia ca opera sa fi fost adusa anterior la cunostinta publica,
         iar reproducerea sa nu contravina utilizarii normale a operei si
         sa nu il prejudicieze pe autor ori pe titularul drepturilor de utilizare.
Adica poti sa asculti CD-urile cumparate impreuna cu familia. Daca muzica respectiva este "downloadata" de pe net il prejudiciaza pe autor sau titularul drepturilor pentru ca nu o mai cumperi de la el.

#11
flo.gavrilsson

flo.gavrilsson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.09.2006
treba e relativ simpla si fara prea multe ocolisuri. primo, trebuie facuta distinctia intre domeniul de utilizare al unui material, in cazul nostru, fisier mp3. Una e sa ai mp3-uri pe cae e clar ca le ai pentru uz propriu (filesharingul nu e uz propriu) si alta e sa le imparti cu altii in scopuri comerciale. de exemplu, am la softpedia iasi o movila de cd-uri originale pe care le-am ripuit si am dat mp3-urile cui a vrut (colegi). daca vine cineva sa ma intrebe de sanatate ii dau cu discurile si cu legea de cap pentru ca acest mediu e considerat "uz propriu" si nu broadcasting sau mai stiu eu ce.

aici vine buba pe care multi romanasi nu o prea inteleg: chiar daca am dat bani pe un disc original, nu am voie sa-l difuzez public atat timp cat nu platesc ceea ce se cheama "mechanical rights". eu pot sa multiplic discul ala si sa-i dau play la terasa de innebunesc. ideea e ca eu ar trebui sa platesc autorului, detinatorului de patent pe piesele alea niste bani, pe difuzari. daca ii dau banii, pot sa fac ce vreau eu; daca nu, poate fi bai.

la fel, poti sa stai in casa cu movila de cd-uri originale, dar daca dau astia cu crucea peste tine ca imparti muzica pe net, iar e bai. poti sa o faci wma sau mpe la 32kbps si sa invoci faptul ca nu ai duplicat opera asa cum e ea deci nu te pot lovi, insa iti vor imputa drepturi mecanice pentru ca se poate foarte usor considera  ca  ai facut public un nr de piese-patent de mai multe ori. si asta se plateste..


nu vreau sa fiu inteles gresit, caci nici mie nu-mi e inca de cumparat toata muzica pe care o vreau, dar cam asa stau lucrurile. si cred ca se vor mai inaspri oleaca in viitorii ani.  eu am doua cd-uri scoase si ma confrunt la fel cu pirateria, deci sunt in ambele tabere. ideea e ca poti avea mp3-uri trase din radiouri online atat timp cat nu faci din ele un mijloc de obtinere de alte bunuri, fie ele chiar si alte mp3uri.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postflo.gavrilsson, on Nov 8 2006, 03:37, said:

... de exemplu, am la softpedia iasi o movila de cd-uri originale pe care le-am ripuit si am dat mp3-urile cui a vrut (colegi). daca vine cineva sa ma intrebe de sanatate ii dau cu discurile si cu legea de cap pentru ca acest mediu e considerat "uz propriu" si nu broadcasting sau mai stiu eu ce.

Unde in legea de mai sus scrie de "uz propriu"? Inventati cuvinte care nu exista... Acolo scrie clar "pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii". Sa imi gasesti tu judecator care sa considere prietenii din facultate "familie" si te cred...

#13
flo.gavrilsson

flo.gavrilsson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.09.2006
"cercul normal al unei familii" este o notiune directa a dreptului si ea se poate extinde foarte usor, in cazul unui proces, la  colectivul de munca. Intrucat utilizarea se face intr-un cadru restrans si fara a obtine terte bunuri nu cred ca cineva se oboseste sa dea in judecata pe aceasta speta. "uz propriu" intocmai la asta se refera; "propriu" = "personal" sau "privat". insa "privat" este exclus din start de adaugarea referitoare la "cercul normal al  unei familii". iar aici cel putin legea poate fi atacata aproape fluierand pentru ca un termen ca "normal" nu prea are ce cauta intr-un text de lege, intocmai din cauza ca nu poate fi explicat si explicitat in norme tehnice de aplicare a respectivei legi. oricum legea e eronata, pana si americanii si-au luat-o intre ochi initial.

Later Edit: "se poate extinde" in sensul de "poate fi asimilata sau comparata"

Edited by flo.gavrilsson, 09 November 2006 - 15:57.


#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postflo.gavrilsson, on Nov 9 2006, 08:56, said:

"cercul normal al unei familii" este o notiune directa a dreptului si ea se poate extinde foarte usor, in cazul unui proces, la  colectivul de munca. Intrucat utilizarea se face intr-un cadru restrans si fara a obtine terte bunuri nu cred ca cineva se oboseste sa dea in judecata pe aceasta speta. "uz propriu" intocmai la asta se refera; "propriu" = "personal" sau "privat". insa "privat" este exclus din start de adaugarea referitoare la "cercul normal al  unei familii". iar aici cel putin legea poate fi atacata aproape fluierand pentru ca un termen ca "normal" nu prea are ce cauta intr-un text de lege, intocmai din cauza ca nu poate fi explicat si explicitat in norme tehnice de aplicare a respectivei legi. oricum legea e eronata, pana si americanii si-au luat-o intre ochi initial.

Later Edit: "se poate extinde" in sensul de "poate fi asimilata sau comparata"

Deci tu zici ca se poate extinde oricat... Cum ar fi la cartier? Oras? Tara? Toate astea sunt "cerc normal al familiei"?
Nu cred ca tine, orice ai zice tu.

#15
flo.gavrilsson

flo.gavrilsson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.09.2006
nu om bun, nu! nu am zis nicicand asa ceva; e o gogomanie mare sa crezi asa lucru. Ideea pe care nu ai apucat sa o prinzi era ca  generic vorbind acest "uz personal" si acest "cerc normal al familiei"  inseamna un UZ LIMITAT la un anumit numar de persoane, numarabile, identificabile, numar stabil si cunoscut. adica exact ce inseamna familie, coelctiv de munca etc.

te rog crede-ma ca daca vine cineva si-l intreaba pe Cristi, colegul meu de la Mac, de unde are mp3-uri cu Brave si el raspunde ca de la mine iar cand sunt eu rugat sa arat discul il scot frumusel din cutia unde sta alaturi de alte 50 de cd-uri originale nu cred ca are cineva ceva de zis. de ce? pentru ca noi nu "re-distribuim comercial sau pentru a obtine alte foloase" respectivul continut ce are copyright.

daca insa dai la tot blocul ultimul album cu Vintersorg pe care l-ai cumaprat de pe taraba, si ala pirat...cred ca ai o problema chiar si cu un judecator indulgent in asa cazuri cum as fi eu.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postflo.gavrilsson, on Nov 10 2006, 02:54, said:

nu om bun, nu! nu am zis nicicand asa ceva; e o gogomanie mare sa crezi asa lucru. Ideea pe care nu ai apucat sa o prinzi era ca  generic vorbind acest "uz personal" si acest "cerc normal al familiei"  inseamna un UZ LIMITAT la un anumit numar de persoane, numarabile, identificabile, numar stabil si cunoscut. adica exact ce inseamna familie, coelctiv de munca etc.

te rog crede-ma ca daca vine cineva si-l intreaba pe Cristi, colegul meu de la Mac, de unde are mp3-uri cu Brave si el raspunde ca de la mine iar cand sunt eu rugat sa arat discul il scot frumusel din cutia unde sta alaturi de alte 50 de cd-uri originale nu cred ca are cineva ceva de zis. de ce? pentru ca noi nu "re-distribuim comercial sau pentru a obtine alte foloase" respectivul continut ce are copyright.

daca insa dai la tot blocul ultimul album cu Vintersorg pe care l-ai cumaprat de pe taraba, si ala pirat...cred ca ai o problema chiar si cu un judecator indulgent in asa cazuri cum as fi eu.

Nu este nevoie sa obtii foloase din redistribuire pentru a fi ilegala... Mai citeste ce scrie pe CD-uri.
Pe urma ce zici tu acolo de "uz limitat" nu are nici un sens juridic. Ce este aia "limitat"? 10, 20, 100, 10000 persoane? Daca muncesti in... Conel sa zicem, poti sa distribui muzica gratis la toti angajatii? Este "un numar stabil si cunoscut" dupa cum zici tu...

#17
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostKITZU, on Nov 2 2006, 10:27, said:

Am tuner cu radio si inregistrez melodiile care le difuzeaza: e o ilegalitate? Nu. Deoarece nu le difuzez la randul meu ci, le ascult cu prietena in intimitate.

se ia o melodie care spui ca e a ta, si se da un search dupa TTH pe dc... :whistling:

#18
flo.gavrilsson

flo.gavrilsson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.09.2006
superduper, vad ca n-o scot la capat cu tine caci te incapatanezi sa nu intelegi niste chestii clare. drpet urmare voi judeca precum tine ca sa iti dau o dovada ca legea din care imi tot citezi e proasta si statul roma o sa si-o ina in freza exact in baza ei: ce te faci cand ai o familie in care tatal isi cumpara un disc cu gutza, il face mp3 sau flac sau orice altceva si il da si celor 16 copii sa asculte iar ei il iau pe mp3 playere si fug in oras?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate