Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Noul Opel Corsa, Pareri despre Opel Corsa model 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#37
oviviu

oviviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2006

View Postb0rgu`, on Nov 10 2006, 10:13, said:

Update de la GM pt noua Corsa:

3. Light alloywheel 17 x 7, 5 spokes (QV3) se scot din fabricatie in februarie 2007.

4. Light alloywheel 16 x 6, 5 twin spokes (QF4) se scot din fabricatie in ianuarie 2007.

5. Light alloywheel 16 x 6, 7 spokes (QV4) se scot din fabricatie in ianuarie 2007.

Masinile deja comandate in fabrica vor fi onorate asa cum s-au comandat!!!


Adica scot ce era mai frumos de pe Corsa? Pai ce e in capul lor. Adica n-au putut sa gandeasca de la inceput toata chestia asa? O lanseaza cu ditamai rotile (frumoase dealtfel) si apoi renunta la idee... Nu-mi place deloc :(

#38
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View PostMATRIXU, on Nov 11 2006, 13:45, said:

Pai nu m-a dus inca nimic...ca n=am dat comanda. Tot eram in negocieri cu dealerii....
Borgu tocmai ce a zis ca nu se mai fabrica 1.2 easytronic, sunt curios ce zic si dealerii.. :cursing:

Dar modelul de 1,2 cutie manuala se fabrica in continuare, nu? Inteleg ca nu se mai ofera easytronicul, dar motorul de 1,2 este oferit in continuare + cutie manuala. Nu?

#39
raluca796

raluca796

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.07.2006

View Postbatman, on Nov 11 2006, 15:00, said:

Dar modelul de 1,2 cutie manuala se fabrica in continuare, nu? Inteleg ca nu se mai ofera easytronicul, dar motorul de 1,2 este oferit in continuare + cutie manuala. Nu?


Salutare.

Eu tocmai am comandat un Opel corsa in 3 usi , 1.3 Cdti 75 CP....am pus aproape toate optionalele de care aveam nevoie.....iar masina e superba.....a fost dragoste la prima vedere.
Cam scumputa, dar merita...;)

#40
virusbrother

virusbrother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.11.2006
Si cand iti vine? Eu am dat comanda de 2 saptamani si inca nu stiu cand vine. Dealerul mi-a spus in februarie, dar nu am confirmarea comenzii in fabrica.

#41
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

View Postoviviu, on Nov 11 2006, 20:19, said:

Adica scot ce era mai frumos de pe Corsa? Pai ce e in capul lor. Adica n-au putut sa gandeasca de la inceput toata chestia asa? O lanseaza cu ditamai rotile (frumoase dealtfel) si apoi renunta la idee... Nu-mi place deloc :(

Cu sigurnata jantele vor fi inlocuite... sunt probleme la furnizori din cate se zvoneste...

View Postbatman, on Nov 11 2006, 20:30, said:

Dar modelul de 1,2 cutie manuala se fabrica in continuare, nu? Inteleg ca nu se mai ofera easytronicul, dar motorul de 1,2 este oferit in continuare + cutie manuala. Nu?

Da

View PostMATRIXU, on Nov 11 2006, 14:45, said:

Pai nu m-a dus inca nimic...ca n=am dat comanda. Tot eram in negocieri cu dealerii....
Borgu tocmai ce a zis ca nu se mai fabrica 1.2 easytronic, sunt curios ce zic si dealerii.. :cursing:

Si eu sunt curios ce iti vor spune... please let me know

View Postvirusbrother, on Nov 17 2006, 18:48, said:

Si cand iti vine? Eu am dat comanda de 2 saptamani si inca nu stiu cand vine. Dealerul mi-a spus in februarie, dar nu am confirmarea comenzii in fabrica.

De ce sa nu ai confirmarea comenzii in fabricatie?

Masina se comanda in 10 minute online pe net... Iar confirmarea dealerului ii vine imediat... pe confirmare ai si data estimata de GM pt livrarea masinii (bineinteles +/- 1 sapt pt ca depinde si de transportator foarte mult)

#42
cernica87

cernica87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.03.2006

View Postb0rgu`, on Nov 19 2006, 02:09, said:

Cu sigurnata jantele vor fi inlocuite... sunt probleme la furnizori din cate se zvoneste...
Da
Si eu sunt curios ce iti vor spune... please let me know
De ce sa nu ai confirmarea comenzii in fabricatie?

Masina se comanda in 10 minute online pe net... Iar confirmarea dealerului ii vine imediat... pe confirmare ai si data estimata de GM pt livrarea masinii (bineinteles +/- 1 sapt pt ca depinde si de transportator foarte mult)
b0rgu poate sti sa-mi spui ca am inteles ca lucrezi la Opel.Modelul ENJOY are oglinzi electrice in standard? Ca agentul de vanzari asa mi-a spus.Sa ma duc la ei sa iau confirmarea comenzii in fabricatie? E necasara, sau e sa vezi tu ce ti-a comandat delaerul (sa nu fie vreo gresala)?
Dezavantaje la Corsa enjoy 1,2MT, 80cp stii sa-mi spui?:D

#43
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View PostMATRIXU, on Nov 11 2006, 13:45, said:

Pai nu m-a dus inca nimic...ca n=am dat comanda. Tot eram in negocieri cu dealerii....
Borgu tocmai ce a zis ca nu se mai fabrica 1.2 easytronic, sunt curios ce zic si dealerii.. :cursing:

Am facut o vizita la DiBas si intr-adevar nu se mai poate comanda Easytronicul, intrucat fabricarea ei s-a oprit.
Termenul de livrare e 4 luni, cel putin teoretic.
Eu am experienta cumpararii unei masini de la ei si pot sa spun ca termenul e cel pe care il spun. Daca dealerul spune 4 luni, inseamnaca vine in patru luni, nici mai mult nici mai putin.
Pretul din oferta de pe site la Corsa Edition si Edition Plus e mai mic cu 3-400 de Euro decat cel real. Explicatia dealerului a fost ca acea oferta a venit direct de la Opel, care a uitat sa treaca pretul la nu stiu ce pachet (pachet care insa se regaseste in enumerarea dotarilor).
Mi-au facut insa o impresie jalnica: nu stia ce inseamna "pachet de drumuri grele" la Corsa, adica nu stia daca pe langa scutul metalic, masina are si garda la sol marita si suspensia intarita (asa cum este la Astra). Raspunsul a fost "masina e prea noua ca sa stim detaliile astea". Auzi frate, de parca nu el e cel care o vinde!

In rest toate bune si frumoase, masina e superba, nevasta-mea e incantata!
Totusi cred ca voi schimba dealerul.
:peacefingers:

#44
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

View Postb0rgu`, on Nov 19 2006, 01:09, said:

pe confirmare ai si data estimata de GM pt livrarea masinii (bineinteles +/- 1 sapt pt ca depinde si de transportator foarte mult)
Ce bine ar fi sa fie doar o saptamana. La mine s-au facut deja 3.(nu la corsa)

#45
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

View Postbatman, on Nov 19 2006, 08:04, said:

Am facut o vizita la DiBas si intr-adevar nu se mai poate comanda Easytronicul, intrucat fabricarea ei s-a oprit.
Termenul de livrare e 4 luni, cel putin teoretic.
Eu am experienta cumpararii unei masini de la ei si pot sa spun ca termenul e cel pe care il spun. Daca dealerul spune 4 luni, inseamnaca vine in patru luni, nici mai mult nici mai putin.
Pretul din oferta de pe site la Corsa Edition si Edition Plus e mai mic cu 3-400 de Euro decat cel real. Explicatia dealerului a fost ca acea oferta a venit direct de la Opel, care a uitat sa treaca pretul la nu stiu ce pachet (pachet care insa se regaseste in enumerarea dotarilor).
Mi-au facut insa o impresie jalnica: nu stia ce inseamna "pachet de drumuri grele" la Corsa, adica nu stia daca pe langa scutul metalic, masina are si garda la sol marita si suspensia intarita (asa cum este la Astra). Raspunsul a fost "masina e prea noua ca sa stim detaliile astea". Auzi frate, de parca nu el e cel care o vinde!

In rest toate bune si frumoase, masina e superba, nevasta-mea e incantata!
Totusi cred ca voi schimba dealerul.
:peacefingers:

D`asta au fost la training in Ungaria ca sa stie... dar romanul... cand a dat de mancare si beutura a uitat de ce s-a dus acolo. Si daca tot n-au fost atenti acolo, de ce nu s-au uitat pe Vehicle Order Guide?!? Contine un scut metalic pentru motoarele pe benzina si scut de plastic pt dieseluri si practic cam atat... desi ei mai spun ceva:

"Pachet drumuri grele" inainte de traducere: "Chassis protection engine compartment (Bad road light pack), (+VFB)" iar VBF care e inclus e "Special body protection (road metal)"

View Postroguru, on Nov 19 2006, 09:58, said:

Ce bine ar fi sa fie doar o saptamana. La mine s-au facut deja 3.(nu la corsa)

Ce masina? Cand e comandata?

View Postcernica87, on Nov 19 2006, 05:16, said:

b0rgu poate sti sa-mi spui ca am inteles ca lucrezi la Opel.Modelul ENJOY are oglinzi electrice in standard? Ca agentul de vanzari asa mi-a spus.Sa ma duc la ei sa iau confirmarea comenzii in fabricatie? E necasara, sau e sa vezi tu ce ti-a comandat delaerul (sa nu fie vreo gresala)?
Dezavantaje la Corsa enjoy 1,2MT, 80cp stii sa-mi spui?:D

Nu e necesar sa iei acea confirmare... practic nu te ajuta cu nimik... decat sa iti dai seama daca se intampla sa-ti schimbe masina in timpul comenzii...

Da... vad ca au schimbat VOG-ul... acm primesti la Enjoy si oglinzi reglabile electric, dar atentie: NU si incalzite electric!!! e ceva ciudat aici... am sa vb cu colegii maine sa nu fie vreo greseala... mi se pare dubios... e ca si cum ar da numai jumatate de optiune...

Uite exact cum apar optiunile gratuite la oglinzi la Enjoy:

Outside rear view mirror, aspherical( only driver side)
Equipment mirror outside, remote control, electric
Mirror provision, housing painted

Eu asta inteleg... oglinzi reglabile electrice, in culoarea caroseriei, cea de la sofer asferica. nu inteleg ce vrea cu remote control?!?

Edited by b0rgu`, 19 November 2006 - 11:32.


#46
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

View Postb0rgu`, on Nov 19 2006, 11:41, said:

Ce masina? Cand e comandata?
Sunt cam offtopic, dar e vorba de Astra. Data data de fabrica e 28 octombrie.

#47
lucian71

lucian71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2006
Salutare , salutare . Tocmai am semnat contractul de comanda ferma pentru o CORSA NEW.Oamenii au zis ca soseste in jurul datei de 12.12.2006 :worthy: Echipare Enjoy 1,3 CDTI 75CP + pachet tehnic ( computer de bord si cruise control ) + pachet aer conditionat si CD dar fara MP3 :puke: = TOTAL 13146 Euro DDP . In cinci ani 204 Euro pe luna + 136 Euro trimestru Asigurare casco. Masina era facuta si am luat ce am gasit desi as fi vrut sa fie red magma ( rosie). :angry: Acum astept sa vad daca chiar se tin de cuvant cu data de livrare  :worthy: desi sincer ma indoiesc. O sa mai revin cu amanunte cand va veni masina :nonobad:

#48
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

View Postroguru, on Nov 19 2006, 21:05, said:

Sunt cam offtopic, dar e vorba de Astra. Data data de fabrica e 28 octombrie.

Banuiesc ca masina ta era cash... d`asta se intampla sa intarzie... dealerul care ti-a luat banii nu a platit masina la timp. Astra, Zafira, Vectra se fabrica foarte repede.

View Postlucian71, on Nov 20 2006, 10:16, said:

Salutare , salutare . Tocmai am semnat contractul de comanda ferma pentru o CORSA NEW.Oamenii au zis ca soseste in jurul datei de 12.12.2006 :worthy: Echipare Enjoy 1,3 CDTI 75CP + pachet tehnic ( computer de bord si cruise control ) + pachet aer conditionat si CD dar fara MP3 :puke: = TOTAL 13146 Euro DDP . In cinci ani 204 Euro pe luna + 136 Euro trimestru Asigurare casco. Masina era facuta si am luat ce am gasit desi as fi vrut sa fie red magma ( rosie). :angry: Acum astept sa vad daca chiar se tin de cuvant cu data de livrare  :worthy: desi sincer ma indoiesc. O sa mai revin cu amanunte cand va veni masina :nonobad:

Prin ce casa de leasing si cu ce avans? De la ce dealer?

#49
mihaim80

mihaim80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.11.2004
Eu am semnat contrctul cu cei de la GTT pe 27b Oct. Termen de livrare.... februarie  :death:  Cred ca o sa imi pierd mintile pana atunci...

Off: pentru februarie/martie cred ca ar fi o idee buna sa stabilim o intalnire cu toti noii proprietari de Corsa de pe Softpedia ca sa cunoastem si sa ne laudam achizitia  :)

#50
lucian71

lucian71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2006
Finantarea este facuta de Finanz International Leasing , avansul total este de 3394 euro din care :
- la semnarea contractului 2602 euro avans + 260 euro taxa management = 2862 euro
- la livrare asigurare primul trimestru 139 euro (din 557 euro anual) + 393 euro cheltuieli de import inmatriculare
Toate preturile contin TVA.
La o valoare finantata fara TVA 10933 euro dobanda este de 1881 euro deci totalul ratelor sunt de 12814 euro iar cu tva rezulta 14892 euro (calculele sunt pentru 5 ani).
:worthy:
E cam scumpica masinutza dar este la fel de adevarat ca este la fel de scumpica si la infatisare.
Sper sa merite avand in vedere ca nu sunt mari costurile de intretinere la Opel.

Edited by lucian71, 20 November 2006 - 14:16.


#51
raluca796

raluca796

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.07.2006

View Postvirusbrother, on Nov 17 2006, 13:18, said:

Si cand iti vine? Eu am dat comanda de 2 saptamani si inca nu stiu cand vine. Dealerul mi-a spus in februarie, dar nu am confirmarea comenzii in fabrica.
Mai....mie mi-au spus ca vine in a doua jumatate a lunii ianuarie.....
Comanda a facut-o imediat, iar raspunsul l=-a primit la fel de repede....
Sper doar sa nu intervina ceva si sa-mi intarzie mai mult de-atat.....:)

#52
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

View Postlucian71, on Nov 20 2006, 14:14, said:

Finantarea este facuta de Finanz International Leasing , avansul total este de 3394 euro din care :
- la semnarea contractului 2602 euro avans + 260 euro taxa management = 2862 euro
- la livrare asigurare primul trimestru 139 euro (din 557 euro anual) + 393 euro cheltuieli de import inmatriculare
Toate preturile contin TVA.
La o valoare finantata fara TVA 10933 euro dobanda este de 1881 euro deci totalul ratelor sunt de 12814 euro iar cu tva rezulta 14892 euro (calculele sunt pentru 5 ani).
:worthy:
E cam scumpica masinutza dar este la fel de adevarat ca este la fel de scumpica si la infatisare.
Sper sa merite avand in vedere ca nu sunt mari costurile de intretinere la Opel.

masina nu e scumpa, finantarea e foarte scumpa!!! 393 euro cheltuieli de import si inmatriculare??? si mie mi se pare japca la noi 180 de euro... cu ce dobanda e calculat scadentarul? ai negociat macar putin la dobanda aia?

View Postraluca796, on Nov 20 2006, 19:28, said:

Mai....mie mi-au spus ca vine in a doua jumatate a lunii ianuarie.....
Comanda a facut-o imediat, iar raspunsul l=-a primit la fel de repede....
Sper doar sa nu intervina ceva si sa-mi intarzie mai mult de-atat.....:)

Termenul de livrare e acelasi pt toti dealerii... asta daca nu au masinile deja comandate pt ei...

#53
megane2

megane2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.04.2006
eu am comandat o corsa de 1luna si 1 saptamana si cica trebuie sa vina in 2 saptamani de acum incolo, corsa enjoy +pachetul 2+culoare metalizata +scut.
Sunt curios daca are oglinzi electrice?

#54
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

View Postmegane2, on Nov 21 2006, 15:24, said:

eu am comandat o corsa de 1luna si 1 saptamana si cica trebuie sa vina in 2 saptamani de acum incolo, corsa enjoy +pachetul 2+culoare metalizata +scut.
Sunt curios daca are oglinzi electrice?

da, acum 1 luna si 1 sapt era alta situatie... acum linia de fabricatie e full... ai prins pachetul 2 cu discount, nu? e platita extern masina? e cash sau leasing?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate