Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Frauda colet postal cu plata ramburs

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 turkkkkku, on 1st January 2010, 01:02, said:

eu am patit in felul urmator am trimis un modem pentru internet destinatarul l-a ridicat la dus acasa la probat cateva ore l-a adus la psta si l-a trimis inapoi ca si cum nu l-ar fi ridicat ..... pana aici nu ma deranja asa de mult.... dar pe langa fapttul ca am platit 20 de lei !!!! mi-a trimis inapoi un modem stricat ambalat in alt ambalaj ..... atunci nu am fost inspirat sa depun vreo plangere si am plecat scarbit de posta si de okazii.....


Nu exista asa ceva. Coletul tau a avut un numar, daca omul a trimis alt colet are alt numar. Are alta origine si alta destinatie decat ai avut tu inscrise pe colet.

Eu cred ca minti sau nu stii sa te exprimi corect.

#164
mihai20898

mihai20898

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2010
si eu am patit-o . problema e ca am patit-o urat. 2000 ron! tot pe okazii. gang_star e nikul lui. pana in momentul in care am cumparat de la el avea aproximativ 50 calificative dintre carepeste 80 % pozitive si niciunul negativ.pe mine m-a dus cu vorba mult timp...cand mi-am dat seama ca ceva e necurat si i-am cerut sa imi trimita banii inapoi nu mi-a mai raspuns deloc.nu prea stiu ce pot sa ii fac. am fost si la politie. m-a pus sa fac o plangere...ma rog...poate ajuta la ceva ..merita incercat. tot ce cunosc despre el... numarul de telefon..YM id, contul si numele titularului contului pe care am trimis banii. si cam atat. problema e ca de cand m-am pacalit eu
am observat ca au mai aparut pe okazii la contul lui aproximativ 10 calificative negative...asa deodata...deci nu sunt singurul. ma gandesc ca s-ar putea sa conteze si asta! poate stie cineva care a mai fost in situatia asta sau care pur si simplu are cunostiinta de cauza,si ar putea sa ma ajute cumva!

#165
random77

random77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2010
citesc si ma crucesc...

pentru mine, site-urile de gen okazii sau mai stiu eu ce site-uri de licitatii NU EXISTA. nu intru si nu ma intereseaza nimic din ce au aia de vinzare. daca nu gasesc in magazin, nu iau si gata. o sa iau ce am nevoie cind o sa bage la supermarket sau hypermarket. :) oi fi eu anacronic, dar cred ca e mai sanatos.

#166
daveflp

daveflp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.08.2008
Cititi Aici, si veti intelege.  :)


Bun, eu sunt unul care si-a recuperat banii, cu ajutorul Politiei !
E drept ca dupa vreo 3 luni, dar i-am recuperat !


Recomandarea mea pentru cei care ati fost tepuiti, mergeti imediat la politie cu dovezi clare si serioase ! Iar pentru cei care cumparati / veti cumpara de pe okazii, si vreti sa evitati astfel de situatii, aveti grija de la cine cumparati, verificati totul, si nu va incredeti in oameni... si cel mai important, nu acceptati colete trimise prin posta romana, ieftin, dar total nesigur, care nu iti ofera posibilitatea de a verifica continutul inainte de achitarea rambursului ! Ca si curier, alegeti cei care ofera posibilitatea de a verifica coletul, ex: FAN CURIER !

Doamne ajuta ! :)

Edited by daveflp, 22 February 2010 - 19:22.


#167
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 daveflp, on 22nd February 2010, 19:01, said:

Cititi Aici, si veti intelege.  :)


Bun, eu sunt unul care si-a recuperat banii, cu ajutorul Politiei ![...]
Felicitari!
Ne zici si detaliat cum ai procedat? Vad ca mai sunt destui care si-o "fura" pe okazii....

#168
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
acuma ce sa zic, eu mi-am dezvoltat o afacere pe okazii, si mi-a mers bine mai mult de un an de zile. nu am avut nici un fel de probleme, dar mai nou sincer sa fiu nu mai pot sa vand nimic pe okazii. astia au o problema grava de imagine. ma rog intre timp am site-ul meu , platesc adwords, fac publicitate pe site-uri tematice m-am descurcat. dar nu cred ca site-urile gen okazii ar trebui desfiintate. eu si acum cumpar de pe ebay produse ca le gasesc ieftine si bune mai ales produse sh, piese de masina, scule de pescuit. si pe okazii am cumparat o vreme dar m-am mai linistit.
in legatura cu tzepele ce sa zic.... trebuie avut grija, eu personal n-am dat si n-am luat pt ca stiu sa ma protejez dar aud tot timpul.
cat despre magazine online, sunt o gramada cu produse de nisa care nu ai cum sa le gasesti pe site-uri de referinta,  care dau tzepe si de care nu se plang oamenii. ce sa zic...
trebuie sa fii circumspect un pic atent si tzepele nu se intampla. eu cred ca vina e atat a consumatorilor cat si a site-urilor gen okazii

#169
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008

 SPF, on 1st January 2010, 13:42, said:

Nu exista asa ceva. Coletul tau a avut un numar, daca omul a trimis alt colet are alt numar. Are alta origine si alta destinatie decat ai avut tu inscrise pe colet.

Eu cred ca minti sau nu stii sa te exprimi corect.
deci nu mint deloc produsul era mabalat inalta cutie cu alt scotch aranjat altfel in cutie (aici inca se poate sp[ecula sa deteriorat etc) Dardestinatarul m-a sunat si mi-a zis ca nu are semnal pe orange 3g in zona lui si a zis ca il trimite inapoi .eu nu l-am bagat preat are in seama adica am presupus ca il trimite ramburs dar cand ma trezesc ca imi vine ca si cum nu ar fi ridicat coletul .Oricum posta romana sucks ,okazii e ok daca  iei cu verificare colet saude useri vechi cu multe calificative

#170
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Okazii nu au nici o vina in treaba asta, pe bune.
Am activitate pe okazii, am si cumparat/vandut "la distanta" de cateva ori. Fara probleme.

Odata voia un prieten de-al meu sa-si ia computer si imi trimisese banii in Bucuresti. Intre timp vazuse unul pe okazii, da banii erau la mine.
Omul are avea computerul l-a trimis intr-un oras si a primit banii in contul lui de la mine.
citez comentariul lui la tranzactia efectuata:
"Foarte corect. Am vandut un calculator unui prieten de-al lui din Vaslui, iar el mi-a trimis din Bucuresti banii in Iasi pe Card. Banii i-a trimis imediat."

----------
P.S.: Lista de calificative pozitive poate creste cu vanzari/cumparari fake. Mi-ar lua o luna si as avea 80+ pe okazii... :-)
Oricum, cand suma e mare (>100ron) nu platesc decat cand deschid coletul. Chiar am specificat de cateva ori: "ai incredere sa-ti trimit banii dupa ce vad produsul?" Daca nu, la revedere.
Stiu ca as fi putut sa ridic coletul si sa nu trimit nimic, totusi nu s-a intamplat niciodata.
Dar cat de ... sa fii sa cumperi de la un user numit "gang_starr"?  :rolleyes:

Edited by ciureanuc, 23 March 2010 - 17:42.


#171
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Nu expediati niciodata nici un colet pe adresa Timisoara, Jud. Timis, Calea Martirilor 1989 (Girocului), Nr. 70, Bl. 1, Sc. A, Ap. 18. Nu doresc sa dau nume insa NU RIDICA COLETUL !

#172
andre02

andre02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.02.2008
Asa .. deci am comandat (ma rog, tranzactionat) si eu de pe siteul okazii.ro un telefon ,model mai vechi ,vroiam un tel simplu si miam adus aminte de asta care la avut un prieten mai demult ,un t68i , telefon bun , dar nu se mai gaseste, deaia am apelat la internet. Am ales sa il iau prin posta din pacate adica sa dau un 10 ron in loc de 20 cat era fan courier la o valoare a tel de 100 , n-a nu stiu poate am gresit aici . Useru acuma pare serios are 188 de pozitive si 1 neutru pt o neintelegere sau asa se pare ,dar na nu stii niciodata ,m-am mai uitat eu peacolo , sunt din diferite orase astia care au cumparat de la el,toti multumiti alea alea ,baiat serios ,nota zece , ramane de vazut acuma.
           Si ma duc azi si intreb la posta , ca m-am gandit mai din timp ca daca e ceva ma uit in pachet inainte ca mi s-a infiripat mie ideea asta ca asa se poate face ceva "dubios" daca e  (era sa mor de ras cand am citit la cineva pe aici ca a comandat nu stiu ce si a primit o piatra intr-o folie ,nu stiu daca a fost real sau gluma,dar daca e ,nu e de ras).
           Asa, la posta mi-a zis ca NU se poate deschide inainte ,platesti ,semnezi si apoi poti sal deschizi. Ma rog am zis ca poate nu stie femeia de la posta, si am intrat pe internet la posta romana sa caut dar nu am gasit ceva clar sa zica,nici nam cautat prea mult . Am gasit in schimb topicu asta si din ce zice lumea pe aici e clar ca asa e ,nu poti sa deschizi inainte , mie mi se pare cam bizara treaba sa nu poti sa vezi ce ai cumparat, dar cred ca posta nu vrea sa se complice prea mult cu trimisu inapoi,etc ,sau numi dau seama exact.
           Si dupa ce am mai citit tot topicul ,incet incet , am inceput sa am unele indoieli , dupa ce au povestit oamenii pe aici treaba nu e chiar asa roz cum pare ,chiar deloc la unii. La mine la lucrurile negative pot sa zic ca parerile despre respectivu multe din ele sunt pe tranzactii de 1 ron deci nam idee ce au tranzactionat respectivii cartele sau nu stiu ce scria peacolo ,e prima oara cand cumpar de pe okazii, dar sunt si multe cu diferite obiecte cu oameni care au cumparat din diferite orase , alta chestie e ca toate parerile despre tranzactii 188 sunt date in mai putin de doua luni , cam multe in asa de putin timp ,putin suspicios , la telefon mi-a zis ca nu stie prin posta daca te lasa sa te uiti inainte ,lucru care ar trebui sal stie daca a facut 188 de vanzari, ma rog lucruri marunte , nu tb sa fiu nici prea paranoic acuma , si la detalii despre el este doar id de messenger si nr de telefon fara nume sau adresa ,poate nu stiu sa ma uit mai sap acuma.

           Astea fiind spuse ce s-o mai lungim astazi e joi seara , maine e vineri ,maine cel mai devreme ajunge coletu ,o sa trec mai dupamiaza sa intreb daca a ajuns (ma grabesc chiar sa iau teapa , :) ) . Maine postez si va zic cum a decurs ,daca il iau maine . Optimismul a mai scazut de la inceput 95-100% pe la 80-85% , dar este inca prezent . Am o intuitie ,din cum a decurs treaba ,ca totul o sa fie ok , acuma naiba mai stie, daca am dat peste unu prea destept se poate sa ma pacaleasca ,o sa vedem . Nici suma nu e mare ,daca e sa o luam asa, dar nimanui nui place sa fie pacalit\inselat.

           Ideea e ca o sa fiu mai atent de acuma daca mai fac astfel de achizitii ,mai ales pe sume mai mari.

Edited by andre02, 26 May 2011 - 20:25.


#173
erix

erix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2009
Fratilor vedeti ca pe orice mandat de ramburs (cel verde)se trece cnp-ul vanzatorului chiar de vanztor si se verifica de lucratorul postal in baza  buletinului vanzatorului in momentul cand ridica banii pe marfa trimisa,indiferent ca e la post restant sau pe adresa.
Posta Romana nu are voie sa primeasca mandate postale ramburs daca nu este trecut cnp-ul pe el.
Asa ca atunci cand nu aveti incredere cereti sa vi se dea cnp-ul vanzatorului inainte de a plati coletul ,daca oficiantul nu vrea sa il dea ii explicati de ce aveti nevoie de el,daca tot nu vrea nu ridicati coletul,in cel mai rau caz va alegeti cu un negativ pe okazii.
Eu am avut peste 90 calificative,pozitive 100% ,dar OKAZII DE CACA mi-au desfiintat contul fiindca cica incalcam regulamentul dand numarul de tel. pt. ca ,cumparatorul sa poata stii mai multe detalii despre produs.

#174
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Am trimis colete cu plata ramburs de vreo ~10 ori pana acum si niciodata nu a fost nevoie sa trec CNP-ul meu. Ce e drept au trecut vreo 8-10 luni de la ultima trimitere, poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp.

Edited by Genesis, 18 June 2012 - 13:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate