Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

vreau procesor nou

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
Merita procesorul acesta ca raport pret performante?Voi ce credeti? Si ce placa de baza mai ieftina si buna imi recomandati?

scuze am uitat linkul la procesor http://www.pc-cooler...odus.php?id=533

#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Nu prea l-as cumpara, se incinge ca naiba si performantele sunt invers proportionale cu caldura degajata .

Uite asta se merita, dar mai urmeaza o serie de reduceri de la AMD si asteapta putin .
Ai memorii DDR2 ?

Edited by cods, 01 September 2006 - 13:40.


#3
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postburlan, on Sep 1 2006, 14:22, said:

Merita procesorul acesta ca raport pret performante?Voi ce credeti? Si ce placa de baza mai ieftina si buna imi recomandati?

scuze am uitat linkul la procesor http://www.pc-cooler...odus.php?id=533

ce ai si ce nu ai?
procul il iei in functie de ce ai sau poti schimba si mobo?
memorii?

#4
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006

View Postkretzu77, on Sep 1 2006, 16:04, said:

ce ai si ce nu ai?
procul il iei in functie de ce ai sau poti schimba si mobo?
memorii?
Ce am eu acum e destul de jegos.:2 module de memorie DDR la 256 mi se pare ca Kingmax sau twinmos,nu stiu exact producatorul,o mobo Asus a7n8vx care e vident tre s-o schimb fiindca e pe socket A,placa video care tre s-o iau si pe aia.Problema e ca doream sa iau o placa video mai acum si restul sa iau mai incolo.Ar putea fi pt un proc mai rasarit o mobo care sa aiba si slot AGP,deoarece pana fac marele upgrade voi sta tot cu soitemul actual[un XP athlon 2000+] dar pentru asta nu merge decat placa video AGP si asta vreau sa iau acum si vreau s-o folfosesc evident si la sistemul upgradat


View Postburlan, on Sep 1 2006, 16:23, said:

Ce am eu acum e destul de jegos.:2 module de memorie DDR la 256 mi se pare ca Kingmax sau twinmos,nu stiu exact producatorul,o mobo Asus a7n8vx care e vident tre s-o schimb fiindca e pe socket A,placa video care tre s-o iau si pe aia.Problema e ca doream sa iau o placa video mai acum si restul sa iau mai incolo.Ar putea fi pt un proc mai rasarit o mobo care sa aiba si slot AGP,deoarece pana fac marele upgrade voi sta tot cu soitemul actual[un XP athlon 2000+] dar pentru asta nu merge decat placa video AGP si asta vreau sa iau acum si vreau s-o folfosesc evident si la sistemul upgradat
am uitat sa spun ca memoriile una e la 333 de mhz,iar cealalta la 400,cand voi face upgradeul tre sa iau memorie cu aceeasi frecventa de fsb ca a procului?

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 08.08.2002
X2 3800+ e 550 lei deja.
Mobo&proc de preferat pe AM2 ... deci cu DD2.
Placa video clar iti trebuie PCI-E.
Ce buget ai ? Intel astea vechi consuma mult si ai nevoie si de o sursa mai serioasa mai ales daca mai faci si un oc.
Daca nu ai $ de X2 un 3200+ e 290 lei si se oc ft. bine. Sfatul meu e sa schimbi mobo+memo+proc+video eventual mai aduca $ daca nu ai acum. Daca chiar vrei acum poti merge pe un Asrock pe 939 cu AGP si DDR1 dar mi-se pare o investitie cam proasta ( dar macar e ieftina )

Edited by MD, 01 September 2006 - 15:50.


#6
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006

View PostMD, on Sep 1 2006, 16:49, said:

X2 3800+ e 550 lei deja.
Mobo&proc de preferat pe AM2 ... deci cu DD2.
Placa video clar iti trebuie PCI-E.
Ce buget ai ? Intel astea vechi consuma mult si ai nevoie si de o sursa mai serioasa mai ales daca mai faci si un oc.
Daca nu ai $ de X2 un 3200+ e 290 lei si se oc ft. bine. Sfatul meu e sa schimbi mobo+memo+proc+video eventual mai aduca $ daca nu ai acum. Daca chiar vrei acum poti merge pe un Asrock pe 939 cu AGP si DDR1 dar mi-se pare o investitie cam proasta ( dar macar e ieftina )
De acest AMD ce parere aveti?Este bun ca si raport pret caluitate?De asemena consuma muilt ca si curent?In jocuri cum se comporta in comparatie cu Intelurile?
am uitat sa pun linkul. http://www.itdirect....dus.php?186:710

Edited by burlan, 02 September 2006 - 15:12.


#7
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Avem o parere pozitiva :).

#8
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
parerea mea  e  ca la placa de baza sa mergi pe un asrock ...eu am si e buna..nu mi-a facut nici un fel de probleme :peacefingers:

#9
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006

View Postburlan, on Sep 2 2006, 16:05, said:

De acest AMD ce parere aveti?Este bun ca si raport pret caluitate?De asemena consuma muilt ca si curent?In jocuri cum se comporta in comparatie cu Intelurile?
De exemplu comparativ cu acesta http://www.emag.ro/p...42800B8007752MD
care e mai bun in jocuri?


View Postburlan, on Sep 2 2006, 16:10, said:

De exemplu comparativ cu acesta http://www.emag.ro/p...42800B8007752MD
care e mai bun in jocuri?
De asemena ies mai castigat daca iau un X23800 dula core la 2000mnz decat daca iau un monocore la 2400 mhz in jocuri sau invers?Am vorbit cu un tip si mi-a zis ca anumite jocuri mai noi printrecare si Crisis ar fi optimizate pt dual core.

#10
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
in locul tau as alege amd :coolspeak:

#11
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Intre D820 si X2 3800+ in jocuri diferenta este foarte mare. Pt. jocurile actuale single core se tine cel mai bine(oricum tine minte ca de la 60fps in sus nu mai observi vreo diferenta), dar situatia se va schimba si nu merita sa dai banii pe un 3800+. Iar 60 fps sunt in mare parte datorie placii video :) .

Edited by cods, 02 September 2006 - 15:41.


#12
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006

View Postcods, on Sep 2 2006, 16:40, said:

Intre D820 si X2 3800+ in jocuri diferenta este foarte mare. Pt. jocurile actuale single core se tine cel mai bine(oricum tine minte ca de la 60fps in sus nu mai observi vreo diferenta), dar situatia se va schimba si nu merita sa dai banii pe un 3800+. Iar 60 fps sunt in mare parte datorie placii video :) .
cods scuza-ma,dar nu te inteleg prea bine ,care crezi tu aca merita sa-l iau din alea doua bne in ecuatie mai intra si un athlon monocore la 2400 mhz.tu pe care ;lle-ai alege din astea trei?

#13
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
As alege X2-ul imdediat. Este destul de departe ca performante de D820, iar comparat cu 3800+ apare momentan o diferenta mica. 2 ani minim te joci ce vrei cu procul asta, 3800+ o sa scartie peste ceva timp:).

#14
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
am mai multa incredere in amd decat in intel nush de ce deci  si eu as alege x2 :coolspeak:

#15
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
Dar placa aceasta de baza,merita pentru banii ei?La o asemena placa ce memorie ddr2 mi-ati recomanad?ma refer aici la marca ,am vazut ca modulele dual channel sunt mai scumpe.Ce paree aveti dual chanell sunt mai bune ca si perfomante? Eu as dori un giga de memorie.
                                                           Thanks
Iata linkul http://pcgarage.ro/p.../asus/m2npv-mx/

Edited by burlan, 02 September 2006 - 16:35.


#16
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
placa de baza mi se pare OK!!! Eu Te Sfatuiesc sa iti iei Corsair!! (Sunt cele mai bune)  
Cele geil value nu se impaca f bine cu  placile de baza asus

#17
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006

View Postherren, on Sep 2 2006, 19:47, said:

Cele geil value nu se impaca f bine cu  placile de baza asus
nu stiu daca formeaza o parere generala...dar subscriu la asta...
un amic a avut probleme cu 2 kituri geil...

#18
RatonCarpanos

RatonCarpanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2005

View Postburlan, on Sep 1 2006, 16:25, said:

Ce am eu acum e destul de jegos.:2 module de memorie DDR la 256 mi se pare ca Kingmax sau twinmos,nu stiu exact producatorul,o mobo Asus a7n8vx care e vident tre s-o schimb fiindca e pe socket A,placa video care tre s-o iau si pe aia.Problema e ca doream sa iau o placa video mai acum si restul sa iau mai incolo.Ar putea fi pt un proc mai rasarit o mobo care sa aiba si slot AGP,deoarece pana fac marele upgrade voi sta tot cu soitemul actual[un XP athlon 2000+] dar pentru asta nu merge decat placa video AGP si asta vreau sa iau acum si vreau s-o folfosesc evident si la sistemul upgradat
am uitat sa spun ca memoriile una e la 333 de mhz,iar cealalta la 400,cand voi face upgradeul tre sa iau memorie cu aceeasi frecventa de fsb ca a procului?

La configuratia asta nu stiu daca e momentul de upgrade.
Ca sa merite, trebuie sa cumperi un sistem cu un procesor spre 4GHz sau 4000+ ca sa simti o diferenta notabila. Problema este ca daca exista, sunt la preturi exorbitante. Deci nu face!
Solutia ar fi dual core sau X2. Problema este ca nu multe softuri sunt optimizate pentru aceasta platforma.
Un avantaj ar fi totusi in rularea paralela : acela ca un core se poate ocupa de programele ce ruleaza in background iar celalalt de programul principal, de ex. un joc.
Merita asteptata si maturizarea platformei AM2 si ieftinirea in acest rastimp a procesoarelor X2 pe AM2. Trecerea pe DDR2 nu a adus deocamdata prea multa performanta in plus, fiind mai degraba o miscare de marketing.
Poate maturizarea platformei, noi solutii de chipset, etc.   va rezolva problema.
Placa video cred ca trebuie sa fie musai pe PCIeX, platforma AGP fiind una de fundatura (cam prematur dar asta este marketingul). Placa musai cu memorii cu latimea de banda 128 sau mai mare (in nici un caz 64!).
La ora asta merita AMD X2 pe soket 939, cu memorii de calitate DDR 400, cu placa video pe PCIeX.
Nu face un upgrade de dragul upgrade-ului. Asa, in fiecare luna apar noutati ce te-ar indemna la upgrade.
Parerea mea!

Edited by RatonCarpanos, 04 September 2006 - 12:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate