Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Radio - unde scurte. Ce-s alea?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Am discutat deja cu tip-ul care se ocupa de proiect, Herman Boel, si in cel mai scurt timp, se va actualiza corect, singura problema in momentul asta este ca nu avem puterea exacta, o sa o apreciem la 1Mw daca nu avem alte surse, eu incerc sa aflu de la Radiocomunicatii S.A care se ocupa re relee & stuff..., ca oricum nu mai e mare ca pe vremuri acu 10-15 ani cand acvea 2Mw... si ca sa nu gresim mult, am zis ca 1 mW ar fi fain...

#38
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
De ce oare i-au redus puterea ? Ca doar nu puteti sa spuneti ca nu mai au destul bani ca sa plateasca curentul... Si nu cred ca transforma ei un releu în unde lungi într-un releu local... :confused:

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil se auzea prea departe, in vremurile bune se auzea pina in Austria - Wiena (l-am auzit eu, pe un Panasonic auto bun prin anii 90') deci acoperea 1000-1500 km raza fara probleme... acuma probabil le-a intrat si lor in cap ca trebuie sa emita decent sa se auda doar in tara lor, sa nu deranjeze mai departe... avand in vedere frecventa joasa. La Unde Medii nu supara ca numai noaptea se propaga departe... dar la unde lungi e cam tot timpul. Pe vrelmea lui Ceausescu cine avea scula tare prindea pe 162 kHz Franta... sa vezi ce ma ofticam ca emitea 153-ul atunci si ma bruia, asteptam noaptea pina se oprea nationalul si atunci intrau francezii... si aia la vremea aia bagau megawati acolo sa se auda bine... si Radio Luxemburg a fost pe Unde lungi odata... 236 hkz sau prin zona... dar in Bucuresti il bruiaza rusii... ucrainenii de fapt...

Un al doilea motiv este pretul foarte mare pe care-l au lampile de emisie, care sunt enormme, ca niste borcane de varza dinalea mari... si se fac numai la comanda... pe vremuri, inainte de 89 lampile se faceau in RDG si erau "ieftine"... dar acuma trebuie sa plateasca bine...

Toate statiile de UM si UL de putere emit cu lampi. E singurul sistem care poate da puterile alea necesare...

Lampile de emisie cand sunt forjate la putere se strica in timp, electrozii se maninca, si se uzeaza repede. De regula cand ei opresc un emitator pentru revizie, de regula ii schimba niste lampli si reacordeaza circuitele... la puterile de ordinul sutelor si miilor de kW nu-ti permiti sa ai o unda stationara prea mare... ca se arde instalatia... (reflectata)

#40
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Eu ma chinuiam cu radio MonteCarlo...pe unde medii!
Nu mai retin exact frecventa (1500-1600Khz) dar stiu ca se auzea numai seara si numai dupa ce incetau alte doua posturi straine se auzea bine...
Nu m-am putut abtine si l-am cautat si dupa '89, in armata, pe receptoarele lor...
Prindeam destul de bine postul,  eram oricum ''mai aproape'' (in Turnu Severin)
In schimb, Vocea Americii se auzea aproape perfect din Brasov!

#41
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Eu prind seara (la Crâmpoia) pe unde medii France Info, emitatorul fiind plasat la Marseille, în Sudul Frantei. Mai prind înca un post francez, care are emitatorul la granita cu Germania, în est-ul Frantei.

Si ce e amuzant e ca la Paris, abia prind (se aude foarte prost) emitatorul France Info de unde medii de la Nancy, Nancy fiind situat la 200 km de Paris. :)

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by rz
In schimb, Vocea Americii se auzea aproape perfect din Brasov!

Vocea Americii, mai exact VOA era transmis pe 810 kHz sau pe aproape, nu mai retin frecventa exacta, cu aprox 1 MW de la Salonic, Grecia. Transmisia era pentru mai multe tari din zona, Romania, Serbia, Bulgaria etc...

O alta statie interesanta era Radio Beijing... prin jur de 7150 KHz , unde scurte. Se auzea excelent... hi power etc...
Mi se pare exista si acuam emisia.

#43
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Pe lungi...din Tecuci la Barlad ...spre Vaslui si Iasi... merge asta cu mici intreruperi! In Iasi in locuri unde se prindea a moarte...acum se prinde slab!
Chestia e ca daca vreau sa ascult romania 1 ...si nu am lungi...pe ce frecventza il pot asculta?

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pe Unde Medii, adica "AM" pe unele radiouri.
Sunt statii locale, practic este acoperire nationala in unde medii... nu am vazut loc in tara unde sa nu prind chiar nimic...

In tot sudul tarii merge 855 kHz, Tancabesti, care are putere mare 1.5mW, e mai tare ca ala de la BOD la ora actuala, si mai e  alternativa Radio Craiova, pe la 558 kHz pe acolo... se aude si din Bucuresti...

Apropo, pentru cine e in Bucuresti sau apropiere... e ceva pe la 531/540 kHZ... transmite morse, 3 litere... dau 1000 puncte la cine stie ce e aia !!!

Si pe unde lungi sunt dupa 250 kHz, trebuie rabdare si se prinde...

#45
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Apropo, pentru cine e in Bucuresti sau apropiere... e ceva pe la 531/540 kHZ... transmite morse, 3 litere... dau 1000 puncte la cine stie ce e aia !!!

Si pe unde lungi sunt dupa 250 kHz, trebuie rabdare si se prinde...

La 531 este deja o statiune broadcast de unde medii. Aia de care zici tu este BTW, se afla la Baneasa si emite in 521kHz (transmite in CW exact aceste 3 litere). Este evident o baliza de radionavigatie ca si celelalte care se mai aud.
Cretinii post-sovietici mai au cateva si prin banda BC de unde medii care se pot auzi printre statiile de broadcast cateodata. La cat sunt de nesimtzitzi, se vor mai auzi vreo 20 ani de acum.
Acum: Ce pot sa fac cu 1000puncte?

#46
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Pe Unde Medii, adica "AM" pe unele radiouri.
Sunt statii locale, practic este acoperire nationala in unde medii... nu am vazut loc in tara unde sa nu prind chiar nimic...

In tot sudul tarii merge 855 kHz, Tancabesti, care are putere mare 1.5mW, e mai tare ca ala de la BOD la ora actuala, si mai e  alternativa Radio Craiova, pe la 558 kHz pe acolo... se aude si din Bucuresti...

Apropo, pentru cine e in Bucuresti sau apropiere... e ceva pe la 531/540 kHZ... transmite morse, 3 litere... dau 1000 puncte la cine stie ce e aia !!!

Si pe unde lungi sunt dupa 250 kHz, trebuie rabdare si se prinde...
Se aud mai multe stati in UM in Sud, inclusiv 630 kHz (Voinesti parca). Intersant este ca in anumite momente ale zilei poti
auzi, cu un receptor bun (nu neaparat dublu superheterodina)
si Radio Iasi  :) .

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Da, pai pe vremuri auzeam radiocavanta din Bucuresti dar tot asa, in functie ded peopagare, mai e o statie care se aude pe 1458 si mi se pare cand aia era in revizie, se auzea cea de la Constanta.

Cit despre cele 1000 puncte, esti pe aproape, le poti folosi la viitorul meu Caritas (  :D ), se vede ca stii ceva, nu e chiar la Baneasa ala din unde medii, intradevar e mai jos de 531 dar pe vremuri avea radio bun care mergea si mai jos decit banda normala... da ia zi ce sistem radionavigatie exact ? (adica ce scop are) ;)

#48
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Da, pai pe vremuri auzeam radiovacanta din Bucuresti dar tot asa, in functie ded propagare, mai e o statie care se aude pe 1458 si mi se pare cand aia era in revizie, se auzea cea de la Constanta.
Confirm, se  prindea dar numai cind era propagare FOARTE buna.
Nu e la Constanta ci la Eforie, ma rog, pe aproape.

#49
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Da, pai pe vremuri auzeam radiocavanta din Bucuresti dar tot asa, in functie ded peopagare, mai e o statie care se aude pe 1458 si mi se pare cand aia era in revizie, se auzea cea de la Constanta.

Cit despre cele 1000 puncte, esti pe aproape, le poti folosi la viitorul meu Caritas (  :D ), se vede ca stii ceva, nu e chiar la Baneasa ala din unde medii, intradevar e mai jos de 531 dar pe vremuri avea radio bun care mergea si mai jos decit banda normala... da ia zi ce sistem radionavigatie exact ? (adica ce scop are) ;)

Mai trebuie sa scoti niste puncte ca la asta am raspuns deja corect si exact, nu pe aproape. 521kHz este exact la Baneasa, ceva mai sus, intr-o parte. Asa nu mai terminam nicicand ca o sa ma intrebi si dimensiunile top-capacitor-hat de la antena. Asta de 521k este in banda de radionavigatie aeriana.

#50
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Dar de bip-urile transmise in banda de 21M (de la unul din ceasurile atomice) ati auzit?
Am dat intamplator de chestia asta (era langa BBC WorldService), m-am prins de faza cand am auzit bip-ul mai lung...
Deci bip scurt si regulat de la secunda 1 pana la sec 59...
La secunda 0 se auzea un bip mai lung!
Partea proasta era ca nu puteai sa-ti reglezi decat secundarul.
Am incercat din nou sa-l receptionez dar nu l-am mai gasit.

#51
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

Quote

Originally posted by rz
Dar de bip-urile transmise in banda de 21M (de la unul din ceasurile atomice) ati auzit?

Da, acestea sunt Standard Time Beacons care sunt in 2.5; 5; 10; 15; 20MHz cu particularizari pentru diverse zone ale lumii si in alte frecvente (8.368MHz in Australia, de exemplu).
Se transmite baza de timp, secunda, cu diferente de final de minut functie de minutul din ora

#52
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Megablast,
Bine ca n-am promis si eu puncte, ca Andrei... :)
Treaba e ca nu mai prind nimic!
O sa incerc si la tara (unde sunt mai putin bruiat), acolo pot sa intind si un fir...
:OK:

#53
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Quote

Originally posted by Megablast
Da, acestea sunt Standard Time Beacons care sunt in 2.5; 5; 10; 15; 20MHz cu particularizari pentru diverse zone ale lumii si in alte frecvente (8.368MHz in Australia, de exemplu).
Se transmite baza de timp, secunda, cu diferente de final de minut functie de minutul din ora

Pe 10 MHz exista si astazi un emitator din Rusia care emite ora exacta (secundele) intre minutele 10 - 20 si 40 - 50 ale fiecarei ore.

#54
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am pus Google-ul la treaba... si am gasit doua link-uri interesante!

http://sapp.telepac..../radioclock.htm
www.qsl.net/sv1xv/lw.htm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate