Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Franta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
529 replies to this topic

#37
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006
OK, mersi de raspunsuri. Mai mult ca sigur o sa vizitez lyon-ul in septembrie. Daca e cineva interesat, o sa scriu impresiile aici cand ma intorc.

#38
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Am fost anul trecut. Am stat la Etap in centru langa gara. Hotel OK, parcarea destul de scumpa. Cand ajungi ia o harta de la hotel si mergi la oficiul de turism unde o sa gasesti toate explicatiile necesare.

#39
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View Postadrian1956, on Aug 23 2007, 18:08, said:

Am fost anul trecut. Am stat la Etap in centru langa gara. Hotel OK, parcarea destul de scumpa. Cand ajungi ia o harta de la hotel si mergi la oficiul de turism unde o sa gasesti toate explicatiile necesare.
A, perfect, chiar ma batea gandul sa stau la Etap si nu stiam cum e. Poti sa imi spui mai multe lucruri despre hotel? Cum e camera, baia?
Ai stat la Etap Hotel Lyon Gerland? Ca asta oare a fi ceva mai in centru...

#40
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Cautand destinatii de vacanta am dat peste acest traseu uluitor dintre lacul Leman - Elvetia si Menton -Franta, traseu care urca in alpi pana la 3000 m, as dori informatii despre drum, locatii de cazare, costuri, de la cineva care a facut acest traseu.

#41
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
am facut o bucata , ultimii km pana la menton.
ce fel info doresti ? :) vezi ca prin elvetia sus la munte cred ca inchid strazile mai multe luni pe an, chestii d-astea, o fac deja ptr alte pasuri de numai 1800 (Furkapass) din cauza zapezii

sosirea la menton, ultimii 150 de km sint numai curbe cu politisti cu radaru la colt, cand ajungi jos te gandesti ca bine ca ai ajuns si vei aprecia mai mult autostrada :). banuiesc ca in sus pana la lehmann e cam la fel.

dar altfel e frumos, pitoresc, munte, natura, etc .
de dormit gasesti in toate satele, un hotelas ceva gasesti peste tot

cu google sint o gramada de situri care dau detalii





a.

#42
cristina_zefira

cristina_zefira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmadu23, on Jul 21 2007, 23:54, said:

multumesc de raspuns...apreciez...app...am vb cu ghidul si a zis k hotelu din paris este exact langa un penny ...deci e super cu cumparaturile :D

Daca te-ai intors, nu ne soui si cum a fost, si poate ne mai dai si cateva sfaturi astora care vrem sa mergem de acu incolo? -_-

#43
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postcristina_zefira, on Sep 20 2007, 10:02, said:

Daca te-ai intors, nu ne soui si cum a fost, si poate ne mai dai si cateva sfaturi astora care vrem sa mergem de acu incolo? -_-

Ce detalii te-ar interesa, altele decat cele postate la subiectele dedicate oraselor respective, poate te ajut si eu, m-am intors de curand dintr-o excursie prin mai multe orase europene.

#44
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postabburell, on Sep 20 2007, 01:34, said:

am facut o bucata , ultimii km pana la menton.
ce fel info doresti ? :) vezi ca prin elvetia sus la munte cred ca inchid strazile mai multe luni pe an, chestii d-astea, o fac deja ptr alte pasuri de numai 1800 (Furkapass) din cauza zapezii

sosirea la menton, ultimii 150 de km sint numai curbe cu politisti cu radaru la colt, cand ajungi jos te gandesti ca bine ca ai ajuns si vei aprecia mai mult autostrada :). banuiesc ca in sus pana la lehmann e cam la fel.

dar altfel e frumos, pitoresc, munte, natura, etc .
de dormit gasesti in toate satele, un hotelas ceva gasesti peste tot

cu google sint o gramada de situri care dau detalii
a.
nu intentionez sa ma duc iarna ci vara deocamdata ma documentez despre acest subiect, cred ca e o idee bua de vacanta care combina lacul cu muntele si marea

#45
Johnnutz

Johnnutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2006
Salutare! Anul asta impreuna cu un grup de prieteni am decis sa mergem la Chamonix, la ski, de revelion. Avem rezervari la un hotel in Passy, la 20 de km de Chamonix unde am gasit pachet cu 315 euro (cazare 7 nopti+demipensiune). Am citit diverse pareri despre Chamonix pe net. A fost cineva de pe acest forum acolo? Imi poate da informatii? (orice fel: aglomeratie transport cablu, preturi mancare etc). Multumesc!

#46
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007

View PostJohnnutz, on Oct 8 2007, 17:59, said:

Salutare! Anul asta impreuna cu un grup de prieteni am decis sa mergem la Chamonix, la ski, de revelion. Avem rezervari la un hotel in Passy, la 20 de km de Chamonix unde am gasit pachet cu 315 euro (cazare 7 nopti+demipensiune). Am citit diverse pareri despre Chamonix pe net. A fost cineva de pe acest forum acolo? Imi poate da informatii? (orice fel: aglomeratie transport cablu, preturi mancare etc). Multumesc!


am fost in val d'aosta, care e pe-acolo pe langa.

pai de revelion... lume multa, zapada daca ai noroc, friguletz .

preturi maricele, ca va fi plin sezon si chamonix e buricul targului.

cu vreo 30 euri poti urca pe mont blanc . sa te imbraci ca va fi frig rau.
daca esti cu masina sa ai chestii de zapada, lanturi sau cauciucuri

ski pass-u costa, cred ca mai lasi inca vreo 300 ptr 1 saptamana

hotelu l-ati gasit chiar ieftin :)
daca mergi cu masina te mai costa autostrada pana acolo. poti vedea pe www.viamichelin.com costurile


a.

#47
danflisc

danflisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2006
Pentru 2008 am stabilit ca locatie pentru concediu Coasta de Azur. Am nevoie de amanunte, detalii despre aceasta destinatie. Dupa experianta Africii am nevoie de ceva occident iar pentru asta va cer voua celor care ati avut aceasta experienta a Coastei de Azur sa imi spuneti ce pot face cu concediul meu si aici ma refer la locatii, obiective turistice, posibilitatea de a ajunge in diverse locuri cu trenul-aviz celor care au facut deplasari cu trenul- inspre Paris, Barcelona, Riviera Italiana. Poate cer prea mult acum dar sigur voi putea acumula informatii din diverse experienta.

#48
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am petrecut 2 zile in zona. Am trecut cu masina prin Cannes si Nisa, m-am cazat la Eze, un satuc medieval foarte misto, iar in singura zi plina am fost in Monaco si am vizitat satul medieval Eze. Deci, concluzia acestui mesaj scurt este sa notezi Eze drept un obiectiv interesant in zona (io pina sa imi rezerv acolo cazare nici nu auzisem de el).

In Monaco am vazut orasul vechi, Muzeul de oceanografie, gradina exotica (unde e si o pestera) si am facut un tur cu minicarul (singurul mod in care am ajuns si in Monte Carlo). Toate aceste obiective merita vizita. Mi-a placut foarte mult, as vrea sa ma duc acolo pentru 3 zile macar, ca sa vizitez toata tara.

In Eze se poate sta misto la hoteluri in satul medieval sau la hotelul Terrasses d'Eze, un hotel cu o priveliste superba, panoramica, infipt in munte la 300m deasupra marii, toate camerele dau spre mare, si cu o piscina din aia "fara margine". Eze este compus din satul medieval de pe munte si satul de pe malul marii, Eze Bord du Mer. In acesta din urma nu am fost, nu stiu cum e plaja, dar banuiesc ca urita (pietre). Satul are si gara, si e aproape de Monaco si de o iesire de pe autostrada.

#49
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
deci, vara si mai ales august e inghesuiala mare, ca la mamaia. preturi supermari, deci tre sa ai buzunarul bine captusit.

daca esti inca hotarat sa mergi rezerva-ti din timp.

o solutie misto e cu cortul, in Camargue . e o zona, vezi pe harta .

de plimbat cu masina cred ca renunti usor, trafic ca la nebuni, ca e o singura strada cu 2 benzi, pe toata riviera, deci si inafara sezonului faci 50 de km in 2 ore daca prinzi ziua cu noroc.

sau solutia cu autostrada care te cam usuca de euri.
Insa poti lua trenul, asta da.

plajele sint , majoritatea, de pietre.

barcelona e la circa 800 de km ( vreo 5-600 de la marsilia, mi se pare ) si sint vreo 800km pana la paris, deci nu vad ce sens are.
Daca ai timp mai degraba viziteaza zona de deasupra , Provence.
fffffff frumos

Cam asa.
si sfatul e sa alegi o localitate cu un nume mai putin sonor , deci nu Cannes sau Nisa, etc , ptr hotel.

iar "coasta de azur" e cam vag, de la Menton, prima localitate de la granita italiana/franceza si pana la Marsiglia sint numai 240 km si toata treaba asta e toata .....Coasta de Azur
si repet, mancare / servicii cosssta, cel mai bine e cu rulota / caravan / cort si gestiune proprie
sau iti iei un pachet all inclusive pe undeva (si rezerva-ti parcarea cu ei, altfel e nasol )

lume mai putina din a doua parte a lui septembrie, oricum acolo e cald cam tot timpul




a.

#50
polbr

polbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.04.2007
am fost in august 2006 pe Coasta, cu masina 2 saptamani; am "facut" San Remo-St.Tropez, cu tot ce era de vizitat intre ele (Cannes, Nisa, Monte Carlo, Grasse-numit de ei orasul parfumurilor, cu 3 fabrici);

- impresia a fost nu extraordinara, toate asezarile mai mici seamana, construite in jurul castelului medieval, si cu tot pitorescul local conservat si promovat cu grija, nu ca la noi; Orasele celebre cu 2 fete (orasul vechi, cu casute pitoresti, stradute inguste si mancare traditionala buna si ieftina - gen Sighisoara la noi sau Bratislava pe de o parte, iar pe cealalta parte orasul nou, cu fite, vedete, iahturi, numai magazine de high end, masini de n-am vazut nici in reviste sau la TV; la St. Tropez m-am ciocnit de Karl Lagerfeld :-) totusi atmosfera are un "nu stiu ce" deosebit, si in partea veche si in cea noua.


-in rest de pe net gasesti tot ce vrei -ex. allaboutnice.com; la fel  cauta paginile oraselor unde vrei sa stai, si gasesti detalii inclusiv despre costuri de parcare, restaurante etc. Ca exemplu, o masa cu 2-3 feluri este in jur de 11-15 euro/pers, ceea ce mi s-a parut rezonabil; in general, peste tot sunt si locuri extrem de scumpe de cazare si masa, dar si oferte calitative si onrabile;
noi am stat in Villeneuve-Loubet, un satuc la 4km de Nisa, la hotelul Bahia 3*, cu MD, 92 eur/noapte/ camera dubla, ceea ce nu mi s-a parut enorm, cu rezervare din aprilie, atentie! De acolo am facut aproape zilnic trasee, dar toate punctele de interes au fost la 20-30 km, Nisa fiind un fel de centru al Coastei. De aceea recomand cazare in jurul Nisei, si vizite de acolo. Intr-adevar, multa aglomeratie in perioada iulie-august.

- nu exista impresia de la noi - Mamaia - nu am mai fost la Mamaia personal de mult, dar am inteles ca esti "calibrat" din priviri de receptioner, ospatar etc, si servit in consecinta.

- mancarea la supermarket e mai ieftina decat in Ro - noi am mai luat cate ceva de la Geant (ex. un pui grill intreg 6-8 euro, branzeturile nobile la 1/2 fata de RO); pentru mic-dejunuri exista Monoprix, foarte ok.
- ca regula, in partea veche din fiecare oras se mananca foarte bine si ieftin, si vinul e bun si rezonabil (7-8 eur 0.7-1l, daca ceri vinul casei).

Pe Coasta este loc pentru toata lumea, fara diferente, cu cazare, produse si preturi pentru toti, aici fara a include pe cele gen 38000 lei sau bazar, nefiind amator; de ex. la un restaurant din port in St. Tropez cand am lasat rotund 50 eur la o nota de 42 eur pt. 2 pers, service compris trecut pe nota, cum zic ei, adica bacsisul inclus, pentrua acei 8 euro lasati nu mai stia omul cum sa ne preamareasca. Mie personal nu mi s-a parut enorm sa las asa, pentru locatie si zona.

cam atat la repezeala, daca ai nevoie de alte info punctuale, scrie.

#51
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postscoty, on Sep 19 2007, 21:57, said:

Cautand destinatii de vacanta am dat peste acest traseu uluitor dintre lacul Leman - Elvetia si Menton -Franta, traseu care urca in alpi pana la 3000 m, as dori informatii despre drum, locatii de cazare, costuri, de la cineva care a facut acest traseu.
Chiar nimeni nu a facut acest traseu, eu intentionez sa-l fac prin Iulie, poate pana atunci isi aduce cineva aminte ca a fost pe aici ma intereseaza cele legate de masina (costuri motorina , parcari, etc.) dar si cele legate de costul mancarii si al cazarii ca sa stiu sa-mi fac un buget. Multumesc anticipat celor care imi ofera ajutor!

#52
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

View Postscoty, on Feb 4 2008, 19:58, said:

Chiar nimeni nu a facut acest traseu, eu intentionez sa-l fac prin Iulie, poate pana atunci isi aduce cineva aminte ca a fost pe aici ma intereseaza cele legate de masina (costuri motorina , parcari, etc.) dar si cele legate de costul mancarii si al cazarii ca sa stiu sa-mi fac un buget. Multumesc anticipat celor care imi ofera ajutor!
Daca ai sa cauti cu atentie pe forum si pe internet o sa gasesti destul de multe date. E destul de greu sa scrii aici pentru ca e mult de scris si datele se refera la un drum destul de lung si cu multe atractii. Daca vreai mai multe date da-mi un mesaj.Drumul o sa fie cam de 3-4 zile. Cazare si mancare gasesti fara probleme, cat despre costuri cu motorin sa ai in vedere un consum mai mare cu cca 30% . Sa alimentezi in orasele mai mari deoarece prin satele din munti motorina are un pret sensibil mai mare. Sa ai tot timpul plinul deoarece unele drumuri se pot inchide temporar din cauza unor furtuni sau accidente. Spor la documentare pentru ca datele pe care o sa le descoperi singur o sa-ti fie mai folositoare. in caz de greuteti astept un mesaj.

#53
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Deoarece pe un topic mai jos se discuta despre tari ca Tunisia, India, etc. pentru leneveala,  :) eu care vreau o destinatie de vacanta mai alerta am ales sa ajung cu masina personala pe Cote de azur mai precis Nisa ca destinatie finala cu urmatorul traseu: Piatra Neamt - Viena ( prima oprire ) Viena - Venetia ( a doua oprire ) Venetia - Nisa unde voi sta cca 6 zile. Aveti ceva sfaturi, sugestii obiective de vizitat, stie cineva date despre costuri: cazare, mancare si mai ales taxe de autostrazi, parcari, etc. Daca credeti ca merita acest traseu sau destinaia finala hai sa ne dam cu parerea.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Despre cazare îți faci impresii de pe net www.hrs.de , www.venere.com , www.booking.com , www.hotelclub.net , samd.

Autostrăzi scumpe în Italia (http://www.autostrade.it/en/) aici vezi cât trebuie să plătești în funcție de traseul tău.

Mâncarea poate să fie foarte scumpă sau foarte ieftină, fiecare știe ce caută. Parcări scumpe peste tot

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate