Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1441
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Daca criteriile primordiale in alegerea aspiratorului sunt silentiozitatea si capacitatea sacului.... atunci mergi pe T10.
Cu rezerva ca nu am stat sa verific daca intr-adevar acel Miele este mai zgomotos, la acelasi nivel de performanta.
Totusi am sa-ti dau un sfat: dpdv al fiabilitatii, calitatii constructiei, calitatea sacului de unica folosinta, nivel de filtrare, eu as alege Miele. De fapt asta si am Posted Image

#1442
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Bine ca am invatat sa fac diferenta intre postarile obiective si cele subiective si interesate...

#1443
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Bianca,

Sper ca nu iti imaginezi ca eu as avea vreun interes fata de Miele Posted Image
De curiozitate, in afara de sac mare si nivelul de zgomot mai redus, mai ai alte argumente obiective ptr. Karcher?!
Pe de alta parte, daca esti deja convinsa sa-ti iei K, ce rost mai are sa continuam discutia - fara niciun argument, doar asa, sa ne aflam in treaba?

Bafta!

Edited by dan_slack, 31 May 2015 - 23:02.


#1444
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Dane,

1. Esti hazliu cum te simti tu "cu musca pe caciula" referitor la cine ar avea interes. Oare de ce ?
Eu nu am nominalizat pe nimeni !
2. Argumente pro Karcher T10 par a fi urmatoarele : pare mai fiabil si cu o constructie mai robusta, pret mai mic, saci mai mari si de trei calitati (la alegere dupa buget), produs din gama profesionala.
3. Nu sunt convinsa inca 100% sa cumpar K iar discutia o continui si cu membrii forumului, nu este doar pentru tine. Te supraevaluezi cand crezi ca astept opinii doar de la tine iar discutiile cu altii sunt "doar asa, sa ne aflam in treaba".
Deocamdata am primit o opinie pro K (@nesupus) si una contra (a ta).
Astept si alte opinii.

Bafta si tie !

#1445
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Pe amazon gasesti review-uri pt karcher T10. Poate ca si pt miele.

#1446
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Mie mi se pare aspirator de șantier, acest T10.

#1447
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Multumesc. Super pe Amazon.

Edited by Bianca95, 01 June 2015 - 09:59.


#1448
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

View Postdualis, on 01 iunie 2015 - 09:57, said:

Mie mi se pare aspirator de șantier, acest T10.
E de rau? Cum ai vrea sa arate un aspirator profesional (destinat hotelurilor, institutiilor), ca un bibelou?  Acel Miele adus in atentie de initiator are si parti negative (a se vedea in reviews), iar celalalt Karcher nu este mai bun, doar mai dragut. Plus de asta este o placere sa aspiri cu un aspirator foarte silentios.

#1449
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Pai dna Bianca cauta un aspirator ptr. hotel sau unul ptr. acasa?
Daca are nevoie de un aspirator profesional (folosire intensa, in jur de 6-8 ore/zi, la un hotel, office etc.) atunci imi cer scuze, nici nu incape in discutie comparatia dintre acel T10 si Miele. Nu putem compara mere cu pepeni Posted Image
Dar si in acest caz (aparate destinate usului profesional) avem mai multe optiuni... Nilfisk, Sebo, Numatic.

Have fun!

Off topic @ Bianca,
Afirmatia ta de mai jos vine dupa un sfat pro K, si ceea ce mi-a parut a fi o decizie finala din partea ta "Voi lua Karcher"

View PostBianca95, on 31 mai 2015 - 21:41, said:

Bine ca am invatat sa fac diferenta intre postarile obiective si cele subiective si interesate...
Deci am presupus ca opinia subiectiva era a mea, fara sa ma inchipui un mare guru al aspiratoarelor.

In final decizia va fi a ta, noi doar ne dam cu parerea... in mod subiectiv, bineinteles Posted Image
Si inca un sfat: nu lua referintele de pe Amazon ca litera de Evanghelie. Si acelea sunt tot opinii subiective Posted Image

Edited by dan_slack, 01 June 2015 - 11:33.


#1450
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Dane

1. Gresesti fundamental si ai un  rationament anormal. Cand dai cuiva o parere despre un anumit obiect trebuie sa fii 100% obiectiv. Daca nu poti fi obiectiv nu este bine... Exact de subiectivism te acuzasem eu mai devreme si iata ca acum confirmi singur acuzatia mea !
2. Nicidecum nu comparam mere cu pepeni deoarece aspiratoarele in cauza au preturi similare . De ce sa nu cumpar un produs profesional dar care costa cat unul neprofesional ?! Acest lucru indiferent de aplicatie.
3. De unde ai inteles tu ca iau drept "litera de lege" Amazonul !? Nicidecum.
Hai mai bine sa lasam si pe altii sa isi exprime opinia , ca pe a ta am inteles-o , gata.

Edited by Bianca95, 01 June 2015 - 12:36.


#1451
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

View Postdan_slack, on 01 iunie 2015 - 11:31, said:

Pai dna Bianca cauta un aspirator ptr. hotel sau unul ptr. acasa?
Daca este bun pentru hotel, nu este bun si pentru acasa? Tine prea mult pina se strica/uzeaza?

#1452
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă tot te uiți pe Amazon,  arunca o privire și la roboti. Nu îs așa performanți ca un aspirator normal dar își fac treaba singuri. Mai contează și ce aspiri desigur. Am luat o jucărie vileda de șters praful și soția o apreciază la greu .

Următorul aspirator va fi cu siguranță un robot.

#1453
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Ia un produs romanesc!
Adica karcher...

#1454
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006

View PostBianca95, on 01 iunie 2015 - 12:28, said:


1. Gresesti fundamental si ai un  rationament anormal. Cand dai cuiva o parere despre un anumit obiect trebuie sa fii 100% obiectiv. Daca nu poti fi obiectiv nu este bine... Exact de subiectivism te acuzasem eu mai devreme si iata ca acum confirmi singur acuzatia mea
Ca un side note: cand iti dai cu parerea, esti subiectiv ;)
In ceea ce priveste aspiratoarele in cauza, as mai lua in considerare e aspecte: greutatea (aspiratorul pe care l-am avut eu pe santier era cam greu) si puterea de aspirare (degeaba e silentios daca nu trage). Ideal ar fi sa faci o proba, stiu ca la Miele in showroom se pot testa, cred ca si Karcher il poti testa pe undeva.

#1455
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
carman


Ar fi bine sa fie produs in Romania,avand in vedere ca toata lumea produce in Asia...
Cred totusi ca si K au mancat tot orez prin China ca toate celelalte marci.

Edited by Bianca95, 01 June 2015 - 15:36.


#1456
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Al meu e facut in romania.

#1457
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Littlejo

Cand iti "dai cu parerea" nu inseamna ca esti subiectiv.
Depinde cum "iti dai cu parerea"; in mod obiectiv sau subiectiv.
Din fisa tehnica rezulta astfel :
Miele C3 celeb. powerline - 5,4 kg
K t10/1 - 6 kg
K t7/1 - 5,3 kg
Bineinteles ca ma voi duce la ambele showroom-uri pentru proba.

View PostCarman2015, on 01 iunie 2015 - 15:46, said:

Al meu e facut in romania.

De unde stii ?

#1458
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Pentru ca am?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate