Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

constructia boxelor de la zero

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#55
dorinjj

dorinjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 18.08.2007
In poza din al 2-lea reply am vazut urmatorul fragment: "iar R5 se sunteaza". De mult timp incerc sa aflu ce vrea sa insemne "sunt". Poate imi puteti explica si mie.
Iar despre difuzoare n-am stiut ca se pot reconditiona. Am o medie si un tweeter de la 2 boxe care au inceput sa taraie cand e muzica mai tare.
Cum se repara difuzoarele? Cu ce se repara? Trebuie schimbata bobina? Daca da, ce fel de sarma? Ce pot sa fac in cazul meu?
Multumesc si sper sa nu va obosesc cu intrebarile mele.

#56
BZ02SGO

BZ02SGO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007

View Postdorinjj, on Jan 10 2008, 20:07, said:

In poza din al 2-lea reply am vazut urmatorul fragment: "iar R5 se sunteaza". De mult timp incerc sa aflu ce vrea sa insemne "sunt". Poate imi puteti explica si mie.
Iar despre difuzoare n-am stiut ca se pot reconditiona. Am o medie si un tweeter de la 2 boxe care au inceput sa taraie cand e muzica mai tare.
Cum se repara difuzoarele? Cu ce se repara? Trebuie schimbata bobina? Daca da, ce fel de sarma? Ce pot sa fac in cazul meu?
Multumesc si sper sa nu va obosesc cu intrebarile mele.

Sa inteleg ca ai membrana rupta sau ce? Mai poate sa gajaie ca ai amplificatorul mai mare decat puterea suportata de ele si la fel ca in cazul meu nu ai filtre pe ele. Boxele sunt tot unitra?

Despre "sunt" de exemplu la ampermetru cu o rezistenta electrica R si care suporta curenti cu o intensitate maxima I pentru ai mari domeniul de utilizare de n ori pentru a-l putea utiliza la masurarea unor curenti electrici cu intensitatea maxima I, n=I/Im ,se conecteaza in paralel cu ampermetrul un rezistor denumit "sunt" ,cu rezistenta electrica RS .

#57
dorinjj

dorinjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 18.08.2007
Boxele le-am facut eu sunt pe 3 cai.
Nu am filtre, le-am dat jos pt ca am impresia ca s-au stricat. Sper sa nu se strice difuzoarele ca le folosesc fara filtre.
Din intamplare am descoperit ca la muzica populara taraie, iar la alte genuri cum ar fi house nu se aude taraitul. Cand sunt voci inalte o medie si un tweeter taraie, mai tare media. Nu cred ca e de la amplificator pt ca inainte mergeau bine.

Edited by dorinjj, 10 January 2008 - 20:39.


#58
BZ02SGO

BZ02SGO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007

View Postdorinjj, on Jan 10 2008, 20:37, said:

Boxele le-am facut eu sunt pe 3 cai.
Nu am filtre, le-am dat jos pt ca am impresia ca s-au stricat. Sper sa nu se strice difuzoarele ca le folosesc fara filtre.
Din intamplare am descoperit ca la muzica populara taraie, iar la alte genuri cum ar fi house nu se aude taraitul. Cand sunt voci inalte o medie si un tweeter taraie, mai tare media. Nu cred ca e de la amplificator pt ca inainte mergeau bine.


Pai problema e asta cu filtrele. Basul sau mediile nu soporta aceleasi frecvente cum suporta tweeterele, dar nici tweeterele nu suporta frecvente de basi. De aceea se folosesc filtre de separare a frecventelor. Schema filtrului pe care ai vazut-o tu mai sus postata de domnul miron este buna dar e pentru 4 ohmi. Pentru 8 ohmi trebuiesc folosite alte condensatoare. Daca vreti vi le zic.

#59
dorinjj

dorinjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 18.08.2007

View PostBZ02SGO, on Jan 10 2008, 11:48, said:

Pai problema e asta cu filtrele. Basul sau mediile nu soporta aceleasi frecvente cum suporta tweeterele, dar nici tweeterele nu suporta frecvente de basi. De aceea se folosesc filtre de separare a frecventelor. Schema filtrului pe care ai vazut-o tu mai sus postata de domnul miron este buna dar e pentru 4 ohmi. Pentru 8 ohmi trebuiesc folosite alte condensatoare. Daca vreti vi le zic.
Daca stiti ce condensatoare si de  ce putere trebuie sa fie rezistentele va rog sa-mi spuneti. Care e puterea maxima care o suporta filtrul?

#60
BZ02SGO

BZ02SGO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007

View Postdorinjj, on Jan 10 2008, 21:01, said:

Daca stiti ce condensatoare si de  ce putere trebuie sa fie rezistentele va rog sa-mi spuneti. Care e puterea maxima care o suporta filtrul?


20...25 microfarazi c1 c2 c3 : c4 4 microfarazi ; c5, c6,c7,c8 5microfarazi ; c9 6 microfarazi ; c10 25 microfarazi. Rezistentele cred ca raman pe 5w. Vezi sa folosesti condensatori care permite trecerea curentului de audiofrecventa prin ei de tip bloc, cu foita parafinata ca izolator, sau in lipsa, cu rezultate destul de bune, capacitoare electrolitice-legate cate doua in serie.

Edited by BZ02SGO, 10 January 2008 - 21:30.


#61
nox_pw

nox_pw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.12.2007

View PostBZ02SGO, on Jan 10 2008, 21:29, said:

20...25 microfarazi c1 c2 c3 : c4 4 microfarazi ; c5, c6,c7,c8 5microfarazi ; c9 6 microfarazi ; c10 25 microfarazi. Rezistentele cred ca raman pe 5w. Vezi sa folosesti condensatori care permite trecerea curentului de audiofrecventa prin ei de tip bloc, cu foita parafinata ca izolator, sau in lipsa, cu rezultate destul de bune, capacitoare electrolitice-legate cate doua in serie.

Deci, pana la urma, ce filtre am nevoie? si cu tweeterele ce pot face? cu ce sa le inlocuiesc? Scuze ca ma cam repet..dar nu prea am inteles foarte mare lucru, poate e si oboseala de vina. mersi mult pentru interes :)

#62
remy_20

remy_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.08.2007
buna,

- am citit/auzit diferite pareri in ceea ce privest materialul folosit pt crearea unei incinte home-made
- nu ma refer acum la materiale high-end, ci strict la PAL-ul pt buzunarul romanului
- singura dilema este: melaminat sau nu ?
- as vrea sa vad si parerile voastre, dar sa fie argumentate :)

multumesc,
remus

#63
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
MDF, care-i tot pentru buzunarul romanului. Gasesti relativ usor nemelaminat, si poti sa pui pe el dupa-aia ce vopsea sau ce autocolant vrei ;)

#64
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu conteza de care pui, atata timp cat melamina sta in exterior...

#65
remy_20

remy_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.08.2007

View PostCYCLER, on Jan 12 2008, 01:14, said:

MDF, care-i tot pentru buzunarul romanului. Gasesti relativ usor nemelaminat, si poti sa pui pe el dupa-aia ce vopsea sau ce autocolant vrei ;)

merci pt sfat

- MDF se gaseste si la grosimi de 18-22mm ?
- si daca acopar cu autocolant, n-as vrea sa fie chiar hartie. Se gasesc in comert folii ce pot fi "arse" pe suprafata cu fierul de calcat?
  (folii de genul canturilor pt PAL, doar ca mult mai late)

#66
remy_20

remy_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.08.2007

View PostSuperDuper, on Jan 12 2008, 08:07, said:

Nu conteza de care pui, atata timp cat melamina sta in exterior...

- ok, dar eu nu prea am vazut PAL melaminat doar pe o parte
- sau l-as putea melamina eu cu ceva matreriale din comert? (nu folie autocolanta)

merci

#67
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
MDF se gaseste la multe grosimi, printre care si cele specificate de tine.
Folia autocolanta este PVC, nu hartie. Unele sunt chiar foarte rezistente. Desi probabil cel mai usor vei gasi folie DC-Fix, disponibila pe toate drumurile. Care nu-i rea, doar trebuie convinsa ceva mai atent sa adere corespunzator (recomand sa incalzesti cu feonul muchiile si marginile foliei la presarea finala).
De fapt nu-i musai sa folosesti autocolant, cum ziceam, tratamentul estetic tine de gustul personal si indemanare. Vopsea, autocolant, acoperire textila, piele.. you name it.
In ultimele doua cazuri lipirea se face cu prenadez, aplicand adezivul cu un spaclu in strat subtire uniform pe ambele suprafete ,apoi dupa o uscare de 15-20 minute se pozitioneaza atent si se preseaza puternic. Ar fi recomandat sa te ajute cineva, respectiv sa tina materialul din partea opusa cat timp asezi un capat si il intinzi.. in pasi mici, plecand pe centru si intinzand apoi spre margini. Ca si la folia autocolanta de altfel, cu precizarea ca trebuie lucrat putin mai atent, deoarece nu merge revenit asa usor asupra unor zone in care s-a facut deja lipirea. (exerseaza inainte pe o suprafata de proba daca n-ai antrenament).

#68
BZ02SGO

BZ02SGO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007
Am gasit filtrele pentru cele de 75 w poate intereseaza pe cineva.

#69
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003

View PostBZ02SGO, on Jan 22 2008, 21:13, said:

Am gasit filtrele pentru cele de 75 w poate intereseaza pe cineva.


filtrele fizic sau schemele?


nu vreau sa fac reclama ca nua m nici un interes, dar daca doriti dif originale  unitra tonsil, exista dealer in romania.
http://69.16.203.67/...ilr/Drivers.htm

pentru inalte, ajuta mult daca puneti tweeter de masina-suna incredibil alea mici de 5 ron setul 2 buc, dar atentie mare, cele cu bobinaj nu cele cu piezo!


si apropos, nu vindeti vreunul boxe unitra?

Edited by reludd, 30 January 2008 - 14:20.


#70
BZ02SGO

BZ02SGO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007

View Postreludd, on Jan 30 2008, 14:15, said:

filtrele fizic sau schemele?


Si schemele si fizic mi-ar fi de folos.

#71
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003

View PostBZ02SGO, on Jan 30 2008, 14:18, said:

Si schemele si fizic mi-ar fi de folos.


le-ai gasit sau ti-ar fi de folos? ca nu mai inteleg nik!

#72
techs

techs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.10.2006

View Postnox_pw, on Jan 10 2008, 14:01, said:

Aceleasi boxe le am si eu.. si din cauza ca au imbatranit, membranele la medii si bass s`au macinat si rupt in cele din final.. cele de bass am gasit clarion 300w aceiasi dimensiune, difera doar punctele de prindere, dar asta n`a fost o problema iar cele de medii, am cumparat un set din comert si efectiv, se auzeau tigaie, foarte sec si deloc armonic. ca ultima solutie, am dat jos mediile si le`am dus la un mester in sibiu care pune membrane, :) mosu a facut o treaba super. acum mai terbuie doar sa schimb sau repar tweeterele ca sunt arse si filtrele la fel. niste sfaturi? mersi!

Cel mai bine este sa repari vechile filtre, nu contin componente deosebite pe care sa nu le gasesti, important sa pastrezi bobinele originale .Este foarte greu sa construiesti de la inceput niste filtre care sa si  functioneze  corect , producatorul boxelor cunoaste parametrii difuzoarelor folosite si calculeaza filtrele in functie de impedanta difuzoarelor , banda de frecventa reprodusa de fiecare si frecventa de taiere .Aceste caracteristici sint diferite de la un model la altul (ma refer la difuzoare).
Filtrele construite necorespunzator nu te ajuta cu nimic , ba chiar iti afecteaza sunetul .

Daca vrei sa experimentezi , incearca sa construiesti filtrele de la boxele Meloman ( schema data de dl miron1947) sint filtre  care functionau bine pe acele boxe.Daca vrei sa aprofundezi problema , gasesti pe net si modul de calcul al filtrelor in functie de caracteristicile difuzoarelor.

Succes.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate