Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Frauda colet postal cu plata ramburs

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#145
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Dar calificative avea pe okazii.ro ?

#146
daveflp

daveflp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.08.2008

 pstefan, on 8th December 2009, 14:45, said:

Dar calificative avea pe okazii.ro ?
Avea doua pozitive. Amandoua erau tot de pe licitatii cu telefoane. Telefoane cu pret intre 450 lei si 500 lei.
Dar dupa cat de bine a lucrat cu mine, nu cred ca e la prima fapta de genu asta.

Edited by daveflp, 08 December 2009 - 14:52.


#147
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

 daveflp, on 8th December 2009, 14:52, said:

Avea doua pozitive. Amandoua erau tot de pe licitatii cu telefoane. Telefoane cu pret intre 450 lei si 500 lei.
Dar dupa cat de bine a lucrat cu mine, nu cred ca e la prima fapta de genu asta.
Ai putea incerca sa iti mai faci un cont pe okazii si sa mai cumperi ceva. Eventual sa vb cu politia intii, nu cred ca nu se poate organiza un flgrant cu cap la faza asta.

#148
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
Du-te la politie, si or sa te indrume aia spre serviciul de fraude informatice. Poate multi or sa rada de mine, dar in ultima vreme sunt destul de specializati cei de acolo in astfel de cazuri.

#149
daveflp

daveflp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.08.2008

 KodrutZ, on 8th December 2009, 17:14, said:

Ai putea incerca sa iti mai faci un cont pe okazii si sa mai cumperi ceva. Eventual sa vb cu politia intii, nu cred ca nu se poate organiza un flgrant cu cap la faza asta.
Da, ar fi ceva, dar pentru asta ar trebui sa se implice politia serios.

 bossake, on 8th December 2009, 18:33, said:

Du-te la politie, si or sa te indrume aia spre serviciul de fraude informatice. Poate multi or sa rada de mine, dar in ultima vreme sunt destul de specializati cei de acolo in astfel de cazuri.
Maine dimineata merg, sper sa rezolv ceva acolo.
Totusi 510 lei, nu sunt bani de aruncat, mai ales in preajma Craciunului ...
Imi vreau banii inapoi, atat vreau, apoi de restu, sa se ocupe politia.

Edited by daveflp, 08 December 2009 - 20:00.


#150
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004
ai mai rezolvat ceva ?

#151
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
NU MAI CUMPARATI DE PE OKAZII.RO SI ALTE SAITURI IMBECILE

chiar si din numeele saitului "okazii" se vede ca e un sait pentru tepari cocalari agramati. exista MILIARDE de magazine online de unde se pot cumpara telefoane si alte cacaturi

NU CUMPARATI NIMIC CE ESTE SCUMP IN MAGAZIN DAR PE CARE CINEVA IL VINE IEFTIN PENTRU CA BLABLABLA [MOTIVE PENTRU PROSTI LACOMI]

nu exista mos craciun!

Quote

Maine dimineata merg, sper sa rezolv ceva acolo.
Totusi 510 lei, nu sunt bani de aruncat, mai ales in preajma Craciunului ...
Imi vreau banii inapoi, atat vreau, apoi de restu, sa se ocupe politia.
n-o sa vezi nimic inapoi. LET IT GO. ala n-o sa pateasca absolut nimic. LET IT GO. se numeste LECTIE DE VIATA

#152
ionutz_m05

ionutz_m05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.06.2007

 Mosotti, on 14th December 2009, 01:11, said:

NU MAI CUMPARATI DE PE OKAZII.RO SI ALTE SAITURI IMBECILE

chiar si din numeele saitului "okazii" se vede ca e un sait pentru tepari cocalari agramati. exista MILIARDE de magazine online de unde se pot cumpara telefoane si alte cacaturi

NU CUMPARATI NIMIC CE ESTE SCUMP IN MAGAZIN DAR PE CARE CINEVA IL VINE IEFTIN PENTRU CA BLABLABLA [MOTIVE PENTRU PROSTI LACOMI]

nu exista mos craciun!


n-o sa vezi nimic inapoi. LET IT GO. ala n-o sa pateasca absolut nimic. LET IT GO. se numeste LECTIE DE VIATA
Da ce ai tu cu okazii? Poate ca exista MILIARDE de magazine online, dar si de acolo se iau multe tepe, stai linistit. Eu de 2 ani de zile de cand sunt pe okazii nu am luat nici-o teapa. Trebuie sa stii sa-i verifici pe vanzatori. Daca nu vreti sa luati tepe, cautati vanzatori din orasul vostru si va intalniti cu el face2face.

#153
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
arata-mi tu pe unu care a comandat un telefon de 5 milioane de la emag, de exemplu, si a primit un telefon de 500.000 :death: ce sa verifici la vinzatori, curu? mai mult, daca te limitezi la aia din orasul tau si stai intr-un oras mic, te caci pe ele okazii & shit, pentru ca n-ai de la cine sa cumperi. si chiar si asa, te poti intilni cu ala sa cumperi un telefon de 10 milioane si ala sa te astepte cu inca doi, sa-ti dea una-n muye si sa plece si cu banii si cu telefonul tau :lol:

#154
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
hai ca usor-usor... se ajunge sa se vorbeasca aici ca shmenarii de 2lei...

felicitari.

#155
ionutz_m05

ionutz_m05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.06.2007

 Mosotti, on 14th December 2009, 13:17, said:

arata-mi tu pe unu care a comandat un telefon de 5 milioane de la emag, de exemplu, si a primit un telefon de 500.000 :death: ce sa verifici la vinzatori, curu? mai mult, daca te limitezi la aia din orasul tau si stai intr-un oras mic, te caci pe ele okazii & shit, pentru ca n-ai de la cine sa cumperi. si chiar si asa, te poti intilni cu ala sa cumperi un telefon de 10 milioane si ala sa te astepte cu inca doi, sa-ti dea una-n muye si sa plece si cu banii si cu telefonul tau :lol:
De la emag, nu. Dar s-au intamplat multe cazuri de la magazine online fara renume, in care produsele au fost vandute drept noi, sigilate, dar ele erau putin zgariate sau folosite. Eu sunt din Baia Mare, un oras mic, dar crede-ma gasesc multe lucruri pe care le caut. Daca nu gasesc in Baia Mare, ma uit sa vad daca nu este produsul respectiv la vanzator din Satu Mare, Cluj, etc. si tot ne putem intalni. Nu, sincer nu cred ca cineva se limiteaza la asa ceva, sa vina cu inca doi si sa-ti dea vreo doua. Traim in Romania, dar nici chiar asa. Mi-ai adus aminte de o faza  :lol: . Era un user pe okazii care vindea un tel. si m-am uitat la calificative, avea un negativ si scria ceva de genul "M-a amenintat ca ma cauta in tot Bucurestiul si ca ma omoara pt. un tel. Hai si i-ati inapoi telefonul jegosule."  :lol: Deci pana la urma fiecare cu norocul lui si fiecare are dreptul de a alege de unde cumpara.

#156
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Eu am patit, tot pe okazii, sa trimit coletul si nesimtitul sa nu mearga sa-l ridice! Mi-am recuperat coletul dupa 25 de zile, dupa ce am platit si returul acelui colet+magazinaj!
Oricum a reusit sa nu fie corect si cu altii si si-a pierdut repede contul pe okazii! Dar ce folos din moment ce-si poate face usor alt cont!

#157
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
pentru cei care cred ca li se pregateste vre-o teapa , sa incerce cu garantia Escrow si gata , am experimentat-o de 2 ori pana acum , chiar culmea de la cineva care avea cateva negative pe nush ce motiv de teapa ! , depinde de la caz la caz ,am patit-o si eu o data dar am rezolvat-o cu un amic de la jandarmeria din aceea localitate , de la uscat tac-su teparului de si acum imi mai trimite urari de neamuri si dumnezei.

Edited by ibm_570, 27 December 2009 - 00:32.


#158
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Pe langa solutia "escrow" sugerata de userul @ibm_570, se pot lua si alte masuri eficace pt. a evita "teapa" la trimiterea prin posta?

Solutia de mai jos este valabila(folositoare) din punct de vedere legal?

1. Se solicita expeditorului ca pe colet sa fie trecut foarte explicit adresa sa precum si numele produsului trimis prin posta
2. La primirea coletului la posta solicitam lucratorului postal ce a inmanat coletul sa asiste la deschiderea pachetului (se desface in momentul primirii)
3. Se constata impreuna cu lucratorul postal daca produsul din pachet este acelasi cu descrierea de pe colet (e ceva mai complicat cu produsele mai tehnice - componente de calculator, etc).

.
.
4. In cazul in care continutul coletului difera de descrierea de pe pachet, s-ar putea solicita o nota de constatare ce sa fie folosita ca si proba in momentul efectuarii plangerii la politie?

Va invit sa completati informatiile de mai sus, astfel incat sa le putem folosi spre a face tranzactii cat mai sigure.

P.S. Si eu sunt unul dintre patiti.

#159
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
...toti o patim candva , si este bine ( a nu ma lua in seama!) deoarece iti faci o  experienta de viata , n-am auzit nicaieri de lapte si miere , doar ca ne straduim sa invatam din greselile proprii.

Oricum generatia de tepari sunt kinderii , in general adultii daca dau tepe , le dau in stil mare ,nu s-ar complica pt niste maruntisuri,"cuart" imi pare rau ca ai patito si tu ,dar macar de acum stii de la ce te poti astepta.

#160
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

 ©GUP, on 9th October 2006, 17:18, said:

O mica chestiune. Nu sunt 100% sigur, dar din cate stiu inregistrarea unor convorbiri telefonice, fara consintamantul celuilalt este ILEGALA.
Inregistrarea de pe telefon nu foloseste la nimic. Cat timp nu este ascultat cu un aparat omologat si cu mandat de la un judecator, proba nu este luata in considerare.

#161
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
eu am patit in felul urmator am trimis un modem pentru internet destinatarul l-a ridicat la dus acasa la probat cateva ore l-a adus la psta si l-a trimis inapoi ca si cum nu l-ar fi ridicat ..... pana aici nu ma deranja asa de mult.... dar pe langa fapttul ca am platit 20 de lei !!!! mi-a trimis inapoi un modem stricat ambalat in alt ambalaj ..... atunci nu am fost inspirat sa depun vreo plangere si am plecat scarbit de posta si de okazii.....

#162
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008

 turkkkkku, on 1st January 2010, 01:02, said:

eu am patit in felul urmator am trimis un modem pentru internet destinatarul l-a ridicat la dus acasa la probat cateva ore l-a adus la psta si l-a trimis inapoi ca si cum nu l-ar fi ridicat ..... pana aici nu ma deranja asa de mult.... dar pe langa fapttul ca am platit 20 de lei !!!! mi-a trimis inapoi un modem stricat ambalat in alt ambalaj ..... atunci nu am fost inspirat sa depun vreo plangere si am plecat scarbit de posta si de okazii.....


Ai dovezi in cea ce priveste posta romana? , cred ca aberezi daca nu prezinti o dovada , okazii doar iti intermediaza , vinovati se fac doar vanzatorul/cumparatorul pentru ulterioarele probleme aparute.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate