Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Frauda colet postal cu plata ramburs

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#1
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006
Buna ziua,

Am rugamintea de a-mi da un sfat avizat, cine e in masura sa-mi ofere, referitor la urmatoarea situatie:

Am stabilit cu cineva o vanzare-cumparare prin posta cu plata ramburs insa in colet era ceva cu totul altceva. Valoarea rambursului a fost de 160ron, iar in colet pot evalua ca erau produse de 10ron... Asta s-a intamplat vineri. Banii n-au ajuns la destinatie. Evident stiu destinatarul, nume, adresa, telefoane, CNP. La of postal raspunsul functionarei a fost sec: "Nu avem cu ce sa va ajutam!"

Da poate cineva sa ma indrume... vreau sa gasesc o cale legala de recuperare a sumei, sau, mai curand de "penalizare" legala a teparului.

Multumesc.

Edited by gotto, 09 October 2006 - 09:54.


#2
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
e o firma sau cineva care face comenzi de pe eastbay ... zi-ne si noua macar sa nu patim :P

#3
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

View PostBocacio Junior, on Oct 9 2006, 13:36, said:

e o firma sau cineva care face comenzi de pe eastbay ... zi-ne si noua macar sa nu patim :P

Nu man, e un pusti teribilist...

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Du-te peste el :D

#5
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
Are user pe forum ? Vinde ceva pe forum ?

#6
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

View Posttracky, on Oct 9 2006, 14:12, said:

Are user pe forum ? Vinde ceva pe forum ?


Nu e de aici. Pe okazii am interactionat... O sa-i anunt si pe cei de la okazii la momentul potrivit. Adik atunci cand sunt sigur ca nu mai recuperez suma.

#7
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005

View Postgotto, on Oct 9 2006, 08:46, said:

Nu e de aici. Pe okazii am interactionat... O sa-i anunt si pe cei de la okazii la momentul potrivit. Adik atunci cand sunt sigur ca nu mai recuperez suma.
Ar trebui s-o faci de pe acum , ca sa se "fereasca" lumea de el.

#8
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Pentru asta se merge la politie.
Ce sa vorbesti cu Okazii. Aia nu pot face mai mult decat sa ii inchida contul!

#9
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

View Postdjclocky, on Oct 9 2006, 14:29, said:

Pentru asta se merge la politie.
Ce sa vorbesti cu Okazii. Aia nu pot face mai mult decat sa ii inchida contul!

Pai oricum doar pentru inchis contul si pentru atentionare o sa scriu la okazii... Acum sun la politie. Posta nu ajuta cu nimic. Nu intervine in astfel de situatii.

#10
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
nu stiu daca are ce face politia...el poate spune ca ti-a trimis produsele alea ca asa v-ati inteles, daca eu iti trimit un bolovan in pachet, spun ca e de pe timpul dacilor si de asta era mai scump :P

#11
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View PostBocacio Junior, on Oct 9 2006, 14:40, said:

nu stiu daca are ce face politia...el poate spune ca ti-a trimis produsele alea ca asa v-ati inteles, daca eu iti trimit un bolovan in pachet, spun ca e de pe timpul dacilor si de asta era mai scump :P

Ehh nu. Nu e primul caz de acest gen stai linistit

#12
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
de ce n-ai desfacut pachetul cand a venit tipul ala cu el? ar fi trebuit sa scrie pe colet ce contine...

#13
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
nici un rambursist intreg la cap nu te lasa sa desfaci pachetul pana nu vede banu, pe el nu-l intereseaza ce e in coletul pe care ti l-a adus, e treaba ta si a expeditorului.

#14
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

View Postbogdanan, on Oct 9 2006, 14:51, said:

de ce n-ai desfacut pachetul cand a venit tipul ala cu el? ar fi trebuit sa scrie pe colet ce contine...


Posta nu te lasa sa desfaci. Eu am cerut sdram de 256 4 buc (dimm-uri) si inauntru erau 4 simm-uri...

Oricum am inregistrat o parte din singura convorbire telefonica purtata cu el, pe tel, cand imi spunea ca "Da si tu teapa mai departe, mai mare...".

Am vorbit si la politie. Odata inceputa procedura penala nu mai exista intelegere. Se intocmeste dosar de frauda. Nu stiu ce e in capul acestui copil de 19ani. Daca e cineva din Slatina, poate il cunoaste... Ionut, Str. Aleea Plopilor nr. 4, si-i baga mintile in cap. Daca e cineva care crede ca l-ar sti sa-mi dea pe private ca-i dau nume complet si adresa. Politia Slatina nu-l are in evidente, am vorbit si acolo...

Edited by gotto, 09 October 2006 - 14:10.


#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@gotto  Chiar imi pare rau sa aud asta. Si eu vand (si) pe okazii, si eu trimit cu plata ramburs... pana acum ma miram cand clientii ma intrebau toate cele ( nume, adresa, nume firma, etc ) si, chiar dupa ce le trimiteam oferta in care sunt toate datele de identificare, tot le eram "suspect". Din cauza unor tonti ca ala de ti-a trimis coletul au de suferit la capitolul credibilitate si comercianti cinstiti. Cam tardiv ce intreb eu, dar nu ai primit nici un indiciu... adica pe okazii sunt calificativele alea, cum erau ele la tipul care ti-a tras teapa?
Da, stiu si eu ca la posta nu te lasa sa verifici continutul coletului pana dupa ce platesti, nasol. Clientilor care nu au absolut deloc incredere ( si au banii necesari ) eu le trimit prin Cargus. Ii costa ~ 30 ron, dar mentionez pe nota de transport "Plata la deschidere", astfel omul vede pe ce da banii. ...cu fraza asta ii dau un raspuns si lui Add: prin curierat se poate.
Nu stiu daca are ce sa-i faca politia... tu poti demonstra ca in colet nu e ce ai comandat tu? Adica el ti-a trimis vreo confirmare, macar un mail in care sa spuna "da, produsul asta ti-l trimit, si atata costa", sau ati vorbit pe messenger, cum se intampla de cele mai multe ori? Ti-a trimis poate si factura? ( nu cred )
Scrie la okazii mai repede, de obicei raspund si actioneaza repede. Intreaba-i daca si cu ce te-ar putea ajuta, in afara de a-i inchide contul teparului.
Iti doresc mult succes, si sa ne tii la curent.

Eugen

#16
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

View Postspe, on Oct 9 2006, 15:12, said:

@gotto  Chiar imi pare rau sa aud asta. Si eu vand (si) pe okazii, si eu trimit cu plata ramburs... pana acum ma miram cand clientii ma intrebau toate cele ( nume, adresa, nume firma, etc ) si, chiar dupa ce le trimiteam oferta in care sunt toate datele de identificare, tot le eram "suspect". Din cauza unor tonti ca ala de ti-a trimis coletul au de suferit la capitolul credibilitate si comercianti cinstiti. Cam tardiv ce intreb eu, dar nu ai primit nici un indiciu... adica pe okazii sunt calificativele alea, cum erau ele la tipul care ti-a tras teapa?
Da, stiu si eu ca la posta nu te lasa sa verifici continutul coletului pana dupa ce platesti, nasol. Clientilor care nu au absolut deloc incredere ( si au banii necesari ) eu le trimit prin Cargus. Ii costa ~ 30 ron, dar mentionez pe nota de transport "Plata la deschidere", astfel omul vede pe ce da banii. ...cu fraza asta ii dau un raspuns si lui Add: prin curierat se poate.
Nu stiu daca are ce sa-i faca politia... tu poti demonstra ca in colet nu e ce ai comandat tu? Adica el ti-a trimis vreo confirmare, macar un mail in care sa spuna "da, produsul asta ti-l trimit, si atata costa", sau ati vorbit pe messenger, cum se intampla de cele mai multe ori? Ti-a trimis poate si factura? ( nu cred )
Scrie la okazii mai repede, de obicei raspund si actioneaza repede. Intreaba-i daca si cu ce te-ar putea ajuta, in afara de a-i inchide contul teparului.
Iti doresc mult succes, si sa ne tii la curent.

Eugen

Am o convorbire tel inregistrata cu el in care am tot subliniat ce trebuia sa trimita (sdram 256 de 160 ron) si ce mi-a trimis (4 simm-uri care nu fac decat 5 ron poate) si raspunsul lui e... ca "multi fac asta, fa si tu mai departe" bla bla... Ca taica-su lucreaza in politie, ca sa nu-l amenint pe el. Dar nu lucreaza acolo, ca era bine sa lucreze. Se rezolva repede... L-am cautat si nu exista dl. XXX, am vorbit cu ofiterul de serviciu. Foarte amabil, dupa cnp-ul lui (il aveam ca l-am luat de la posta) l-a cautat, mi-a confirmat adresa care o aveam si eu... si mi-a spus ca nu are cazier sau antecedente.

Edited by gotto, 09 October 2006 - 14:19.


#17
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Ce copil idiot. El nu-si dadea seama ca va fi prins ?
Serios vorbind, baiatul ala are ori niste probleme psihice ori niste vicii periculoase .
Sau pur si simplu e idiot,am mai vazut din astia ..multi :D
Mergi pana-n panzele albe , merita o lectie .

Edited by flowrent, 09 October 2006 - 14:43.


#18
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006
Chiar sunt curios daca adresa e valida si pustiul chiar exista, sau mai exact, daca el e cel cu care ai vorbit. Pentru sceptici, de multe ori o poveste frumoasa gen "e buletinul lui frate-miu care e in spital inca 3 saptamani" spusa cu ochii in lacrimi sau o mica atentie il poate face pe angajatul respectiv sa treaca peste faptul ca buletinul pe care primesti rambursul nu e al tau.

Please keep us updated.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate