Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

problema Philips CDRW800 firmware upgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Incerc sa fac upgrade la firmware-ul unui writer, dar nu reusesc. Am descarcat de pe net unealta pentru flashuit, am rulat-o si imi zice ca nu am Adaptec's ASPI instalat. L-am instalat si pe ala, din 3 locuri, apoi am restartat si am rulat programul pt flashuit. Problema e ca nu pare sa vada ca am instalat Adaptec's ASPI. Am facut si un print screen cu chestia asta. Acum eu pe cine sa mai cred, ca un program zice ca am, altul zice ca nu am instalat tot ce trebuie...

yelp pls  ;(  /sHit

#2
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
am uitat sa atasez print screen-ul

Attached Files

  • Attached File  aspi.jpg   49.24K   25 downloads


#3
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Parerea mea este sa nu-fi faci upgrade de firmware la cdrw pentru ca s-ar putea sa o patesti rau de tot ca in cazul meu.....Am un cdrw 4824A Asus si am facut upgrade firmware si ghici ce....nu mai scrie fisiere mai mari de 695 mb pe cduri de 700 mb(unde inainte scriam si 703mb) ma rog astea erau dimensiunile ce apareau in nero.....Cert este ca nu mai merge sa scriu mai mult de 695 mb si n-am ce face tre sal duc la garantie si sa ma rog ca aia de acolo nu or sa-si dea seama ca eu l-am stricat cu acel timpit upgrade.... :(  :(  :(

PS: NU FACETI UPGRADE FIRMWARE SA NU AVETI SURPRIZE

#4
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
pai deja am surprize cu el... de aia incerc sa fac upgrade de firmware.
cand incerc sa scriu un cd cu el, indiferent ca e CD-R sau CD-RW, primesc aceeasi eroare : Power Calibration Error. si asta si de la nero si de la winoncd si de la easy cd creator. cd-r le citeste fara probleme

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
---
Power Calibration Error.
---

Eroarea asta apare cand nu poate calibra laserul din mai multe motive cum ar fi, uzura, nu mai merge laserul bine, nu mai este aliniamentul optic (defect grav) si nu mai isi vede raza, defect in servo de control... mai rar de la firmware.
Incearca sa scrii ceva la viteze minimale, va solicita puteri minime, 4x in jur de 4-6 mW si vezi daca merge, daca nu este posibil sa fie dus...

#6
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
am reusit sa rezolv problema cu ASPI, era un patch care rezolva treaba. am facut si update de firmware, dar eroare tot  primesc. diferenta este ca acum primesc eroare pe la jumatea procesului de scriere, nu inainte de a incepe.. am incecercat si la 2x si tot nu vrea... cred ca ma las pagubas si il folosesc pe post de cd-rom

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate