Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#11701
Ultradan

Ultradan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2007
Am plecat pe 23 dimineata catre Thassos prin Makaza ,la 04.00 intram in Ruse,pe la 09.45 aproximativ eram in Makaza ,Am folosit pasul Shipka,a fost foarte ok,cateva camioane,care s-au retras pe dreapta atunci cand se facea coloana in spatele lor.
In Thassos vreme frumoasa si multi, multi, foarte multi romani. ex. la Aliki undeva la 80% erau masini romanesti in parcare si pe soseaua care inconjoara insula ,la fel.Luni dimineata ma intorc acasa. Vacanta placuta tuturor care pleaca inThassos si nu numai.
P.S. In vama la Makaza nu era decat o masina in fata mea.

Edited by Ultradan, 28 June 2014 - 21:51.


#11702
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Pe scurt :)
La 12.40 noaptea 28.06 plecat din benzinaria Gazprom ( centura Bucuresti), opriri dese pana la Bayala , dupa cat mai rare si acul de kilometraj cat mai sus, am ajuns la Makaza la 09.00, la 11.15 eram pe ferry spre Thassos.
Rovinieta am luat de la un Omv prin Bayala, politie pe traseu nu am intalnit, la Makaza am pierdut 45 min din cauza aglomeratiei.

#11703
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
plec peste vreo 4 ore, va dau de stire cum e la Makaza, ca vad ca e subiect de interes national! :)

#11704
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Asteptam cu interes vesti. Multumesc !

#11705
vevecata

vevecata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.04.2006
Sa va mai zic ceva...au tot fost discutii in paginile anterioare despre alimentarea cu carburant in Bulgaria/Grecia versus Romania. E pentru prima data in ultimii 10 ani de cand merg in Grecia cand nu alimentez din Petromul de la vama. Am alimentat (motorina) undeva pe langa Stara Zagora, la un OMV. Un litru motorina a fost 2.56 leva. Am platit cu cardul si tocmai m-am uitat pe extrasul de cont (am online banking) . pt cei 75.70 leva cat a costat motorina am platit 171.81 lei, rezultand un curs de  2.27 lei/leva, un curs f. bun din moment ce la bnr e 2.24. Rezulta litrul de motorina 2.56*2.27=5.81 lei. Si gaseam si mai ieftina motorina, am vazut si la 2.40 leva/litru la statiile cu mai putine pretentii ! In Grecia am alimentat cu 1.389 euro/litru. Deci chiar si la ei, chiar si pe insula Thassos e mai ieftina ca la noi.Concuziile vi le trageti singuri.... Ca la noi la nimenea!!!!

#11706
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Ai cautat sau mai peste tot era acest pret de 1.3...euroi. eu inspre corfu nam gasit mai jos de 1.6... euro. Asta acum 2 saptamani

#11707
vevecata

vevecata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.04.2006

View Postst3fan19, on 29 iunie 2014 - 17:09, said:

Ai cautat sau mai peste tot era acest pret de 1.3...euroi. eu inspre corfu nam gasit mai jos de 1.6... euro. Asta acum 2 saptamani

mai peste tot era acest pret, adica varia intre 1.35 si 1.45 euro/l motorina. Atat in Thassos cat si pe langa Keramoti.

#11708
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Pe scurt:

- 03:30 plecat din Bucuresti spre Thassos
- 05:30 plecam de la ghereta de vignete din giratoriu de la Ruse (trupa si-a luat 2 x 1 saptamana fara probleme)
- 10:30 ajungeam la vama la Makaza (traversat pe Shipka), vreo 15 masini pe 2 randuri, am avut ghinionul cozii care se misca la 1/2 din viteza celeilalte\
- 10:50 ieseam din vama, pe la 11:00 alimentam la BP, inainte de Komotini (1.389 motorina, 0.9xx LPG - nu am retinut exact)
- 12:10 ajungeam la ferry
- 13:30 eram deja cazati

10 h end to end, in conditiile in care am oprit de 34937 de ori pe drum, am avut in coloana un LPG caruia nu-i prea place dealul, iar valea o abordeaza cu atentie.

Am ales Shipka fiind duminica dimineata (cred ca pe la 07:00 incepusem deja urcarea) si traficul era destul de light. Probabil intoarcerea va fi pe partea cealalta (Yambol - Kotel - Razgrad), insa nu e decis nimic.

Vama era functionala pe 2 randuri, cred ca o oprire de 10 minute la mai putin de 5 km de vama ne-a costat mai bine de 80% din coada! :)

La Kardzali la OMV era plin (3-4 masini la rand la fiecare pompa). La BP inainte de Komotini nu era nici dracu'.

Politie la intrarea in Shipka si apoi multe echipaje in Kardzali. Plus unul in drum spre vama, la urcare.

La ferry a fost destul de liber (a plecat aproape plin, dar aproape). Coada de vreo 20 de masini pe 2 randuri. Se miscau eficient (ca de obicei).

Sper sa ajute.

#11709
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Spuneti "shipka" asta. este si alt drum in afara de el prim makaza?

#11710
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Da, citeste vreo pagina - doua in urma, am povestit eu de varianta Razgrad - Omurtag - Kotel - Yambol - Stara Zagora etc. E mai lung, insa mai rapid decat Shipka. Am ales Shipka pentru "design": fiind foarte dimineata, si senin, rasaritul a fost deosebit :)

#11711
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Ok mersi.

#11712
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Makaza e punctul de trecere in Grecia si pana acolo o poti pe mai multe trasee unul din ele fiind prin Pasul Shipka iar celalat prin Kotel. Mai era si cel optim adica Republika dar natura ne-a fost potrivnica din pacate.

#11713
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Tyby cat te-a cost viniteta la bulgari 2 x 1 saptamana ?

#11714
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Este 10 leva (5 euro) /saptamana sau 13 euro/luna.

http://www.api.bg/in...vinetni-stikeri

#11715
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Multumesc atupi dar la giratoriu nu este pretul oficial .Daca vrei sa il iei la pret oficial trebuie sa il cauti prin benzinarii si sa il platesti cu leva sau card.

#11716
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
o sa merg peste 10 zile in grecia pe ruta Portile de Fier - Niș (Serbia) - Macedonia - Grecia
Ma intereseaza costurile, moneda si modalitatea de plata a autostrazilor in Serbia, Macedonia, Grecia.
Am inteles ca la sarbi se plateste si in euro (2 euro parca in monede), nu stiu in macedonia cum o fi.
nu o sa am la mine decat euro si card. la carburanti platesc cu cardul fara probleme, as face la fel si cu taxele de autostrada daca e posibil.
in grecia se platesc autostrazile? am inteles ca nu functioneaza momentan sistemul de taxare (bariere rupte, lipsa puncte de taxare).

#11717
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007

View Postalexalb, on 30 iunie 2014 - 10:42, said:

Multumesc atupi dar la giratoriu nu este pretul oficial .Daca vrei sa il iei la pret oficial trebuie sa il cauti prin benzinarii si sa il platesti cu leva sau card.
De cand s-a deschis la giratoriu eu numai de acolo am luat si eu merg des in Bulgaria, si de fiecare data am platit pretul oficial. Schimb ceva euro sa am de o masa si alte nevoi in BG si isi opreste omul suma de leva ptr vigneta.

@gavrila- s-a tot discutat subiectul despre care intrebi tu, uita-te si tu pe ultimele 10-20 pagini sau da un search.

Edited by atupi, 30 June 2014 - 11:16.


#11718
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Daca te uiti in urma o sa gasesti mai mulue detalii. Dar sumar:
-de la Nis (de acolo iau eu autostrada) platesti 2 euro -sarbii primesc si hartie de euro si iti da rest tot euro.
-in Macedonia poti plati numai cu hartie - 1 euro = 60 dinari .
-platile pe autostrada sunt trei 50+60+50 - dinari .La prima poarta dai 5 euro si iti da rest in dinari(numai in dinari dau rest) cu care platesti la cealalta poarta.  
Numai cash se poate plati.
In Macedonia combustibilul ieftin - motorina era acum 3 saptamani 68 dinari( 1 euro=61,7 dinari), si poti plati cu card fara probleme.
In Gracia , nu stiu cine ti-a spus ca portile sunt rupte .Este o mare prostie.
Grecii sunt foarte ingrijiti la porti pentru ca de acolo au multe incasari.
Pe ruta pina la Atena ai aproximativ 12 porti si sunt intre 1,2 - 4 euro , totalizand aproape 30 euro.
Plata numai cash la porti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate