Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Franta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
529 replies to this topic

#523
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
f bune site-urile !
un alt site care mie mi s-a parut interesant este www.guidesdecharme.com , valabil insa pt toate regiunile frantei si nu numai .
chiar daca si campingurile sunt tentante , as opta in fr , asa cum ati amintit , pt les chambres d’hotes . nu cred ca mai trebuie sa justific de ce !
totusi , pun cateva poze cu hotelul unde am stat in provence ( din 'reteaua' logis de france )
Attached File  IMGP1629.JPG   4.26MB   92 downloads         Attached File  IMGP1713.JPG   3MB   48 downloads       Attached File  IMGP1715.JPG   3.26MB   49 downloadsAttached File  IMGP1786.JPG   3.77MB   37 downloads         Attached File  IMGP1812.JPG   4.24MB   55 downloads       Attached File  IMGP1852.JPG   2.75MB   56 downloads

Edited by dariuscha, 23 November 2009 - 10:41.


#524
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Franta ofera atat de multe variante de cazare, ca sigur fiecare poate gasi ceea ce-si doreste. Ca pret, pozitie fata de obiectivele vizate, dotari, peisaje, atmosfera . . .

Noi am mers in Franta cu doi copii. Este motivul pentru care, in faza de pregatire, am cautat si ceva cu atractii acvatice in zonele parcurse. Asa am dat de doua campinguri (unul este Le Chateau de la Grenouillere http://www.camping-loire.com/, de celalalt nu-mi amintesc acum) si am intrat in legatura, intrebandu-i daca este posibil sa petrecem la ei doar cateva ore, intr-o dupa-amiaza.
(De asemenea, am preferat sa dormim la Szeged, la Hunguest Hotel Forras http://www.hunguesth...t_hotel_forras/ care oferea acces la tobogane, dar si o piscina cu apa termala.) Paranteza off-topic, utila daca veti dori sa faceti, totusi, drumul cu masina dumneavoastra.

#525
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
si noi mergem in concedii tot cu 2 copii , asa ca informatiile date  mi se par f utile , nicidecum off-topic . pt ca , evident , cea mai avantajoasa optiune din multe punctele de vedere ( pret , bagaje )  este masina personala . daca cineva mai detine informatii despre astfel de locuri , cred ca ar fi apreciate aici .

din curiozitate : care a fost raspunsul si daca a fost da , ce costuri a presupus ?

#526
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Ne-au raspuns imediat ca putem sa ne oprim la ei, au un tarif si pentru o simpla vizita in camping (undeva la cativa euro de persoana, diferentiat adult/copil).

Nu am vazut francez care sa te refuze. Atunci cand - vorbind despre cazare - nu te poate primi la el, cu argumente, iti trimite 1-2 adrese, chiar o pagina de adrese din zona. Evident ca la gazda pe care ti-o alegi este frumos sa spui (cei de pe Loire chiar ne-au intrebat) de unde ai adresa.
In prima seara, intreband de un restaurant, in afara de cateva recomandari (desi era limpede care este cel mai) am primit si o carte de vizita cu care sa ne prezentam la restaurant. Nu aveam rezervare, ne-au primit si ne-au spus ca pentru serile urmatoare, daca mai dorim sa mancam la ei, sa ne rezervam o masa.

#527
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
multumesc pt raspuns !

#528
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View PostDanyelC, on 19th November 2009, 14:18, said:

. . .


In Februarie - Aprilie 2010 am de gand sa merg cu sotia aprox 7-10 zile pe Valea Loirei.

. . .

Puteti cumpara pass-uri pentru unele dintre castele:

http://www.bloispays...s-chateaux.html

Daca va hotarati pentru asa ceva, trebuie sa luati in seama ca nu sunt puncte de vanzare la fiecare dintre obiectivele incluse in lista.

Les Pass en vente toute l’année :
BLOIS-CHAMBORD-CHEVERNY 19,50€/pers. au lieu de 23.90€, soit une économie de 4.40€ par personne.
BLOIS-CHAMBORD-CHAUMONT-SUR-LOIRE 19,00€/pers. au lieu de 24.50€, soit une économie de 5.50€ par personne.
BLOIS-CHAMBORD-CHEVERNY-CHAUMONT-SUR-LOIRE 26€/pers. au lieu de 31.90€, soit une économie de 5.90€ par personne.

Les pass en vente à partir d’avril
CHAMBORD - CHEVERNY - VILLESAVIN 20,75€/pers au lieu de 23.40€
CHAMBORD - CHEVERNY - TROUSSAY 18,30€/pers au lieu de 21.40€
CHAMBORD - CHEVERNY - BEAUREGARD 19,45€/pers au lieu de 22.90€
BLOIS – FOUGERESs/BIEVRE - TALCY 15,80€ au lieu de 18,00€
BLOIS - CHAMBORD - CHEVERNY - VILLESAVIN 26,65€ au lieu de 31,40€
BEAUREGARD - VILLESAVIN - TROUSSAY 17,80€ au lieu de 20,00€
BLOIS - CHAMBORD - CHEVERNY - BEAUREGARD 25,40€ au lieu de 30,90€





La Chambord - parcare free cu biletul vizat la castel.

#529
shoarezu

shoarezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.06.2009

View PostDanyelC, on 19th November 2009, 15:18, said:

Salut poporul calator    :)

In Februarie - Aprilie 2010 am de gand sa merg cu sotia aprox 7-10 zile pe Valea Loirei.
Poate cineva sa imi recomande un hotel ieftin si acceptabil de bun?(60-80  E / noapte).
Am gasit o sumedenie de alternative pe internet...ca si o gramada de repere turistice dar as prefera sa aud cateva pareri de oameni care au mers pe acolo.
Deoarece nu imi place notiunea de circuit....prefer sa ma stabilesc pe undeva si apoi sa imi fac propriul program.
Nu am ales inca orasul ....am si posibilitatea sa merg cu masina proprie....dar as prefera fara.

Poate cineva sa imi impartaseasca ceva impresii de calatorie din zona?

Multam fain!


vezi ca am scris ceva despre castele in 2 postari la pg.21, ai acolo si niste linkuri. eu am stat la blois, la hotel st. jaques, gasit pe venere. in august 2008 era 45 euro camera. hotelul era curat, camera nu f mare, personal amabil. este aproape de centru dar, din pacate, si de gara si vara se mai auzeau trenurile.

pt ca am vzt ca inca mai oscilezi cu transportul: ia in calcul si varianta deplasarii cu trenul in interiorul frantei. au f multe trenuri, punctuale, extraordinar de curate. vezi insa ca au un sistem putin deosebit de al nostru in privinta biletelor: acolo cu cat iti iei mai din timp biletul, cu atat e mai ieftin. dc ti-l iei chiar inainte de plecare ai surprize care te ustura la buzunar...

#530
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
VA ROG de acum sa deschideti discutii SEPARATE pentru orice problema, intrebare etc referitoare la Franta. Aceste thread-uri de sute de pagini nu ajuta cu nimic comunitatea si informatiile se pierd in multitudinea de pagini...

Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate