Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

"in line" vs "V" vs "boxer"

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
Salutare,


as avea si eu ceva nelamuriri. In primul rand, in afara de asezarea cilindrilor, mai sunt alte dif intre cil in linie, in V si boxer (unghi dintre cil este 180), ma refer la dif in putere,moment, turatie la aceiasi capacitate cilindrica. Si m-ar interesa in special uzurile mai frecv ce apar la boxer de ex, fata de "linie".

Eu am o Alfa 33 1.7 IE cu motor boxer, motorul este foarte compact, prea compact ptr unii mecanici  ;) , si atinge momentul si puterea max la turatii destul de mari. Momentul maxim la 4500 RPM (dar 90 % se obtine de la 3000 RPM) si puterea maxima la 5800 RPM. Eu am turat-o pana in 6100 RPM, din cate am inteles e limitata electronic la 6200 parca.
        


___®//___/

#2
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
astea nu-s turatii mari.........sa vezi Hondele la ce turatii tre sa le duci ca sa ai putere.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate