Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Noul Opel Corsa, Pareri despre Opel Corsa model 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#19
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

View Postb0rgu`, on Oct 21 2006, 00:22, said:

Nici, nici, nici. Gold&Platin, zona Moldovei. maine promit ca ma intersez de Corsa 1.9 cu 150CP si revin cu informatii! Desi eu sunt 100% sigur ca nu exista asa ceva!

E bine sa fii informat. Spor la treaba !

#20
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
intrebare. Borgule daca lucrezi la g&p poate ma ajuti ca e posibil sa fie un client de al tau. Am un amic care vrea o corsa de asta noua, insa nu se poate decide intre 1.3 cdti de 75 cp si cel de 90 cp. Pentru ca el nu e vitezist, ar tinde sa ia motorul de 75 cp, insa diferenta e destul de mica.. Prin ce sunt diferite cele 2 motoare? E ceva de genul dci-ului de la Logan , care in varianta de 65 cp are turbo, la cea de 80 are ceva in plus si la cea de 100 are geometrie variabila..

La intrebare pot raspunde si altii daca se pricep :)  :peacefingers:

#21
Ahitofel

Ahitofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.10.2003

View Postbogdansbg, on Oct 21 2006, 00:33, said:

E bine sa fii informat. Spor la treaba !

Da, e foarte bine sa fi informat. Adica Borgu' stia el ceva, dar nu era sigur. Motorul de 1.9 CDTI si 150 CP nu se va livra niciodata pe Opel Corsa, adica nici o varianta a motorului de 1.9, care este de origine Alfa Romeo- Fiat. E drept ca platforma tehnica e de sorginte comuna cu Fiat Grande Punto, dar nici macar pe ala nu se livreaza motorul de 150 CP care e rezervat modelelor mai mari. Si motorul de 1.3 care se livreaza in doua variante de putere, respectiv 55Kw (75 CP) si 66Kw (90 CP) este tot de origine Fiat, dar acela se mai livreaza inca datorita intelegerii dintre Fiat si GM, care sa facut odata cu rascumpararea celor 10% din actiunile Fiat de la GM. Si tot odata motorul de 1.9 de 150 CP nu va mai fi livrat pentru multa vreme pe modele Opel-Vauxhal, se livreaza temporar pana la completa inlocuire in gama cu motorul de 2.0 de 150 CP care se livreaza deja pe Opel Antara/Chevrolet Captiva si care este de origine VM Motori ( nici o greseala, deci nu GM ci VM), si nu are nici o legatura cu vechiul si arhaicul 2.0 DTI de la Opel.  Si da, motorul de 1.7 CDTI  se livreaza in tarile occidentale si are o putere de 125 CP, acum in romania nu stiu ce se intampla, nu ma intereseaz politica locala a GM SE Europe.
Numa' bine !

Edited by Ahitofel, 21 October 2006 - 13:44.


#22
motanelcd

motanelcd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2006
E adevarat ca noul Opel corsa are motorul pe lantz ? cel putin eu asa am auzit....

#23
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
poate distributia sa fie pe lant, nu am auzit de motor pe lantz..

#24
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Ce stiti sa imi ziceti despre easytronicul de pe corsa? Merita ori ba? Cum schimba treptele, are si mod secvential?
E in lista de cumparaturi si un corsa 1.2 80CP cu easytronic dar nu stiu mare lucru despre cutia asta de viteze.. :rolleyes: ..
Ms...

Edited by MATRIXU, 27 October 2006 - 15:09.


#25
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Ahitofel - fa-ti tu comanda de Corsa cu 1.9 CDTI de 150 cai si ti se va livra.

Datele de la noi sunt atat de arhaice incat nu o sa-ti vina sa crezi ca in occident Antara se comercializeaza si dealerii nostri inca n-au vesti de la producator cum ca le-ar livra ceva.

Cat despre motorul de 1.3 CDTI si cel de 1.7 - ceruse cineva un sfat, cel de 1.3 este ceva mai zgomotos (daca te referi la corsa noua) si este ceva mai sprinten decat cel de 70 de cai. Daca ar fi dupa mine 1.7-ul de 100 de cai e deajuns pentru corsa, chiar daca fuge de rupe.

Nu uitati ca odata cu ceva cai in plus creste si consumul. Adica Corsa mea de 1.3CDTi din 2005 consuma mai mult decat 1.7 Di (care avea de 3 ori mai multi km) - ca exemplu si nu are decat 10 cai in plus. Oricum daca ar fi sa recomand un motor fiabil, ala este 1.7Di-ul vechi, si parca tot ce n-are turbo se pastreaza mai bine in timp.

Succes

Edited by bogdansbg, 27 October 2006 - 15:23.


#26
ViperD

ViperD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.10.2006
e o masinutza frumoasa dar totusi e Opel...incearca sa bata la cur VW POLO cu ea dar nu vor reusi niciodata

#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cei de la autobild au fost de alta parere :) a iesit al doilea in test inaintea lui polo :)

#28
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
un fan VW nu o sa recunoasca niciodata ca un Opel este mai bun :lol: tot ce-m vine in cap de la un VW este o planetara de 20 de milioane :lol: si cand ma gandesc cate pot face cu 20 de milioane la un opel :lol:

#29
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postbogdansbg, on Oct 27 2006, 16:21, said:

Ahitofel - fa-ti tu comanda de Corsa cu 1.9 CDTI de 150 cai si ti se va livra.

Datele de la noi sunt atat de arhaice incat nu o sa-ti vina sa crezi ca in occident Antara se comercializeaza si dealerii nostri inca n-au vesti de la producator cum ca le-ar livra ceva.

Cat despre motorul de 1.3 CDTI si cel de 1.7 - ceruse cineva un sfat, cel de 1.3 este ceva mai zgomotos (daca te referi la corsa noua) si este ceva mai sprinten decat cel de 70 de cai. Daca ar fi dupa mine 1.7-ul de 100 de cai e deajuns pentru corsa, chiar daca fuge de rupe.

Nu uitati ca odata cu ceva cai in plus creste si consumul. Adica Corsa mea de 1.3CDTi din 2005 consuma mai mult decat 1.7 Di (care avea de 3 ori mai multi km) - ca exemplu si nu are decat 10 cai in plus. Oricum daca ar fi sa recomand un motor fiabil, ala este 1.7Di-ul vechi, si parca tot ce n-are turbo se pastreaza mai bine in timp.

Succes


Motoarele de pe noua Corsa....asa cum sunt prezentate pe site-ul Opel germania
...poate afla bogdansbg...ca in ro se vind si alte motorizari  :worthy:  :w00t:

http://www.opel.de/s...t...65!21631785


1.0 TWINPORT® ECOTEC®
1.2 TWINPORT® ECOTEC®
1.4 TWINPORT® ECOTEC®
1.3 CDTI ECOTEC® [55 kW]
1.3 CDTI ECOTEC® [66 kW]
1.7 CDTI ECOTEC®

Edited by eb2e2, 27 October 2006 - 22:19.


#30
gabis_gabis

gabis_gabis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.10.2006
Am citit in Opel Magazin Romania ca va fi disponibil motorul de 1.7 pentru corsa din primavara.

#31
gabis_gabis

gabis_gabis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.10.2006
Acest model apare printre finalistele masinii anului. Poate chiar o sa castige...

Acest model apare printre finalistele masinii anului. Poate chiar o sa castige...

#32
oviviu

oviviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2006
Eu sunt fascinat de rotile alea MAAAARi disponibile pe noul Corsa... la fel de mari ca pe o masina medie.

#33
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

View Postovviu, on Nov 9 2006, 09:38, said:

Eu sunt fascinat de rotile alea MAAAARi disponibile pe noul Corsa... la fel de mari ca pe o masina medie.


Update de la GM pt noua Corsa:

1. Power Sunroof (CF5) si FlexFix-ul (D8G) sunt planificate sa intre in fabricatie in saptamana 46, in schimb inca nu s-a confirmat acest lucru.

2. OPC LINE Pack 1 (WBP) e planificat sa intre in fabricatie in saptamana 49, neconfirmat.

3. Light alloywheel 17 x 7, 5 spokes (QV3) se scot din fabricatie in februarie 2007.

4. Light alloywheel 16 x 6, 5 twin spokes (QF4) se scot din fabricatie in ianuarie 2007.

5. Light alloywheel 16 x 6, 7 spokes (QV4) se scot din fabricatie in ianuarie 2007.

6. Engine Z1.4XEP & AT4 (GSA1) <1.4i Easytronic> nu se mai fabrica pana in 2007 la o data ce va fi anuntata anterior.

7. Engine Z1.2XEP & MTA (EDB1) <1.2i Easytronic> nu se mai fabrica.

8. Engine Z 1.7 DTR & MT6 (Jo61) <1.7 CDTi>, care anterior fusese confirmat pentru inceperea fabricatiei din saptamana 46 nu se mai fabrica pana la o data ce va fi anuntata anterior.

9. All season tire 185/65R15-88T inca nu se stie cand vor fi disponibile pentru vanzare.

10. Radio EHU 4a minus, CD 60 Navi, MP3 (UMX) se va fabrica in 2007 la o data anuntata anterior.

11. Radio EHU 4 c, DVD 100 Navi, CDC, MP3 (URE) se va fabrica in 2007 la o data anuntata anterior.

Masinile deja comandate in fabrica vor fi onorate asa cum s-au comandat!!!

#34
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Deci mi-am luat si Corsa 1.2 Twinport 80CP ... :cursing:

Edited by MATRIXU, 10 November 2006 - 11:30.


#35
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMATRIXU, on Nov 10 2006, 11:30, said:

Deci mi-am luat si Corsa 1.2 Twinport 80CP ... :cursing:
La cat te-a dus? Si cand vine?

#36
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Pai nu m-a dus inca nimic...ca n=am dat comanda. Tot eram in negocieri cu dealerii....
Borgu tocmai ce a zis ca nu se mai fabrica 1.2 easytronic, sunt curios ce zic si dealerii.. :cursing:

Edited by MATRIXU, 11 November 2006 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate