Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Franta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
529 replies to this topic

#1
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
in august merg intr-un sejur in spania cu masina personala. Poate cineva sa-mi dea informatii despre coasta de azur?

#2
zali

zali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.06.2006

View Postdaiana, on Jul 19 2006, 13:49, said:

in august merg intr-un sejur in spania cu masina personala. Poate cineva sa-mi dea informatii despre coasta de azur?

In afara de faptul ca e ff misto, n-o rata?:) Daca spui ce te intereseaza, as putea incerca. Doar despre preturi nu pot sa-ti spun mare lucru fiindca am fost acum vreo doi ani...

#3
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postzali, on Jul 19 2006, 14:56, said:

In afara de faptul ca e ff misto, n-o rata?:) Daca spui ce te intereseaza, as putea incerca. Doar despre preturi nu pot sa-ti spun mare lucru fiindca am fost acum vreo doi ani...
ma intereseaza puncte de atractie, excursii locale, in general ce merita vazut in tranzit

#4
Demoniks

Demoniks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.01.2006
Si eu tot pe Coasta de Azur merg peste o luna. As vrea sa merg de la monte carlo la nice pe moyenne corniche, care e o sosea paralela cu litoralul foarte cunoscuta, care a aparut in multe filme clasice. In rest nu stiu nici eu prea multe si ar fi binevenite mai multe informatii legate de aceasta zona turistica. De ex unde sunt cele mai frumoase plaje, ce puncte de atractie sunt pe acolo, eventual ceva preturi (nu la cazare, ci la parcare, mancare, bautura, etc.). As vrea sa stiu si care sunt cele mai interesante orase (eu m-am gandit la Cannes, Monaco, San Remo, St Tropez, Nice) si ce e interesant la ele sa stiu daca sa ma opresc sau nu prin ele...

#5
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005
*Antibes, Vallauris si Mougins, locuri devenite celebre gratie lui Picasso.
*Cap d’Antibes, Villefranche-sur-Mer - daca vrei sa vezi case rezidentiale.
*Merita sa vezitezi Muzeul Picasso si castelul familiei Grimaldi din Antibes, casa lui Marc Chagall din Saint Paul de Vence, Chapelle du Rosaire, pictata de Matisse in Vence si, neaparat, Menton, despre care se spune ca este cel mai romantic oras de pe Coasta.
*Hotelul Negresco din Nisa
*Grasse - orasul parfumurilor

in august sint si eu pe coasta.tot in concediu. :coolspeak:

#6
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

View PostDemoniks, on Jul 19 2006, 16:00, said:

Si eu tot pe Coasta de Azur merg peste o luna. As vrea sa merg de la monte carlo la nice pe moyenne corniche, care e o sosea paralela cu litoralul foarte cunoscuta, care a aparut in multe filme clasice. In rest nu stiu nici eu prea multe si ar fi binevenite mai multe informatii legate de aceasta zona turistica. De ex unde sunt cele mai frumoase plaje, ce puncte de atractie sunt pe acolo, eventual ceva preturi (nu la cazare, ci la parcare, mancare, bautura, etc.). As vrea sa stiu si care sunt cele mai interesante orase (eu m-am gandit la Cannes, Monaco, San Remo, St Tropez, Nice) si ce e interesant la ele sa stiu daca sa ma opresc sau nu prin ele...


Preturile ? Sunt asa ........... ca pentru Coasta de Azur dar merita vazuta , e minunata . Sunt si statiuni mai putin cunoscute , dar absolut senzationale : Antibes , Juan les Pines , Manton - plajele sunt foarte frumoase , bine intretinute cu sezlonguri si umbrelute dar si cu .........bani . Gasesti si plaje fara bani , dar trebuie sa va treziti dimineata pentru ca sunt foarte aglomerate . ca sa faci Coasta de Azur asa cu simt de raspundere trebuie sa stai minim 2 zile in fiecare din aceste statiuni . Ai ce sa vezi .......

#7
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Puteti merge pe autostrada pana intrati in franta si apoi, daca aveti harta, o luati pe drumurile lor nationale care sunt pe coasta ;) Parcursul monte-carlo - nice - cannes e super ;) St Tropez nu e "in drum" dar merita vazut.

alte informatii:
- in franta autostrazile sunt private si costa f. mult, deci sa aveti pregatit buget pt asa ceva.
- sa aveti carduri cu debit in EURO. dupa ora 19.oo exceptand autostrazile in benzinarii nu mai gasiti pe nimeni si fara card nu poti cumpara benzina. exista automate gen fill and go cum e pe la noi.
- daca veniti din italia, particica aceea de austrada (aceea prin alpi)  italia-franta costa vreo 43 de euro. cel putin atat a fost anul trecut.
- in austria, aleator mai apar filtre ale politiei, in care opresc tot ce misca non-ue.
- sa nu uitati sa va cumparati la unguri si austrieci vignitele, in ungaria stau la panda cu o masina si ii vaneaza pe cei care nu-si cumpara.

ps o sa fiu si eu pe coasta in august ;)

Edited by FireEyes, 19 July 2006 - 19:22.


#8
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005
toti cei care sinteti pe coasta in august , ne vedem la 3 dupa masa la  terasa.sa fiti imbracati in tricou rosu , bermude albastre, si sa aveti slapi in picioare.sa va recunosc. :coolspeak:

#9
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View PostFubar`, on Jul 19 2006, 22:06, said:

toti cei care sinteti pe coasta in august , ne vedem la 3 dupa masa la  terasa.sa fiti imbracati in tricou rosu , bermude albastre, si sa aveti slapi in picioare.sa va recunosc. :coolspeak:
zau?!

#10
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Daiana, if you have any question feel free to ask me ;)

#11
noir_desir

noir_desir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.07.2006
subscriu si eu... Antibes, Menton si Villefranche-sur-Mer... astea sunt "must a voir".... mici orasele idilice, nu foarte aglomerate... In schimb, Nice, Cannes, St.Tropez sunt foarte aglomerate, de multe ori aglomerate cu snobi care isi plimba Ferrari-urile si don'soarele peste tot... Saint Tropez era un fel de Vama Veche prin anii '70-'80, foarte nonconformist....acum e plin de fite...
Insa, daca tot esti in drum spre Spania, merita o oprire la Marseille, in extremitatea vestica a Coastei... atat pt. atmosfera extraordinara din oras, dar si pt. rocile carstice numite Calanques.
Preturile sunt destul de piperate (ca in toate marile regiuni turistice), dar daca faci doar cateva escale nu cred ca vor fi probleme.

#12
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Aveti aici http://www.asf.fr/co...InternetV3.9918 cat va costa autostrada in sudul Frantei.

O sa vedeti numai péage in sud ;) the most expensive highways in europe :P as far as i know.

Edited by FireEyes, 21 July 2006 - 14:26.


#13
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View PostFireEyes, on Jul 21 2006, 15:25, said:

Aveti aici http://www.asf.fr/co...InternetV3.9918 cat va costa autostrada in sudul Frantei.

O sa vedeti numai péage in sud ;) the most expensive highways in europe :P as far as i know.
mersi, am inceput sa iau notitze

#14
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
Daca opresti la Cannes, neaparat de vazut "illes de lerin": insula sf. marguerite si cealalta nu mai retin cum se numeste. Pe sf marguerite e fortareata unde a fost "masca de fier"...fratele geaman al regelui inchis, etc...a fost facut si film, il stie toata lumea, tot acolo este aleea eucaliptilor-ceva deosebit.
Subscriu si eu: Monaco, Antibes-deosebit, Menton, Nice.

#15
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postnoir_desir, on Jul 21 2006, 15:04, said:

subscriu si eu... Antibes, Menton si Villefranche-sur-Mer... astea sunt "must a voir".... mici orasele idilice, nu foarte aglomerate... In schimb, Nice, Cannes, St.Tropez sunt foarte aglomerate, de multe ori aglomerate cu snobi care isi plimba Ferrari-urile si don'soarele peste tot... Saint Tropez era un fel de Vama Veche prin anii '70-'80, foarte nonconformist....acum e plin de fite...
Insa, daca tot esti in drum spre Spania, merita o oprire la Marseille, in extremitatea vestica a Coastei... atat pt. atmosfera extraordinara din oras, dar si pt. rocile carstice numite Calanques.
Preturile sunt destul de piperate (ca in toate marile regiuni turistice), dar daca faci doar cateva escale nu cred ca vor fi probleme.

In Marseille cam ce ar fi de vizitat ?

#16
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

View Postvladc, on Jul 24 2006, 15:50, said:

In Marseille cam ce ar fi de vizitat ?

Urmeaza acest link si te vei lamuri exact ;)
http://www.marseille.../...nu&dist=1GP

#17
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View PostFireEyes, on Jul 25 2006, 09:03, said:

Urmeaza acest link si te vei lamuri exact ;)
http://www.marseille.../...nu&dist=1GP
merci, am inceput sa studiez

#18
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View PostFireEyes, on Jul 25 2006, 09:03, said:

Urmeaza acest link si te vei lamuri exact ;)
http://www.marseille.../...nu&dist=1GP


multumesc :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate