Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

constructia boxelor de la zero

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#73
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 blueicon, on Jan 30 2008, 20:04, said:

In revista Tehnium au fost publicate niste filtre imbunatatite fata de cele originale pt boxele unitra.
Asa este, filtrele originale erau cu 6dB pe octava, iar cele din revista erau cu 12dB pe octava. La vremea aceea le-am facut si imbunatatirea este sesizabila.
O adresa utila: http://www.lalena.co...lator/APCXOver/
Atentie: din experienta mea, punctele de inflexiune care se potrivesc cu difurile date ar fi Fj=1300Hz, Fi=7000Hz (chiar daca nu sunt in raport de 8:3 octave).

Ulterior:
(Stiu dar au fost publicate la cele de 75w nu la cele de 140w.)
Asa este, dar daca te uiti la caracteristica de frecventa la difuzoare aici: http://www.unifirm.s...s/renizton.html   vei vedea ca trendul general al caracteristicilor difurilor GDN25 si GDN30 de joase, cat si cele de medii si inalte NU este asa diferit. Dupa schema de calcul de mai sus, eu am schimbat filtrele la perechile mele de unitra de 75w si 110w si la cele de 140w ale unui prieten si merg inca de rup!

Edited by ionioni2000, 30 January 2008 - 20:27.


#74
BZ02SGO

BZ02SGO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007
Eu am difurile asa: bass GDN 30/60/1  60-4500hz pe 6 ohmi,  medii GDM 18/80 8 ohmi  0,5-9khz si tweetere GDWT 9/80  4-14khz  8 ohmi.

Edited by mister_rf, 01 February 2008 - 04:17.


#75
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 BZ02SGO, on Jan 30 2008, 20:28, said:

Eu am difurile asa: bass GDN 30/60/1  60-4500hz pe 6 ohmi,  medii GDM 18/80 8 ohmi  0,5-9khz si tweetere GDWT 9/80  4-14khz  8 ohmi.
Pune manuta si acceseaza ce ti-am dat mai sus (vezi lalena), baga z=6ohmi la bas si 8ohmi la medii si inalte si fh=7000hz, alegi 2nd order reverse, vezi ce C1 si L1 rezulta, apoi bagi fl=1300hz si vezi ce C2 si L2 rezulta si gata ai cele 4 valori pe care trebuie sa le faci rost. Apoi le pui pe o placuta, le lipesti cf schemei( Vezi ca diful de medii se leaga antifazat- e o teorie acolo, dar las-o...), legi la mufa din spate, bagi semnal si voila!
Pe calea de joase ai bobinele si conzii cu valori mari, pe calea de inalte ai conzii si bobinele cu valori mici, iar pe medii simetricele lor.

Edited by ionioni2000, 30 January 2008 - 20:42.


#76
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 BZ02SGO, on Jan 31 2008, 21:05, said:

Gata sefu am inteles. Merci mult.
Sper sa fi fost eu destul de clar....
Vezi ca in memoratorul ala de pe lalena C1 si C3 sunt diferiti, desi ar trebui sa fie egali=> ii pui egali
                                                          C2 si C4 sunt diferiti, desi ar trebui sa fie egali=> ii pui egali
De asemenea L1=L3 si L2=L4!
Daca nu te descurci, tot pe pagina aia, in stanga ai un link la "2way crossover"  si poti calcula pe bucati: intai separarea joase-medii si apoi separarea medii-inalte, alegi 2nd order Butterworth, vezi ca o sa-ti dea exact aceleasi valori. Eu cu astea le-am facut si sunt f. multumit. Cu frecventele de 1350Hz si 7000Hz te situezi in zona in care difurile merg destul de liniar iar conzii necesari sunt de valori ce pot fi usor facute (ex 10uF si 13.9uf= 10uf in paralel cu un 3.3uF) sau 2.01uF adica ori alegi 2.2uF sau pui doi de 1uF  in paralel, etc.
Condensatorii din filtre trebuie sa fie nepolarizati, sa aiba terminalele ceva mai solide-nu fir de par- sa aiba tensiunea de lucru de cel putin 100V (bine ar fi sa fie Vca si nu Vcc) vezi ca la unele magazine vanzatorul stie ce sunt aia condensatori de filtre de boxe.
Cu bobinele e mult mai delicat, sarma de minim fi 1.00mm ( mai buna ar fi de 1.50mm), niste mosoare cam fi 90mm si cu santul de 20mm, cate 285 de spire parca(nu mai tin minte exact!) pentru cele mari si 145 pentru cele mici. Eu am avut acces la o punte RLC industriala pe vremea aia, si mi le-am facut destul de exact....am bobinat mai mult cu 6 spire si am scos pe rand pana am "picat" pe inductanta.
Sa stii ca e destul de laborios, dar sunetul dupa aia o sa fie super-meserias, plus ca separarea mai buna te face sa nu mai arzi asa usor tweeterele.
Multa bafta!

#77
BZ02SGO

BZ02SGO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007
La bobine nui problema ca am un program in care bag inductanta diametrul sarmei si suportului si imi da nr de spire si restul. O sa incerc acolo pe lalena si sper sa iasa ceva. multumesc

Edited by mister_rf, 01 February 2008 - 04:16.


#78
gabrielmrc

gabrielmrc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.02.2008
sunt interesat cum se dimensioneaza incitentele pt inalte medii  woofer-e (pt casa) exista ceva formule programe de simulare  am citit aici dar numai tin minte pe unde ca se tine cont si de caracteristicile difuzorului  si in primul rand unde va fi folosita boxa (difera modul de constructie in functie de destinatia prod finit) daca vrei-ti sa pune-ti prog aici sau macar linku de unde il pot lua sau macar cum se numeste

ms anticipat

Edited by mister_rf, 19 February 2008 - 02:45.


#79
johnny_07k

johnny_07k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2008
Salutare voua!Nu am gasit nici topic(recent) despre constructia boxelor! Fie construite cu difuzoare profesionale fie de firme"no name"!Deschid acest topic in speranta ca ma veti ajuta in rezolvarea "problemei mele"!Si acum problema:Am doua difuzoare de 46cm(18") :) .Cum construiesc incinta? Eu asi vrut asa:


Specificatii difuzor:
* diametru: 46cm
* putere RMS: 1000W
* putere Max: 2000W
* impedanta: 8 ohm
* raspuns in frecventa: 40 - 500Hz
* sensibilitate (2,83V/1m): 96.5dB
* Fs: 29.4 Hz
* Qts: 0.345
* Vas: 206.31
* Xmax: 10mm

ce dimensiuni ar putea avea cutia??

Attached Files

  • Attached File  001.jpg   93.03K   54 downloads


#80
Allexynno

Allexynno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2007
Salutare.Mi-am facut de curand o pereche de boxe pe 3 cai de care sunt multumit tinand cont de faptul ca am obtinut bass-ul pe care mi-l doream.Un singur inconvenient am intalnit,difuzorul de medii nu face fata,adica nu se ridica la puterea acustica a difului de bass in asa fel incat boxa sa se auda si "tare"(bass-ul te darama dar mediile(vocea) sunt la un nivel mai scazut).De aceea va adresez intrebarea: ce putere si ce impendanta sa aiba diful de medii? In momentul acesta am bass=350w 4 ohm,medii 200w 8ohm,iar pt inalte nu stiu parametrii din pacate. Multumesc :)

#81
eszibit

eszibit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.06.2007
Salut ,am si eu o mica problema. Am o statie destul de veche Amplituner stereo Delia care s-a stricat si trebuie sa o schimb dar nu stiu unde sa gasesc ceva asemanator si care sa aibe intrarile potrivite pentru tipul acela de mufa.Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, sunt facute cu un telefon, dar sper ca va puteti da seama despre ce vorbesc,si intrebarile mele sunt urmatoarele: Merg boxele la dvd-player?si daca da,se pot schimba mufele sa se potriveasca? nu de alta,dar sa nu incep sa tai ,sa desfac,sa stric sa si observ ca nu mai merge nimik :D. Boxele sunt Unitra ,65W scrie pe ele, 8 ohmi...ce solutie imi recomandati? Multumesc anticipat.

Attached File  02072008_001_.jpg   262.64K   93 downloads Attached File  02072008_002_.jpg   479.33K   109 downloads Attached File  02072008_003_.jpg   1.35MB   155 downloads

#82
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004
Nu se intelege prea bine ce s-a stricat DELIA sau boxele? (apropos, sunt cam "chioare" de inalte, ce e cu tweeterul ala, n-ai gasit altul? Vezi ca boxele alea sunt de compresie-adica trebuie sa fie perfect etanse ca sa lucreze bine basul-nu sa vajaie aerul prin gaura aia! cauta un tweeter dinamic(cu magnet, nu piezo) care sa aiba spatele etans-fara gaurele- si monteaza-l acolo. Puterea mai mare de 30W si impedanta de 8ohm vezi poza))
Daca Delia s-a stricat, cauta un meserias si repar-o, este o scula buna pentru acasa. daca nu vrei s-o repari, nu conteaza ce alta scula iti iei, tai mufele alea cu piciorul lat si piciorus cilindric si-ti rezulta 2 fire. Apoi, ca sa afli fazarea, cu o baterie de 1,5V d-aia mica R6, atingi scurt firele. Cand pui bateria intr-un fel(si doar in felul ala, ca nu merge invers) o sa vezi ca membrana difului de joase iese in fata[daca nu iese, ci este atrasa, schimbi bateria invers].
Firul care a fost la +bateriei este firul + al boxei si intra in mufa rosie a noii statii, firul care a fost la minusul bateriei este - boxei si intra la mufa neagra.

Attached Files


Edited by mister_rf, 03 July 2008 - 01:43.


#83
eszibit

eszibit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.06.2007
Uau ,ce raspuns rapid, multumesc mult!am gasit acum 2 h o statie de vanzare exact exact ca a mea deci doar o sa o schimb,si in legatura cu tweeterul am cautat shi nu prea am gasit ce imi trebuia,daca esti din bucuresti si stii un magazin cu asa ceva as aprecia foarte mult.Delia am reparat-o de vreo 2 ori,are ceva ani si a fost intens folosita :P , si e cazul sa o schimb.Difuzoarele sunt legate in serie din putinele mele cunostinte de electronica (mai mult fizica :D ) si nu observ niciun filtru.Orice sfat ai este mai mult decat apreciat.

Edited by mister_rf, 03 July 2008 - 01:43.


#84
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004
Difuzoarele nu trebuie sa fie legate in serie,ci prin intermediul unui filtru de separare. Vezi ca sunt peste 10 magazine pe Maica Domnului Tei, pe linia tramvai 16, intre Lizeanu si Bd. Tei, mai aproape de bd. Tei. Acolo gasesti "filtru pe 3 cai de boxe, pe 8ohm".(unele bunisoare vezi ca au pe bobine o eticheta pe care scrie SAL). Iei 2 buc. si conectezi difurile corespunzator:
woofer + si - la diful cel mai mare, mid + si- la cel mijlociu si TW + si - la tweeter, pe care inca nu-l ai. Tot de acolo, cauta bine si cu rabdare, vei gasi si tweetere care sa se potriveasca la dimensiuni si gauri cu ce au avut boxele initial. Totul este sa nu fie piezo, astea piezo sunt usurele, doar plastic si se lauda cu sute de wati, abureala. Nu sunt bune la boxele alea, cauta tweetere din acelea cu magnet, sa-l vezi tu magnetul, sunt mai grele si trebuie sa aiba spatele inchis etans, un con de metal fara gaurele. Intai desfaci diful mare si prin gaura fixezi cu holtzsuruburi (vezi nu lungi! ca ies prin PAL) filtrul de separare pe peretele din spate, in interior. Ar fi bine ca firele care vor veni la difuzoare sa le lipesti din-nainte cu conductori colorati diferit= rosu-negru la joase, verde-negru la medii, albastru-negru la inalte- te-ai prins! culoarea la + si negru la-. Tot inainte, lipesti si cele doua fire care se duc la cablul de intrare, sa zicem alb-negru.
Dupa ce ai fixat filtrul, scoti perechile de fire prin gaurile corespunzatoare fiecarui difuzor si, in cutie, bagi un pachet de vata pe care o rasfiri.
Lipesti pe rand fiecare pereche de fire la difuzor si il montezi la loc.
cam asta e.
bafta!

Edited by mister_rf, 03 July 2008 - 01:43.


#85
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 eszibit, on Jul 2 2008, 20:56, said:

Uau ,ce raspuns rapid, multumesc mult!am gasit acum 2 h o statie de vanzare exact exact ca a mea deci doar o sa o schimb,si in legatura cu tweeterul am cautat shi nu prea am gasit ce imi trebuia,daca esti din bucuresti si stii un magazin cu asa ceva as aprecia foarte mult.Delia am reparat-o de vreo 2 ori,are ceva ani si a fost intens folosita :P , si e cazul sa o schimb.Difuzoarele sunt legate in serie din putinele mele cunostinte de electronica (mai mult fizica :D ) si nu observ niciun filtru.Orice sfat ai este mai mult decat apreciat.
Apropos, daca ai o Delia arsa, nu vrei s-o repari si vrei s-o dai, ma intereseaza, pentru piese.
II

#86
eszibit

eszibit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.06.2007
Dap,e a ta ,sa imi dai un msg cu idu sa vorbim acolo ca eu nu stau in buc pe timp de vara.In alta ordine de idei,am fost la magazinele alea din Tei am cautat tweeter dar nu am gasit ,cand se uitau vanzatorii la cat de mic era tweeterul ii cam pufnea rasul :D, am gasit filtre, 33ron /buc dar nu sunt cu SAL pe bobina ,sper sa ma descurc sa le montez,nu am apucat.Mi-am luat alta statie,merge excelent shi cu ocazia asta mi-am cumparat shi boxe ca vindea omul si la 300ron mi s-au parut ieftine.Scrie pe ele EYE COLOR PERFECT TONE si cica au 150W,cam 1 metru se aud frumushel,sunt in conditie buna,vad ca te pricepi crezi ca au fost la un pretz bun? Dak vezi mesajul azi neaparat sa vorbim ca s-ar putea sa trec prin buc shi iti aduc shi statia.Bafta

#87
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004
Vezi ca este un magazin, nu's cum ii spune, peste drum de CONEX, cumva pe diagonala, acolo am vazut filtre SAL. Si tot acolo am vazut si difuzoare Tonsil (unitra), cateva modele. Daca ti-ai luat boxe si au cam 1m inaltime, nu pot fi prea rele. de regula, alea mici si meschine sunt tepe. Daca tie iti plac cum suna, 300 de roni este ca si de pomana!
Ti-am trimis PM cum ne putem intalni.
Salut!

Edited by mister_rf, 08 July 2008 - 21:41.
fara QUOTE integral la interventia precedenta!


#88
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Attached File  INCINTA_VTP_CU_DIFUZOR_COAXIAL_BM8CXA.rar   153.29K   282 downloads

iATA AICI INCINTE voigt PE CARE LE-AM FACUT. SUNA EXCELENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#89
pytycu

pytycu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.04.2008
Va salut.Am nevoie daca se poate a ma ajuta cu niste masuratori pentru a construi cutiile mai pe romaneste pentru niste difuzoare.Eu vreau boxa sa fie pe 3 cai,de fapt sunt doua dif. de bass si driver cu horn.Difuzoarele sunt urmatoarele C18-ELF cele de bass,iar driverul WN-D72 si hornul PH-2380.

Deci  dupa cum v-am spus o boxa are 2 dif. de bass plus hornul acela cu driver.Ceea ce va rog a imi spune ce latime sa aiba boxa,ce inaltime,ce adancime ?? Va multumesc foarte mult.

Edited by pytycu, 18 January 2009 - 11:06.
se vor pune produsele cod/denumire/specificatii si nu link-uri ale acestora catre magazinele care le vand.


#90
pytycu

pytycu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.04.2008
Imi cer mii de scuze am gresit la dif. de bass.Ele sunt de 15"" model AM-15LF.Multumesc mister_rf de documentatia aceea am dat si eu.Pe mine ma intereseaza cutia toata ce dimensiuni sa aiba.Cum am spus pe boxa sunt 2 dif.de bass AM-15LF si driver-ul cu horn enuntat mai sus.Ma intereseaza la ce inaltime sa fac cutia,ce adancime si ce latime.Va multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate