Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

xp home edition si placa de retea :(

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
computer duron 1100, placa cu kt 266 jetway, 256 ddrarm...placa de retea banala realtek 8139.....

problema: instalez placa de retea, pun ip, mask..., la urmatorul restart placa a disparut din device manager :(
cu add new hardware, o pun din nou...sta pana la urmatorul restart...in timpul acesta in taskbar icoana de conection tot zice network cable unpluggerd, 1 sec mai tarziu zice network cable ok, retea la 10mbps , sta 5-10 sec , sare la retea la 100mbps, dupa alte 5-10 sec trece la 10mbs sau zice ca ble unplugged si tot asa .... dupa reset placa de retea nu mai apare

ps. nu vede nimic pe retea oricum, dar compul este singur in work grup, celelalte compuri sunt in alt workgrup, asa ca asta mai testez

problema este la fluctuatiile acelea si faptul ca dispare dupa reset placa de retea :(

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
in ce device e conectata ? (switch, hub..)

incearca sa modifici proprietatile in Advanced shi schimba Link Speed de la Autodetect la 100 Mbs/Full duplex.

btw: sunt ultimele drivere, nu?

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e conectata in switch, un surecom de 16 porturi cu care nu am avut probleme deloc in ultimul an, pe win98.
driverele sunt cele generice din XP, am incercat si cu cele de pe disketa cu care vine placa de retea, la fel face problemele

intre timp, am dezactivat din bios PNP os instaled, era enable,si pare ca placa de retea rezista la reset :), ramane in device manager si arata bine instalata...dat tot fluctueaza unplugged--10mbps--100mbps........
in retea sun 2 comp cu win98 si asta cu xp, am pus acelasi workgrup, dar nu le vede pe cele cu 98 :(
cablurile sut (par cel putin) ok, ledul de link se aprinde, dar placa nu pare sa primeasca nici un bit din exterior

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
1. schimba slot PCI la placa de retea  (daca poti) si lasa pe PNP OS

2. verifica BINE cablul si portul din switch

3. Cateodata placile de retea mai si crapa ... cu atat mai mult cele de 10 lei ... :(

Trebuie sa plec ... vorbim maine probabil ...

#5
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
incearca sa pui placa pe 10 Mbs si s-ar putea sa mearga. Daca nu merge ia o placa de retea din alt computer si bag-o la tine si vezi daca face la fel. Daca nici asa nu merge a mai ramas cablul: mufari, intreruperi etc !

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
compul e sigilat......
cablurile sunt bune, am pus alt comp in acelasi loc (identic ca si configuratie si placa de retea, si merge perfect)
cred ca ramane varianta cu placa de retea nenorocita....dar deocamdata nu pot sa imi var nasul in comp :( asaca deocamdata, 1-2 zile il las pe "tusa"

surprinzator, in retea mai erau compuri cu win 98 si imprimante pe ele...compurile cu xp home au vazut toate shareurile si imprimantele, le-a instalat automat, totul a mers ok !!! ma asteptam la mari batai de cap, pt ca mai am un comp cu win xp professional legat intr-o alta retea cu 3 comp cu win98 si nu vede nimic automat, ba kiar manual daca caut shareurile pe retea uneori nu le vede...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate