Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Noul Opel Corsa, Pareri despre Opel Corsa model 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#1
gabis_gabis

gabis_gabis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.10.2006
Salutare,

Ce parere aveti despre noul model de Opel Corsa?
Mie mi se pare super fata de varianta precedenta.

http://www.opel.ro/m...sites/corsa_RO/

#2
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
A aparut de ceva vreme dar pe sosele nici urma.

Orice masina cum aparea la vanzare cum si pe drumuri .

Asta -pauza- cred ca pretul e cam scump de nu se inghesuie lumea la ea.

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai nu cred ca a trecut foarte mult timp de cand a fost lansata...

#4
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
e lansata de cca 0 saptamana...a aparut prima pe soselele din bucuresti

#5
biba_lionclaw

biba_lionclaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2006
are cineva un manual de corsa din 2003 pe motorina?

#6
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Am fost la drivetest cu noua Corsa, la Erebus.

Masina este intr-un fel anume. La interior Opel si-a atins varful in finisaje, este superba si inchegata si bine delimitat totul.

Masina nu ca e fluida, adica dinamica stiti voi :) dar alearga nene si parca crapa aerul in 2 de nici nu-l simte. Parbrizul ala de zici ca-i Avion :) doamne doamne :). Am testat un 1.3CDTI de 85 de cai si sincer fugeeeeeeeee :) Cica aia de 1.7CDTI are 100 de cai si mai nou am fost anuntat ca au deja comenzi pentru Corse cu motoare de 1.9CDTI de 150CP.

Din pct meu de vedere masina face toti banii din toate punctele de vedere. Arata de vreo 14 ori mai bine ca VW Polo, de vreo 200 de ori mai bine ca Renault Clio (nou) si de vreo 5 ori mai misto ca Toyota Yaris :)

In orice caz nu seamana cu nici un model prezent sau trecut al Opel, e ceva unic in linia lor si arata si functioneaza ca un ceas elvetian. Nu am apucat sa intreb de preturi pentru motoarele de 1.2 benz si 1.3cdti benz dar merita sa dati o fuga s-o testati, e a dracu de tare :D

Edited by bogdansbg, 13 October 2006 - 04:19.


#7
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005
In primul rand nu imi imaginez cum ai facut tu testdrive cu 1.3 CDTI de 85 CP?!? Exista 2 motoare diesel disponibile momentan pe Corsa, 1.3 DTJ de 80 CP si 1.3 DTH de 90 CP. La Opel, ma refer la modul general niciodata nu a existat 1.3 CDTi de 85 CP. A mai fost ceva, candva de 1.3 DTJ cu 70 si 75 CP. Probabil Consilierul de vanzari cu care ai facut testdrive era usor batut in cap... spun asta pentru ca nici macar nu exista in planurile lui General Motors disponibilitatea motorului 1.9 DTH de 150CP. Mai ai o informatie partial corecta undeva... motorul de 1.7 DTR are 125 CP, nu 100 cum ti s-a spus, dar insa nu se fabrica momentan. Oficial General Motors a spus: "START OF PRODUCTION: NOT YET DETERMINED". Acelasi lucru s-a spus si despre 1.4 XEP 90CP echipat cu transmisie automata in 4 trepte. Neoficial, din parerile mele, undeva pe la inceputul lui 2007 se vor fabrica si aceste motoare, dar ma repet e doar o parere. Abrevierile folosite de mine pentru motoare sunt cele folosite de GM. Ele pe masini apar, intr-adevar CDTi. Datele pe care le-am furnizat provin din "VEHICLE ORDER GUIDE Opel New Corsa MY2007 - Romania", cel oficial, transmis de General Motors.

Intr-adevar, masina merita toti banutii si chiar merita testata! Cel mai bestial lucru la ea e servodirectia care e criminala si programarea cheilor pentru diferite functii. Merita!

Campania care merita la masina este urmatoarea:
Pachet 5 (Aer conditionat si Radio CD Player) cu 500Euro DDP, insa doar pentru 1.2 si 1.3 la Enjoy si Essentia. Valabila pana pe 31 decembrie 2006.

Semneaza un Consilier de Vanzari Opel care stie ce vinde.  :naughty:

 biba_lionclaw, on Oct 8 2006, 12:23, said:

are cineva un manual de corsa din 2003 pe motorina?


Ce bine era daca vedeam post-ul tau acum 1 saptamana ... acum nu mai avem, s-a dat ultimul.
Incearca pe la Consilierii de Vanzari de la diversi dealeri... ai sanse!  :console:

Edited by MAK, 15 June 2007 - 23:06.


#8
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Si eu am testat-o acum cateva zile, acelasi motor de 1,3 80Cp.

Frumusica foc, atat inauntru cat si pe afara. Pozitie la volan cam nefericita, da' acuma asta o sa fie numa' bine pentru domnisoare.
Bine inchegata, asa cum am mai zis in alta parte e sub Clio ca dotari interioare dar peste Clio ca design.
Senzatia cu care ramai este ca ai condus o masina simpatica, care te binedispune.

Insa e cam scumpa pentru ce ofera. C3 si Clio sunt peste ea tehnic vorbind, si ca dotari primesti mai multe in aceiasi bani.

Si asta o spune un opelist! :)

#9
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Si eu l-am vazut prin bucuresti insa... hmm nu e cam lat pt o masina de oras? 1710cm daca tin bine minte. Asta e aproape latime de vectra. Sigur contribuie la confort, dar cam greu cu strecuratul prin trafic, parcare etc. Oricum estetic este peste modele din clasa ei. Ca functionalitate cred ca polo e peste ea.
Vechiul model se va mai produce?

Edited by woulfy, 20 October 2006 - 14:11.


#10
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 woulfy, on Oct 20 2006, 14:45, said:


Nu, nu se mai produce de aproximativ 3 luni.

Edited by MAK, 15 June 2007 - 23:07.


#11
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

 blindshutter, on Oct 20 2006, 13:34, said:

Si eu am testat-o acum cateva zile, acelasi motor de 1,3 80Cp.

Frumusica foc, atat inauntru cat si pe afara. Pozitie la volan cam nefericita, da' acuma asta o sa fie numa' bine pentru domnisoare.
Bine inchegata, asa cum am mai zis in alta parte e sub Clio ca dotari interioare dar peste Clio ca design.
Senzatia cu care ramai este ca ai condus o masina simpatica, care te binedispune.

Insa e cam scumpa pentru ce ofera. C3 si Clio sunt peste ea tehnic vorbind, si ca dotari primesti mai multe in aceiasi bani.

Si asta o spune un opelist! :)


O mica treaba de mentionat: cand ti s-o strica ceva la C3 sau la Clio, faci atac de cord, si se stie ca pica repede astea la noi. Opelu e mai rigid, mai inchegat :)

Dar in final cred ca Opel a reusit Corsa si conceptul Fresh :) Intr-adevar, pretul s-ar putea s-o dezavantajeze.

b0rgu` - lucrezi la Opel Germania ? :lol:

#12
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 bogdansbg, on Oct 20 2006, 23:47, said:

b0rgu` - lucrezi la Opel Germania ? :lol:

Nu, la un dealer local, dar informatiile vin de la GM.

#13
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

 b0rgu`, on Oct 20 2006, 23:56, said:

Nu, la un dealer local, dar informatiile vin de la GM.

Atunci e posibil sa ai dreptate dreptaciule :P

Si nu mai fi nervozat :) este 1.3 de 83-85 cai, 1.7 de 100 si 1.9 de 150 :). E posibil sa vina si un 1.7 de 125, dar stiam ca va fi un 1.8 benzina de 125 de cai cum au mai fost :)

#14
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 bogdansbg, on Oct 21 2006, 00:00, said:

Atunci e posibil sa ai dreptate dreptaciule :P

Si nu mai fi nervozat :) este 1.3 de 83-85 cai, 1.7 de 100 si 1.9 de 150 :). E posibil sa vina si un 1.7 de 125, dar stiam ca va fi un 1.8 benzina de 125 de cai cum au mai fost :)

1.3 este de 75 sau 90, 1.7 va fi de 125.

1.9 cu 150 si 1.7 cu 100 nu sunt disponibile pe Corsa, iar de 1.8 cu 125 eu n-am mai auzit pana acum!

De unde ai luat tu cifrele alea?

#15
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

 b0rgu`, on Oct 21 2006, 00:07, said:


ma dezamagesti :))

Vezi ca erebus are deja comanda de 2 corse cu 1.9 CDTI de 150 cai :D Acum stii oficial :)

iar 1.8 de 125 cai a mai fost pe corsa in format GSI, e posibil sa nu il scoata pentru ca trage bine masina :))

Edited by MAK, 15 June 2007 - 23:08.


#16
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 bogdansbg, on Oct 21 2006, 00:09, said:

Vezi ca erebus are deja comanda de 2 corse cu 1.9 CDTI de 150 cai :D Acum stii oficial :)

Nu are cum sa aiba Erebus comenzi pe niste masini care nu s-a anuntat nici macaar intentia de a fi scoase la vanzare!!!

Edited by MAK, 15 June 2007 - 23:08.


#17
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

 b0rgu`, on Oct 21 2006, 00:12, said:

Nu are cum sa aiba Erebus comenzi pe niste masini care nu s-a anuntat nici macaar intentia de a fi scoase la vanzare!!!

Inseamna ca lucrezi ori la GTT ori la Radacini :)) de Dibas nu mai spun :lol:

#18
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 bogdansbg, on Oct 21 2006, 00:19, said:

Inseamna ca lucrezi ori la GTT ori la Radacini :)) de Dibas nu mai spun :lol:

Nici, nici, nici. Gold&Platin, zona Moldovei. maine promit ca ma intersez de Corsa 1.9 cu 150CP si revin cu informatii! Desi eu sunt 100% sigur ca nu exista asa ceva!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate