Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
13199 răspunsuri în acest subiect

#12871
leoangi

leoangi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 06.05.2007

 leelloo, on 26 august 2014 - 19:13, said:

! poate era bine pt nervii vostri sa fac abstarctie de postare! dar nah.. !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NUGlc9QFDaE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12872
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 30.01.2008

 foxbat, on 25 august 2014 - 08:23, said:

plecat din igoumenitza la ora 7:45
ajuns in veliko tarnovo ( via makaza ) in jur de ora 14:45.

 foxbat, on 25 august 2014 - 14:13, said:


pana la salinic am avut o medie pe computer de bord de 121. pana la makaza 115.
pun valorile ca idee,pesemne ca o masina cu motor mai mare ( eu am mers cu diesel 1.5 ) ar putea sa faca acest drum si mai confortabil
stiu ca pare aiurea insa am mers cu max 160 .
Se dau urmatoarele distante(conform GM): Igoumenitsa-->Makaza  592 km......Makaza-->Veliko Tarnovo 269 km
La o viteza medie de 115kmph inseaamna ca segmentul de drum Igou-Makaza a fost parcurs in 5h09' de unde deducem ca a doua parte a drumului a fost parcursa in 1h51' cu o viteza medie de 145kmph.
Foxbat, care-i mersul elicopterelor intre Makaza si Veliko Tarnovo ?Posted Image


 AdrianHH, on 25 august 2014 - 08:26, said:

Ai dreptate, am click-uit gresit punctul de sosire si m-a plasat pe drumul paralel cu Egnatia Odos.

Editat de scaramouche, 26 august 2014 - 22:38.


#12873
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.979
  • Înscris: 22.12.2005

 scaramouche, on 26 august 2014 - 22:37, said:

Se dau urmatoarele distante(conform GM): Igoumenitsa-->Makaza  592 km......Makaza-->Veliko Tarnovo 269 km
La o viteza medie de 115kmph inseaamna ca segmentul de drum Igou-Makaza a fost parcurs in 5h09' de unde deducem ca a doua parte a drumului a fost parcursa in 1h51' cu o viteza medie de 145kmph.
Foxbat, care-i mersul elicopterelor intre Makaza si Veliko Tarnovo ?Posted Image



Ai dreptate, am click-uit gresit punctul de sosire si m-a plasat pe drumul paralel cu Egnatia Odos.

sincer ? era liber. bause o bere ca e voie in bg. era la coborare.
apoi autostrada si 2 iepuri de Bg.
si apoi am evitat un cap de creta pe autostrada care credea ca face si el de 10 leva acolo. s-a alesc cu dat din maini si din paletica , eu nu mi stric placutele de frana aiurea :)
repet,stiu ca pare poate, cam mult, dar n am franat de 10 ori tot drumul.
am postat ca informatie cantitativa , nu de lauda. daca vroaim recorduri luam motocicleta ..
in plus gps-ul ajuta f mult sa stii cum urmeaza  curbe, ace de par, linii drepte.curbe inchise/deschise.etc.
si in fine, eram la a III trecere pe acolo deci cam stiam cu ochii inchisi
oricum e un drum f usor, parerea mea,

#12874
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.891
  • Înscris: 04.07.2010

 scaramouche, on 26 august 2014 - 22:37, said:

Foxbat, care-i mersul elicopterelor intre Makaza si Veliko Tarnovo ?Posted Image

Superb spus !
Eu aş completa că poate el a reuşit să se abţină, dar precis a pus pasagerilor "pamperşi". Iar maşina, rămasă fără combustibil, a rulat din inerţie, fiind în coborâre din pasul Republika.

Lăsând gluma la o parte, eu cred că a tastat greşit, iar ora la care a ajuns la VT a fost 17.45, nu 14.45, adică o oră normală, mai ales că a spus ce viteze medii i-au ieşit pe EO.


Sănătate şi tcb !

#12875
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 22.08.2006
cornelussv multumesc mult pt rabdare si timpul acordat raspunsului! Posted Image

#12876
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.048
  • Înscris: 26.04.2007
motorina / benzina cu cardul unde ati bagat in cursul noptii sau foarte de dimineata dupa ce ati intrat in GRECIA pe la Makaza ? (pret bun)
GoogleMaps sau locatie aproximativa ca o gasesc eu. Va rog nu postati decat daca stiti exact si se refera STRICT la ce am spus.

#12877
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.992
  • Înscris: 18.08.2005

 leelloo, on 27 august 2014 - 08:15, said:

cornelussv multumesc mult pt rabdare si timpul acordat raspunsului! Posted Image
Imi permit sa spun ca aveai toate informatiile necesare in ultimile 5 pagini de topic. Ai insistat cu aceeasi intrebare si ti-ai pierdut timpul aparandu-ti pozitia. Era mai simplu si aveai doua variante. Citeai ultimile pagini. Nu 200, nu 700. Sau deschideai o alta pagina in browser si cu google maps aveai toata informatia.
Si apropo. Nu esti singurul care a calatorit in Europa cu harta, fara GPS. In 2014 este mega simplu sa mergi cu harta si sa belesti ochii in indicatoare. GPS ul e bun si pt altceva.

BTW, in ultimile 50 pagini, toata lumea spune ca varianta prin Makaza e cea mai buna pentru mers in Halkidiki si Thasos. Daca ai incerca pe Google, ai vedea si de ce.
Vacanta placuta!

#12878
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.026
  • Înscris: 22.01.2008

 RoVal1972, on 27 august 2014 - 08:29, said:

BTW, in ultimile 50 pagini, toata lumea spune ca varianta prin Makaza e cea mai buna pentru mers in Halkidiki si Thasos.

Eu am ales varianta clasica prin Sofia pt a ajunge in Sithonia din urmatoarele motive:
- Google estimeaza aprox. 11 ore pana in Sithonia, cand in realitate eu am facut 10 la dus si 9:30 la intors. De mers normal, nu exagerat.
- la vama Kulata nu am stat niciodata mai mult de 5 min. Inteleg ca la Makaza se poate sta cu zecile de minute sau cu orele.
- am inteles ca drumul prin Makaza implica mai multe portiuni cu serpentine. Daca ai pasageri care sunt predispusi la rau de masina, e de evitat.
- Sofia e la jumatatea drumului unde de obicei are loc oprirea principala pt masa de pranz. McD, KFC, etc., foarte la indemana.

In plus, pt ca multi romani (si probabil si bulgari) aleg acum Makaza, drumul clasic a fost anul asta mult mai liber, ceea ce inseamna condus mai lejer, in siguranta, fara stres.

#12879
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.992
  • Înscris: 18.08.2005

 kayman, on 27 august 2014 - 10:53, said:

Eu am ales varianta clasica prin Sofia pt a ajunge in Sithonia din urmatoarele motive:
- Google estimeaza aprox. 11 ore pana in Sithonia, cand in realitate eu am facut 10 la dus si 9:30 la intors. De mers normal, nu exagerat.
- la vama Kulata nu am stat niciodata mai mult de 5 min. Inteleg ca la Makaza se poate sta cu zecile de minute sau cu orele.
- am inteles ca drumul prin Makaza implica mai multe portiuni cu serpentine. Daca ai pasageri care sunt predispusi la rau de masina, e de evitat.
- Sofia e la jumatatea drumului unde de obicei are loc oprirea principala pt masa de pranz. McD, KFC, etc., foarte la indemana.

In plus, pt ca multi romani (si probabil si bulgari) aleg acum Makaza, drumul clasic a fost anul asta mult mai liber, ceea ce inseamna condus mai lejer, in siguranta, fara stres.
Eu am ales la dus Makaza (plecat din Bucuresti la 11) si returul prin Sofia (intrat in BG la ora 1 noaptea). Ambele variante le-am prins super OK. 14 ore Bucuresti - Rafina si 13 ore Rafina - Bucuresti.
Referitor la Google. Trebuie sa tineti cont ca in momentul in care faceti simularea, Google tine cont de informatiile din trafic. Ceea ce difera complet de momentul in care mergi efectiv. Eu am folosit Google Navigation si am vazut pe propria piele diferentele. La intors, de ex, plecand de langa Atena (Rafina) pe Google maps imi arata ca fac 13 ore pana in Sofia. Ceea ce era ireal. Dar in momentul ala imi tinea cont de traficul de duminica dupa amiaza de pe langa Atena, din zona Salonic si Sofia, plus traficul pe autostrada. Numai ca mie mi-a luat fix 13 ore pana in tara.
In plus, Google ia in considerare ca sofezi cu viteza legala.
Serpetinele prin Makaza sunt o gluma. Si sunt pe o distanta foarte scurta. Nu se compara nici macar cu serpetinele de dinainte de Sinaia.

#12880
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.136
  • Înscris: 28.02.2006
Am pus acum o saptamana cat am facut pana in Nikiti, ieri am venit din Salonic pe Sofia, plecat la 11:20 din Salonic, ajuns la ora 21:25 in partea de nord a Bucurestilor, la cca 20 km. Pauze destul de mari, estimes la cca 2 ore.  Mers tare la greci, si pe autostrada la bulgari, mers cu viteze intre 90 si 160 in rest, evident unde s-a putut. Drum liber, 3 radare tot drumul, la Balgarene, Byala si pana in Ruse, pe restrictia de 70 in varf de panta. Putine camioane si am trecut usor de ele.

#12881
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.287
  • Înscris: 16.01.2009
mai sunt folositoare statiile cb pe drum ? raspund colegii sau le tin asa de uniforma? Abia astept sa o tai la drum , AMR 10 zile :) traseu bucuresti - igoumenitsa pe Sofia.

#12882
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.979
  • Înscris: 22.12.2005

 Mihai_3, on 27 august 2014 - 08:25, said:

motorina / benzina cu cardul unde ati bagat in cursul noptii sau foarte de dimineata dupa ce ati intrat in GRECIA pe la Makaza ? (pret bun)
GoogleMaps sau locatie aproximativa ca o gasesc eu. Va rog nu postati decat daca stiti exact si se refera STRICT la ce am spus.

imediat ce iesi de pe autostrada de la makaza spre komotini ai 2 - 3 statii in maxim 1km. toate ok

#12883
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001

 tak30ver, on 27 august 2014 - 15:19, said:

mai sunt folositoare statiile cb pe drum ? raspund colegii sau le tin asa de uniforma? Abia astept sa o tai la drum , AMR 10 zile Posted Image traseu bucuresti - igoumenitsa pe Sofia.

Sunt folositoare, cel putin o portiune de drum (pana in zona Nova / Stara Zagora sunt camioane destul de multe, apoi pana la Makaza si in Grecia sunt colegi cu turisme spre / dinspre Grecia - majoritatea spre / din vacanta). Depinde de zi, ora etc.

 foxbat, on 27 august 2014 - 15:28, said:

imediat ce iesi de pe autostrada de la makaza spre komotini ai 2 - 3 statii in maxim 1km. toate ok

Nu am idee care este orarul BP-ului aflat inainte de Komotini, am alimentat doar ziua / seara la ei.

#12884
EmTe

EmTe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 18.11.2009
Am citit cu interes zeci (suta?) pagini in urma, as avea nevoie de un raspuns la o intrebare simpla (si adresata celor care au facut alegerea respectiva): Plecand din Pitesti catre Katerini, evident ca majoritatea recomanda iesirea pe la Giurgiu -Ruse si mai departe dupa gust, traseul Makaza sau clasica diagonala pe la Sofia.
Intrebarea mea este: Calafat-Vidin (tot pod) a "executat" cineva? cu coborare mai departe spre Sofia, evident.
traseul pare mai scurt in kilometri, dar avantajul autostrazii Pit-Buc compenseaza oare asta?
multumesc!

Editat de EmTe, 27 august 2014 - 15:40.


#12885
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.325
  • Înscris: 28.04.2006

 Tyby, on 27 august 2014 - 15:35, said:

Nu am idee care este orarul BP-ului aflat inainte de Komotini, am alimentat doar ziua / seara la ei.

Sa nu uitam ca omul a vrut sa stie expres daca accepta plata cu cardul. :)

#12886
leoangi

leoangi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 06.05.2007

 EmTe, on 27 august 2014 - 15:36, said:

Am citit cu interes zeci (suta?) pagini in urma, as avea nevoie de un raspuns la o intrebare simpla (si adresata celor care au facut alegerea respectiva): Plecand din Pitesti catre Katerini, evident ca majoritatea recomanda iesirea pe la Giurgiu -Ruse si mai departe dupa gust, traseul Makaza sau clasica diagonala pe la Sofia.
Intrebarea mea este: Calafat-Vidin (tot pod) a "executat" cineva? cu coborare mai departe spre Sofia, evident.
traseul pare mai scurt in kilometri, dar avantajul autostrazii Pit-Buc compenseaza oare asta?
multumesc!

Poate te ajuta sa iti faci drumul singur in functie de starea drumurilor din Bulgaria ... (culoarea verde e cel mai bun drum)
http://www.roads-bg.eu/

si a celor din Romania
http://www.vezicatfa...din Romania.png

Editat de leoangi, 27 august 2014 - 16:01.


#12887
EmTe

EmTe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 18.11.2009
Multumesc, se pare ca pe harta trimisa de tine pe  traseul Calafat vad cam tot timpul rosu in fata ochilor :)

#12888
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001

 bela, on 27 august 2014 - 15:38, said:


Sa nu uitam ca omul a vrut sa stie expres daca accepta plata cu cardul. Posted Image

Dap, altfel nu aminteam. Am platit cu Visa / Mastercard aproape de fiecare data la acel BP. Cred ca o singura data am platit cash, din motive personale, si nu in legatura cu ei / sistemul lor.

 EmTe, on 27 august 2014 - 15:36, said:

Am citit cu interes zeci (suta?) pagini in urma, as avea nevoie de un raspuns la o intrebare simpla (si adresata celor care au facut alegerea respectiva): Plecand din Pitesti catre Katerini, evident ca majoritatea recomanda iesirea pe la Giurgiu -Ruse si mai departe dupa gust, traseul Makaza sau clasica diagonala pe la Sofia.
Intrebarea mea este: Calafat-Vidin (tot pod) a "executat" cineva? cu coborare mai departe spre Sofia, evident.
traseul pare mai scurt in kilometri, dar avantajul autostrazii Pit-Buc compenseaza oare asta?
multumesc!

E cam mare diferenta intre cele doua variante (vreo 150 - 160 km daca tin bine minte). Nu stiu daca merita ocolul, insa nu am idee cum se merge pe partea aia spre Sofia (de acolo nu ar trebui sa fie probleme mari).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate