Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

dealer marlan opel - gold&platin iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#1
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Salutare d-lor
Sa vedeti  ce porcarie mi s-a intamplat in showroom-ul gold&platin, standul Opel din iasi, sambata, 28 oct. 2006.
Fiind in mare cautare a unei bucati masina neautohtona, mi-am luat bocceluta in spinare si am batut din usa-n usa pe la mai toti dealerii locali. Printre care si Gold&platin – dealer opel zonal. La ora 8,30 se deschid usile. Intru, ma foiesc, ma invart, ma introduc prin toate modelele expuse, tusesc, stranut, pret de vreo 30 min, doar-doar m-o baga vreun oficial in seama. Nici gand de asa ceva ! Imi iau inima in dinti si ma apropii de un birou in fata caruia un individ invartea vreo 5-6 folii din plastic cu oferte de preturi pentru diferite modele de opel. Stau in fata biroului vreo 5 minute, poate s-o uita la mine ca sa pot sa-l abordez. Nici gand de asa ceva, tipul avea teribil de mult de lucru, vezi bine, invartea de zor foliile, ajungea la capatul dosarului, le lua de la capat, in sfarsit o multime de treaba de intelectual. Ma intreb cu voce tare daca nu am gresit echipamentul si poate trebuia sa ma imbrac cu frac, cel putin si sa iau vreo doua genti diplomat, poate asa m-ar fi bagat careva in seama. Nici un feed-back, nimic. Ma enervez si-l abordez pe tip:  ii spun ca vreau sa discut cu un consultant de vanzari . Omuletul imi intinde sictirit 3 foi si ma intreaba ce model doresc si-mi zice ca gasesc toate informatiile pe foile pe care, cu adanca marinimie mi le-a intins in scarba. Ii spun ca nu ma intereseaza preturi, ci mai degraba mai multe date tehnice despre auto, variante de echipare, ma rog, nevoile mele de la masina pe care o doresc. La care, in aceeasi nota de total dispret, tipul reia ultima bucata a propozitiei mele, intrebandu-ma retoric : « pai cam ce ati dori de la masina dvs ? ». Dupa aproape o ora in care am fiert in suc propriu, ii spun ca acesta nu este un mod de a purta un dialog, ca deja a facut suficienti pasi gresiti in comunicare si ca, in calitate de client ma asteptam la un cu totul alt tratament. Dupa care parasesc dezgustat locatia cu o dorinta fierbinte de a nu ma mai apropia in vecii vecilor de opel, chevrolet, si orice alte porcarii mai vand mizerabilii de la gold&platin.
Asa ca, daca doriti sa va luati masina, nu incercati la dealerii opel,  intrucat au niste servicii de vanzare de toata jena. Nu vreau sa ma gandesc cum as fi fost tratat in cazul in care as fi fost posesor de opel sau chevrolet si m-as fi dus cu ea la service in garantie. Cred ca m-ar fi luat la bataie sau cel putin ar fi pus cainele pe mine. Caine de paza care, de altfel se plimba liber prin curtea shoroom-ului.
Cu siguranta voi recomanda tuturor cunoscutilor si necunoscutilor sa nu faca greseala de a incerca sa-si ia un opel sau orice altceva vand cei de la Gold&platin, a caror relatii cu clientii sunt sub cel mai jos nivel posibil.
Va doresc succes, dar in alta parte, nu la Gold&platin.

#2
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postadris1919, on Nov 1 2006, 09:45, said:

Nu vreau sa ma gandesc cum as fi fost tratat in cazul in care as fi fost posesor de Opel sau chevrolet si m-as fi dus cu ea la service in garantie. Cred ca m-ar fi luat la bataie sau cel putin ar fi pus cainele pe mine. Caine de paza care, de altfel se plimba liber prin curtea shoroom-ului.
:lol:     :roflmaofast:
Rid, dar de fapt este de plins, asa ceva nu se poate, chiar daca cumparai un pachet de tigari nu avea voie sa se poarte asa.
Astia merita    :bandit:  :ciocan:  :finger:  :harhar:

#3
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Asa m-au pierdut si pe mine de client Serus Bucuresti, ma batea gandul la un Clio Symbol, numai ca eu n-am rezistat decat 5 minute la nesimtirea alora, dupa care i-am injurat cu o voce nu prea inceata si m-am dus la Hyundai. Nici astia nu stralucesc in special la servicii post-vanzare, dar macar baiatul ala a fost foarte amabil, mi-a spus tot ce am vrut, iar Accentul luat m-a multumit pe deplin (pana acum :) )

#4
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
mda... am mai patit si in alte locuri.

La G&P s-au purtat decent (eram cu fosta, care arata pretty hot, si probabil de aia au sarit in pozitie de drepti). In schimb, au fost mult prea "de lemn" in ceea ce priveste conditiile: doar prin firma de leasing spusa de ei, in conditiile lor, fara sa-mi lase mare libertate de miscare etc. Drept care am scos rapid varianta Opel din calcul.

Apropos de dealeri, am mers cu un coleg la Casa Auto, in Iasi, sa vedem un Dodge Caliber (i se pusese lui pata pe masina asta). Am fost relativ rapid bagati in seama, pentru ca (avand antrenament), m-am si infipt rapid la o duduca, cerandu-i hotarat sa vorbim cu cineva "in domeniu".
Vine domnul consilier vanzari, mergem in masina, incepe sa ne-o prezinte, blahblah... Il intreb: "Motorul (diesel) e common rail, sau pumpe duse?" (pentru cine nu stie, dieselul de pe Caliber e de provenienta VW). La care el, dand increzator din cap: "Da, e de-ala common rail, cu pumpe duse..." WTF? :w00t: Ii spun sa se hotarasca, care din cele doua variante e cea corecta, si incepe sa ma abureasca (,) cum ca diferenta dintre ele este turbina, care este mai asa si pe dincolo la common rail... Ii spun sa puna pauza, si-i explic care-i mersul cu injectia pe rampa comuna sau pe fiecare cilindru... El aproba, tot incercand sa bage turbina in discutie (Crastavetele lui Caragiale, anyone?).. In fine, la o bucata de timp, in timp ce meseriasul incerca sa ne ia ochii cu instalatia audio, apare un coleg, de la Mercedes probabil, care incepe sa cotrobaie prin portbagaj....  si intreaba, "intamplator" cat mai costa Caliber-ul asta.. Dupa ce primeste raspunsul, fluiera mirat si zice "Ba ce fraier am fost, daca stiam, nu-mi mai luam Freelander...". Asta a fost prea tare, asa ca am tras un "Ei hai...." Inteleg ca aveam geci de valutisti si nu ne barbierisem de doua zile, dar totusi :photo:

Alta faza, il intreb cam cate au fost vandute in Iasi... imi raspunde ca doua, dintre care unuia, unui moldovean, care si-a comandat special motor de 4000 cmc pe ea. Un nou WTF :w00t:, tinand cont ca cel mai mare motor de pe Caliber era parca de vre-o 2l. In fine, l-am lasat sa abereze, pentru ca nu inghiteam o asemenea gogoasa... Mai tarziu m-am interesat, si am aflat ca de fapt nu vandusera nici o masina in Iasi (nu stiu daca in tara), darmite gogomania cu motorul de 4000 :lol:

A fost cel mai aberanta vizita la un showroom... si am fost la cateva... :photo:

#5
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
@adris1919   cred ca nu prea ai mai fost la cumparaturi de ceva vreme...nu de masini...de orice

@cryo  super postul tau, am ras mult.Macar de i-ar "educa" putin.Pentru unii e mai greu sa faca trecerea de la vanzarea de mobila sau cine stie ce la masini.

#6
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
nu stiu daca inteleg ce vrei sa zici angelz, dar, din pacate, trebuie sa te contrazic si sa spun ca imi caut masina de vreo 5-6 luni, si am umblat cam pe la 80% din dealerii zonali, si nota generala este cam aceeasri relatata si de crio.
nu stiu pe ce criterii se angajeaza consultantii astia de vanzari, insa numai cele ale competentei nu se aplica.
pun niste fetite si baietei pe care ii invata o poezie si ii pun s-o repete ca papagalii. Eu as prefera ca serviciile de consiliere, care in lumea civilizata sunt gratuite, sa fie la noi pe bani, dar sa merite, adica sa scap, de exemplu, de bulls..t-ul unei domnisoare care in loc sa defileze pe vreun podium din milano, incearca sa ma convinga pe mine ca au pus esp pe un ignis si ca, vezi doamne, e foarte important aspectul in momentul in care treci pe langa un tir, esp-ul elimina efectul de frunza in bataia vantului.
asa ca ma gandesc ca o solutie pentru cei aflati in situatia mea ar fi o firma de consultanta. Dar, din pacate nu am auzit sa existe in materie de masini.
legat de subiectul principal, un bun prieten de-al meu a vrut sa ia un aveo ( ma rog, pasarica lui) si a incercat si el la g&p iasi. Si, bine-nteles, a avut parte de acelasi tratament minunat, incat din reculul rezultat s-a dus omul tocmai la brasov si si-a luat obiectul mult dorit. macar el a ramas fidel ideii , insa in cazul meu , nici nu vreau sa mai aud de Opel, pe bune, intorc capul in alta directie cand ma intalnesc cu el pe strazi.

#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ai dreptate, am auzit si eu de G&P iasi,  mari marlani. INsa G&P Piatra Neamt e ALTA TREABA!!! Amabilitate, seriozitate, bun simt. Deja sunt cunostinta veche a d-rei Sorina, care e o dulceata si care i-a vandut tatei un Aveo Platinum in aprilie, iar mie un Aveo 5dr Premium, de 2 zile, am dat 26 mil si am rezervat masina (e in Slovenia, saracuta). Ai cativa km pana in Piatra, dar macar stii ca nu te uiti la stele si cieva iti are grija. Mai vorbim !

#8
statache

statache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2007
Continui si eu seria "marlaniilor" de la Gold & Platin Iasi, showroomul Chevrolet.
Ieri, vineri 30.03.2007 ma duc cu gandul sa-mi iau un Chevrolet Aveo cu 5 usi, mai ales ca aveau si reducere, iar cu banii pe care-i aveam imi luam un Aveo aproape full-options.
Asadar ma duc la showroom-ul Chevrolet. In usa ma intampina reprezentantul de vanzari care fuma si bea cafea. Se uita la mine si nici gand sa se dea deoparte ca sa pot intra. Il rog sa-mi faca loc si se fereste, dar nu inainte de a-mi arunca o privire plina de scarba si dispret. Toate bune si frumoase in interior. Sunt singur vreo 10 minute si ma introduc in masina care-mi place mie. Dupa 10 minute apare reprezentantul Chevrolet suparat foc, cu falca-n cer si una-n pamant: "Nu aveti voie sa atingeti modelele expuse!" imi spune el dupa care vine la mine si pur si simplu ma impinge de langa masina. Ma abtin sa nu-i trag una si ii spun ce masina vreau sa cumpar. Reprezentantul imi da o hartie dupa care se aseaza la birou, avea de lucru! Uitandu-ma pe hartia aia vad ca nu este nici o reducere, ma duc si-i spun ca eu stiu ca este o oferta si ca vreau preturile cu oferta speciala. "Nu, da oferta s-a terminat ieri!" raspunde el, la care eu ii dau replica "Sigur nu se termina maine, pe 31 martie?". El, ca da, dar dureaza trei-patru zile pana imi da masina si pierd oferta, ca pretul masinii va fi cel din momentul livrarii pentru ca ei nu semneaza precontracte, ca ei sunt seriosi si livreaza masina in cel mai scurt timp.
Dupa care am fost si am platit un Fiat Albea la o domnisoara care s-a comportatat atat de frumos incat m-a determinat sa platesc masina intergal. Nu stiu daca pe cei din conducerea Gold&Platin IAsi ii intereseaza cum se comporta angajatii, dar asa cum s-a mai spus nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi stricat ceva la masina in timpul garantiei.

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pe langa marlania evidenta sa stii ca problemele nu sunt neaparat la vanzatori. problema vine direct de la sef in jos, de la sefii reprezentantilor de vanzari etc. Nu vreau sa-l scuz insa cine stie cum il frecase pe ala la icre sefii lui directi :D

#10
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006
Gold&Platin sunt sub orice critica, eu i-am vizitat sa vad noul corsa si in afara faptului ca a trebuit sa trag de ei sa imi dea detalii, mi-au vorbit in mare sictir. Dincolo de faptul ca problema vine pe linie ierarhica, de la sefi...asa cum zice si Maximusm, eu cred ca acel reprezentat ar trebui sa aiba un minim bun simt si decenta in limbaj si ton, indiferent cat de frecat si stresat este, cat de idioti sunt sefii lui, cat de mic ii este salariul....etc.

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai cand te chinui de exemplu sa faci vanzari, depasesti planul si seful tau direct incaseaza bonusul cum ai vrea sa fie aia? :D Mi-a spus un amic ce a lucrat la ei ca asta s-a intamplat.. bine inca odata nu scuza marlania, da ca sa intelegeti ce oameni misuna pe acolo deasupra reprezentantilor de vanzari

#12
statache

statache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2007
Chiar daca seful ia prima, ceea ce pe linie ierarhica este normal, nu justifica acest comportament al lui. Pentru ca din cate stiu eu si reprezentantul ia un bonus la salar daca depaseste planul de vanzari, nu? Sa va mai spun ce i-a spus unui prieten care a fost sa vada un Aveo, dupa cartea de vizita data este vorba de unul si acelasi reprezentant: "Cum iesi pe usa afara, ultima masina pe dreapta!", asta in conditiile in care avea si in interior o masina!
Culmea nesimtirii este ca dupa ce te trateaza cu dispret total cand sa pleci iti mai da si cartea de vizita.

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Poststatache, on Mar 31 2007, 22:54, said:

Chiar daca seful ia prima, ceea ce pe linie ierarhica este normal, nu justifica acest comportament al lui. Pentru ca din cate stiu eu si reprezentantul ia un bonus la salar daca depaseste planul de vanzari, nu? Sa va mai spun ce i-a spus unui prieten care a fost sa vada un Aveo, dupa cartea de vizita data este vorba de unul si acelasi reprezentant: "Cum iesi pe usa afara, ultima masina pe dreapta!", asta in conditiile in care avea si in interior o masina!
Culmea nesimtirii este ca dupa ce te trateaza cu dispret total cand sa pleci iti mai da si cartea de vizita.

ce vroiam sa zic e ca bonusul care trebuia sa mearga in mod normal la reprezentantii de vanzari, a mers la seful(sefii directi) printr-o marlanie. Chestia asta mi-a spus-o un amic care a lucrat la ei, ce si-a dat demisia cand a vazut ce marlanii se fac acolo.Nu cred ca m-a mintit

#14
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Atat cei din Iasi cat si cei din Bacau de la G&P la care am fost eu se comporta la fel de magareste. Am discutat cu un consilier de vanzari demisionar care mi-a spus ca au salarii de cacat si ca sefii vin mereu si le cer cat mai multe vanzari, vorbesc foarte urat, nu se tin de cuvand in privinta bonusurilor promise.
SI CE DACA? CE VINA ARE OMUL CARE INTRA IN SHOWROOM? Si care nu stie ce probleme ii framanta pe acesti angajati mojici, nesimtiti si prost crescuti de mamele lor. Daca au nemultumiri legate de locul de munca, au varianta luptei sindicale, pe cea a negocierii individuale a conditiilor de munca si salarizare si in final varianta DEMISIEI.
IN NICI UN CAZ NU SE JUSTIFICA INDOLENTA, NEOBRAZAREA, NESIMTIREA pe care o arata ei potentialilor clienti.
SOLUTIA? NU MAI CUMPARAM MASINI DE LA EI!
CINE VREA Opel SA-SI IA DE LA ALT IMPORTATOR SAU DIN ALTA TARA, EVENTUAL VECINA SI PRIETENA!

#15
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
Si in Galati atidudinea celor de la G&P e foarte "profesionista".
Ultima chestie.....ca celelate au fost multe....o sa le povestesc odata.....cand mi-au livrat masina, mi-au dat cauciucuri de 215, desi in CI si in talonul masinii sunt trecute doar cele de 205.....abia acum dupa un an si ceva am observat....si...o sa vad ce si cuma o sa rezolv (desi miram-as ca am ce rezolva, mai bine zis cu cine)....doar tipi la ei si.......

#16
vlad_99

vlad_99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.06.2005
Eu m-am incapatanat sa-mi iau masina chiar daca am auzit numai de rau despre gp si uite asa, pe 15 aprilie consilierul de vanzari de la gp iasi imi gasea o masina foarte apropiata de ce doream eu , pe linia de fabricatie si care dupa spusele lui ar fi trebuit sa fie in curte la ei pe 15 - 20 mai.
Astazi e 21 iunie iar omul deja nu mai raspunde la telefoane, eventual pune alti colegi sa-mi raspunda si sa-mi spuna vaag ca mai dureaza peste 2-3 saptamani si ca , chiar daca in contract e trecuta data limita de livrare 16 iunie tot aia e!
Le-am spus ca am si eu planuri , concediu, pt vara asta insa degeaba.
Am scris la Opel romania si abia dupa 3 mai-uri, cand le-am pomenit de varianta de rezerva (ceva de la concurenta) s-au sensibilizat si m-au luat in seama dar tot degeaba.
Acum le-am scris iar si i-am amenintat cu opc-ul si chiar voi face o sesizare in acest sens. Nu mai spun ca masina este achitata integral ba chiar am si asigurarea casco platitainca de pe 8 iunie.

#17
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Daca ai luat masina ca si persoana fizica (nu firma) si ai semnat contractul, achitat bani etc, du-te la OPC si mori cu ei de gat, eventual explicale si ca poti sa chemi pe cineva din presa, o sa le sara toate figurile din cap!  B)

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
du-te si cere anularea contractului de vanzare-cumparare si returnarea banilor, pe motiv de nerespectare a clauzelor contractuale. apoi, iti cauti masina in alta parte :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate