Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1670 replies to this topic

#811
bestcopies

bestcopies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.02.2007
Chiar am frunzarit thread-ul si am vazut ca nu recomanzi produse. Nu stiu exact ce vinzi, eu ceream o parere cuiva care poate a mai folosit si din intamplare activeaza si pe forum. Inca mai am timp de gandire, dat fiind ca mai am de smirgheluit.

#812
Radioproductie

Radioproductie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.11.2010
Vreau sa indrept niste colturi din zid..roase de catel:))).S-a dus gletul si as vrea sa va intreb daca pot sa-l inlocuiesc cu un alt material peste care sa dau cu lavabila.Nu de alta dar nu am nevoie de un sac de 5 kg de glet.Aveti vreo idee in sensul asta? Multumesc.[/quote]

Edited by Radioproductie, 10 October 2011 - 12:12.


#813
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Si eu  am frunzarit thread-ul si am aceeasi dilema cu alegerea vopselei.
Noroc cu mutulica,el recomandand italienii si ca am gasit, in
oraselul prafuit de provincie unde stau ceva de la San Marco.
Cred ca am sa merg pe mana lor(si a a lui mutulica).
Acuma ce-am inteles eu din paginile thread-ului:
-Nu vinilica;-Nu pe baza de latex;-Nu cu elastomer;-Nu poliacetat de vinil
-Da vopsea acrilica in dispersie apoasa
Problema e ca daca citesti fisele tehnice sau ce scrie pe cutie,la diverse vopsele
esti bulversat:ba cu ,copolimeri acrilici in dispersie apoasa,cu emulsie stiren-acrilica
cu Polisiloxan/dispersie de răşină pe bază de polivinilaceta.......ce sa mai daca nu esti
chimist sau de meserie ca si mutulica esti la mana vanzatorilor(pe care atunci cand
i-am intrebat daca e acrilica au zis ca toate sunt acrilice,ba te mai i-au si peste picior)
Eu am sa merg pe recomandarea lui mutulica.
Bine ar fi daca si-ar face cineva timp sa faca o sinteza a acestor game de vopsele,
dar na asta cere un pic de timp si ....de gratis nu se prea gasesc amatori.
Scuze de lungimea postului.

#814
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Ai un punct de vedere pertinent, dpdv al ignorantului, asa ca incerc sa te luminez:copolimeri acrilici inseamna ca e acrilica, eu nu am vrut sa ma rup in figuri pe aici cu astfel de termeni; dispersie apoasa e un termen sofisticat pentru vopsea baza apa; cu emulsie stiren -acrilica si poli...ei...asta nu am intalnit, dar stirenul e o materie prima ( depasita tehnologic) care se foloseste la vopselele pt ext, dar in principiu tot acrilica e...;poliacetat de vinil = aracet cu apa = vinilica, adica peliculogena, vopseaua siliconica e de fapt vinilica, probabil cu un procent marit de silicon.Siliconul asta e un aditiv care ar trebui pus de toti producatorii in orice vopsea in procent de 0.3 - 0.4 %; daca un producator mareste putin procentul asta si declara ca e vopsea siliconica, cine poate sti ....? Rasinile se pot si combina intre ele- acril cu vinil, chimistii din domeniu ii zic vinil versatat, dar in fisa tehnica daca nu scrie asa, nu stiu care ar fi alt termen, acolo unde am lucrat eu nu se producea din asta. Am ajuns la crema-cremelor, super vopseaua de interior sau exterior, vb aici de siloxanica, sau acrilo- siloxanica,,- ca se poate si in varianta asta; din cate stiu numai italienii au tipul asta de vopsea, dar e optiunea importatorului ( roman sau italian) daca aduce la noi asa ceva; in orice caz e destul de prohibitiva, dar- eu mereu am incercat sa subliniez - pretul exprima o calitate, un Maseratti nu poate costa cat un Logan, la masini toti inteleg asta, dar la vopsele numai cunoscatorii...
Nu stiu cat de bine m-am facut inteleg, dar daca mai e nevoie, mai intervin...
Apropos, San Marco e un brand care impune respect chiar si in Italia, e in primii cinci ca cifra de afaceri ( in Italia), si asta spune ceva...In afara de asta, eu inca nu am intalnit vopsea italiana proasta, doar prost aplicata, dar nici n-am pretentia ca-i cunosc pe toti!

#815
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
[quote name='mutulica_41' date='11th October 2011, 20:00' post='10544509']

Multam frumos de explicatii.
E bine ca mai exista binevoitori care sa faca lumina in puzderia asta,
de marci,caracteristici......ca altfel esti la mana vanzatorilor si a marketingului publicitar

#816
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
Salut! Am nevoie de sfatul vostru cu privire la alegerea vopselurilor ce vor fi folosite la zugravirea unui apartament.
Dupa lungi cautari, am restrans lista la urmatoarele marci: San Marco, IR Colours, Cibicolor si Benjamin Moore. In prezent in apartament si o alta casa am vopseluri de la IR si Cibicolor de care am fost multumit.
Cu toate acestea, ma gandesc la faptul ca poate celelalte ar fi superioare sau macar la fel, dar demne de o schimbare.
Voi avea nevoie mai mult de vopsele colorate decat de alb si iau in considerare si cativa pereti stucco/ marmorino veneziano.
Am rugamintea ca in cazul in care ati lucrat cu cele de mai sus, sa-mi adresati un mesaj privat cu recomandari, poate chiar o mica argumentatie sau indrumare catre distribuitor cel mai serios/ cu cel mai bun pret.
Totodata, dintre vopseluri "consacrate", alde: Dulux, Dufa, Policolor, Spor, Apla, etc, care se remarca?

Multumesc anticipat!

#817
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
In principiu, cu nici un furnizor din lista ta restransa nu te pacalesti, daca tii cont ca fiecare din ei au mai multe calitati cu mai multe preturi, dar din cei 4 eu as alege San Marco pt ca stiu ca Benjamin e ft scump, iar ceilalti 2 au fabrici la noi, si cand traiesti printre lupi....stii cum se zice...Dintre ceilalti consacrati, produsele lor sunt tot pe acolo, cam aceeasi calitate, poate un mic plus pt Apla dar numai la alb, pt ca unii din ei ( nu dau nume) stiu ca au umblat la calitate de cand cu criza. Am mai spus-o pe aici, nu am intalnit inca vopsele mai bune ca ale italienilor, dar produse la mama lor...In materie de vopsele decorative, scoate de pe lista IR( A LOR NU E ACRILICA), iar in afara de ceilalti doi, mai poti incerca pretul la Cap Areggini, sau vezi ce iti recomanda aplicatorul de vopsele decorative pe care il tocmesti ( retine ca nu am spus zugravul...!) NU lasa un zugrav sa-ti aplice veneziano sau alte nebuneli decorative !

#818
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Am reparat niște găuri în tencuială cu multibat + nisip. Cu ce trebuie să dau peste tencuiala nouă să fie cât de cât finisată?
Merge cu două straturi de glet, ipsos sau trebuie tinci?

#819
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Salut
Sper ca am scris in topicul corect.
As avea si eu cateva intrebari de baza...necesare raspunsuri urgente
Vreau sa renovez o garsoniera.
Proprietarul mi-a vandut-o cu peretii dati cu huma, si acoperiti cu lavabil "sa nu se vada".
Cand s-a apucat mesterul sa dea jos de pe tavan, se observa ca pe acesta au mai fost facute reparatii, si huma curatata oarecum... se mai vede pe alocuri .
Sub lavabil (destul de gros, s-a vopsit chiar de doua ori peste huma- adica a tinut huma la doua zugraveli consecutive) se vede un strat subtire de glet alb de finisaj si un tinci pe baza de var, cum era pe timpuri.
Intrebare : trebuie curatat TOT inclusiv tinciul? pentru a da un nou glet?
Huma pare impregnata in tinci si pe alocuri nu se spala de buna voie daca se lasa acest tinci acolo.
Tavanul are si ceva fisuri - se pare ca s-a reparat la un moment dat, acum au iesit la iveala. Se rezolva acestea direct cu glet CT126? Sau trebuie mortar facut?

Pe pereti am incercat sa curatam si a rezultat ca huma, mult mai groasa (mai multe straturi) se spala oarecum si gletul de pe perete rezista. Se poate da un nou glet peste acesta, sau direct se finiseaza cu CT127?
Nici nu stiu daca aici e glet sau tot tinci de var, ca mesterul nu prea zice.
Sincer, deoarece nu am incredere in nici un zugrav (cu atat mai mult in cel pe care l-am tocmit), as vrea o parere de la cineva care a facut astfel de renovari. Zugravul care a "curatat" tavanul, la mine, a dat jos lavabilul a vazut ca huma nu prea e, a lasat tinciul pe alocuri pe unde nu a cazut, si s-a apucat sa dea cu amorsa ca sa traga glet. Cu spaclul insa, daca se doreste, se pot indeparta ,uneori, destul de usor bucatile de tinci.Daca era singur la lucru, nici nu as fi stiut ce a ramas sub noul glet pe care-l dadea.
Mersi , astept un raspuns urgent.

#820
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Gletul nu prinde pe humă sau var. Dacă tinciul e pe bază de var, eu nu aș risca. Mai bine dai tot până la placa de beton, repari cu ipsos găurile/crăpăturile și apoi glet și lavabilă.
Nu ai precizat însă dacă pereții sunt toți din beton sau sunt și din BCA.

#821
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010

 bogdan2011, on 21st October 2011, 21:06, said:

Gletul nu prinde pe humă sau var. Dacă tinciul e pe bază de var, eu nu aș risca. Mai bine dai tot până la placa de beton, repari cu ipsos găurile/crăpăturile și apoi glet și lavabilă.
Nu ai precizat însă dacă pereții sunt toți din beton sau sunt și din BCA.
Mersi pt raspuns.
Peretii sunt de caramida , blocul e vechi.
Chestia e ca gletul asta prinde pe orice, cel putin in prima faza, pana pleaca mesteru. O ruda a mea a tras glet direct pe lavabil (care dedesubt avea huma de care ziceam) si a prins bine mersi.Asta s-a intamplat pe un perete pe hol.A si garantat ca cica rezista oricat. A pus o plasa si a dat glet direct, fara amorsa si alte batai de cap.Asta fiindca nu eram acasa sa vad ce face:)
Dupa cum ziceam, desi zugravul angajat de mine a contractat decopertat/glet/finisaj/slefuit/etc etc nu prea cred ca vrea sa faca toate operatiile, ei se bazeaza pe faptul ca noi nu vedem ce ramane dedesubt.Toti zugravii lucreaza mai "bine" fara proprietar pe cap..oare de ce?
Dupa vreo 3 ore de munca la decopertat, a inceput sa zica el ca nu prea e nevoie de dat totul jos, ca tine gletul "peste".

#822
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

 irys227, on 22nd October 2011, 05:49, said:

Mersi pt raspuns.
Peretii sunt de caramida , blocul e vechi.
Chestia e ca gletul asta prinde pe orice, cel putin in prima faza, pana pleaca mesteru. O ruda a mea a tras glet direct pe lavabil (care dedesubt avea huma de care ziceam) si a prins bine mersi.Asta s-a intamplat pe un perete pe hol.A si garantat ca cica rezista oricat. A pus o plasa si a dat glet direct, fara amorsa si alte batai de cap.Asta fiindca nu eram acasa sa vad ce face:)
Dupa cum ziceam, desi zugravul angajat de mine a contractat decopertat/glet/finisaj/slefuit/etc etc nu prea cred ca vrea sa faca toate operatiile, ei se bazeaza pe faptul ca noi nu vedem ce ramane dedesubt.Toti zugravii lucreaza mai "bine" fara proprietar pe cap..oare de ce?
Dupa vreo 3 ore de munca la decopertat, a inceput sa zica el ca nu prea e nevoie de dat totul jos, ca tine gletul "peste".
Eu am dat glet peste var și a început să se facă precum vopseaua veche. Acuma, eu am dat  în baie, deci poate că și umezeala a contribuit. Dar nu vreau să te sperii, poate că știe ce știe meșterul tău. Cere-i o garanție :D

#823
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Huma e un praf cu apa care nu sta pe nimic pe termen lung; din acelasi motiv nimic nu sta pe ea pe termen lung. In anumite conditii o vopsea aplicata poate usca peste huma, dar aderenta insemna sa reziste la niste zgarieturi si sa nu se exfolieze in coji mari, ori nici o vopsea data peste huma nu rezista, pt ca huma e...un praf amestecat cu apa...
Daca gletul de dedesubt e bine ancorat, poti amorsa si vopsi peste el, nu stiu ce solutii miraculoase asteptati! Orice supr care suna a gol cand o ciocani cu degetul sau se ia pe supr mari cand o incerci cu spaclul trebuie curatata ! Se mai pune problema: vreau o treaba de calitate ,sa ma tina cel putin 10 ani, sau -'las-o mah, ca merge asa, voi vedea eu daca se intampla ceva"...Fiecare pe banii lui alege o varianta, in materie de constructii/finisaje, intotdeauna avem de ales 2 sau mai multe variante...

#824
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Domnule mutulica, ati putea sa-mi dati cateva referinte tehnice pentru care vopseaua siloxanica este superioara altor tipuri de vopseluri? Multumesc!
PS
Am cautat pe internet (site-uri straine) si nu am gasit nimic produs de italieni in domeniul asta. Toate referintele sunt germane sau americane.

#825
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Dati-mi o idee cum sa fac aceste rosturi in finisajul interior precizez ca am realizat tencuiala am indreptat peretii.

Attached Files



#826
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 edi10000, on 23rd October 2011, 09:30, said:

Domnule mutulica, ati putea sa-mi dati cateva referinte tehnice pentru care vopseaua siloxanica este superioara altor tipuri de vopseluri? Multumesc!
PS
Am cautat pe internet (site-uri straine) si nu am gasit nimic produs de italieni in domeniul asta. Toate referintele sunt germane sau americane.
Rasina siloxanica se caracterizeaza prin proprietatile antimucegai si rezistenta la intemperii si o ft buna permeabilitate la vapori; este o vopsea pt ext, si orice produs de ext se poate da si la int. Incerc sa uploadez o fisa tehnica, nu stiu la alti producatori, si nu stiu daca importatorii romani sau italieni sau alte natii aduc asa ceva, singurul produs care il stiu este de la Colorificio Sammarinese ( colsam.com)

Attached File  22800050_EN.pdf   51.29K   47 downloads



 sith, on 23rd October 2011, 23:42, said:

Dati-mi o idee cum sa fac aceste rosturi in finisajul interior precizez ca am realizat tencuiala am indreptat peretii.
Un disc pt piatra montat in flex...?

#827
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Multam!

#828
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009

 cosmin_sn, on 28th September 2011, 23:51, said:

NU dati lavabilul cu Paint Zom sau cu Pistol cu compresor de la Bosch ca iese prost.Eu am patit-o.
...Hm..., pai eu tocmai asa intentionam sa procedez, sa dau cu Paint Zoom-ul, exclusiv pe peretii interiori. De ce spui ca ti-a iesit prost? Am citit printr-alte postari, disc etc faptul ca la mai toti le-a "iesit" ok !
Ce lavabila era? Ai dat la interior sau afara? Ai dat cu glet,ai smirgheluit,amorsa inainte sau...pe ce?

Si inca o intrebare: rog, aprox de cata cantitate de amorsa si, respectiv, lavabila am nevoie pentru 150 mp?
Multumesc!

Edited by Interneting, 26 October 2011 - 08:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate