Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#11719
mishake

mishake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2007

 gabriel_gavrila, on 30 iunie 2014 - 11:00, said:

o sa merg peste 10 zile in grecia pe ruta Portile de Fier - Niș (Serbia) - Macedonia - Grecia
Ma intereseaza costurile, moneda si modalitatea de plata a autostrazilor in Serbia, Macedonia, Grecia.
Am inteles ca la sarbi se plateste si in euro (2 euro parca in monede), nu stiu in macedonia cum o fi.
nu o sa am la mine decat euro si card. la carburanti platesc cu cardul fara probleme, as face la fel si cu taxele de autostrada daca e posibil.
in grecia se platesc autostrazile? am inteles ca nu functioneaza momentan sistemul de taxare (bariere rupte, lipsa puncte de taxare).

In Serbia ai o poarta de 2 euro (accepta moneda). In Macedonia sunt trei porti si nu accepta moneda euro. Poti sa platesti cu o bancnota de 10 euro si o sa primesti dinari macedoneni folosibili pentru plata la celelalte porti, tur-retur. Mie nu mi-au acceptat card anul trecut (au spus ca nu le functioneaza POS-ul) si am platit, la prima poarta, in euro, restul in dinari macedoneni. Pt carburanti am folosit cardul.

#11720
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Atupi deci la cumpărare vinieta cu leva prețul este oficial. La cumpărare cu euro dai mai mult. Până la urmă o sa cumpăr din București ceva Leva să am la mine.
Case de schimb din București care vând leva pe unde le găsesc. Am citi pe undeva că ar fi una pe Magheru dar nu știu pe unde.

Edited by alexalb, 30 June 2014 - 12:18.


#11721
craciunm

craciunm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2014
eu am schimbat vinerea trecuta la un curs de 2.33 lei, la centru vechi exchange, este pe calea victoriei, mergind spre Cec-ul mare dupa ce treci de magazinul Ferrari

#11722
Malkos

Malkos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.04.2013

 alexalb, on 30 iunie 2014 - 12:17, said:

Atupi deci la cumpărare vinieta cu leva preČ›ul este oficial. La cumpărare cu euro dai mai mult. Până la urmă o sa cumpăr din BucureČ™ti ceva Leva să am la mine.
Case de schimb din BucureČ™ti care vând leva pe unde le găsesc. Am citi pe undeva că ar fi una pe Magheru dar nu Č™tiu pe unde.
Vigneta la bulgari o poti plati in euro.1 euro la 2 leva.

#11723
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007

 alexalb, on 30 iunie 2014 - 12:17, said:

Atupi deci la cumpărare vinieta cu leva preČ›ul este oficial. La cumpărare cu euro dai mai mult. Până la urmă o sa cumpăr din BucureČ™ti ceva Leva să am la mine.
Case de schimb din BucureČ™ti care vând leva pe unde le găsesc. Am citi pe undeva că ar fi una pe Magheru dar nu Č™tiu pe unde.
Si de ce ti-ai mai bate capul sa cauti leva prin oras cand poti schimba 20 euro sa zicem sau mai mult, achiti vigneta sau vignetele daca iei doua si restul de maruntis il cheltui in prima benzinarie in care te opresti oricum sa faci o pauza ?

#11724
Dorin18

Dorin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.07.2010

 alexalb, on 30 iunie 2014 - 12:17, said:

Atupi deci la cumpărare vinieta cu leva preČ›ul este oficial. La cumpărare cu euro dai mai mult. Până la urmă o sa cumpăr din BucureČ™ti ceva Leva să am la mine.
Case de schimb din BucureČ™ti care vând leva pe unde le găsesc. Am citi pe undeva că ar fi una pe Magheru dar nu Č™tiu pe unde.

  Leva /leve gasesti sigur la oricare BCR din Bucuresti cu o comanda de maxim 2-3 zile inainte.

#11725
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Exact.
Sau la sediul Centralei BCR fara precomanda (cladirea veche, de la Universitate, nu BFP-ul din Calea Victoriei)

#11726
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Eu nu inteleg ce va complicati atata cu leva cand exista cardul. Pentru 2 vignete amarate, cam care va fi "pierderea"? Mergeti in vacanta unde veti "sparge" peste 1000EUR si va buchisiti la 3 firfirei...eu nu inteleg, dar fiecare cu abacul lui.

#11727
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Nu am luat vigneta acum (am pe un an), ceilalti care au fost cu mine au luat cate 2 de o saptamana. Unul dintre prieteni imi spune ca a luat in lei, 60 RON pe ambele. Ultima pe care am luat-o pe o saptamana pe la inceputul anului a fost 6 EUR parca.

Si eu sunt de parere ca nu merita bataia de cap cu schimbatul Leva, cand poti plati in EUR / Lei, iar pe la benzinarii poti folosi cardul. La fel cum nu stau la cozi aiurea la benzinarii sa iau motorina, cand la intrarea in Grecia este cu maxim 0.1 - 0.2 EUR / l mai scump, dar esti practic singur la pompa. Insa e chestie de preferinta personala / metodologie de bugetare a fiecaruia. Eu personal nu sunt genul care sa caut cel mai bun pret neaparat, si prefer sa platesc o suma care se incadreaza in bunul simt in plus decat sa pierd timp si nervi pentru a economisi prea putin. Cunosc insa cazuri in care oamenii isi dramuiesc fiecare centima. Unii pentru ca nu au, altii pentru ca asa le e firea.

Nu am oprit in BG la nici o benzinarie, nu avea rost.

In Thassos e cald si bine, si parca nu asa aglomeratie ca in alti ani. Asa ca ... drumuri bune sa aveti!

#11728
Thot

Thot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.08.2006
Am venit si noi din concediul facut in Thassos. Am plecat pe 20.06 la ora 23.30. Traseul a fost:
Bucuresti-Giurgiu. Am oprit la OMV-ul din Giurgiu, am completat cu motorina la masina, am golit rezervoarele pasagerilor si am facut plinul de cafele-ape-sucuri reci pentru drum.
Giurgiu-Ruse-Veliko Tarnovo. La Veliko era blocat drumul dintre Veliko si Gurkovo de la viitura de vineri, asa ca am fost deviati pe drumul care trece prin Shipka, traficul ok ca era noapte, nu erau tiruri erau doar mansini de RO care mergeau toti in Thassos. A trebuit sa opresc 10-15' pentru aer de la serpentine pentru pasagerii din spate si ngolit rezervoare pasageri.
Shipka-Kazanluk-Stara Zagora-Haskovo-Kardzali-Makaza
La frontiera am avut 2 masini in fata, in 1 minut am trecut.
Makaza-Komotini. Oprire la benzinarie BP pentru golit rezervoare pasageri si luat un frape, deh, ca pentru Grecia.
Komotini-Keramotis. In Keramotis am ajuns la 8.30, a trebuit sa opresc inainte de Keramotis 10-15 minute pentru aer la pasagerii din spate. Am ajuns fix sa pierd ferry-ul, asa ca l-am luat pe cel de 9.30. In total am facut ~9 ore, daca nu era drumul blocat intre Veliko si Gurkovo cred ca scoteam fara stres 8 ore (mergeam mai tare si nu opream pentru aer la serpentine).

La intoarcere am plecat pe 28.06 cu ferry de 13.30 si am facut acelasi drum, dar ca timp am scos undeva la 11-11.30 ore. M-a pacalit GPS-ul la Kardzali si m-a bagat pe un drum judetean, mai scurt, mai spectaculor, dar mai prost si scoti timp mai mare pe el. In plus am facut mult mai multe opriri, inclusiv 2-3 prin Bulgaria, unde am platit peste tot cu cardul, fara probleme.

Merita drumul cu iesire la Makaza. Pana Kardzali este bun drumul, bine marcat, fara gropi (exceptie o portiune pe la Ruse), iar intre Kardzali si Makaza este nou facut drumul.

#11729
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Domnu RoVal1972 fara suparare dar eu prefer ca " firfirei " aceia sa ii cheltui la destinatie nu sa imbogatesc bisnitari de pe drum deoarece " firfirei " aceeai sunt muncitii . Eu am intrebat ca sa cantaresc fiecare varianta ca intr-un final sa aleg varianta care  i-mi convine fie e buna sau rea din punct de vedere al altora . Multumesc celor care au raspuns scurt si la obiect nu au deviat de la subiect.

#11730
Dorin18

Dorin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.07.2010
Vigneta bulgareasa  mi s-a parut rentabila pentru o luna -25 leve platita in leve,si cumparata o singura data .Sa vedeti ce fata face vinzatorul cind platesti in leve,pentru ca nu are loc sa te ciupeasca la calcul, prin lei sau prin euro .Nu am luat in calcul varianta plata cu cardul pentru ca in trecut nu agreeam varianta card la bulgari,poate in viiiiiiitor.

#11731
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Retabil sa iei pe o luna si cand te intorci in vama la romani gasesti pe cineva sa o dai pe juma de pret. Io nam vazut sa treaca nr. masini pe undeva ca la romani. ;)

#11732
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009
Am un coleg de servici care isi va petrece concediul la Platamonas, de fapt maine pleaca spre Platamonas
Are un copil de 1 an si 8 luni,
Vrea sa stie daca ii trebuie scaun masina pentru copil.
Se gandeste sa nu ia amenda daca nu are scaun de masina.
Aveti idee de asa ceva ?
Eu am zis ca ii trebuie scaun de masina , ca este drum lung.
Va multumesc frumos !

#11733
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Corform legislatiei in viguare copil trebuie transportat in scaun special adaptat pentru inaltimea si greutatea lui.
Articolul 97 din Regulamentul de aplicare a Codului Rutier stabileste ca orice copil cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor sale. Si cred ca aceasta regula se aplica in orice stat EU.

#11734
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Este obligatoriu scaunul pentru copil. Si cred ca nu la amenda ar trebui sa se gandeasca in primul rand ci la siguranta copilului... Si nu conteaza ca e drum lung sau scurt in cazul nefericit in care cineva loveste o masina in care se afla un copil care nu este asigurat in nici un fel si ajunge fara nici o vina minge prin masina. Eu nu le-as da amenda celor care sunt atat de inconstienti incat tin un copil practic liber in masina ( ca faptul ca e tinut in brate este fix 0 in caz de impact). Eu le-as lua permisul de conducere de tot.

#11735
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Pacat ca doar cativa gandesc ca tine paul.

#11736
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 paultt, on 28 iunie 2014 - 11:40, said:

Niciodata nu stau sa cronometrez sau sa notez timpi de traversare sau de parcurgere sectiuni (fiind in concediu ... Posted Image  parca putina relaxare nu strica) ...

Eu cronometrez, indiferent de situație. Mi se pare o responsabilitate ... și poate că informația furnizată de mine va ajuta ulterior și pe alții, mai ales în cazul în care sunt schimbări (și sunt).


 paultt, on 28 iunie 2014 - 11:40, said:

... nu mi se pare sub nici o forma un punct nevralgic al traseului ...

Poate după ce citești aici, vei considera și tu Sofia ca fiind principalul punct nevralgic al traseului. Nu degeaba discutăm aici despre multiplele variante de depășire a lui.


 paultt, on 28 iunie 2014 - 11:40, said:

... In ceea ce priveste traversarea Sofiei [...], dupa ce am trecut prin toate zonele posibile, pot spune ca Blvd. Slivnitsa este de departe cea mai convenabila si facila cale de urmat. Traseul este banal si necesita doar urmarea unei singure artere principale si cu multe benzi ...

Nu aș fi chiar atât de sigur.
Este adevărat că dacă vii dinspre Kulata, e mai ușor să intri pe traseu, pentru că nu trebuie decât să urmărești autostrada, nu trebuie să ieși de pe ea la Pernik, am mai spus. Anul trecut de două ori și în 2012 o dată am parcurs la ducere bd. Bălgaria, iar la întoarcere bd. Slivnița.
Și era ușor și să mergi pe Filipovsko șose - Dobrinova skala până la bd. Slivnița, iar apoi pe acesta. Acum nu mai e așa ușor, pentru că sunt lucrări, deci pot apărea tot felul de surprize în vara asta (și cred eu că și în continuare).
Trebuie să fim obiectivi și să mai spunem că traseul nu este deloc banal, pentru că la piața Stochna gara trebuie să știi să intri pe bd. Gen. Danail Nikolaev, iar mai apoi trebuie să "stai" pe benzile 1-2, pentru că înainte de a trece pe sub podul pe care trece ulița Cerkovna, bulevardul se "desparte" și apar parapeți Attached File  untitled.JPG   132.45K   58 downloads.

Iar dacă e ceva aglomerație și nu reușești să te încadrezi pe benzile 1-2, te trezești că începi să cobori în pasaj , de unde vei ieși pe bd. Sitnyakovo, adică la sud de bd. Madrid (vezi pe maps.google). Chiar dacă ai GPS, dacă i-ai luat sonorul nu ai cum să fii prevenit să nu intri în pasaj. Ar trebui să cunoști bine traseul. Noi îl știm, dar sunt destui care nu studiază amănunțit pe maps.google.

Iar în sens invers (spre Kulata), piața Stochna gara rămâne un punct nevralgic, în timp ce ieșirea către autostradă poate crea probleme, ca să nu mai zic că GPS-ul poate deveni inutil (deh, lucrările). Ce bine era dacă-ți aruncai ochii pe ceas la Jumbo și la Pernik, rămâneai în continuare relaxat și ne spuneai și cât se pierde cu lucrările respective.

În concluzie, sunt ceva capcane chiar dacă nu ar fi lucrări, traseul nu este deloc banal, iar dacă mă gândesc mai bine, până nu se termină acele lucrări, eu aș spune că pentru tranzitarea Sofiei se recomandă evitarea traseului pe bd. Slivnița cel puțin anul acesta.
La fel se poate spune și despre centura nordică.
Există traseul pe bd. Bălgaria, care, cel puțin la ducere către Grecia, este la fel de convenabil ca traseul pe bd. Slivnița (ba chiar mi se pare mai ușor și mai rapid). Și pe aici nu sunt lucrări.
Eu așa aș face.


 paultt, on 28 iunie 2014 - 11:40, said:

... Topicul este pur si simplu praf, cu repetari absurde a unor informatii in majoritate banale si complet inutile, care apar obsesiv din doua in doua pagini pentru ca majoritatii vizitatorilor topicului le este mult prea lene sa caute informatiile de care au nevoie, pretinzand ca nu au timp ...

Aici subscriu și eu.
Ar trebui restructurată aria de "Turism auto" cam la fel cum s-a procedat în iarnă la "Vacanță în Grecia". De fapt, eu m-am așteptat să se efectueze restructurarea chiar de atunci.
Ar fi frumos să existe un subforum cu câte un topic despre fiecare variantă de traseu către Grecia, eu m-am gândit la asta chiar din iarnă, dar în fine, văd că deocamdată nu mai zice nimeni nimic.
Pe de altă parte, dacă un user are o nelămurire legată de un traseu, poate citi și zeci de pagini fără să capete răspuns la ce-l doare pe el, așa că nu cred că sunt în măsură să-l critic eu că și-a pierdut răbdarea și a pus o întrebare. E adevărat, e frustrant și deranjant când e evident că n-a catadicsit să citească nici măcar ultima pagină, dar dacă e clar că răspunsul la întrebarea lui nu e așa ușor de găsit, mi se pare cel mai corect lucru să pună întrebarea după ce a citit măcar ultimele câteva pagini. Iar cei ce îl pot ajuta, îl pot îndruma cu un link direct către răspuns.
Vreau să spun că dacă eu însumi am postat anterior răspunsul, atunci mie îmi este mult mai ușor să caut postul respectiv și să-i dau omului link-ul.
Chiar dacă "răspunsul există 100% în paginile anterioare", acele pagini anterioare pot fi multe, și nu vor mai fi citite niciodată dacă nu răspundem noi cu link-uri. Până nu se restructurează aria, să ne gândim că sunt peste 650 de pagini, care pot fi descurajante la prima vedere.
Da, e normal ca cineva care are bun-simț să caute un răspuns "de la coadă către cap", dar mă gândesc eu: câte pagini ? Și dacă baleiază 7 pagini și tot nu găsește răspuns ? Îți propun să cauți postul în care @chelie_d a venit cu informația că Filipovsko șose e închisă. Iar ca să te ajut, îți spun că a postat pe 21 iunie, la pag. 637, adică cu 16 pagini în urmă. Oare cine are răbdare să citească atât ?
Vreau să spun că mi se pare mai normal ca cineva ce dorește un răspuns la o problemă, după ce citește ultima pagină (eventual încă o pagină - două în urmă) să posteze un mesaj cu întrebarea lui. În felul acesta, noi putem să-l ajutăm cu un link, fără ca omul respectiv să mai piardă timpul, și actualizând în felul acesta și vechea informație. Iar mie îmi dă satisfacție să știu că am reușit să ajut pe cineva, că d-aia și postez pe-aici, nu că n-aș avea și altele de făcut.

Deci, până nu se face o restructurare, sunt de acord că topicul este "praf", însă nu cred că e bine să fim prea drastici.


Sănătate, respect și toate cele bune !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate