Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Radio - unde scurte. Ce-s alea?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Andrei,
Din locatia mea nu-mi dau seama daca acum are putere mai mica sau nu.
Sunt prea aproape de emitator.
La serviciu aveam un receptor mai destept care avea si indicator de semnal, poate cu acela aflam mai multe detalii despre puterea de emisie...

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Vezi sa nu fie chiar intermodulatii. Se intimpla la unele radiouri cind esti pe unde lungi sa auzi si chestii venite din unde medii, mai ales daca semnalul este tare. Intra prin aparat peste tot si nu mai face fata acordul.

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exclus!
Pe AM intra mai rau, Romania Actualitati...
La noi e clara treaba: pe 153KHz, emite de cand ma stiu eu, Romania Actualitati!

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Il auzeam prin 92 in Austria... se auzea departe... dar acuma nu se mai aude deloc la mine... e posibil sa-i fi taiat din putere sa-l faca "local"...

#23
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
Domnu' Andrei,

Am sa va dezamagesc... spunandu-va ca emitatorul de la Bod de la 153kHz, emite in continuare de mama focului si improasca eterul cu exact 1500kW dat fiind ca este un emitator strategic avand in vedere relieful patriei. Si evident intra prin aparat peste tot pe unde apuca si el - cum bine precizati. Va citesc asiduu.
Eu il receptionez cu un FT1000MP de la Yaesu intr-un dipol pentru banda de 80m, neacordat asadar. Daca semnalul are 100uV in aceste conditii, inseamna ca acolo e veselie mare in antenele lor si cred ca se incalzesc la mai mult decat lampi prefinale. Parerea mea.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Am fost informat si eu de la cineva din Brasov ca inca functioneaza, dar la putere redusa. Am transmis observatiile si la EMWG (European Medium Wave Guide).

Dovada e simpla, la Bucuresti nu am deloc semnal de la el pe nici un radio, si inainte la 2000 kW (ca atita avea, unii zic 1200 altii 2000) il luam perfect si in pivnita...

Deci, banuiala e ca i-au redus puterea, l-au facut local...

Tu unde esti de-l prinzi ? Care e QTH-ul tau ?

#25
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

Quote

[i]

Deci, banuiala e ca i-au redus puterea, l-au facut local...

Tu unde esti de-l prinzi ? Care e QTH-ul tau ? [/B]

Sunt in Bucuresti , mai Andrei.
Ca teorie, nu are sens sa faci o statie de unde lungi "locala" si nimeni nu va cheltui sa transmita un program national pe o statie "locala" asa cum spui tu.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Megablast
Sunt in Bucuresti , mai Andrei.
Ca teorie, nu are sens sa faci o statie de unde lungi "locala" si nimeni nu va cheltui sa transmita un program national pe o statie "locala" asa cum spui tu.

Pai daca esti din Bucuresti, si prinzi un semnal acolo inseamna ca ai echipament sensibil, dar un radio normal cu ferita nu prinde.
Pe FT e posibil sa intre ca aia oricum e statie serioasa si mai are si antena calumea... I-au redus power-ul dar nu stiu cu cat. Nici in Ploiesti nu intra prea bine, am impresia ca ceva se prinde acolo dar slab, cu multe interferente.

Mai studiez problema si poate aflu detalii...

Cat despre local, sunt multe in UM locale... de regula peste 1000 kHz. Gen cum era Radio Vacanta... 1458 pe vremuri  ;)
Si pe CB prin zona 25-26 MHz se pot prinde posturi de radio, ca e o banda de radiodifuziune difuziune pe acolo, putin folosita, si ocazional cand e propagare intra ceva la s9+20 si chiar mai tare, in mod AM dar, pe un radio normal, abia prind slab de tot... una e sa ai antena calumea si alta e pe telescopica...

#27
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Uite, acu am acordat eu radio-ul, care e un Daewoo vai de mama lui pe 153KHz, zona Ambasada Chinei, Herastrau, merge, cam cu fasaiala, dar e OK, cred la fel ca inainte.

Greets,
Speedo

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
Uite, acu am acordat eu radio-ul, care e un Daewoo vai de mama lui pe 153KHz, zona Ambasada Chinei, Herastrau, merge, cam cu fasaiala, dar e OK, cred la fel ca inainte.
---

Pai vezi ca in zona aia e emitator de UM tare de tot, si poate iti face varza receptia, si de aia ti-l baga in UL. (centru de emisie Herestrau). Zona aia e mai inalta in Bucuresti. Daca acolo intra pe bune cu fasiit... deci nu interferenta UM inseamna putin semnal si radio foarte bun... pai pe vremuri la mine intra perfect, fara fasaiala... dar acuma e mu (Zona Turda).
Radioul inca merge bine, un Trident vechi japonez.

#29
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
Unde medii sunt alta chestie. In lungi sunt numai licente de tip national intrucat sunt considerate strategice gratie propagarii in unda de suprafata.
153 de kHz se prinde si pe un tuner banal de tip "salam" cu ferita. Este posibil insa sa-si fi redus ERP avand in vedere ca emitatorul consuma cat un oras zdravan populat iar cei 3 ascultatori de radio in unde lungi nu justifica cifrele cheltuielilor.
Mai trebuie sa tii cont de faptul ca zgomotul a crescut foarte mult in ultimii ani atingand nivele care depasesc in Bucuresti 80uV in unele locuri.
FT1000MP nu este cu mult mai sensibil ca un receptor normal.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Am reusit sa-l prind si eu de la mine dar, slabut. Practic, eram cu un radio cu carnat si era exact pe minim... acu intra dar foarte slab, zici ca vine din alta tara... si rusii vin mai tare.

Deci merge, inca se poate prinde dar a devenit "national", la putere mai mica, inainte se auzea si in Austria... si era international  :P

Posibil 500kW sa aiba... cine stie, e greu ca nu stiu exact cum venea inainte dar, oricum perfect fata de acuma...

Anyway, cum spuneai, e strategic dar... cine mai are radio cu unde lungi ? Majoritatea au AM/FM acuma... avantajul se pierde...

#31
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Cat despre local, sunt multe in UM locale... de regula peste 1000 kHz. Gen cum era Radio Vacanta... 1458 pe vremuri  ;)
Care pe vremuri ? Merge si acum, numai ca nu stiu cine (mai)asculta asa ceva.

#32
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
In timpuri bune, avantajul nu este sesizabil dar in cazul unui cutremur, razboi, etc, acel emitator poate informa. Putine radiouri FM ar ramane in aer, in schimb un emitator de acest tip se va auzi si in pesteri gratie undei de suprafata si puterii de penetratie - proprietati folosite si de sistemele radio de pe submarine. Asa ca sa-l lasam acolo unde e.
Undele medii nu mai sunt ascultate in Romania decat la sate de catre diversi tractoristi, e adevarat. Si probabil de primarii lor. In State de pilda, AM-ul e din nou la loc de cinste pentru ca poate fi ascultat pe camion cateva sute de km si mai este si stereo pe deasupra. Aici... :cya:

#33
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Quote

Originally posted by rz
Functioneaza foarte bine si azi, pe 153KHz (transmis de puternicul emitator de la Bod). E foarte probabil ca in anumite locuri sa nu intre nimic pe FM,nici macar semnal de la Orange si Connex (Zapp n-am avut sa verific)...
Stiu cateva zone de munte in BV, unde telefoanele,radiourile pe FM si televizoarele sunt piese de muzeu.

Exact, exista zone unde nu e FM. De exemplu în Olt... :rolleyes: deci în plina câmpie : semnal FM ar fi Radio România pe 102.3 (de la Brasov), dar atât (sunt posturi FM la Slatina, deci la 30 Km, dar nu se prind decât dimineata... mai bine se prind bulgarii, de la 70 Km, sau în unele zile turcii :confused: ... toate astea în FM), AM si LW merg bine (prind chiar France Info seara, emitatorul fiind amplasat în sudul Frantei). Deci e o absenta totala FM, si o absenta aproape totala GSM (no Connex, Orange 98% inexistent, desi releu la 16 Km, Cosmorom nici nu se mai pune problema, si Zapp deloc). Si desigur, doar TVR1 (+Bulgari).

Ca sa recapitulam, stau într-o zona de câmpie complet neacoperita ! :cool:


Pe site-ul European Medium Wave Guide, e Radio România pe 153 Kh, la Bod, cu o putere de 1200. Si daca chiar eu îl zona descrisa mai sus, înseamna ca chiar emite tare ! :)

Si stiu ca vara asta, au facut ceva lucrari, ca a fost anuntat ca o sa fie "out of service" timp de câteva zile.

#34
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Well, ieri, cu un Cielo prin Bucuresti cu radio din dotare, pe 153Khz s-a prins excelent Radio Actualitati.

Greets,
Speedo

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Cosconor
Ca sa recapitulam, stau într-o zona de câmpie complet neacoperita ! :cool:

Pe site-ul European Medium Wave Guide, e Radio România pe 153 Kh, la Bod, cu o putere de 1200. Si daca chiar eu îl zona descrisa mai sus, înseamna ca chiar emite tare ! :) 


Nu poti sa apreciezi ca "emita tare"... doar pe baza a cveea ce ai spus mai sus. Eu stau de 27 ani aici si stiu cum se prindea inainte si cum se prinde acuma, cel putin juma de purere au acuma fata de atunci. Daca ai fi ascultat ce a spus mai sus cineva despre undele de suprafata ai fi inteles... ca se propaga usor pe asemenea suprafete.

Corespondent EMWG pe romania sunt eu...  :P  Deci stiu exact ce se da acolo, vezi ca daca e editia pe iunie (pdf), nu e actualizat corect ! Ia una mai noua.

#36
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Asa e. In pdf, 153 corespunde cu Radio România, dar pe vedrsiunea on-line, care se acessaza direct de pe site, la 153 KHZ nu mai este nimic din România ! :confused:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate