Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Radio - unde scurte. Ce-s alea?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Salutare!

Poate este o intrebare tampita, dar uitati care-i faza... Eu mi-s mare fan BBC si le ascult fiecare emisiune... Beleaua e ca uneori nu am probleme cand vreau sa prind Radio Fun (asta-i retransmite)... Si tot aud peste tot ca sunt transmisi si pe unde scurte...
Ex.  31 m -  9.875 Mhz /  25m -  11.680 Mhz, etc.

Cum fac eu omu' ala simplu care are doar un radio absolut banal sa dau de oamenii astia pe aceste unde ultra scurte?

Multzam...

#2
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Faci rost (de la inaintasi) de un radio gen Gloria. De fapt aproape toate radioreceptoarele romanesti de dinainte de '89 aveau US si UUS.
Cu un radio "absolut banal" nu prea ai cum, decat sa te apuci sa-i modifici banda, dar deja asta tine de aria Electronica.

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
OK. Mersi. Macar sa stiu care naiba e faza...
Deci tine de chestii istorice... :)

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
ares,
In comert sunt o gramada de receptoare portabile (chiar de mici dimensiuni)
care au si banda de unde scurte.
Preturile sunt sub un milion de lei (in functie de firma).
Daca poti face rost de un ''antic'' Gloria (eventual din consignatie)ar fi minunat caci au fost foarte bune!
Pe carcasa(panoul transparent) sunt notate benzile de 16, 19, 21, 25, 31, 41, si 49M.
Prin cautare fina gasesti imediat BBC-ul.
E greu la primele cautari dar dupa aia vei putea prinde in cateva secunde postul!
Bafta!

#5
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
@rz - Multzam... Deja am sfoara prin familie si cred ca o sa gasesc niste bunici chiar cu un Gloria :)

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact asta e cea mai economica solutie!
Si cele pe lampi sunt bune (alea mai mari)
Benzile le stii deci e ok!

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
pe scurte se aude prost shi sunt o multzime de interferentze.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
arty,
Stim fenomenul!
Asa e...
Dar daca merg undeva la iarba verde,intr-un loc foarte izolat, si vreau neaparat sa ascult stirile postului BBC ce fac?
Iau cu mine parabolica?
Normal ca voi asculta pe unde scurte!
Si nu uita ce mult au insemnat pentru romani receptiile pe unde scurte in perioada dictaturii (cred ca stii ca ma refer la Europa Libera)
DAR SI PENTRU TINERI - Ascultam cu cea mai mare placere emisiunea METRONOM, a lui Radu Teodoru!.
Acolo auzeai numai muzica buna,iar chestia cu semnalul, care venea in ''valuri'', nici nu mai conta pe vremea aia ( chiar si acest fenomen avea farmecul lui)

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ma gandesc ca e foarte putzin probabil sa nu prinzi un FM cu retransmisie BBC.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by arty
ma gandesc ca e foarte putzin probabil sa nu prinzi un FM cu retransmisie BBC.

daca nu esti in oras (sau langa o sosea cat de cat mai rasarita ai toate sansele sa nu prinzi FM.
ptr exemplificare pe Bucuresti - Constanta (via Lehliu) nu exista nici un post FM pe care sa-l prinzi pe toata distanta.

#11
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
@arty - Ideea este ca pe FM prinzi BBC-ul numai in masura in care este retransmis de posturile de radio locale.
Dupa ce un radio din Bucuresti - in spetza 1i+ a fost cooptat in gashka celei mai obediente televiziuni din Romania - PrimaTV (ma refer aici la gradul de obedienta fata de un anumit partid), brusc transmisia BBC a incheiat. :damn:
Au fost cateva saptamani de brambureala si pana la urma Fun Radio le-a preluat transmisiunea (cel putin in Bucuresti).
Idee este ca, mai pe ocolite sau pe fata, BBC-ul e torpilat pentru ca are curajul sa mai ia in balon guvernarea. :ciocan:
Mie imi place sa ascult aceiasi stire la un post TV si la BBC si sa ma delectez cu modul in care au cosmetizat-o domnii reporteri de la TV... Dar asta e alta discutie... si vorba unuia - poate ma trezesc calcat de o masina neagra  :cool:

#12
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Eu am acasa un radio german de prin anii 80 care este deosebit de meserias si are inclusiv unde lungi si medii.Nu o sa va vina sa credeti dar radio Romania Actualitati avea si un post de emisie pe unde lungi.Acum nu cred ca mai functioneaza.

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Functioneaza foarte bine si azi, pe 153KHz (transmis de puternicul emitator de la Bod)
E foarte probabil ca in anumite locuri sa nu intre nimic pe FM,nici macar semnal de la Orange si Connex (Zapp n-am avut sa verific)...
Stiu cateva zone de munte in BV, unde telefoanele,radiourile pe FM si televizoarele sunt piese de muzeu.
Si atunci ce mai ramane de facut?
Receptia pe unde lungi, medii si scurte.
Sau satelit...

#14
Petru

Petru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.08.2003
oricum e bine sa-ti tragi si o antena de unde scurte si nu e mare lucru sa o construiesti...o sa ai parte de rezultate surprinzatoare folosind o sarma intinsa intre doi copaci sau blocuri. Daca vrei mai mult ...ok. Leaga masa aparatului de radio la pamant ( nu la impamantarea de la priza !!!) Ai sa fii uimit de cate posturi sunt in scurte si cat de departe pot fi:)

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by rz
Functioneaza foarte bine si azi, pe 153KHz (transmis de puternicul emitator de la Bod)

153 KHz nu mai functioneaza de vreo 2 ani... tu il mai auzi acuma ?

In rest, undele scurte inca sunt de baza in 80% din suprafata locuita a globului ! FM e numai in "orasele" si centrele "civilizate" in rest,  numai unde scurte... America de sud, Africa, Australia, Siberia, China, India etc...

Undele scurte se aud bine, chiar excelent daca ai si radio bun !

Un radio bun este unul cu sinteza (digital) si cu dubla schimbare de frecventa (ca la statiile radio profesionale). Radiourile de pe piata comerciale pentru populatie sunt cu o singura frecventa intermediara si de aia se aud prost. Nu au selectivitate si sensibilitate.

#16
greek

greek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.08.2003
Daca 153 khz nu mai functioneaza inseamna ca 'rz' aude stiri din trecut
:)
revenind la subiect: unde scurte, ce's alea? il citez pe Andrei de pe site'ul sau :
'Undele Scurte (1600 kHz - 30 MHz)
Un semnal are frecventa de 1 Hz (hertz) daca are o oscilatie sinusoidala completa (+/-) in 1 secunda... 2 Hz inseamna doua oscilatii complete pe secunda etc... un semnal cu frecventa de 100 kHz inseamna ca are 100000 oscilatii pe secunda, 100 MHz inseamna 100000000 oscilatii pe secunda etc...' (incheiat citatul)

Ce as mai vrea eu sa stiu este cum se calculeaza lungimea de unda si alte caracteristici, stiu ca ma pot uita intr-o carte de fizica, dar as vrea o prezentare de la cineva care a lucrat cu aplicatii concrete ale undelor radio.

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Fiti convinsi ca am incercat inainte de a posta!
Functioneaza perfect in Brasov (pe 153KHz)
Cand aveti drum prin zona incercati si voi...

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca i-au micsorat puterea lui 153 kHz... l-au lasat in prefinal ca sa se auda numai in zona acolo, Brasov. In Bucuresti nu se mai aude deloc (inainte se auzea perfect). Acu pot sa-l aud pe ala de la nemti, DWelle care mi se pare e pe 155 kHz  :cool:
Culmea ca la Sinaia tot nu parea sa se auda, si e aproape... bine, am avut un radio naspa acolo dar nu chiar asa naspa incut sa nu se auda daca era ceva acolo...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate