Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1171
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ca ergonomie sunt cele mei mari tampenii posibile. Cu exceptia celor care stiu de aspirare lichide care, ma rog, nu stiu cat de necesare sunt. Evident cele profesionale ce au si functie de spalare ar fi ceva de capul lor incat sa merite investitia, ca sa zic asa incat sa usureze munca la curatenie.

Legat de greutate, ce naiba faceti cu ele? Alergati prin casa, faceti escalada in surplomba cu aspiratorul in spate?



#1172
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Asa zisa filtrare prin apa este o prostie, din 3 motive:

1. randamentul de filtrare este limitat, atata timp cat aerul trece mai departe, el o sa pastreze si o parte din praf.
Daca se utilizeaza filtre aditionale, care se infunda, curata regulat, consuma, etc., devine si mai evident ca este inutila filtrarea prin apa.

2. fara o curatare extrema dupa fiecare utilizare, aspiratoarele cu apa se imput si raspandesc in casa la urmatoarea utilizare, un miros ingrozitor de apa imputita, care probabil contine si bacterii si virusi naspa.
  Daca se utilizeaza substante pt a combate asta, iar nu este tocmai OK...

3. sunt mari.

Complicarea cu apa, are rost si se justifica numai la aspiratoarele cu spalare si shamponare, eventual si pt. cazurile speciale in care este nevoie f. des de aspirare umeda, insa acestea sunt alta clasa de scule.

Pt. aspirare uscata, cele mai bune sunt cele cu separare centrifugala prin turbionare, plus filtru mare si gros de burete, plus filtru de microfibra, plus filtru HEPA la iesire, si cel putin 2000 W ca sa traga si impimga aerul prin toate aceste filtre inseriate.
Filtrul de burete, trebuie sa fie cu suprafata cat mai MARE, si gros de cel putin cam de 2,5cm ( nu 2, nu 1,5, nu cu valurele adanci ! ), si se spala si el si cel cu microfibra, numai cu apa rece/la temperatura normala, pt. ca altfel se strica.
La filtrul Hepa nu trebuie sa ajunga decat aer curat, pt. ca altfel se infunda si strica.

Asipiratorul ideal ar contine cel putin 3 camere de separare centrifugala, montate in serie, pt. a filtra f. bine praful, a.i., sa nu se mai infunde filtrul de burete asa de repede, insa din pacate, nu am vazut asa ceva disponibil comercial.
Dyson - care a inventat aspiratoarele cu turbionare, fabrica in prezent modele cu separatoare in paralel, si a ajuns chiar la un nr. aberant de mare, insa este o prostie montarea in paralel.

Edited by loock, 30 September 2014 - 21:50.


#1173
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Misto descrierea. Eu am un Electrolux Cyclone XL 1900W. Are in pachet inca un filtru primar din burete de 35 mm grosime.

Aproape super multumit, avand in vedere si pretul de achizitie.

#1174
BubulinaRo

BubulinaRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.06.2014
Am inteles , m-am lamurit cu cele pe apa .

De acest model ce parere aveti  ? http://www.domo.ro/A..._Samsung_SC4590

Vad ca nu are filtru HEPA dar vad ca in comentarii toti zic ca e bun , am 2-3 covoare si in rest gresie si parchet de aspirat .

@loock acest model este cu separare centrifugala ? in ce consta asta si cum se scoate mizeria / praful din el ?


L.E: Am gasit si modelul asta putin mai scump dar vad ca are filtru hepa => http://www.emag.ro/f...l/pd/EY7ZKBBBM/

Ce parere aveti ?

Edited by BubulinaRo, 01 October 2014 - 17:35.


#1175
ele12

ele12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.01.2009
Buna seara, as dori sa achizitionez un aspirator Samsung sc4790, poate cineva sa.mi spună cum e sau sa.mi recomandati ceva asemanator la pret si caracteristici? Știe cineva dE unde pot lua filtru hepa pentru el pentru schimb? Ms anticipat

#1176
cedry

cedry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.08.2014

 BubulinaRo, on 01 octombrie 2014 - 17:12, said:

De acest model ce parere aveti  ? http://www.domo.ro/A..._Samsung_SC4590
l-am achizitionat eu marti, mananca nori sa zic asa, ca aspect arata super bine, e micut dar foarte puternic, are 2 filtre din burete pe care le poti spala si de 1000 ori Posted Image eu l-am luat cu 250 lei de la mediagalaxy
Posted Image uite aici http://www.ideall.ro...90/produs-11839 mai ieftin

@

 ele12, on 01 octombrie 2014 - 22:57, said:

Buna seara, as dori sa achizitionez un aspirator Samsung sc4790, poate cineva sa.mi spună cum e sau sa.mi recomandati ceva asemanator la pret si caracteristici? Știe cineva dE unde pot lua filtru hepa pentru el pentru schimb? Ms anticipat
recomand ce am pus mai sus, hepa ajungi sa platesti aspiratorul de cateva ori, in cateva luni, aspiratorul degaja miros neplacut si praf daca nu schimbi filtrul, il gasesti destul de greu.. pe cand niste buretei pe care ii speli la samsungul sc4590 rezista..

Edited by cedry, 02 October 2014 - 20:46.


#1177
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Salutare....
Inca nu m-am hotarat ce sa imi iau.
Am cam 150 mp de aspirat, impartiti cam jumate-jumate gresie/parchet si covoare.
Am loc pentru stocare (deci spatiul nu e o problema), in schimb am scari si nu as vrea sa aiba juma' de tona... Posted Image ca sa ma rup de spate carandu-l.
Nu vreau praf in urma aspirarii, de actualul nici nu ma mai ating pe motiv de imputenie a aerului. Efectiv simt ca ma sufoc!!!Posted Image
Buget extimativ: 600 ron. (Acu' ca o fi ceva Posted Image la 600 si un pic nu e o problema).

Am avut si un electrolux cyclone care zace prin garaj pe motive de incapacitate de a curata Posted Image nu tragea bine si imputea si ala aerul...
Ce imi recomandati?

Multumesc anticipat!

#1178
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca intereseaza pe cineva din Bucuresti, vand Zelmer-ul meu cu 400 RON. Luat pe 12 iunie 2014 de la Flanco si in garantie evident. (nu mai am cutia dar am toate accesoriile).
Sunt foarte multumit de el, dar e prea greoi pentru sotie si trebuie sa ma orientez spre ceva mai usor.

#1179
cedry

cedry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.08.2014
de la 1 ianuarie nu se vor mai comercializa aspiratoare cu putere mai mare de 1800W , sau 2000, nu mai stiu exact. Se va interzice prin hotarare UE. Sa vezi in decembrie ce haos o sa fie la aspiratoare

Edited by cedry, 05 October 2014 - 10:38.


#1180
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Exista aspiratoare de 1600W care fac depresiune 32kPa. Aspiratorul mamaie-tii de 5000W nu putea sa faca asta.

#1181
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
oscilez intre
Aspirator cu filtrare prin apa Samsung VCD9420S33/BOL, 1600 W, 2 l, alb http://www.flanco.ro...y_ga=FooterHero
Aspirator uscat-umed Karcher, MV4 Premium https://www.debo.ro/...v4-premium.html
Aspirator dual bag&bagless Bosch BSGL32383, 2300 W https://www.debo.ro/...383-2300-w.html
voi ce ziceti?

#1182
adamer65

adamer65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2014
Daca as avea 150 mp de aspirat,eu as cumpara,in primul rand,un Irobot Roomba.Posted Image

#1183
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
iRobot are avantaje si dezavantaje.

Un dezavantaj mare este ca trebuie sa ii pregatesti spatiul de lucru, sa ii lasi cat mai putine obiecte printre care sa navigheze (gen pus scaunele pe masa), scos toate incarcatoarele din prize pentru ca altfel agata cablurile, daca ai vreo bicicleta in camera da peste ea si ti-o darama ca intra cam tare.

In rest numai de bine, incape este tot si face o curatenie absolut decenta.

#1184
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Bugetul e putin cam mic pentru Roomba si in plus nu cred ca ar face fata... Posted Image multe praguri inalte, multe scari, multe locuri unde nu are acces (mobila prea joasa)...deci iese din discutie.

#1185
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
dar de Aspirator cu sac Philips FC9170, 4 l, tub telescopic, 2200 W, HEPA, albastru http://Aspirator cu ... HEPA, albastru ce ziceti?

Daca nu-ti schimbi numele vei avea permanent blocate linkurile.

#1186
SonyQ

SonyQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2006
Eu recomand ca optiune Gorenje VCK2012 (albastru) 2100W, putere de aspirare 400w - in unele specificatii am vazut 25 kPa (practic nu stiu daca e chiar atat), container de 2.3L iar pe partea de filtrare ei specifica dublu hepa. Defapt e un hepa clasic si inca un filtru plat + burete ca si la samsunguri. E silentios si usor si are o perie de parchet imensa, cu par natural si roti din cauciuc. Spun deocamdata doar sa-l aveti ca optiune pentru ca l-am luat recent la promotie si nu am apucat inca sa-l folosim prea mult ca sa-l recomand 100%. Dar prima impresie e foarte buna, dupa o aspirare a 2 etaje (aprox 120mp), cu recipientul aproape plin nu se simte nici o diminuare a puterii.
Un video de prezentare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1fYtZayYC3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1187
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006

 cedry, on 05 octombrie 2014 - 10:37, said:

de la 1 ianuarie nu se vor mai comercializa aspiratoare cu putere mai mare de 1800W , sau 2000, nu mai stiu exact. Se va interzice prin hotarare UE. Sa vezi in decembrie ce haos o sa fie la aspiratoare
Hotararea exista deja si este in vigoare de la 1 septembrie. Interzice doar importul/productia de aspiratoare care depasesc 1600w, cele existente deja pe piata nu au restrictii la comercializare.


#1188
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Cu tot respectul, SonyQ, iti respect alegerea si iti doresc sa-l stapanesti sanatos multi ani, dar acel aspirator mi se pare de jucarie.
Acum depinde si de utilizare... cat va tine... insa in ce priveste demonstratia video si descrierea, consider ca este marketing pur.

Recomandarea mea este ca, cine vrea un aspirator serios (ptr. acasa), sa vada cateva modele de Miele.
Sac de unica folosinta, constructie robusta, materiale de calitate, performante foarte bune - pret pe masura.

Parerea mea!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate