Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

testare LCD inainte de achitare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihainic

mihainic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.09.2005
Oare mai exista vreun magazin, depozit (sau ce o fi) care sa permita testarea monitoarelor LCD inainte de achitare ? Testarea dupa achitare mi se pare perfect inutila din moment ce defectele (recunoscute de producator) sunt acoperite de garantie.

Am fost ieri la emag, unde in fine imi sosise monitorul (Samsung 940B) si am avut neplacuta surpriza de a ma pune sa-l platesc fara sa-l vad macar !  In plus de asta aveau o singura bucata pe stoc, asa ca daca in urma testarii il refuzam nu aveau cu sa sa mi-l inlocuiasca. Am plecat asa cum am venit, adica cu mana goala, dar ceva mai trist !

#2
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmihainic, on Sep 19 2006, 12:49, said:

Oare mai exista vreun magazin, depozit (sau ce o fi) care sa permita testarea monitoarelor LCD inainte de achitare ? Testarea dupa achitare mi se pare perfect inutila din moment ce defectele (recunoscute de producator) sunt acoperite de garantie.

Am fost ieri la emag, unde in fine imi sosise monitorul (Samsung 940B) si am avut neplacuta surpriza de a ma pune sa-l platesc fara sa-l vad macar !  In plus de asta aveau o singura bucata pe stoc, asa ca daca in urma testarii il refuzam nu aveau cu sa sa mi-l inlocuiasca. Am plecat asa cum am venit, adica cu mana goala, dar ceva mai trist !

Pai incearca la mariosoft (am luat de acolo un monitor pt cineva si m-au lasat sa-l testez inainte, adica nici nu am intrebat...l-au scos din cutie, pus in priza si aveau acolo si nokia test - sau cun drk ii zice) - la mag. intre Unirii si Universitate.
Hei, si cu tot cu testare ... tot are o problema :), cred ca o lampa (sau tub, ce-o fi) in partea de jos a ecranului (parca putin si in partea de sus - chiar la margini, pe toata latimea ecranului) este putin mai inchis (stralucire mai mica), dar nu se observa decat dupa ce a fost reglat (adica contrast/luminozitate la functionare normala - adika mult mai mica decat asa cum vine setat din fabrica  ;) ).
Pixeli kileriti nu are nici unu, dar vezi tu, probleme tot sunt (adika nu e 100% perfect, probabil ca nici unu nu este). Chestia e ca daca vrei sa-l testezi, si nu numai de pixeli defecti (poate chiar si atunci) atunci tre sa-l testezi cu o luminozitate/contrast asa cum o sa-l tii acasa pe birou (cel putin asa cred ca-i cel mai bine).
P.S. Aia in magazin l-au pus pe cablu analog si nu digital (ar fi bine la testare sa-l poti pune pe digital - daca suporta asa ceva - si la rezolutia maxima suportata).
Bafta  :peacefingers:

#3
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005
incearca la cel dot ro
l-am testat la livrare... puteam sa refuz daca era ceva neinregula..

#4
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Ai ales un monitor excelent (samsung 940b). E printre putinele monitoare care merg perfect in jocuri, filme, browsing etc. Am si eu unul si garantat ai facut o alegere foarte buna.

Quote

argini, pe toata latimea ecranului) este putin mai inchis (stralucire mai mica), dar nu se observa decat dupa ce a fost reglat (adica contrast/luminozitate la functionare normala - adika mult mai mica decat asa cum vine setat din fabrica
Sincer cred ca ai testat alt monitor, eu nu vad absolut nimic in neregula la el.

#5
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
la magazinele online cred ca depinde de curier...

#6
mihainic

mihainic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.09.2005

View Postudragos, on Sep 19 2006, 14:47, said:

Pai incearca la mariosoft (am luat de acolo un monitor pt cineva si m-au lasat sa-l testez inainte, adica nici nu am intrebat...l-au scos din cutie, pus in priza si aveau acolo si nokia test - sau cun drk ii zice) - la mag. intre Unirii si Universitate.

Asa am facut ! Merci pentru pont. Baietii de acolo au fost super de treaba, nu am ce sa le reprosez.

#7
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
nu cred ca exista magazin care sa nu te lase sa testezi un monitor.Asta doar in cazul in care nu vor sa vanda.La noi toata lumea vrea sa vanda si nu cred ca se refua asa ceva si ma mai gandesc ca trebuie sa fie stipulat in vreun act despre drepturile cumparatorului.Si de la magazinele virtuale...ma cam indoiesc...adica mi se pare o situatie mai ciudata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate