Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1670 replies to this topic

#793
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
@Davides:Nu exista cea mai buna vopsea! Exista mai multe calitati cu mai multe preturi, pentru ca oamenii sa isi aleaga pe care o considera potrivita pentru buget si nevoi/pretentii...Nu detine nimeni adevarul absolut la vopsele! Vopseaua antimucegai se justifica acolo unde este risc de mucegai, este mai scumpa decat o lavabila obisnuita, si se aplica in sistem pt o eficienta marita: fixativ ( omoara bacteriile) + amorsa antimucegai +vopsea antimucegai
10 pagini e putin ce ai rasfoit pt o documentare mai temeinica, iar eu nu am atata timp si energie sa reiau la cererea fiecarui telespectator aceeasi problematica
Nu mi-am dezactivat PM-ul, recent am primit mesaj, in orice caz parca am lasat si adresa mail  profil
Eu nu raspund 'numai' in privat, dovada posturile mele pe aria asta si pe 'finisaje", dar nu recomand vopsele si nu dau preturi, pt ca reclama e interzisa, iar sa recomand produse concurente...cine face asa ceva...?
Calitatea cea mai buna o au italienii, de vreo 2-3 ani de cand activez aici si lucrez cu vopsele, nu a reusit nimeni sa-mi schimbe parerea...
@Viper85:Peretele respira intr-un anumit grad, nu pot sa-ti explic in 3 cuvinte, in mai multe nu am chef, nici nu sunt sigur ca merita sa-mi cheltui din pretiosul meu timp sa-ti explic vazand ironia si sarcasmul din postul tau...
Nu trebuie sa ai neaparat trafalet, dar pensula si bidineaua lasa dungi, daca nu te deranjeaza asta, poti aplica si cu bidineaua.

#794
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006
vopsea danke la oferta 15 l plus amorsa...75 lei
vopsea colorata "la cerere" 10 l - 170 lei
idem                                 2,5 l x 2 = 110 lei( am ramas cu o cutie de 2,5 nedesfacuta)
alte ustensile gen : trafaleti mari si mici, pensule, calti, racorduri, glet, holsuruburi, hartie lipicioasa, spaclu, etc.... de nepretuit(aproape 100 lei)

benzina, mancare, bautura, timp

in 2 zile am facut dormitorul si camera mare plus baia. mai trebuie curatenie in astea si de facut si bucataria. asta imi ia inca o zi plus vreo 2 de curatenie. si n-am avut incredere cand mi s-a spus ca va dura o saptamana cel putin. in fine, eu macar sunt multumit ca in 2 zile am facut 2 camere.

#795
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
@mutulica_41 multumesc de raspuns ...

vroiam sa intreb ... daca am peretii in lavabil,se mai poate trage un glet de CT127 (pentru un finisaj mai bun), apoi smirchel si iar lavabil? Trebuie dat cu ceva amorsa? ...

#796
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
pt un finisaj mai bun poti da glet peste vopsea, de cate ori crezi ca e necesar, dar peste glet obligatoriu amorsezi, iar daca slefuiesti zonal dupa amorsa, amorsezi iar pe zonele alea, pt ca prin slefuire ai curatat amorsa.( daca nu amorsezi o sa ai o supr patata dupa vopsire , din cauza absorbtiei diferite - zona slefiuita fata de zona neslefuita)

#797
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
Multumesc de raspuns !

#798
costinharsan

costinharsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2011
Buna dimineata. Am si eu o rugaminte la voi, poate ma puteti ajuta. Acum 4 luni mi-a ars acoperisul la casa si implicit si 80%din apartament. Dupa ce mi-am pus tabla noua cu niste prosti(tabla batuta)imi cam ploua nitel in casa. Intrebarea mea e daca pot trata cu copsea auto sau cu cu alta vopsea spatele de la rigipsul tavanului(partea cu vedere spre pod)ca in cazul in care scapa ceva apa din acoperis sa nu-mi umfle placite. Va multumesc mult

#799
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Amorsa si vopsea lavabila de ext - 2 straturi; nu te mai gandi la avioane...vopseaua auto e pt auto, PUNCT !

#800
costinharsan

costinharsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2011
Unde nu-i cap...asa e, pai daca lavabilul de exterior tine la exterior de ce n-ar tine si pe rigips? si nu ma mai doare capul ca daca ploua nitel prin acoperis imi umfla gipsul. Merci mult !

#801
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
...Exact! Spor la treaba si atentie la imbinarile intre placi, de asemeni si la capete/ margini, acelea ar putea deveni zone vulnerabile...un silicon, un mastic acrilic...

#802
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
sa nu dai amorsa cu bidineaua ca sunt sanse mari de probleme.
Nu exagera cu amorsa. eu am folosit cu succes acrilica de la Ceresit(CT17)

#803
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Am si eu o intrebare. Am ajuns cu casa pe interior la stadiul de glet pe pereti, urmand sa dau vopseaua lavabila. Cand ar fi mai bine sa fie executata instalatia termica (centrala termica + calorifere + tevi de cupru aparente) inainte de a da cu lavabila sau dupa?

#804
costinharsan

costinharsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2011
Am rezolvat-o cu placile, am dat amorsa cu trafaletul si cand am revenit dupa 6 ore sa dau lavabilul placile mele erau deja ondulate. Mai bine dadeam direct lavabilul pe ele, e clar ca amorsa mi le-a inmuiat. Am dat totusi lavabilul si le-am prins asa in tavan pe sine, s-au indreptat la fata locului cand am bagat negresele. NU prea au iesit bine la inbinari, asa ca ma vad nevoit sa aplic placi de polistiren pt tavane false ca sa scot toate imperfectiunile. La celelalte camere o sa incerc sa dau lavabilul pe spatele lor dupa ce le montez pe tavan( nu am podina la pod batuta inca si mi-e usor sa le vopsesc din pod

View Postpuzzlewood, on 22nd September 2011, 23:14, said:

Am si eu o intrebare. Am ajuns cu casa pe interior la stadiul de glet pe pereti, urmand sa dau vopseaua lavabila. Cand ar fi mai bine sa fie executata instalatia termica (centrala termica + calorifere + tevi de cupru aparente) inainte de a da cu lavabila sau dupa?
Salut. Esti exact ca-n situatia mea, parerea mea e sa termini intai treaba cu peretii si apoi sa te apuci de instalatii, altfel te vei complica enorm la driscuit si slefuit printre tevi

#805
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
NU dati lavabilul cu Paint Zom sau cu Pistol cu compresor de la Bosch ca iese prost.Eu am patit-o.

#806
bestcopies

bestcopies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.02.2007
Am si eu o problema: "meseriasul" mi-a facut varuiala cu urme ca si cum ar fi dat lavabilul pe pereti cu matura. Problema este ca nu varul a cauzat dungile pe pereti, ci eu cred ca amorsa. Care este parerea voastra? Pesta tot sunt urme si prin urmare am renuntat la serviciile lui.
Peretii sunt facuti astfel: plasa+2 maini Rimano Ten si apoi Rimano Bianco. Eu cred ca nu a sters peretii temeinic supa smirgheluire si a dat cu amorsa cu bidineaua peste praf, ceea ce a dus la acumulari de praf in amorsa si de aici acele dungi ca de matura. Practic sunt in relief ca niste plusuri. Apoi a dat 2 maini de  lavabil. Cum pot corecta dezastrul? Pot smirghelui lavabilul pana la glet si apoi sa revopsesc fara sa dau din nou gletul de finisaj? Asta m-ar scuti de ceva bani pt ca in cazul in care ar trebui regletuit ar trebui sa caut alt "mesesias". Suprafata este de 70 mp cred.

#807
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Si daca desprafuia, tot s-ar fi vazut urme, asta face bidineaua...S-au inventat trafaletii de cativa zeci de ani, meseriasul tau nu a aflat...
Poti sa slefuiesti ( fara sa mai gletuiesti) cu un abraziv cam de P200, sau poti sa dai o vopsea care face pelicula mai groasa, ceva pt ext ma gandesc eu, si care sa-ti acopere nasolia..., o structurata ar rezolva provlema din prima, daca nu te deranjeaza textura...

#808
bestcopies

bestcopies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.02.2007
M-am apucat de dimineata de smirgheluit cu P100, rezultatul este foarte bun, apoi voi da cu P150 pentru superfin. Dar tavanul ma omoara... si am cam 16mp de tavan. Ce spui tu e ca pot da amorsa cu trafaletul?

#809
bestcopies

bestcopies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.02.2007
Ce parere ai de lavabila O...AR ceramik? Vopsea alba ultralavabila cu Microsfere Ceramice, lucios, cauciucat, cu efect anti-patare si extra-rezistenta la spalarea cu apa si detergent ; se prezinta ca un lichid semiviscos omogen ; aderenta deosebita la suport, buna putere de acoperire, se usuca fara adaosuri si fara pete ; pelicula de vopsea este continua si uniforma ; peretele respira.
Am vazut in magazinul de profil un perete vopsit cu lavabilul asta, are luciu intr-adevar si se poate colora pe computer. Mi se pare rezistent la murdarire. As dori sa-l folosesc in bucatarie. La mine bucataria are numai mobila pe un perete si numai intre blat si corpul suspendat am pus faianta, in rest las var, pentru ca am un balcon spatios si acolo se afla aragazul si chiuveta. Deci as dori o lavabila rezistenta mai ales in zona de servit masa pentru ca este dispus la murdarire la nivelul mesei si am inteles ca asta cu ceramica se poate curata foarte usor.

#810
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
'Dar tavanul ma omoara...' Asa e, tavanul te chinuie cel mai mult ( cand nu ai scule mecanizate dedicate), dar asta te si deosebeste de masa de bejnitze care ne inconjoara...
Daca frunzareai mai mult pe aici vedeai ca ca nu fac aprecieri la concurenta, si nici recomandari...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate