Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Franta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
529 replies to this topic

#73
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008

View PostTANII, on Apr 15 2008, 14:08, said:

Nu am mai iesit cu masina din tara, cat de greu/ scump poate fi drumul pana pe coasta de azur?. Am experienta ca sofer
Multumesc
Daca mergi prin Serbia, Croatia si Slovenia (varianta cea mai scurta) spre Coasta de Azur iar apoi spre Paris si inapoi spre Romania(Bucuresti) o sa te coste benzina + autostrada minim 700 euro. Daca alegi varianta cu Ungaria-Austria-Italia-Coasta de azur, mai adaugi inca vreo 75-100 euro.
Drumul e obositor, iti ia 2 zile la dus si 2 la intors chiar daca e autostrada, sunt restrictii de viteza iar daca nimeresti intr-un ambuteiaj e si mai placut :)

Varianta prin Milano mi se pare cea mai buna, masina de inhciriat pentru 2 saptamani poti sa gasesti si pana in 500 euro daca nu ai pretentii prea mari.

#74
danix_67

danix_67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.04.2008
Daca pleci cu masina iti recomand sa gasesti un hotel cu parcare pazita.Eu am stat la San Remo la hotel de 4 stele cu 82 Euro/noapte - cred ca am avut noroc, la NISA cu 70 Euro/noapte inclusa parcarea subterana.Drumul este superb pe coasta-trebuie sa cobori de pe autostrada spre mare si treci dintr-o statiune in alta, una mai frumoasa ca alta.Sa nu ratezi MONACO-intr-o zi poti vedea cam tot, CANNE-UL, foarte scump.Pentru orice informatie poti sa-mi scrii.

#75
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007
Salutari !

Va rog sa imi recomanadati si mie o varianta 'avantajoasa' pentru o minivacanta in zona Nisa.
Am ochit destinatia fara un scop practic in minte, ci numai pe baza laudelor de la cunoscuti.
Am parcurs postul de cateva ori.. ca sa imi dau seama care din observatii si recomandari sunt intradevar de luat in seama, ce sa fac , sa evit etc. dar inca simt nevoia unor sfaturi sau instructiuni clare. Noi plecam doua cupluri si ne propusese sa mergem by car, sa facem 'economie' la  o analiza sumara. Cum mergem pt numai 7 zile --- in lumina ult. mesaje ref variant cu avionul pana in IT + inchiriat auto --- tind sa apreciez mai important timpul petrecut tihnit acolo, si sa <<< efortul necesar pt parcurs drumul la volan.
Deci, aveti vreo recomandare pt cazare 'la particulari' , firma de rent a car... cei care au tercut deja prin etapele astea ? Mutumesc pt orice info utila,
Altauprieten

#76
Deeia

Deeia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
vezi ca Nisa nu are plaja cu nisip, ci doar cu pietre.

Mai bine mergi la Nisipurile de Aur decat in Nisa, e mai frumos ;)

#77
pacostiro

pacostiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.08.2006
Este plaja de nisip la Antibes, se ajunge cu autobuzul din Nisa.

#78
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006
Si la Cannes parea sa fie de nisip, din ce am vazut din masina.

Edited by abancor, 06 June 2008 - 11:21.


#79
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006
Plaje cu nisip sunt la Villefranche-sur-Mer, care e aproape de Nice, Antibes si Cannes.
Ceva mai departe e Saint Tropez cu celebra plaja Pampelonne si Menton(spre Italia), unde din ce
am vazut exista si plaja cu nisip.

#80
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008

View PostDeeia, on Jun 6 2008, 08:16, said:

vezi ca Nisa nu are plaja cu nisip, ci doar cu pietre.

Mai bine mergi la Nisipurile de Aur decat in Nisa, e mai frumos ;)

Deeia, nu cred ca Nisa suporta comparatie cu Nisipurile de Aur  :mellow:

#81
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Eu cu prietena mea vrem sa plecam la Nisa si sa stam prin zona vreo 5-6 zile.Am vrea sa plecam cu masina din Ro Sambata sau Duminica pe 5 sau 6 iulie.De stat vom sta la hotel de 2 stele.Daca mai sunt si altii interesati.....mai sunt 2 locuri libere.Masina e logan 1.4mpi.

#82
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007
Salutare,

Am sa postez informatie f. utila si f. la obiect. primita via PM !
Btw,  RESPECT , Domino !  pt info si gest, ajutor dezinteresat, dar full documentat !
cu intentia si dorinta de a ajuta intr-adevar !!

Quote

Salut,
Nu stiu cat timp o sa stati, deci o sa va fac lista cu obiectivele "turistice", adica iata ce un turist venit pentru prima data nu trebuie sa rateze (le scriu in ordinea distantei fata de Beaulieu) :
-Monaco (Catedrala - sus, pe "rocher", Muzeul oceanografic, Gradina exotica, La Roseraie - parcul de trandafiri facut de Printul Rainier in amintirea Printesei Grace). Exista panouri cu toate obiectivele indicate.
- Dincolo de Monaco, ultimul oras inainte de Italia : Menton : orasul vechi este destul de simpatic, un cimitir destul de celebru (si vizitat) sus, pe colina, de unde aveti o frumoasa panorama.
- Eze ("village", ca exista si Eze-plaja, dar nu-i nimic de vazut) : Impresionant, un sat medieval pe varful unei stanci. Foarte turistic, foarte vizitat, rezulta ca totul este foarte scump! Plimbarea este frumoasa iar de sus aveti o vedere asupra Coastei de Azur, de la Menton pana la Cannes.
- Cand mergeti dinspre Beausoleil spre Nisa, puteti sa urmati soseaua pe malul marii (La Basse Corniche), care urmareste coasta : peisaje foarte, foarte frumoase. Sau urmariti panoul "Haute Corniche", este un drum "la inaltime", vedere panoramica.
- Cap Ferrat. Turul capului in masina sau pe jos (pe jos, 2 ore de mers), merita daca va plac peisajele frumoase, vegetatia, florile etc. Vedere admirabila spre mare. Lux (capul "miliardarilor").
- La Nisa : orasul vechi neaparat (Le Vieux Nice), "le château" - castel doar cu numele, fiindca de fapt sunt ruine antice. "Le chateau" se gaseste pe Colina Castelului, cunoscuta de toata lumea, un loc obligatoriu de vazut. De sus aveti tot orasul la picioare, pe de o parte, iar inspre Est, vedere spre Villefranche si pana departe, spre Monaco.
Tot la Nisa, daca vreti, Biserica ruseasca, construita de ultimul Tzar rus, cand i-a gonit Revolutia din Octombrie si au venit sa se instaleze in Franta. O bijuterie de monument.
Tot la Nisa, Parcul Phoenix, in partea de Vest a orasului, imediat "peste strada" de aeroport. In week end, parcare gratuita timp de 2 ore si doar 2 euro intrarea (gratuit pt. copiii de mai putin de 12 ani). Tiketul de parcare trebuie prezentat la casa cand luati biletele de intrare. Parcul Phoenix este locul cel mai vizitat de pe Coasta de Azur, adica cu "cele mai multe bilete vandute". Specii de plante rare, o mini gradina zoologica, acvarii, un loc de joaca imens maricel pentru copii si - cel mai important - sera exotica, "piramida" cum i se spune, merita vazut, e ieftin si odihnitor.
- Dincolo de Nisa si mai spre vest, la cativa km este oraselul Cagnes sur Mer. Aici nu-i nimic de vazut, in schimb este punctul de reper daca vreti sa vizitati Saint Paul de Vence, "satul artistilor". Renumit in toata lumea si foarte cautat de turisti. Scump, ca si Eze, dar merita vazut! Iesiti de pe Autostrada la Cagnes sur Mer si urmariti panourile Vence.
- Mai la vest, Antibes. Orasul vechi e o bijuterie. Zid de fortificatie construit in mare pe vremea lui Ludovic al 14lea, daca nu ma insel.
- Nu departe de Antibes, Marineland, un fel de Delfinariul de la Constanta (daca mai exista), dar de o mie de ori mai mare si mai... altfel. Balene, foci, delfini in bazinele mari (cel mai mare bazin din Europa, cred), un acvariu care merita vazut...
- Tot in zona Antibes, parcul de distractii "AntibesLand", daca aveti si copii cu voi. Doar ca nu vor mai vrea sa plece. Tiribombe, Trenul-Fantoma, Labirintul de oglinzi, in fine...

Ma opresc, fiindca nu stiu ca timp o sa ramaneti aici.
Va recomand cu caldura si din tot sufletul sa faceti in asa fel incat sa mergeti la plaja dimineata pana maxim la 12, altfel mai rau va chinuiti (caldura...). Iar dupa amiaza sa o pastrati pentru vizite. Distantele nu sunt mari, deci puteti intr-o dupa amiaza sa va programati un obiectiv si sa-l vizitati pe indelete.

Mai sunt, bineinteles, multe altele... V-am scris doar ce e mai important. Nu stiu daca vreti sa intrati la muzee sau la alte obiective culturale... Va pot face o lista daca vreti.

Banuiesc ca o sa faceti mancare acasa.
Cautati magazinele Lidl, Ed, Aldi sai Lider Price, sunt cele mai ieftine.
Apoi, in ordine, Marche U, Centre Leclerc. Evitati Carrefour, e mai ieftin doar cu numele, in realitate aceleasi produse cumparate de la Aldi te costa de aproape doua ori mai ieftin. Nu stiu insa sa va spun unde se gasesc aceste magazine, fiindca nu cunosc bine magazinele in Beausoleil si imprejurimi. Aldi, de fapt, cred ca nici nu exista acolo, dar nu sunt sigura.

Pentru plaja, nimic special : prosoape mai groscioare daca stati la plaja la Nisa pana la Antibes, unde sunt pietrele mai maricele. La Est de Nisa, deci si unde o sa stati voi, sunt plaje de pietricele, care nu sunt neplacute deloc. Daca aveti picioarele sensibile si nu puteti merge pe pietre (cazul meu, de exemplu), luati cu voi o pereche de sandale care sa se prinda bine de picior si cu care sa puteti intra in apa si eventual sa inotati etc. Sunt mai practice decat papucii! Avantajul pietrelor este ca nu veti cara nisipul cu voi acasa in prosoape, genti etc....
Daca va place fauna submarina, neaparat sa va dotati cu ochelari (masca) si tub de respirat : apa e foarte limpede si o sa fiti impresionati de ce veti vedea.
Ochelari de soare obligatorii, crema solara cu factor de cel putin 12-15 daca n-ati mai stat la soare pana acum, o sapca de pus pe cap daca petreceti mutl timp in soare si cam atat.

Va doresc vacanta placuta!
Daca mai ai intrebari, si daca pot raspunde, cu placere! Sper sa am timp...
Cu bine,
Domino


#83
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007
Ok, gasit cazare in Beausoleil, adica in zona Monaco : la un particular de pe Homelidays o gazda f. amabila si covenabil: o saptamana intrun apart cu 2 dormitoare(pt. doua cupluri ) + living si bucatarie [ pt detalii ref locatie, detalii contact si pret, dati-mi mp] ... si am ajuns acum sa imi para de doua ori rau : sanse reale sa ratez concediul si rezervarea in perioada propusa din cauza evenim de la serv.... si acum in afara de frustrare ref concediu mi-e si rusine ca l-am incurcat pe proprietar si trebuie sa anulez rezervarea inainte cu nici o luna....

Deci, cine vrea sa incerce, sa foloseasca rezervarea pe care am facut-o ... indrazniti sa cereti detalii.

#84
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007

View Posthyperionx21, on Aug 24 2007, 13:32, said:

A, perfect, chiar ma batea gandul sa stau la Etap si nu stiam cum e. Poti sa imi spui mai multe lucruri despre hotel? Cum e camera, baia?
Ai stat la Etap Hotel Lyon Gerland? Ca asta oare a fi ceva mai in centru...

Pana la urma ai fost? Cum a fost? Si eu am dormit la Centre International de Sejour cu 25 Eu/pers/noapte. Nu prea mi-a ajuns timpul sa vad orasul intr-o zi. Catedrala a fost punctul forte.

#85
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Voi pleca in septembrie intr-un mini-circuit prin Franta, care include Normandia de Jos si Bretania. Deocamdata am rezervat doar transportul pina acolo, urmind sa inchiriez o masina pentru deplasare in zona, dupa ce studiez mai bine ce ar fi de vizitat/vazut. Obiective avute in vedere pina acum ar fi: Mont Saint Michele, Saint Malo, Cherbourg, Rennes, Caen, Le Havre, dar si intreaga coasta a Atlanticului.
Astept recomandari si 'tips and tricks' de la cei ce au fost  pe acolo, legat de cazare, drumuri, oameni, obiceiuri si tot ceea ce credeti de cuviinta ca ar fi util.
Mentionez  ca este prima mea vizita in Franta.
Multumesc!

#86
dominoconcept

dominoconcept

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.02.2008
Pacat, imi pare rau ca ati ratat de data aceasta.
Daca nu ai intrat inca in contact cu alte persoane interesate de rezervarea ta, nu uita s-o anulezi cat de repede, sa nu-i dai proprietarului vestea in ultima zi (sa aiba timp sa gaseasca alti clienti) ...


#87
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View Postatingere, on Jul 13 2008, 20:36, said:

Pana la urma ai fost? Cum a fost? Si eu am dormit la Centre International de Sejour cu 25 Eu/pers/noapte. Nu prea mi-a ajuns timpul sa vad orasul intr-o zi. Catedrala a fost punctul forte.
Pana la urma am schimbat destinatia in ultimul moment si am fost la Nice, pe coasta de azur.
Lyon-ul, alta data...

#88
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Chiar n-a fosr nimeni?

#89
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postremg, on Jul 15 2008, 20:05, said:

Chiar n-a fosr nimeni?
Ar fi foarte util si un astfel de topic pentru ca cei care au fost acolo sa isi spuna impresiile. Paris, ce se poate vizita si nu numai. Toate regiunile Frantei. Transport, obiective, preturi... Poate muta cineva topicul asta la permanente.

#90
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postraluca2005, on Jul 16 2008, 11:56, said:

Ar fi foarte util si un astfel de topic pentru ca cei care au fost acolo sa isi spuna impresiile. Paris, ce se poate vizita si nu numai. Toate regiunile Frantei. Transport, obiective, preturi... Poate muta cineva topicul asta la permanente.

N-ar fi rau. Despre Franta s-a scris foarte putin, cu exceptia Parisului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate