Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Conectare win 98 la XP

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Se da:
O retea de 4 calc.
1 server cu Win xp pro care are iesire share la internet
2 statii cu Win 98
1 statie cu Xp pro

Se doreste ca pe server sa se foloseasca un director share, dar cu permisiune stricta din retea (sa nu se intervina din exterior, de pe internet) deoarece e un server cu un prg de gestiune, asadar fff important. Ah, prg e in fox de DOS
Statiile log-eaza la server si scriu dbf-uri
Problema e ca nu am reusit sa fac Win98 sa se log-eze la xp (nu dau share, repet, decat din interiorul lan-ului).
Orice solutie de configurare e binevenita.
Eventual astept si oarece sugestii privind securizarea cat mai buna a datelor.
Multzam'

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

1 server cu Win xp pro care are iesire share la internet

Ce ieshire are? Daca ai 2 placi de retzea, DEZACTIVEAZA File & printer Sharing pe placa externa, blocand astfel accesul la resurse (sharate) din afara... shi eventual pune shi un firewall ...

ce inseamna ca nu ai reushit sa faci 98 sa se logheze la XP?

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
DA ! Nu mi-a trecut prin cap ca cea mai simpla metoda de a exclude 'intrusii' e sa dezactivez external share!!!
Pai am definit userul de pe 98 pe Xp si nu vroia sa citeasca fisierele share. Cand sa se log-eze 98-ul in xp da eroare

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Trebuie sa faci mai multe:

1. sa faci user CU PAROLA (parola blank NU e o optiune valabila)! (ACELASHI user cu ACEEASHI parola shipe 98 shi pe XP). Daca nu, da accesla GUEST (vezi punctul 3) shi activeaza account-ul GUEST!

2. daca ai NTFS pe XP sa te asiguri ca userul respectiv ARE drepturi de citire (scriere eventual) in directorul sharat atat din SHARE Security, cat shi din NTFS Security!!!

3. sa te asiguri ca userul are drepturi de access din retzea: Administrative Tools - Local Security Policy - Security Settings - Local Policies - User rights Assignement - aici gaseshti:

- Allow access this computer from network - aici sa FIE bagat(i) shi userul / userii tai
- Deny access to this computer from network - aici sa NU FIE bagat(i) userul / userii tai

Cam asta e ...

Spor!

#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Multumesc mult de sfaturi. Merge ok. U R the MAN

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hm, nu mai deschid un nou thread pt ca am tot cam aceleasi pb...

o retea de 8 computere, 1 server XP pro, 3 XP home, 1 win 98, 3 win ME....

vreau sa restrictionez accesul a 2 compuri cu win ME pe serverul de XP pro, (de fapt la un singur folder care e sharat pe server), dar daca dau acces la everyone si bag deny pe userii de pe win ME, tot au acces

am rezolvat  prin creearea pe win XP a tuturor userilor care au drept de acces, dar de pe statiile cu xp home imi cere de fiecare data user name si parola, de pe cele cu win 98 sau ME nu cere nimic, daca userul are acces intra direct :(

pe de alta parte vreau sa restrictionez accesul  a catorva useri si pe 2 din statiile cu XP HOME si m descoperit ca nu are nici o optiune de limitare a userilor sau de parolat shareurile :(
cum pot face?

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
NTFS - shi setezi securitatzile pe NTFS pe userii pe care vrei ... shi NU mai intra ...

Pe XP home nu cred ca ai optziunile avansate de securitate pe care le ai pe Pro (nu potzi "debifa" Use Simple file sharing :( ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate