Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Franta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
529 replies to this topic

#19
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

View Postvladc, on Jul 25 2006, 08:46, said:

multumesc :)

vladc & daiana: de rien ;)

#20
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006
In Marseille nu aveti efectiv ce vedea !
--Plajele pe care vi le recomand : cea din Menton de lânga port,si plaja din Monaco,sau Saint-Raphael Valescure.
--Locuri de vizitat :Eze,Cap d'Antibes,Cannes inafara de palatul congreselor nu e mare lucru,Monaco,Ville Franche sur Mere,Saint Jean Cap Ferat,insula Lerin (Cannes),Saint Paul de Vence si Gillete (niste sate speciifce de Provence).
--cazare ieftina : 15 € / noapte camera la Residence Universitaire "Jean Medecin" în Nice,rue Robert Latouche la vreo 10 minute de plaja si promenada.
-- supermarket ieftine : Champion (pe promenada la vreo 2 km de aeroprt,Leader Price,Marche U in Menton,evitatzi magazinele din Monaco.

#21
Maple_mich

Maple_mich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.07.2006
In legatura cu muzeul Picasso, se pare ca este inchis pentru 18 luni, dar nu stiu cind au inceput lucrarile si cit de actuala e informatia.

#22
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006

View PostMaple_mich, on Aug 6 2006, 03:04, said:

In legatura cu muzeul Picasso, se pare ca este inchis pentru 18 luni, dar nu stiu cind au inceput lucrarile si cit de actuala e informatia.
  te referi la cel din Antibes ?Pe undeva prin martie dupa "luna muzeelor" !

#23
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
In aceasta zona am fost doar la Monaco, Nisa si Antibes. Nisa nu mi s-a parut cine stie ce, Monaco super. Din pacate, super aglomerat pe autostrada + indicatoare proaste

Edited by ronnie09, 07 August 2006 - 01:22.


#24
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am la dispozitie o zi pentru strasbourg in drumul meu spre paris ce as putea face, ce pot vizita in acest oras?

#25
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005
poti vizita: Catedrala,  cartierul Petit France si Consiliul Europei

#26
madu23

madu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2007
Buna ziua...

Pe 25 Iulie voi pleca intr-un circuit cu destinatia Franta...Acolo voi sta 4 zile (adica in Paris)
Ce vreau sa va intreb...Parintii au spus ca imi vor da 500 euro la mine...cei care ati fost va rog sa imi raspundeti daca imi ajung, dar fara masa inclusa ?
Alta intrebare...care sunt preturile cxp o cutie de cola....etc


Va multumesc :P :kisstogether:

#27
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmadu23, on Jul 20 2007, 10:35, said:

Buna ziua...

Pe 25 Iulie voi pleca intr-un circuit cu destinatia Franta...Acolo voi sta 4 zile (adica in Paris)
Ce vreau sa va intreb...Parintii au spus ca imi vor da 500 euro la mine...cei care ati fost va rog sa imi raspundeti daca imi ajung, dar fara masa inclusa ?
Alta intrebare...care sunt preturile cxp o cutie de cola....etc
Va multumesc :P :kisstogether:
Ce ai inclus deja... transport - ce ? hotel ? o cola costa ceva mai mult ca la noi, in functie detara, pana la 50%... depinde si de unde o cumperi (supermarket ar trebuie sa fie sub 1 euro)

#28
madu23

madu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2007
in bilet am inclus transport + cazare hotel etap sau premiere classe sau similar + transport la obiectivele turistice + ghid atestat
fara mancare :(

#29
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Iti ajung. La supermarket preturile sint un pic mai mari ca la noi, dar rezonabile. La restaurant o masa te costa de la 10 euro in sus.
Asta daca am inteles eu bine...adica ca in afara de mancare ai totul asigurat

Edited by ronnie09, 21 July 2007 - 11:00.


#30
madu23

madu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2007
da totul e asigurat fara mancare si intrare la muzee etc

#31
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006
Salut. Tocmai m-am intors din Paris si iti recomand umatoarele:

Macare: poti cumpara de la supermarket la preturi relativ mici. Cele mai ieftine supermarketuri sunt ED, FRANPRIX. Mai sunt vreo cateva dar nu-mi amintesc exact acum cum se chemau, plus ca erau mai scumpe. Ca tot intrebai de sucuri, iti recomand sucurile naturale la cutie(1, 1.5, 2 litri) pe care le gasesti la preturi de chiar 0.8 euro. Dulciurile sunt iara ieftine la ei si foarte variate. Fructele sunt mai scumpe decat la noi (2-3euro piersicile). Mai gasesti lactate la preturi acceptabile. Mai ai insa o varianta, sa mananci la restaurant, insa e scump. Un meniu e peste 10-15 euro. La preturi mai mici poti insa sa iti iei cva de la fast food. Sunt sute de fast food-uri cu hot dog, sandvish, etc. cu preturi intre 3-10 euro. Arabii au multe magazine si poti manca kebab sau alte specialitati de-ale lor. Vezi k sunt ff. picante  :D

Muzee: eu mi-am cumparat un abonament pt. 4 zile. Am dat 45euro si aveam intrare gratuita la vreo 70 de muzee. Insa din ele daca am reusit sa vad 15 pt. k e extrem de mult de vazut. Numai Luvru, iti ia vreo 2-3 zile. Uite aci link la Paris Museum Pass. Il poti cumpara chiar din Luvru. Apoi alte tarife: 11.5euro vizita in Turnul Eiffel pana la ultimul nivel, 5-10 euro vaporas pe Seina, 25euro excursie la Versailles (bilet de tren dus-intors plus intrare in muzeu). La Versailles, intrarea in gradini e libera in timpul saptamanii.

Transport: ai spus ca ai transport asigurat la muzee, insa daca ai de gand sa pleci si pe cont propriu prin Paris, iti recomand metroul. E extrem de simplu, si te costa cam 1.5 euro tichetul. Iti poti lua un set de 10 tichete, insa doar daca ai de gand sa le folosesti pe toate.

Cam atat.. E un oras superb, profita din plin!
Daca mai ai intrebari, da-mi un PM, si-ti raspund cu placere.

#32
madu23

madu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2007
multumesc de raspuns...apreciez...app...am vb cu ghidul si a zis k hotelu din paris este exact langa un penny ...deci e super cu cumparaturile :D

#33
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006
Salutare!
Ce spuneti de Lyon? E o destinatie ce merita vizitata? Ma bate gandul sa ajung pe acolo
4 zile. A mai fost cineva? Vre-o recomandare de hotel?

Edited by hyperionx21, 07 August 2007 - 19:17.


#34
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
daca ai vizitat franta merita...daca nu sunt si altele de vazut.

#35
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthyperionx21, on Aug 7 2007, 20:16, said:

Salutare!
Ce spuneti de Lyon? E o destinatie ce merita vizitata? Ma bate gandul sa ajung pe acolo
4 zile. A mai fost cineva? Vre-o recomandare de hotel?
Da, am fost, e super fain... am dormit la prieteni in Grenoble, nu am recomandare de hotel, dar Lyon-ul merita...

#36
karra

karra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.01.2007
Si eu zic ca merita, mi-a placut foarte mult. Nu am apucat sa-l vad in detaliu, am fost mai mult in trecere pe acolo, dar mi-as face o vacanta in Lyon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate