Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#199
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostJesssica, on 01 septembrie 2012 - 15:22, said:

Ce asteptari aveai de la facultatea de drept, mai exact, la ce te referi cand spui ''lucruri interesante'' si cu ce-ai avut de-a face pana acum?
Credeam ca e ca-n filme si chiar m-am uitat la o gramada de filme care privesc domeniul asta. Ca-n filme, adica mult mai interactiv, mult mai practic, mai placut, mai interesant. Imi imaginam, de exemplu, ca la seminarii ne vom confrunta cu o gramada de cazuri si de situatii juridice cat mai incalcite si mai sofisticate, care iti exerseaza mintea si care nasc dezbateri din alea de stai si te gandesti la ele 3 zile dupa.

Cu ce-am avut de-a face? Ei bine, la fiecare materie(mai putin la optionale si la inca una) ai cateva sute(in general in jur de 3-4) de pagini pe care trebuie sa le stii dumnezeieste pentru ca la examen iti pica un anume subiect de acolo si tu trebuie sa-l scrii ca papagalul. Si daca asa e subiectul la examen, atunci evident ca, la seminarii n-o sa "discuti" materia, ci o s-o "repeti". Prinzi diferenta, bine? Am colegi care nu vin la cursuri, iar la seminarii vin numai cat sa-si faca norma de prezenta, pentru ca toata materia e in cartile profilor si o inveti la fel de bine stand in patul tau si citind, recitind etc.

Repet, e doar anul 1, poate asa trebuie sa fie acum si poate lucrurile interesante vin mai tarziu.

View PostJesssica, on 01 septembrie 2012 - 15:22, said:

de unde sa stiu eu, ca eleva, ca Dreptul ar putea fi o pasiune pentru mine, din moment ce nu am nici o tangenta cu materiile predate acolo?

Istoria, romana, economia, astea tre' sa-ti placa?
Pai, nu stii. Daca nu te interesezi serios in legatura cu materiile si cu ceea ce se face acolo, poti doar presupune.

Dupa cum ti-am povestit ce anume se face la drept, cred ca nu e necesar sa-ti placa vreuna din materiile "clasice". Poate istoria, faci multa in primul an. In rest...sa-ti placa stilul asta de a invata.

Edited by malls, 01 September 2012 - 16:16.


#200
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Dreptul presupune logica/inteligenta.
Un pasionat ar trebui din liceu sa citeasca un curs de drept, o carte cu istoria sa etc.

#201
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View Postmalls, on 01 septembrie 2012 - 16:14, said:


Ma gandesc c-ar putea depinde si de profesorul peste care dai, daca nascoceste tot felul de cazuri care sa-ti stimuleze gandirea sau daca prefera sa te afunde in niste informatii nerumegate. Eu nu vreau in Bucuresti, poate difera lucrurile in ceea ce priveste orasul meu, nu stiu, am sa ma interesez.

In anul I, ai vreo activitate pe care s-o incadrezi in categoria interactiva? Ai facut practica pe undeva? (stiu, poate e timpuriu, dar nu strica sa-ti strecori nasul pe la vreo sala de judecata sau mai stiu eu unde)

#202
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostJesssica, on 01 septembrie 2012 - 16:32, said:

Ma gandesc c-ar putea depinde si de profesorul peste care dai, daca nascoceste tot felul de cazuri care sa-ti stimuleze gandirea sau daca prefera sa te afunde in niste informatii nerumegate.
Da, si eu m-am gandit la asta. Am vazut in filme profi care isi dau sufletul pentru elevi si creeaza o atmosfera din aia de se opreste si musca din zburat. Pana acum...mai bine tac Posted Image

View PostJesssica, on 01 septembrie 2012 - 16:32, said:

In anul I, ai vreo activitate pe care s-o incadrezi in categoria interactiva? Ai facut practica pe undeva?
E obligatorie practica inca din anul 1 si se poate face organizat, in cadrul facultatii, ori o poti face pe cont propriu.

Facultatea te trimite la tribunale sau la parchete sau mai stiu eu pe unde in scopul de a se folosi aia de tine, nu de a invata tu ceva - mai concret, indosariezi hartii, bagi date in calculator, asezi dosare pe rafturi. Toti colegii mei care au facut practica prin intermediul facultatii, asta au facut, adica nu i-a ajutat cu nimic.

Pe cont propriu, daca stii vreun avocat(sau ai putea sa te duci singura la tribunale, ori habar n-am) si daca e dispus sa te ia in carca vreo 2 saptamani, e genial. Am mers in tribunal, am vazut pe viu o gramada de cazuri, cazuri pe dosarul carora ma uitasem deja inainte si am putut sa fac diferenta intre aprecierile mele si cele ale avocatilor...A fost frumos.

Edited by malls, 01 September 2012 - 16:43.


#203
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Tu cunosteai pe cineva sau ti-ai luat lumea-n cap fara sa stii pe nimeni?
edit: Mi-amintesc ca ai spus odata pe forum ca o avocata foarte priceputa a avut nevoie de tine.

Disponibilitatea asta a avocatilor de a lua vreun student in spinare tine de...? Probabil bani, in primul rand, dar cred ca si daca esti un student care sa atraga atentia, diferit de banalitatea de rand, nu vad de ce ti-ar tranti usa-n nas.
Daca ar fi sa dai timpul inapoi, tot drept ai alege?

Edited by Jesssica, 01 September 2012 - 17:05.


#204
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostJesssica, on 01 septembrie 2012 - 16:59, said:

1. Tu cunosteai pe cineva sau ti-ai luat lumea-n cap fara sa stii pe nimeni?
2. Disponibilitatea asta a avocatilor de a lua vreun student in spinare tine de...? Probabil bani, in primul rand, dar cred ca si daca esti un student care sa atraga atentia, diferit de banalitatea de rand, nu vad de ce ti-ar tranti usa-n nas.
3. Daca ar fi sa dai timpul inapoi, tot drept ai alege?
1. Da, cunosteam pe cineva.
2. Nu tine de bani, ci de bun-simt. In general nu vad de ce ai avea probleme. Ii cari servieta cateva zile si-ti da in schimb o adeverinta.
3. E relativ. Am momente in care sunt convisa ca tot Dreptul as alege, altele in care sunt la fel de convinsa ca as zbura la Regie si Film :)

#205
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Ok, multumesc, mi-au fost de ajutor raspunsurile.

#206
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Maine incepe anu` uăăăăi Posted Image Posted Image

#207
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostLoox, on 30 septembrie 2012 - 21:21, said:

Maine incepe anu` uăăăăi Posted Image Posted Image
Mergi la deschidere? Eu ma gandeam sa trag chiulul :D

#208
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Mââârg, cum sa nu! :D

#209
Soriinaa

Soriinaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.01.2013
Buna! Si la multi ani pe 2013! O iau din prima zi a anului cu informarea caci sper sa intru unde imi doresc. Vreau la Drept la Universitatea din Bucuresti .. Doar ca sunt putin speriata de gramatica.. Am incercat sa fac cateva teste inainte sa incep sa invat si nu prea m-am descurcat. Imi place limba romana si vreau sa invat.. Pt ca imi doresc sa intru la buget. Cei care sunteti deja studenti aici vi sa parut grea admiterea? Imi puteti da exemple de materiale de pe care ati invatat? Ati facut meditatii? Mi se pare timpul atat de scurt si nu stiu de unde sa incep mai ales ca e si bacul , dar de care nu imi e atat de frica....
Cum e in primul an? Pe mine ma fascineaza domeniul asta si nu ma vad in alta facultate... De aceea vreau sa fac chiar si imposibilul sa intru aici..

#210
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
buna si eu vreau sa dau tot la drept si o sa ma apuc de pregatire la economie si romana ... dar am o intrebare in leg cu limbile straine ... franceza se face la nivel avansat ..cum este in primul an ... ce profesor te ajuta cel mai mult si ce asistent universitar e cel mai bun ... iar din istorie si filozofie ce cunostinte trebuie sa ai cand te duci in anul unu ....

iar programa de anul acesta va ramane la fel si pt 2014?

#211
Soriinaa

Soriinaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.01.2013
Tot in clasa a12a esti ?:)

#212
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012

View PostSoriinaa, on 06 ianuarie 2013 - 19:19, said:

Tot in clasa a12a esti ?Posted Image


sunt a 11 a

#213
Soriinaa

Soriinaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.01.2013
Inca nu e nimeni care imi poate raspunde?:) nu mai vrea nimeni la facultate?:))))

#214
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
Sorina uite intreaba pe linku asta e tot pe softpedia  http://forum.softped...4#entry12519855

#215
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View PostSoriinaa, on 01 ianuarie 2013 - 22:04, said:

Cum e in primul an? Pe mine ma fascineaza domeniul asta si nu ma vad in alta facultate... De aceea vreau sa fac chiar si imposibilul sa intru aici..

Well, si eu ziceam la fel in cls a 12 a, chiar si in primul an. Anul II... ehhee. :D

Eu am luat meditatii decat la gramatica, de la profa, nu din vreo carte anume... si le-am luat mai in gluma asa. Serios m-am apucat cu 2-3 saptamani inainte de admitere, insa nu recomand.  Ai timp berechet sa inveti gramatica daca incepi acum si lasa economia deoparte pentru saptamanile de dupa bac si pana in admitere, doua sunt suficiente pt punctaj maxim (ma rog, dupa primul an realizezi ca ai putea invata economia in doua nopti :D).

Limbile straine se fac la nivel avansat, se vorbeste in limba respectiva la curs, se converseaza la fel, insa examenele (la engleza cel putin) sunt cam apa de ploaie, so, no worries.

Despre profesori si asistenti n-am ce sa-ti zic ca depinde in ce serie nimeresti, fiecare are profi si asistenti diferiti. Alte intrebari puteti sa imi adresati daca va repartizeaza la seria III. :)

Dupa ce ai intrat la Drept, nu trebuie sa ai habar de nimic, lumea te intreaba doar cum te cheama si de unde vii. :lol:

Programa pt admitere ramane la fel cel mai probabil, erau zvonuri anul trecut cum ca ar baga ca proba suplimentara logica (ca un fel de test psihologic se vroia), dar... au fost doar zvonuri.



Spor la invatat si... in sesiune pe la ora la care scriu acum o sa va culcati. :lol:

#216
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
Buna .. multumesc pt raspunsPosted Image  .. vreau sa te intreb pt ca dupa cate spui tu este foarte usor la aceasta facultate .. altii spun ca este foarte greu , si este mult de invatat ... este adevarat ? , iar in caz ca sti ( felicitari ca esti in anul 2 !Posted ImagePosted Image   ) este destul de usor sa fi remarcat si sa-ti gasesti un job , sa te ajute cineva sa te dezvolti ( ma refer la aptitudini) desi nu ai relatii cu alte organe judiciarePosted Image  ... pt ca eu sunt pe cont propriu .. nu cunosc pe nimeni .. iar de meditatii vreau sa ma apuc la romana din primavara iar la econ din vara Posted Image ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate