Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#775
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postl3o2you, on 30th July 2011, 21:54, said:

Cu ce aș putea realiza modelul de pe peretele din poza atașată mai jos? O bidinea ar fi de ajuns?
Cu o pensula fara coada, care are un par de calitate, cu capatul despicat, si grosimea lui este mai mica decat la o pensula obisnuita- se cheama spalter; materialul verde trebuie sa fie o velatura, adica o vopsea semitransparenta, specialitate ungureasca

#776
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
As vrea sa dau cu lavabila intr-o camera care a fost tot cu lavabila insa peretii prezinta niste crapaturi fine. Peretii sunt din BCA.

Va rog sa-mi spuneti daca pasii pe care as dori sa-i urmez sunt corecti:

1.Spalarea peretilor cu solutie cu apa si sapun/detergent.
2.Curatarea peretelui de vopseaua lavabila pe lungimea crapaturilor si repararea lor cu chit de cutit si banda din fibra de sticla.
3.Aplicarea vopselei lavabile in 2 sau 3 straturi.

Mai este necesar sa aplic si amorsa sau glet sau sa mai fac si altceva inainte de a da cu lavabila? Culoarea actuala pe pereti este roz si as vrea sa ii fac fie lila, fie albi.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Edited by aly123, 01 August 2011 - 18:43.


#777
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
1 Nu speli decat daca exista murdarie cu ceva grasimi
2.nu e nevoie sa cureti vopseaua pt reparatii, dar bca-ul lucreaza, mai bine pui plasa pe tot peretele, daca carpesti DOAR unde ai fisuri, iti vor apare alte fisuri
3. aplici amorsa pe reparatii daca asta e decizia ta, iar daca armezi tot peretele, e clar ce ai de facut
4. nu e nici o problema de acoperire lila peste roz, dar dai 2 straturi; la alb nici atat!
Succesuri!

#778
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
buna

vreau sa folosesc pentru zugravit vopsea cu ioni de argint

pe care sa o aleg? de la Po...lor sau de la Ko..r

#779
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postcpg, on 4th August 2011, 07:28, said:

buna

vreau sa folosesc pentru zugravit vopsea cu ioni de argint

pe care sa o aleg? de la Po...lor sau de la Ko..r
Da cu banul, nu conteaza, sunt asemanatoare

#780
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmutulica_41, on 4th August 2011, 08:34, said:

Da cu banul, nu conteaza, sunt asemanatoare

:D

banuiam eu

#781
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asa zic si eu da cu banul....... La ei, Ca tu la fel te alegi cu oaresce va iesi pe acolo.


Am auzit ca a iesit si cu ioni de aur, .....Oare nu va fi mai buna ?

Edited by keta, 04 August 2011 - 19:31.


#782
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Poate sa fie si cu ioni de kkt, daca apare reclama la tv, se vinde sigur...!

#783
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Postketa, on 4th August 2011, 20:30, said:

Asa zic si eu da cu banul....... La ei, Ca tu la fel te alegi cu oaresce va iesi pe acolo.


Am auzit ca a iesit si cu ioni de aur, .....Oare nu va fi mai buna ?


De fapt, eu asteptam ionii de platina.... dar, daca nu au iesit, ma multumesc cu argint.

Sunt cumva banii tai, de te doare atat de tare?
Cand veti invata sa va limitati la raspunsurile solicitate, fara sa comentati aiurea?

#784
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Nu ma doare tata deloc, e problema ta pe ce iti cheltui banii, n-am nici o problema, eu doar mi-am spus parerea, care chiar exprima o realitate, calculata statistic, de aia si costa enorm minutul de publicitate, pt ca se stie
ca o reclama la tv iti' impinge' produsul pe piata ; dar tu de ce te-ai imflamat asa...? te-am jignit cu ceva? Si eu de felul meu nu raspund ca la scoala, democratia presupune si libera opinie, nu crezi? Si , in plus, eu pe aria asta consider ca am si mai multe drepturi pentru cate informatii si invataminte am 'dat din mine' tuturor care au pus intrebari pe aici, si nu am cerut nimanui nimic in schimb, ba mai mult, pe alte arii am fost si ironizat pt ignoranta mea in alte domenii...Tu cu ce te lauzi, in afara de orgoliu imflamat...? De fapt asta e o intrebare retorica, nu vreau sa polemizez cu nimeni, nu caut galceava pe forumuri.

View Postmutulica_41, on 1st August 2011, 17:45, said:

Cu o pensula fara coada, care are un par de calitate, cu capatul despicat, si grosimea lui este mai mica decat la o pensula obisnuita- se cheama spalter; materialul verde trebuie sa fie o velatura, adica o vopsea semitransparenta, specialitate ungureasca
Am gresit la specialitate: italieneasca, nu ungureasca

#785
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai cerut un sfat, ai primit mai multe si pareri pe langa.

Asa sta piata. Totul este sa pui o momeala si sa astepti. Nu trebuie sa vinzi cantitate mare, dar prinzi doi trei carasi mai grasi si te-ai scos.

Acum parca incepe sa-mi para rau ca m-am bagat.

Pina la urma si acei oameni trebuie sa traiasca din ceva. Poate au copii pe acasa, poate nevasta nu lucreaza......, ca sta la piscina si se bronzeaza langa vila aia de 3 etaje unde mai stau vreo 3 masini de lux in fata.....


Saracii de ei. Si eu care-mi faceam griji pentru tine.

Edited by keta, 05 August 2011 - 17:48.


#786
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
:lol: :lol:  mutulica_41   eu nu ma certam cu tine. la tine am apreciat ca ai raspuns scurt si la obiect.  

stiu ca este marketing ... da' mi s-a pus mie pata ca vreau din aia si asta e...

keta.... sincer, ma indoiesc ca isi iau aia mertan de la o galeata de vopsea cumparata de mine
atat am nevoie. ca vopsesc o garsoniera, nu o vila.
cat costa o vopsea normala (chiar nu stiu)? jumatate? nu cred ca saracesc din atat.

modalitatea de abordare a persoanei care intreaba este gresita! "ia uite-l si pe idiotul asta! crede tot ce mint aia la TV!"  de regula, nu cred. nu cumpar niciuna dintre cosmeticele la care se face reclama... dar la alea pot sa fac diferenta. la vopsea am citit si eu ca e naturala, ca lasa peretele sa respire, bla bla si am zis sa o cumpar pe asta.... atat.

#787
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Imi cer scuze daca am gresit in abordarea mea prea 'dura"

Totul depinde  de alegerea fiecaruia pina la urma si aici sunt doar pareri.

Inca odata scuze,  si din partea mea  nu mai comentez pe subiect.



Ca sa ies din subiectul anterior si sa intru in altul am nevoie de ceva sabloane de ornat pereti in camera fetitei mele. Are 5 ani si nu-i plac zane sau papusi, ceva supermani sau orice altceva care sa mai dureze vreo 3 ani, ca-si va mai schimba personalitatea si nu ma stept sa zugravesc an de an ?

Astept sugestii.

#788
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 24.04.2008
Vreau sa-mi zugravesc si eu apartamentul.Am pe pereti var de 20 de ani,pe alocuri crapat si cazut.Este necesar ca varul sa fie dat jos in totalitate? Este o operatie cam migaloasa.Precizez ca varul se afla intro stare deplorabila.

#789
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Postketa, on 6th August 2011, 15:54, said:

Ca sa ies din subiectul anterior si sa intru in altul am nevoie de ceva sabloane de ornat pereti in camera fetitei mele. Are 5 ani si nu-i plac zane sau papusi, ceva supermani sau orice altceva care sa mai dureze vreo 3 ani, ca-si va mai schimba personalitatea si nu ma stept sa zugravesc an de an ?

Astept sugestii.


autocolant!?
gasesti pozele pe net, mergi la o firma care face productie publicitara, le printezi pe autocolant normal -nu wall art ca e mai scump si nu merita- de preferat cu adeziv removable, deoarece cel permanent iese cu tot cu zugraveala.
sau, poate exista si gata facute la firmele care vand stickere decorative

#790
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu de autocolant era ideea, ci de ceva pictat sau gen sablon facut cu air brush totusi nu cu foarte multa munca, ceva destul de simplu ceva care avand sabloanele sa le pot reface usor, sau ceva care sa nu afecteze grav suportul (gipscarton) in asa fel ca oricand sa pot reface simplu si "rapid" camera intr-un mod placut.

#791
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
Salut .... vin si eu cu rugamintea la cei experimentati in domeniu sa-mi spuna si mie care lavabila e cea mai buna pt. interiorul unei case? am auzit ca ar fi si vopsea antimucegai ... am citit topicul (ultimele 10 pagini) dar am vazut ca raspundeti numai la privat ... so ... ma luminati si pe mine va rog? ...

Multumesc !

Ps: @mutulica_41 am vrut sa iti dau un PM dar cred ca ai dezactivata optiunea ... ai putea sa ma indrumi spre ceva de calitate superioara?

Edited by davides, 01 September 2011 - 21:40.


#792
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcpg, on 5th August 2011, 19:09, said:

de regula, nu cred. nu cumpar niciuna dintre cosmeticele la care se face reclama... dar la alea pot sa fac diferenta. la vopsea am citit si eu ca e naturala, ca lasa peretele sa respire, bla bla si am zis sa o cumpar pe asta.... atat.

exista lavabil natural? de abia am trecut peste socul ca lalelele cresc in copaci si ca tot din copaci iese cauciuc...acu vreti sa fac infarct cu lavabil natural?

si apropo...dupa atata tencuiala, glet, lavabil, peretele mai respira??? de cand respira peretele?


ps: si eu zugravesc. ma apuc maine sa spal peretii, dau cu amorsa si apoi cu lavabil. o intrebare infantila: trebuie sa am si bidinea sau doar trafalet si pensula?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate