Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Frauda colet postal cu plata ramburs

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006
Buna seara si va multumesc pentru sfaturi.

Momentan strang probele... ambalajele coletului, chitante de la posta, printuri cu licitatia de pe okazii, produsele...

Pentru ca tot s-a solicitat

Ionut Mihai PIELE
Slatina, Str. Aleea Plopilor nr. 4, Bl. 1C12, Sc. A, Ap. 2, Jud OLT
Tel: 0747434955

Are si un complice: YM: crasy.cristi. La licitatia lui am fost castigator si mi-a promis ca trimite acele memorii. Userul okazii: CrASy Tel: 0744456373

Politia romana nu poate impiedica in timp asa scurt ridicarea rambursului. O sa incerc sa iau legatura cu familiile celor 2 implicati. Pentru acest din urma "CrASy" nu am prea multe date dar sper sa le obtin de la okazii.ro. Acum le fac un email.

#38
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
ai spus cã trebuiau sã fie 4 module de memorie SDRAM în total de 256MB, la 160 lei. La okazii vãd cã s-a tranzacþionat un numãr nespecificat de module, în total de 256MB la 60 de lei. În plus, deºi au trecut douã sãptãmâni de la încheierea licitaþiei, n-ai pus calificativ vânzãtorului, care este foarte activ în momentul ãsta, cu 6 licitaþii.

Edited by retele, 09 October 2006 - 23:41.


#39
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
din pacate, daca nu ai cum sa dovedesti ca ti-a trimis altceva decat ce ai vrut, e cam greu sa rezolvi ceva...
am facut si eu destule tranzactii prin ramburs, fara probleme pana acum
am fost sfatuit in felul urmator: la primirea unui colet ramburs, se desface pachetul la posta. daca se constata ca este altceva in el, se cheama dirigintele oficiului postal, ca martor, si apoi politia. si se incep procedurile cu politia chiar din acel moment. ca sa nu existe dubii cu privire la ce ai primit ....
succes

#40
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

 retele, on Oct 10 2006, 00:40, said:

ai spus cã trebuiau sã fie 4 module de memorie SDRAM în total de 256MB, la 160 lei. La okazii vãd cã s-a tranzacþionat un numãr nespecificat de module, în total de 256MB la 60 de lei. În plus, deºi au trecut douã sãptãmâni de la încheierea licitaþiei, n-ai pus calificativ vânzãtorului, care este foarte activ în momentul ãsta, cu 6 licitaþii.

Da. E adevarat. Dupa licitatie a zis ca are mai multe sdramuri el si un prieten de-al lui. Si am negociat pret pe 4 bucati. N-am pus calificativ ca nu se incheiase tranzactia (a trimis abia sapt trecuta coletul) si acum numai de pus calificative nu-mi arde... Ce mare penalizare o sa-i aplic eu dandu-i negativ, vai vai, asa tare se va rusina el...

Are multe licitatii da... ia uita-te in forum la licitatia asta. A mai dat o teapa, a trimis procesor ars...
http://www.okazii.ro...Placa-baza.html

Edited by gotto, 10 October 2006 - 12:23.


#41
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006
NOUTATI NOUTATI
Am mai gasit doua victime. Sper sa-i conving sa posteze aici si sa incepem impreuna o actiune...

Si tepar nr. 2:

P.M.C.
Slatina, ...
Tel: 0749xxxxxx

Edited by pstdgt, 03 June 2014 - 15:51.
mesaj editat la cererea persoanei in cauza, in virtutea legii protectiei datelor cu caracter personal


#42
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 gotto, on Oct 10 2006, 13:49, said:

NOUTATI NOUTATI
Am mai gasit doua victime. Sper sa-i conving sa posteze aici si sa incepem impreuna o actiune...

Si tepar nr. 2:

P.M.C.
Slatina, ...
Tel: 0749xxxxxx

Dute mai la Politie si fa o reclamatie.
Nu mai pierde timpul cu adunat mai multi.
Eventual spui in reclamatie ca mai stii cazuri.

Edited by pstdgt, 03 June 2014 - 15:51.
mesaj editat la cererea persoanei in cauza, in virtutea legii protectiei datelor cu caracter personal


#43
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu n-as face afaceri prin posta cu unul pe care-l cheama Pasarica :death: !
Aspet un colet ramburs de la o firma care m-a rugat sa verific continutul coletului la posta pentru evitarea oricarei neplaceri !(produsele sunt noi si sigilate) !!! In rest toate tranzactiile mele au fost ok, e drept ca au fost putine si cu oameni maturi si numai cand nu gaseam nicaieri produsul respectiv.
Cu pustii am facut numai tranzactii face-to face !
Nu in ultimul rand prin posta e bine sa tranzactionezi numai marfa noua si cu garantie. Exista si posibilitatea ca produsul sa fie afectat de transport si cei de la posta vor fi intotdeauna nevinovati daca e vorba de ceva SH.

#44
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004

 gotto, on Oct 9 2006, 23:38, said:

Ionut Mihai PIELE
Slatina, Str. Aleea Plopilor nr. 4, Bl. 1C12, Sc. A, Ap. 2, Jud OLT
Tel: 0747434955


Pai e simplu mai, suna la informatii la Romtelecom, afla numarul de telefon fix si vorbeste cu taica-su. O sa ia si o bataie buna  ;) .

#45
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

 balauru_furios, on Oct 10 2006, 14:37, said:

Pai e simplu mai, suna la informatii la Romtelecom, afla numarul de telefon fix si vorbeste cu taica-su. O sa ia si o bataie buna  ;) .

Numarul e la secret. N-am incercat la fam Pasarica... ca n-am vreme acum. Dar o sa...

Edited by gotto, 10 October 2006 - 13:38.


#46
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Piele , Pasarica ... ma intreb, astea or fi numele lor sau sunt doar nume "de scena" ?  :ninja:

#47
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 spe, on Oct 10 2006, 14:40, said:

Piele , Pasarica ... ma intreb, astea or fi numele lor sau sunt doar nume "de scena" ?  :ninja:


Poate fac parte dintr-un clan de rromi  :naughty:

#48
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

 spe, on Oct 10 2006, 14:40, said:

Piele , Pasarica ... ma intreb, astea or fi numele lor sau sunt doar nume "de scena" ?  :ninja:

Reale. Cel putin Piele... Am cnp-ul lui si cu un politist de la slatina am confirmat adresa lui din baza de date cu a mea din aviz, de pe colet.

Suna a nume de scena. Nu stiu cine ar trimite ramburs cu nume de scena :) , ca numai zorro ar putea ridica banii, sau batman / superman / fat frumos...

#49
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 dade, on Oct 10 2006, 14:44, said:

Poate fac parte dintr-un clan de rromi  :naughty:

Eu cred ca is tigani.

#50
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 gotto, on Oct 10 2006, 14:46, said:

...
Nu stiu cine ar trimite ramburs cu nume de scena :) , ca numai zorro ar putea ridica banii, sau batman / superman / fat frumos...

:)  ...sau aia care au "gasit" vreun buletin pe numele Piele sau Pasarica
Sau poate merge "fratiorul" lor mai mic si ridica banii, cu buletinul pe numele astea. Fratele mai mare e in spital... vezi ca a scris cineva mai sus  B)
Imi vine greu sa cred ca nu s-au gandit ca, datorita faptului ca trebuie sa ridice banii ramburs de la posta, li se va afla numele... De asta ma gandesc la imprumuturi de buletin/identitate.
Iti doresc sa nu fie asa.

#51
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

 spe, on Oct 10 2006, 14:55, said:

:)  ...sau aia care au "gasit" vreun buletin pe numele Piele sau Pasarica
Sau poate merge "fratiorul" lor mai mic si ridica banii, cu buletinul pe numele astea. Fratele mai mare e in spital... vezi ca a scris cineva mai sus  B)
Imi vine greu sa cred ca nu s-au gandit ca, datorita faptului ca trebuie sa ridice banii ramburs de la posta, li se va afla numele... De asta ma gandesc la imprumuturi de buletin/identitate.
Iti doresc sa nu fie asa.


Sunt aproape sigur ca sunt numele lor. Zilele trecute am sunat pe numarul lui Ionut si mi-a raspuns fratele lui. A zis ca Ionut a lasat telefonul acasa la incarcat... nu ca n-ar exista nici un Ionut bla bla... Oricum deja sint pe linie dreapta... Timp nu prea am.

#52
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Tot nu inteleg de ce pierzi vremea. O reclamatie la politie ar trebui sa mai scoata un infractor de pe piata. Mai ales ca sunteti mai multi care puteti depune plangere.

#53
gotto

gotto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2006

 miromulus, on Oct 10 2006, 15:16, said:

Tot nu inteleg de ce pierzi vremea. O reclamatie la politie ar trebui sa mai scoata un infractor de pe piata. Mai ales ca sunteti mai multi care puteti depune plangere.

Nu cred ca e timp pierdut. Incerc sa aflu cat mai multe. De ieri pana azi am mai strans informatii importante pe care politia nu le-ar fi aflat. Au alte mijloace si posibilitati de informare, insa mi-e foarte clar ca nici un politist nu va cauta pe okazii cu cine au mai interactionat teparii astia, cine e userul CrASy si ce adresa are, bla bla...
Fac un pic munca lor pentru a le oferi apoi o imagine cat mai completa a fraudei / fraudelor si a celor ce-s implicati... Asa ca astazi am o imagine mult mai completa decat ieri si maine sper mai completa decat astazi.

Evident ca in max 2-3 zile ajung si la Politie. Ce o sa mai incetez sa fac este sa mai postez aici unde au ajuns "cercetarile" mele... Deja cred ca nu mai e bine sa-i informez pe baietii veseli cu ce si cat stiu...

Util mi-ar fi acum o intrare undeva la IGP sa fiu ascultat si tratat cu seriozitate, chiar si pentru o frauda de 160ron...

Edited by gotto, 10 October 2006 - 14:33.


#54
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

 g3nov3s3, on Oct 10 2006, 18:56, said:

Eu sunt de parere in continuare ca ar trebui sa te duci direct la el si sa ii aplici o pedeapsa aspra...

Mie mi se pare ceva ciudat - deja incepi sa semeni (sau sa incerci sa semeni) cu un tip din State care isi uitase laptopul intr-un taxi si a facut o intreaga poveste pana sa il gaseasca (cu un site, lume care il ajuta sa dea de ala, poze facute celor care il gasisera, s.a.m.d.). O sa caut linkul sa ti-l trimit.

Ai toate datele, du-te la Politie si spune-le. Nu-i nici o conspiratie, e un copchil tampit de 19 ani, habar n-am ce vrei sa mai demonstrezi/gasesti. Cu cat astepti mai mult, cu atat risti sa nu ii mai intereseze pe aia de la Politie ce s-a intamplat ("ce dom'le, ti-ai dat seama dupa o saptamana ca nu e de fapt ce ai comandat?")

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate