Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

Henna

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#19
kisss

kisss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 28.04.2006

View PostBebeluska, on Oct 20 2006, 22:17, said:

Pai uite ca are, asa verde era coama cu balegarul mixed :w00t:
asa de bine ti-a iesit? :o

#20
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Imi place cum a iesit. Sa-mi fie de bine, Bebelusko!
E cam cetoasa poza... sper sa nu fie de la vopsea.:D

#21
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Dragele mele, imi tremura mana cand m-am pozat. De fapt, tremura de obicei. Bautura, bat-o vina :lol:

Asa a iesit culoarea, insa poza e cu blitz facuta...in realitate e cu un ton-doua mai inchis. Cica se schimba nuanta pe zi ce trece asa ca voi reveni cu o noua poza peste cateva zile :P

#22
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostTabu, on Oct 20 2006, 19:41, said:

Nu m-am vopsit niciodata de teama ca ar iesi o culoare nedorita, dar cred ca voi incerca un nuantator. La coafor sunt mereu intrebata cu ce ma vopsesc.  :o
Nu as folosi Henna niciodata. Daca nu iese bine, nu ai ce face pentru ca nu te poti vopsi pe deasupra cu o vopsea obisnuita (nu prinde).
Am auzit ca ar exista o Henna neutra care nu coloreaza, ci da numai stralucire parului, insa nu am gasit pe nicaieri. O exista in Romania?

"Henna neutra" de fapt nu e henna, e o alta planta, Cassia obovata sau senna.Google "ceai de senna" ( :confuzzled: e alt tip, acutifolia, totusi s-ar putea sa mearga) si gasesti  ;) , altfel ai mult de umblat prin oras.




View PostBebeluska, on Oct 20 2006, 23:17, said:

Pai uite ca are, asa verde era coama cu balegarul mixed :w00t:

Faine reflexele!  :inlove: Cate ore ai tinut-o?

Edited by amma, 21 October 2006 - 07:11.


#23
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Cam 2 ore jumate. Trebuie sa zic ca parul natural era saten deschis sau blond inchis. Azi s-a mai inchis putin nuanta, are culoarea cafelei prajite :proud:

#24
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
eu nu pricep ce aveti voi cu henna ...eu cu altceva decat cu henna , nu am sa mi-l mai vopsesc...am renuntat de doi ani la vopsit si ma inteleg f bine cu ea...merita efortul de a sta o data la doua-trei luni cate 6-7 ore cu ''balegarul '' pe cap .efectul e super ! imi place si culoarea si stralucirea de dupa. data viit. am sa-mi iau mahon ( sau un  maro fff inchis ) .iata si poza cum arata culoarea pe parul meu , roscat f inchis.

aceaSTA

Attached Files



#25
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Dar nu avem nimic impotriva hennei. Eu am folosit-o si cat de curand o sa imi dau din nou. De fapt, daca nu vedeam aici postul tau, nu ma faceam. I-am promis si Jasmminei ca voi mai pune poze, desi nu prea are relevanta ce mi-a iesit mie, care m-am vopsit pe parul natural; dar voi reveni zilele astea cu o poza.



Mai dati si voi idei cu ce combinati henna si cum v-a influentat asta nuanta obtinuta.

#26
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
pai tocmai...henna e chiar recomandabil sa fie folosita pe parul natural , iese mult mai bine.eu prima data cand m-am facut ( in decembrie 2005 ) nu mai eram vopsita cu vopsea chimica de un an , asa ca radacinile erau f mult crescute .eu am nevoie de doua cutii a cate 100 g de henna pe care o amestec cu un ibric de ceai negru ( cam 2 cani mari ) fierbinte , peste care mai adaug si o lingura-doua de balsam sau tratament masca pt par .stau cam 6-7 ore cu ea pe cap . nu mi separe atat de dificil ( poate si pt ca mi-o aplica maica-mea :) ...pt parul meu sunt dispusa orice , mai ales daca stiu ca-i face bine
prima data m-am facut cu henna cumparata din romania si nu mi-a placut atat de mult intensitatea culorii . acum imi cumpar de fiecare data cand din franta ,iese mult mai bine . cand am sa mai plec vreau sa-mi cumpar un maro f inchis , sper sa gasesc.

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,983
  • Înscris: 03.12.2005

View Postberlinish, on Oct 24 2006, 00:17, said:

aceaSTA


interesant, te rugam dezvolta subiectul pe topicul de profil :)

#28
kisss

kisss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 28.04.2006
Vrem alte poze... :P

#29
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postkisss, on Oct 30 2006, 12:16, said:

Vrem alte poze... :P


Am promis ca o sa fac si o sa pun, si uite ca n-am reusit inca.

Patience :)

#30
Alynt

Alynt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2006
Eu folosesc henna de peste un an si inca de la inceput am fost foarte multumita. Folosesc de regula henna Sonia, roscat, pe care o combin cu diverse ceaiuri in functie de nuanta dorita. Uneori am folosit ceai negru, alteori ceai de musetel sau de galbenele. Am citit ca unele din voi au avut o problema cand au folosit henna si anume ca le-a facut parul foarte uscat. Eu cred ca exista un remediu pentru asta. Mie niciodata nu mi s-a uscat parul dupa henna si eu am tipul de par uscat. Dimpotriva, a devenit foarte hidratat si lucios, si mult mai sanatos ca inainte. (inainte ma vopseam blonda).  :)
Eu ma fac cu henna in fiecare luna pentru ca o consider un tratament excelent pentru par si imi place sa ii reimprospatez culoarea (oarecum nuanta se inchide in timp, devine mai intensa dar si mai inchisa). Va pot spune cum procedez eu: inainte de aplicarea hennei imi ung parul uscat cu ulei de masline incalzit, aproape fierbinte, insistand pe varfuri. Tot pentru a accentua hidratarea in compozitia de henna pun ceai fierbinte de plante (sa zicem musetel), lamaie sau otet de mere cu miere pentru intesificarea culorii (henna are nevoie de o substanta alcalina gen lamaie sau de otet pentru a se oxida si deveni o nuanta puternica) si iaurt cremos (cat mai gras). Uneori amestecul acesta in aplic pe par peste o ora alteori il las cateva ore sa se oxideze henna. E important faptul ca il aplic cald. Henna, ca sa adere la firul de par, trebuie sa fie calda (amestecul se poate reincalzi pe bain marie).
Exista retete interesante pe www.hennaforhair.com
Uitati si o poza ca sa vedeti ce nuanta are parul meu acum (dupa un an de henna in fiecare luna)  :)
Attached File  img_3684.jpg   399.16K   1044 downloads

Edited by Jaqueline, 06 November 2006 - 10:19.


#31
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
dupa ce un an de zile am folosit numai henna roscata , de curand mi-am luat henna neagra .nu mi-a iesit  parul negru , cum imi doream , ci un maro extrem de inchis ( spre negru ) , dar care batea in roscat  .dupa o saptamana de la vopsirea cu henna neagra m-am facut din nou tot cu henna neagra. si don nou nu a iesit...
apoi am auzit ca henna neagra nu e naturala si ataca f rau parul ...de asta imi cade mie parul ??
si e adevarat ca acum daca vreau sa ma vopsesc cu o vopsea chimica , nu mai pinde  deloc ? as vrea brunet , ca vad ca nu iese cu henna

#32
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postberlinish, on Dec 11 2006, 16:33, said:

dupa ce un an de zile am folosit numai henna roscata , de curand mi-am luat henna neagra .nu mi-a iesit parul negru , cum imi doream , ci un maro extrem de inchis ( spre negru ) , dar care batea in roscat .dupa o saptamana de la vopsirea cu henna neagra m-am facut din nou tot cu henna neagra. si don nou nu a iesit...
apoi am auzit ca henna neagra nu e naturala si ataca f rau parul ...de asta imi cade mie parul ??
si e adevarat ca acum daca vreau sa ma vopsesc cu o vopsea chimica , nu mai pinde deloc ? as vrea brunet , ca vad ca nu iese cu henna


n-o sa-ti prinda...mai stai cateva luni

si nu te mai mira ca-ti cade daca tot insisti cu chimicale.

#33
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
probabil de asta imi cade parul .dar stiam ca hennanu are nimic chimic in ea, ci doar extract de planta..apoi am auzit ca henna neagra nu-i naturala.acum iau forcapil , vitamine pt par de doua saptamani si mi-am mai revenit , nu mai cade atat de rau.
ma mir ca nu mi-a iesit culoarea neagra , daca m-am facut cu henna neagra.... :huh:

#34
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Exista henna neagra naturala, trebuie numai sa te uiti prin ingrediente :) . Cel principal ar trebui sa fie pudra de indigo.  Daca te afli in tara sugerata de username, iti recomand vopseaua Logona. Pudra de plante, ce e drept coloreaza maro f inchis, dar e naturala  :coolspeak:

#35
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
pai henna neagra naturala am luat ( asa scrie pe ea) .contine indigofera argentea, haematoxylon , algae si campachiuanum.
inclin sa cred ca parul nu-mi cadea din cazua hennei negre , ci pur si simplu a fost o coincidenta . iau forcapil de trei saptamani si deja s-a potolit caderea parului .intrasem intr-o disperare

#36
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postberlinish, on Dec 19 2006, 23:40, said:

pai henna neagra naturala am luat ( asa scrie pe ea) .contine indigofera argentea, haematoxylon , algae si campachiuanum.
inclin sa cred ca parul nu-mi cadea din cazua hennei negre , ci pur si simplu a fost o coincidenta . iau forcapil de trei saptamani si deja s-a potolit caderea parului .intrasem intr-o disperare


Am luat si eu henna sonia neagra (dupa ce folosisem mahon de 2 ori inainte) si nu am obtinut nici o schimbare. Tot castana e :( Oare ce am gresit?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate