Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

romanul cu 5 miliarde de pagini indexate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am auzit undeva la stiri ( nu mai stiu unde ) de un roman care a avut 5 miliarde de pagini indexate la google, din cele 25 miliarde care sunt in total.

ce ziceti ? stie cineva mai multe detalii ?

p.s bineinteles ca le-a obtinut prin spam ;)

Edited by sandossu, 27 June 2006 - 14:27.


#2
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
O discutie despre subiect

Edited by miromulus, 27 June 2006 - 14:31.


#3
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mersi

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Din cauza celor ca ei Google nu mai arata prin cate pagini cauta. :confuzzled:

Edited by AlexIP, 27 June 2006 - 15:13.


#5
kyrosrom

kyrosrom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.05.2006
banuiesc ca avea si adsense pe fiecare pagina...

#6
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postkyrosrom, on Jun 27 2006, 16:33, said:

banuiesc ca avea si adsense pe fiecare pagina...

iar fiecare pagina ii aducea 1 cent pe zi :) .  :coolspeak:

#7
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postkyrosrom, on Jun 27 2006, 16:33, said:

banuiesc ca avea si adsense pe fiecare pagina...
normal

#8
kyrosrom

kyrosrom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.05.2006
Eu tot nu inteleg o kestie... de ce mai continua unii sa faca smecherii din astea...deja era aia a trecut si cam orice s-a incercat a dat faliment... stiti faza cu bmw.de?
Trebuie sa inteleaga fiecare ca putem numi SITE ceva ce are deja ceva ani in spate si un trafic considerabil care sa genereze ceva.

parerea mea

#9
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

View Postkyrosrom, on Jun 27 2006, 19:37, said:

Eu tot nu inteleg o kestie... de ce mai continua unii sa faca smecherii din astea...deja era aia a trecut si cam orice s-a incercat a dat faliment... stiti faza cu bmw.de?
Trebuie sa inteleaga fiecare ca putem numi SITE ceva ce are deja ceva ani in spate si un trafic considerabil care sa genereze ceva.

parerea mea

Cand faci 10-20 de site-uri pe zi, fiecare site cu mii sau zeci de mii de pagini, iar paginile alea sa fie axate pe fraze din 3-4 cuvinte - nu iti trebuiesc prea multi vizitatori pe un singur site. Un spammer e foarte fericit daca face 1 cent/zi/pagina (de multe ori e mai putin, dar se compenseaza prin marimea site-urilor), chiar daca site-ul respectiv sta in motoarele de cautare doar o luna.

Cat despre BMW, au fost tembeli! Un astfel de brand nu cred ca avea nevoie de asa ceva, si oricum au calcat in strachini iar Google i-a bagat la loc dupa o saptamana. Deci nu sunt aceleasi reguli pentru toti...

"Do no evil!" -  :death:

Edited by preacher, 28 June 2006 - 02:40.


#10
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View Postpreacher, on Jun 28 2006, 03:40, said:

Cat despre BMW, au fost tembeli!

Fi convins ca actionarii habar nu au despre asa ceva (SEO) si habar nu au ce inseamna sa fii banat si motivele pentru asta.

De vina este firma care le-a construit website-ul.

#11
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Cristi: pe undeva cred ca cei din management stiau ca departamentul lor de net umbla in "grey areas" dar au decis ca isi asuma sansele. Daca ar fi angajat pe cineva sa le faca optimizarea si ii baga in cacao cred ca afla tot netul despre acea firma, probabil prin prisma unui proces pentru despagubiri.

Cat despre actionari, sunt sigur ca nu stiau (ce e aia optimizare).

#12
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
pai bmw si-a rascumparat greseala cu o puternica campanie adwords . oricum e rusinos ca o companie cum e bmw sa faca magarii de genul asta .

#13
kyrosrom

kyrosrom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.05.2006

View PostSergiu_Q, on Jun 28 2006, 07:11, said:

pai bmw si-a rascumparat greseala cu o puternica campanie adwords . oricum e rusinos ca o companie cum e bmw sa faca magarii de genul asta .


Mai peste tot e vorba de bani pana la urma. Nu sunt in masura sa zic "din pacate" insa asta e. Designer-ul cand a prezentat site-ul sefilor, spunand ca prin munca lui a ajuns mai in fata, crezi ca nu a primit ceva bani?

Insa ceea ce nu se intelege e ca era in care mai mergeau ceva timp smecherii de genul a trecut din fericire. Cei care sunt tentati sa faca asa ceva niciodata nu vor face nimic benefic nici macar pentru site-ul lor. Si aici ma refer la continut copiat, poze copiate, pana si butoane .... asta pana descopera cineva. Apoi se dau cu capul de pereti.

Si pe net ca sa faci ceva valoros, bun, viabil trebuie sa pui mintea si degetele la bataie. Un site se poate transforma in timp ( ani de zile ) in ceva profitabil. Si aici ca peste tot ca sa reusesti tre sa fi unul din cei mai buni in domeniul tau. Din 10.000 daca va mai exista unul peste 5 ani e super. De fapt pe prostia unora se bazeaza succesul altora.

Vad uneori saituri cu niste "gaselnite", unelte super, grafica simpla dar minunata si nu ma mir ca au mii de vizitatori pe zi. nu ma mir nici ca cer sute sau mii de dolari pentru advertising.

Asta oricum e teorie. In momentul de fata inclin sa cred ca din 10 saituri 8-9 sunt intr-un fel sau altul SPAM. Si aia cand vad ca nu au vizitatori recurg la medote "black hat". Apoi google ii penalizeaza/baneaza apoi posteaza pe forumuri "cu ce am gresit????!!?...m-a dar G. afara...".

Trebuie sa intelegem ca unii chiar nu sunt facuti pentru asa ceva. Zilele trecute povesteam cu cineva despre Net. Omu' chiar nu are nimic cu el dar el vrea sa faca bani. Prin orice metode. A zis ca e dispus sa invete si web design in doua luni de zile. Nu am avut cuvinte,  erau prea multe de zis. Peste o saptamana am aflat ca face comert cu faina.

Fratilor, nu se pot face bani pe net DECAT dupa ce ai ceva valoros. ceva valoros nu poti avea peste noapte. Valoare pe net inseamna nopti pierdute, tactica, sa fii mereu up to date, sa ai creativitate, sa fii un bun cunoscator al limbii engleze, un bun scriitor, sa stii cui i te adresezi. Evident ca toate astea cer timp si nervi. Si bani. Pana la urma e o arta sa ti un vizitator pe site mai mult de cateva secunde pe site. Eu folosesc tool-uri care imi arata pe care pagina intra vizitatorul, cat sta, unde merge apoi, cat timp petrece acolo, care e pagina de iesire si in functie de date mereu gasesc cate ceva ce se poate imbunatati, adauga.

Hai ca ajunge.
O zi minunata.

Edited by kyrosrom, 28 June 2006 - 08:30.


#14
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
googlespam.giantshoutbox.com
battellemedia.com/archives/002661.php

Cica e moldovean si nu român.
In fine....trebuia sa speculeze cineva si "fisurile" din Google..asa cum acum cativa ani Yahoo-ul a fost "verificat" la fel.

#15
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am banuit si eu ca e moldovean, fiindca aveam o adresa de email de genul @xxx.md

#16
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005
Pana la urma ce s`a intamplat cu el?

#17
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Indexarile au disparut. Cu omul... cine poate sti?

#18
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005
probabil are alte idee in cap la care lucreaza.. poate chiar citeste ce scriem noi :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate