Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

nume strazi

Fundație casa
 Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon
 Laptop cu procesor echivalent i7 ...

Giorgio Mazonakis-Gucci Forema

Zgarieturi in diferite locuri

Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...
 

S-a picat la ROMANA?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
106 răspunsuri în acest subiect

#19
sir.roko

sir.roko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 343
  • Înscris: 20.09.2004
Din cate am inteles, noile subiecte care s-au dat  , nu erau deloc noi. Initial s-au facut cate 100 de variante din care s-au ales 3. Tot ce au facut ei , a fost sa ia alte variante din teanc. Nu cred ca statea cineva atunci sa faca subiecte.

Totusi , vor fi copii care vor lua note mari ! ... si au avut aceleasi subiecte ca tot restu' lumii ; deci nu conteaza subiectul, conteaza daca ai invatat sau nu.

Quote

DE CE cei care au facut meditatii la fizica 3 ani de zile sa se roage de 5
Daca dupa atata meditatie se roaga sa ia 5, e cazul sa-l mai dea o data.

#20
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 514
  • Înscris: 28.06.2006
Oameni buni, va rog eu, nu mai post-ati daca nu stiti cu adevarat subiectele si situatiile. Hardau a zis ca s-au facut in noapte aia. Nu mai dati cu zvonuri pe-aici, nu mai ziceti ca daca te-ai pregatit e imposibil sa nu stii. E vorba aici de dificultatea subiectului. De ce s-a ridicat toata tara-n picioare? LA FIZICA, indiferent daca ai facut sau nu meditatii, e IMPOSIBIL SA SE DEA subiect de olimpiada sau chiar facultate, voi ati innebunit? Copii ai profilor de fizica si se roaga de 5, dar unul care nu prea a facut nici meditatii? Nu mai aberati daca nu stii cu adevarat ce s-a-ntamplat. Si la romana, grele subiectele! Intelegi odata pentru totdeauna, ca nu sunt singurul care afirma asta, sunt profesori corectori de ani de zile.

#21
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 09.04.2004

 Digibrain., on Jul 9 2006, 13:45, said:

Dar DE CE eu care stiu cat de cat sa vorbesc, sa analizez samd sa ma rog de 5? DE CE? DE CE cei care au facut meditatii la fizica 3 ani de zile sa se roage de 5 din cauza unei nenorocite de ziarista care a facut un rau intregii natiuni? De ce sa fie afectata toata tara la admiterile unde se ia in calcul media de bac?
@Garfield: Ba baiatule, in locul tau as tacea, ca sincer...iti faci bataturi degeaba la degete. Sa fi fost tu in sala la fizica, sa vezi ce sudoare ti se facea pe frunte cand vedeai subiectele, aproape imposibil de facut. Eu privesc obiectiv, nu tin cu noi ca suntem noi in situatia asta, dar o diferenta de la cer la pamant intre subiectele elaborate in doua saptamani si altele elaborate in 6 ore. Sa fi facut tu conditia intelectualului, SI NU caracterizare, si NU comentariu.

care tara e afectata la admitere? subiectele au fost aceleasi pentru toti. daca subiectele sunt usoare poti sa nu intri si cu 9,90 ca mai sunt inca 100 in fata ta cu 10. nu conteaza ce nota ei (sa fie peste 5 binenteles) ci pe ce "loc" esti in "clasamentul admiterii"
Si sa stii ca in general subiectele grele ii avantajeaza pe cei buni, care au invatat. cei slabi se plang ca nu li s-a dat mura in gura ca sa se poata lauda apoi ca au luat aproape aceeasi nota cu unul care a invatat de a rupt.

#22
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.834
  • Înscris: 08.09.2005

 Digibrain., on Jul 9 2006, 13:58, said:

Oameni buni, va rog eu, nu mai post-ati daca nu stiti cu adevarat subiectele si situatiile. Hardau a zis ca s-au facut in noapte aia. Nu mai dati cu zvonuri pe-aici, nu mai ziceti ca daca te-ai pregatit e imposibil sa nu stii. E vorba aici de dificultatea subiectului. De ce s-a ridicat toata tara-n picioare? LA FIZICA, indiferent daca ai facut sau nu meditatii, e IMPOSIBIL SA SE DEA subiect de olimpiada sau chiar facultate, voi ati innebunit? Copii ai profilor de fizica si se roaga de 5, dar unul care nu prea a facut nici meditatii? Nu mai aberati daca nu stii cu adevarat ce s-a-ntamplat. Si la romana, grele subiectele! Intelegi odata pentru totdeauna, ca nu sunt singurul care afirma asta, sunt profesori corectori de ani de zile.
Sper din tot sufletul sa te mai calmezi dupa ce vezi rezultatele (adica sa treci cu notele pe care ti le doresti)  :)
Invata sa accepti si parerile celorlalti. Nu intotdeauna majoritatea are dreptate, asa ca argumentele alea cu "toata tara"...nu prea tin.
Si eu cred ca variantele erau cele de rezerva. Cat despre domnul minstru, tot el a spus ca a fost cel mai corect examen de bac de pana acum. Ei bine, se inseala. Manarii au existat si vor exista intotdeauna.

Editat de Jaqueline, 09 iulie 2006 - 13:12.


#23
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.149
  • Înscris: 09.09.2003
anu asta poate se intra pe bune la facultatile cu dosar :P

#24
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.829
  • Înscris: 13.01.2005

 imblanzitoruldelei, on Jul 9 2006, 13:13, said:

- de cand a devenit asa de super -important  BACUL astfel incat sa se dea subiecte de admitere la FACULTATE?
E logic și trebuia să se ajungă aici. Desființarea examenelor de admitere la majoritatea facultăților a dus la îngreunarea examenului de BAC. Mă mir că s-a întîmplat așa repede, credeam că vor mai aștepta vreo 10 ani. E mai bine așa.


 Jaqueline, on Jul 9 2006, 14:10, said:

Cat despre domnul minstru, tot el a spus ca a fost cel mai corect examen de bac de pana acum. Ei bine, se inseala. Manarii au existat si vor exista intotdeauna.
A zis că a fost cel mai corect de pînă acum, nu că a fost total lipsit de mînării. Posibil să nu se înșele.

#25
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Mufa, tin sa te contrazic. Este mult mai usor sa aranjezi un examen de bacalaureat decat un examen de admitere la facultate, si tocmai de aceea este atat de multa coruptie pentru ca tot mai multe facultati fac inscrierea doar pe baza de dosar. Cei ce l-au caracterizat pe Ion sau Moromete isi merita soarta, la examen citesti de doua ori cerinta te gandesti ce subiecte poti sa scrii, intrebi si pe cel din fata (sa nu-mi spune-ti ca nu s-a putut sopti ca nu cred) ce scrie el, la fel si pe cel din stanga; daca ai nimerit intre doi prosti si tu esti la fel scrii gresit, asta e.

PS: Nu vreau sa intru in detalii despre cum se fac magarii la bac, dar daca se cere o sa explic.

Multa bafta la admiterea la facultate ca bacu nu conteaza :D important e sa-l treci

#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.829
  • Înscris: 13.01.2005

 oz666, on Jul 9 2006, 14:56, said:

Mufa, tin sa te contrazic. Este mult mai usor sa aranjezi un examen de bacalaureat decat un examen de admitere la facultate
Nu mă contrazici deloc. Am fost, sunt și voi fi mereu adeptul examenului de admitere la facultate. Am spus doar că era normal ca desființarea examenului de admitere să ducă la îngreunarea BAC-ului.

#27
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 998
  • Înscris: 11.03.2005

 mufă, on Jul 9 2006, 15:18, said:

Nu mă contrazici deloc. Am fost, sunt și voi fi mereu adeptul examenului de admitere la facultate. Am spus doar că era normal ca desființarea examenului de admitere să ducă la îngreunarea BAC-ului.
mai bine sa scoata BAC-ul si sa se dea examen crunt la facultate . parerea mea :photo:

Editat de Sergiu_Q, 09 iulie 2006 - 14:23.


#28
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Atunci ok :P nu te mai contrazic :D

#29
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.384
  • Înscris: 25.06.2006

 Sergiu_Q, on Jul 9 2006, 15:23, said:

mai bine sa scoata BAC-ul si sa se dea examen crunt la facultate . parerea mea :photo:


Spui asta pentru ca ai dat deja BAC-ul :)

Daca ar trebui sa il dai de ex la anul ... ai mai avea aceeasi parere ?

#30
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.171
  • Înscris: 10.04.2006

 jedialex1985, on Jul 9 2006, 14:06, said:

care tara e afectata la admitere? subiectele au fost aceleasi pentru toti. daca subiectele sunt usoare poti sa nu intri si cu 9,90 ca mai sunt inca 100 in fata ta cu 10. nu conteaza ce nota ei (sa fie peste 5 binenteles) ci pe ce "loc" esti in "clasamentul admiterii"
Si sa stii ca in general subiectele grele ii avantajeaza pe cei buni, care au invatat. cei slabi se plang ca nu li s-a dat mura in gura ca sa se poata lauda apoi ca au luat aproape aceeasi nota cu unul care a invatat de a rupt.

daca nici macar sa scrii corect nu stii nu inteleg de ce te mai agiti : "nu conteaza ce nota ei"

#31
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 04.01.2006
[Off topic]Ia zi mai Victore (Oz) cum se aranjeaza examenul de bac? :))
Sa revenim. Le inteleg frustrarea celor care au avut un bac mult mai greu decat s-ar fi asteptat. Eu am dat in 2004 si mi s-a parut greut, mai ales ca n-am facut deloc meditatii si am avut norocul de a avea in liceu o profa de mate care isi facea treaba de mantuiala si o profa de info care nu prea era pe felie.
  Imi exprim si eu o parere asa, pe langa, si fara idiotenii gen "va meritati soarta, ba, asa va trebuie".
  Am citit tot topicul despre Bac 2006 si mi s-a parut foarte interesant ca majoritatea elevilor isi indreptau atentia spre metode de trisare (copiat - prin cele mai diverse metode, care mai de care mai sofisticate si mai... mancatoare de timp, trisat la probele orale prin "transparenta" -la propriu - a biletului, spaga la sport etc.). Nu sunt deloc moralist, dar prin bac treci usor (cu medie buna) daca nu iti bati joc de carte in liceu, ceea ce nu inseamna sa tocesti zi de zi. Si daca in ultimele 2-3 luni te apuci de recapitulari, lejer si fara sa te extenuezi, eventual mai faci si pregatire, bacul se ia foarte usor.
  Cat despre subiectul la romana - mie mi se pare ca se exagereaza, fara suparare. Mda, a fost oarecum mai dificil decat varianta care ar fi trebuit sa fie, dar in nici un caz de neabordat. Nu mai spuneti ca ministerul a vrut neaparat sa va arda, nu avea nici un interes, pana la urma notele mici care se vor lua la bac tot in capul lor se sparg - pentru ca vor demonstra ca invatamantul romanesc e la pamant, ceea ce neoficial se stie de multi ani. Daca Hardau sau oricine altcineva vroia sa va arda, va trantea un subiect la eseu cu legatura la vreo poezie de Blaga, Bacovia sau Arghezi, daca nu ma insel toti sunt autori canonici si nu stiu daca era imposibil sa va dea eseu despre poezie, nu doar despre proza. Erau total "acoperiti de regulament" si nu stiu daca 10-15% din candidati puteau trata in mod decent subiectul asta.
   Am citit parerile multor candidati pe forum si m-am crucit. Romana e total inutila, cum dracu sa fie Lapusneanu personaj romantic, ca la cat de bulangiu e numai romantic nu-i; trebuie sa-mi dea macar 20 de puncte pentru redactare si asezare in pagina (ca si cum daca scriai despre conditia intelectualului Fat Frumos din Lacrima si ai scris 2 pagini si fara greseli de ortografie ai tot dreptul sa-ti iei cele 20 de puncte); este vina ziaristilor ca au furat subiectele si de asta a dat greu (ca si cum intre mass-media si elevi se poarta un razboi crancen, ca nu cumva elevii sa ajunga studenti la jurnalism si sa le ia locul tuturor ziaristilor in 3-4 ani si astfel ziaristii si-au asigurat viitorul).
   Sincer va zic, astea se intampla pentru ca in majoritatea liceelor din tara se face carte de mantuiala, profii sunt slabi pentru ca au o lehamite de inteles din cauza salariilor si sunt interesati doar sa ciupeasca bani de la cel putin 10-15 elevi pe clasa la meditatii. Notele de trecere se dau de-am-pururea, iar in ultimele 2 luni de scoala majoritatea elevilor se apuca in disperare sa rasfoiasca o carte de comentarii, invata cateva eseuri, din cele care li se par usoare si "sigur da din astea" si apoi incep sa faca scandal, ca a fost prea greu, subiecte de olimpiada, bataie de joc.
   Ganditi-va ca la majoritatea facultatilor se intra cu dosar. Bacul joaca deci rolul unui examen de admitere. Asa incat n-avea cum sa fie foarte usor. Si asa situatia e anormala : multi termina licee in care profii ii trec pentru ca sunt ai lui cutare, apoi cumpara bacul, media de admitere e asigurata, in facultate manariile se fac foarte usor daca ai bani, si gata! Baietelul si fetita ajung ... INTELECTUALI... dar mai putin INTELECTUALI decat ILIE MOROMETE. Tot sistemul e de vina, bata-l vina...
    Sunt total de acord cu Victor (Oz) si cu Mufa - ar fi mult mai corect sa se dea la TOATE facultatile examen de admitere. Acolo se cern clar copiii buni, dar nu prea mai sunt pentru ca fiti convinsi ca la facultatile la care intra cate 1000-2000 de oameni anual pe baza de dosar, nu s-ar gasi atatia care sa intre cu examen, pentru ca la cat de bine sunt pregatiti (vorbesc in cunostinta de cauza) n-ar fi luat 5.00 la examenul de admitere nici un sfert din ei.
    Cred ca in cativa ani situatia in invatamantul romanesc se va schimba radical. Ori se va da totul la fund si vom avea o tara cu 15 milioane de... intelectuali... ori situatia va reveni cumva la normal. Acest sistem de dosare e total prostesc, pentru ca favorizeaza pe elevii din anumite zone ale tarii (cine stie cunoaste) in care aproape toata clasa termina cu medii peste 9.00 liceul si ia bacul cu peste 9.50 (si nu ma refer la colegiile puternice din tara, am tot respectul pentru ele si elevii care le urmeaza). Si tot sistemul asta defavorizeaza total pe elevii care termina licee severe (unde daca ai peste 9.20 media celor 4 ani esti chiar tare), apoi iau bacul (pe merit) cu medii frumoase si se trezesc ca n-au loc la buget din cauza altora).
    - ultima idee - senzational : citesc pe http://portal.edu.ro...mediacover/4009 si ma apuca rasul. Ceva pute in invatamantul romanesc. Este totusi inadmisibil ca sunt oameni care cred ca subiectul a fost formulat ambiguu si ca ministerul este obligat sa fie indulgent pentru ca subiectele au fost schimbate si bietii elevi s-au trezit cu altele (ca si cum le-ar fi schimbat in timpul efectiv al examenului).
    Traim in Romania, iar asta ne ocupa tot timpul.
    Later edit : adăugat de  nicoleta_19 pe  5 Iulie 2006, 17:37]
de ce sunt toti invidiosi?????care e problema ca ni se da si noau pct in plus...doar am depus acelas efor ca cei care au scris altceva....cu invia nu ajungeti nicaieri....INVIDIOSILOR!!!!!!!! SA VA FIE RUSINE PUTEATI FI ORICAND IN LOCUL CELOR CARE AU GRESIT
[adăugat de nicoleta_19 pe 5 Iulie 2006, 17:39]
SI DACA STAI BINE SI ANALIZEZI MOROMETE ERA UN INTELECTUAL..IN SATUL IN CARE LOCUIA...POT DEMONSTRA ORICAND ASTA,AM ARGUMENTE DESTUL DE CLARE
:coolspeak:

Editat de ambr0zie, 09 iulie 2006 - 15:10.


#32
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.829
  • Înscris: 13.01.2005

 ambr0zie, on Jul 9 2006, 16:06, said:

Cred ca in cativa ani situatia in invatamantul romanesc se va schimba radical. Ori se va da totul la fund si vom avea o tara cu 15 milioane de... intelectuali... ori situatia va reveni cumva la normal. Acest sistem de dosare e total prostesc, pentru ca favorizeaza pe elevii din anumite zone ale tarii (cine stie cunoaste) in care aproape toata clasa termina cu medii peste 9.00 liceul si ia bacul cu peste 9.50 (si nu ma refer la colegiile puternice din tara, am tot respectul pentru ele si elevii care le urmeaza). Si tot sistemul asta defavorizeaza total pe elevii care termina licee severe (unde daca ai peste 9.20 media celor 4 ani esti chiar tare), apoi iau bacul (pe merit) cu medii frumoase si se trezesc ca n-au loc la buget din cauza altora).
Nu e chiar total prostesc sistemul de dosare. Ideea e că ar trebui să se acordă calificative și școlilor, nu doar elevilor.

Editat de mufă, 09 iulie 2006 - 15:17.


#33
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 04.01.2006

 mufă, on Jul 9 2006, 16:17, said:

Nu e chiar total prostesc sistemul de dosare. Ideea e că ar trebui să se acordă calificative și școlilor, nu doar elevilor.
Crede-ma, Mufã, este prostesc. Si zic asta pentru ca stiu ca sunt prea multi copii care trec prin liceu ca gasca prin apa, isi scot medii mari pentru ca liceul e slab si apoi isi aranjeaza bacul (eu deja am in cap doua exemple concrete din cunoscutii mei). Apoi intra la facultate, de multe ori la buget, iar altii care au facut un liceu foarte tare si isi scot medie mica, mult mai mica decat ar fi avut daca ar fi facut un liceu de nesquick, apoi iau bacul cu medie frumoasa si ajung in urma celor din prima categorie.
Sa stii ca in majoritate facultatile cu dosar au de cativa ani, adica de cand s-a instaurat sistemul, o mare problema : au studenti slabi si au coborat mult stacheta. Nu stiu cat de bine e asta pe termen lung, si nu ma refer la faptul ca vezi Doamne ma doare de soarta Romaniei. Zic asa ca fapt divers.
Later edit : calificative scolilor? stii bine ca asta e imposibil in practica.
Este vina sistemului, repet, a fost un examen normal(serios vorbesc, am trecut si eu prin bac si asta NU a fost un examen dar intentionat ca sa isi bata joc de elevi) si copiii care se asteptau sa fie mura-n gura acum se revolta. Uita-te la don`soara pe care am citat-o in postul anterior. Astia ajung in facultati si injura tara in care traiesc ca "viata-i greu".

Editat de ambr0zie, 09 iulie 2006 - 15:27.


#34
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.829
  • Înscris: 13.01.2005

 ambr0zie, on Jul 9 2006, 16:25, said:

Crede-ma, Mufã, este prostesc. Si zic asta pentru ca stiu ca sunt prea multi copii care trec prin liceu ca gasca prin apa, isi scot medii mari pentru ca liceul e slab si apoi isi aranjeaza bacul (eu deja am in cap doua exemple concrete din cunoscutii mei). Apoi intra la facultate, de multe ori la buget, iar altii care au facut un liceu foarte tare si isi scot medie mica, mult mai mica decat ar fi avut daca ar fi facut un liceu de nesquick, apoi iau bacul cu medie frumoasa si ajung in urma celor din prima categorie.
Sa stii ca in majoritate facultatile cu dosar au de cativa ani, adica de cand s-a instaurat sistemul, o mare problema : au studenti slabi si au coborat mult stacheta. Nu stiu cat de bine e asta pe termen lung, si nu ma refer la faptul ca vezi Doamne ma doare de soarta Romaniei. Zic asa ca fapt divers.
Later edit : calificative scolilor? stii bine ca asta e imposibil in practica.
Este vina sistemului, repet, a fost un examen normal(serios vorbesc, am trecut si eu prin bac si asta NU a fost un examen dar intentionat ca sa isi bata joc de elevi) si copiii care se asteptau sa fie mura-n gura acum se revolta. Uita-te la don`soara pe care am citat-o in postul anterior. Astia ajung in facultati si injura tara in care traiesc ca "viata-i greu".
Prostesc e modul de aplicare. Fracezii cum reușesc să aibă un învățămînt superior bun? Americanii la fel?
Dacă, și probabil așa va fi, se va merge pe ideea admiterii în funcție de dosar, facultățile ar trebui să facă 2 lucruri, iar asta cît mai repede:
1. Să facă o ierarhizare a liceelor (vrei nu vrei, nu scapi de chestia asta).
2. Să nu mai fie trecuți studenți care habar n-au pe ce lume trăiesc.

#35
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.149
  • Înscris: 09.09.2003
sistemul cu dosare ar fi bun daca s-ar face notarea la fel in toate liceele si ar fi corecta. insa...

prea curand nu vom avea invatamant de calitate, la nici un nivel :(

#36
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 04.01.2006
Ai dreptate. Dar sa stii ca in SUA (pe care personal o detest) si in Franta niciodata nu se va ajunge la ce este acum in Romania. Citesc pe http://portal.edu.ro...mediacover/4009 , e senzational, traim din nou vremurile lui Caragiale. Las-o dracului,n-am crezut vreodata sa vad atatia idioti (sper sa nu ma aleg cu vreun warn asa de incalzire, dar altfel nu pot sa-i cataloghez) care cauta n+1 motive sa-si justifice greseala, ba chiar se considera total indreptatiti sa fie punctati.
Ce boala nationala, de a incerca cu orice pret sa fentam legea, regulile, incat totul sa se intoarca in avantajul nostru! la dracu, suna patetic, dar e real!
La fel s-a intamplat si anul trecut, la o scara mai mica ce-i drept, sper sa nu  ma insel, trebuia scris despre romanul romanesc publicat inaintea celui de-al doilea razboi mondial. Toti au sarit la Morometii si apoi au fost destule voci care au urlat ca actiunea se desfasoara inaintea celui de-al doilea razboi mondial. Si atunci, ca si acum, 90% din ei stiau ca gresesc, dar incearca sa-si caute scuze si sa fie cat mai vehementi, stiind ca "boborul" daca se rascoala, are dreptate!
Later edit din nou : Mufã , cum acorzi calificative scolilor? pe ce criterii? dupa numarul de olimpici? pentru munca si geniul a 2-3 copii sa se ridice un liceu intreg? dupa media anuala a claselor? se avantajeaza liceele din ... *cough cough*... anumite zone ale tarii. Dupa numarul de absolventi care intra la facultate? iar se avantajeaza anumite licee, mai ales ca am inteles ca pe viitorul apropiat se va intra cu dosar la medicina, AC si arhitectura (portofoliu de desene). Dupa media de intrare la liceu? si capacitatea e vai de steaua ei, ca si invatamantul de clasele 1-8.
Sa nu comparam tarile dezvoltate cu Romania. Si in nici un caz S.A.T.-ul american cu "bacaloriatul" romanesc.

Editat de ambr0zie, 09 iulie 2006 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate