Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13399 replies to this topic

#13321
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Acesta ar putea fi o varianta
https://carrefour.ro...phoCXgYQAvD_BwE

#13322
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Poate asa ceva? E cu bicarbonat, merge sigur si de spalat pe jos https://farmaciadedetergent.ro/

#13323
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
Zice ca primele 12 sunt la pretul afisat, iar restul la 2.20 Lei. Daca sunteti interesati puteti comanda si ridica din magazin. Eu asa am facut. Fata de cat costa in mod normal conservele Gourmet, este o reducere buna.

Attached Files



#13324
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,621
  • Înscris: 23.09.2017
Deci le merge siteul ca ochiul ******. Zici ca suntem in 1990, asa se incarca de greu.

Edited by alex342, 18 February 2024 - 16:49.


#13325
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
alex342, daca te referi la Auchan, mie imi merge bine. Doar ca la cel de la care am luat eu conservele vad ca nu mai sunt. Cred ca s-a epuizat stocul. Numai eu am luat 70 bucati. La restul vad ca au (Drumul Taberei, Titan etc).

Edited by habanero, 18 February 2024 - 17:03.


#13326
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Pretul e bun, dar in ala de vita numai 57% e carne, restul "subproduse vegetale" adica cel mai probabil faina de porumb. Mai are si zahar.

Apoi din principiu eu recomand sa nu mai cumpere nimeni produse Nestle, Purina fiind o divizie a lor.

https://www.petful.c.../purina-recall/

#13327
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
Mizu, s-a mai discutat despre faptul ca au zahar. Nu am ce sa le fac. Oricum nu cred ca sunt mai proaste decat marca proprie Kaufland, Lidl sau alte produse similare. Procentul de carne este cam la fel si la sortimentele din pui, curcan etc. Eu le-am luat mai mult ca sa mai schimb ce-i dadeam acum pisicii. Dar dupa cura asta de Gourmet, o sa revina la Catessy sau Animonda de pe Zooplus.

#13328
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Poate s-a mai discutat, dar mai reiau si eu si poate ma puteti si pe mine consilia cu un sfat ceva Posted Image Ideea este ca al nostru motanel care a fost destul de sanatos in cei 9 ani de viata (si pe care il IUBIM ENORM, CA PE UN COPILAS) am observat ca are o carie! S-ar putea sa fie chiar 2 carii! Soc si groaza!

Ideea este ca am si o interventie medicala cu maica-mea in urmatoarea saptamana plus programata o plecare de 3 sapt din tara cu sotia (va sta ca de obicei la "bunica" / socrela care il va ingrasa iar ca pe purcelus, dar alta discutie) si as vrea sa mai astept pt mai cand sa luam actiune, momentan nu m-as apuca sa-l traumatizez daca noi nu vom mai fi alaturi, mi-e putin teama....

Acum, intrebarea este ca din ce am mai sapat se pare ca se cam scot din pacate dintisorii cu pricina desi mi se pare cam radical...voi cum ati procedat?

Si...credeti ca aproape 2 luni sunt mult ca si perioada de timp pentru pisica, adica nu ar avansa si mai mult caria cu pricina? Posted Image

Attached Files



#13329
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009

View Postdrein, on 08 februarie 2024 - 17:08, said:

Hello!
Eu am caine, dar tinand cont ca pisicile isi ling labutele, as vrea sa stiu cu ce spalati pardoselile Posted Image. Am folosit un timp mr. proper destinat spatiilor cu animale de companie, dar a disparut. Apoi o solutie bio, hipoalergenica, fara parfum, dar se pare ca nici pe asta n-o mai gasesc.

Imi fac prea multe probleme in privinta asta? Sunt constienta ca intr-un final cantitatea ingerata de chimicale nu poate fii prea mare, dar ... n-am nicio idee in privinta asta ... daca pot aparea iritatii sau in ce masura afecteaza parfumul solutiilor un animal ce-si petrece mult timp cu nasul pe podea.
LOC de la Amway. Chiar poți spăla cățelul cu el. Eu l-am scăpat de purici când l-am luat din mizerie și apoi l-am deparazitat. Nu sunt „spălată pe creier” de Amway, dar LOC-ul este întradevăr foarte bun. La toate cele pe care vrei să le speli.

View Posthabanero, on 18 februarie 2024 - 16:13, said:

Zice ca primele 12 sunt la pretul afisat, iar restul la 2.20 Lei. Daca sunteti interesati puteti comanda si ridica din magazin. Eu asa am facut. Fata de cat costa in mod normal conservele Gourmet, este o reducere buna.
Eu am luat de la zooplus la ofertă, cutii cu 24bucx85g, și m-a ajuns conserva la 2,70lei. Motanul meu nu mănâncă decât Gourmet Gold, mousse. Bucățelele nu vrea să le vadă și nici de la altă firmă...numai Gourmet.

#13330
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,621
  • Înscris: 23.09.2017

View PostAl3xandrus, on 05 martie 2024 - 22:36, said:

2 carii

Nu sunt medic, dar caria imi pare ca fiind avansata. Posibil sa ii dea dureri mari motanelului. Mergi la un medic sa il vada si sa iti dea un diagnostic, daca se scoate molarul respectiv

Edited by alex342, 05 March 2024 - 23:55.


#13331
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,002
  • Înscris: 16.09.2014

View PostAl3xandrus, on 05 martie 2024 - 22:36, said:


Si...credeti ca aproape 2 luni sunt mult ca si perioada de timp pentru pisica, adica nu ar avansa si mai mult caria cu pricina?

Sunt sigura ca tu nu ai sta doua luni cu o durere de masea. Plus ca ii trebuie urgent si un detartraj, si de la placa aia are dureri de dinti.

Nu se intampla nimic dupa ce-i scoate maseaua, isi revine din anestezie si e ca nou. Totul dureaza cateva ore.

#13332
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007

View PostAlbastruIndigo, on 05 martie 2024 - 23:51, said:


Sunt sigura ca tu nu ai sta doua luni cu o durere de masea. Plus ca ii trebuie urgent si un detartraj, si de la placa aia are dureri de dinti.

Nu se intampla nimic dupa ce-i scoate maseaua, isi revine din anestezie si e ca nou. Totul dureaza cateva ore.

Eu sunt cam fricos si nasa noastra este si stomatoloaga (a zis ca ii repara ea daca ii facem anestezie :D) . Dar mie mi se pare traumatizant sa-i scoata maseluta, intr-adevar are placa multa din ce m-am tot uitat, acum ce sa zic, de asta si intrebam caci mi-e sa nu aiba ceva repercursiuni, nu m-am mai lovit de acest aspect pana acum :(

P.S. Chiar nu pare deloc motanul in dureri...la propriu! Dar ma gandesc ca trebuie luat din timp ca sa nu se ajunga si la dureri...

#13333
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,002
  • Înscris: 16.09.2014
Pisicile sunt experte in a ascunde durerea, de obicei arata doar cand e deja prea tarziu.

Nu pateste nimic daca ii scoate o masea, in schimb are dureri mult mai mari daca il lasi asa.

#13334
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006

View PostAl3xandrus, on 06 martie 2024 - 00:05, said:

Eu sunt cam fricos si nasa noastra este si stomatoloaga (a zis ca ii repara ea daca ii facem anestezie Posted Image)
Io zic sa nu va apucati de experimente pe biata pisica.

#13335
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007

View PostMizu, on 06 martie 2024 - 07:21, said:

Io zic sa nu va apucati de experimente pe biata pisica.

Doamne fereste! Era o gluma :)))

#13336
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu daca poate fi estimat nivelul de durere al pisicii, de obicei lumea descopera problemele dentare cand pisica nu mai vrea sa manance pentru ca o dor prea tare dintii la masticatie.
Discutati cu un veterinar, poate nu e necesar sa fie extrasi inca.

#13337
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
Vin si eu cu un anunt, poate reusesc aici. Am o pisica care traia in gradina unor blocuri din Bucuresti, pe care am hranit-o o perioada in timp ce avea 4 pui. Am incercat sa dau puii spre adoptie, fara rezultat. Apoi pisica disparuse. Am intalnit-o din nou dupa cateva luni si am decis s-o sterilizez. Dupa operatie am luat-o la mine si am inceput sa postez anunturi sa-i gasesc o familie. De patru luni ma contacteaza numai femei cu fata de babe comuniste, batrane de 80 de ani sau tot felul de tineri care cand aud ca vreau sa le aduc eu pisica la ei acasa si eventual, dar nu obligatoriu, sa incheiem si un contract de adoptie, imi dau block pe facebook sau pur si simplu nu mai raspund.
   Am tot vazut cazuri de adoptie in care cei care doresc respectivul animal nu au nimic de ascuns si accepta aproape orice doar sa devina noul proprietar al animalului. Eu dau doar peste tot felul personaje care mai de care mai dubios.
  Intre timp ma gandeam sa pastrez eu pisica, dar mai am un motan care e nebun. Acum se comporta normal, urmand ca dupa o perioada sa bruscheze pisica. Nu pare ca vrea s-o bata, asa cum face cu alti motani din cartier cand iese afara, dar totusi are un comportament imprevizibil. Pisica e blanda si cred ca s-ar intelege bine si cu alte animale. Daca o doriti voi sau stiti pe cineva de incredere care s-o adopte, va rog sa imi spuneti. Momentan pisica sta intr-un dormitor, ca s-o feresc de motan. Este invatata la litiera si s-a acomodat cu locuitul in casa.

P.S. Pisica are in jur de 4 ani si are si un feature pe care nu l-am mai intalnit la pisici: daca-i arunci o mingiuta de burete, fuge dupa ea si ti-o aduce inapoi asemenea unui caine, apoi asteapta sa i-o arunci din nou.

Attached Files


Edited by habanero, 10 March 2024 - 10:34.


#13338
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Deci : o pisica poate fi agresiva daca simte ca o alta pisica este bolnava ori batrana ori daca ea insasi are o problema de sanatate.In cazul aducerii in casa a unei pisici noi, pisica ‘veche’ poate fi agresiva cu pisica ‘noua’ pe varii motive: gelozie , competitie pt :hrana ,apa,  litiere, culcusuri ,spatiu si jucarii.Cand sunt 2 ori mai multe pisici ar fi si este cel mai bine ca fiecare sa aiba spatiul ei de dormit , boluri de hrana si apa separate,litiere separate.In timp vor ajunge sa imparta toate acestea.Spuneti ca motanul este imprevizibil dar atata timp cat nu raneste pisica ( gen bataie ca intre motanii necastrati cu rani , muscaturi , ochi scosi ,etc) ci doar o maraie / scuipa / lovituri cu labita dar fara gheare scoase , toate aceste lucruri fac parte din politica pisicilor ,asa isi stabilesc ele ierarhia .Binenteles trebuie supravegheate si trebuie intervenit doar atunci cand una din pisici este pe cale sa intreaca limita. Atunci trebuie sa i distragem atentia printr un zgomot( bataie din palme , sa i aruncam o jucarie , un ‘NU’ rostit ferm pe un ton calm va fi inteles de pisica nervoasa chiar daca va parea ca ignora.Motanul daca este castrat si iese pe afara si se bate cu alte pisici denota o fire dominanta dar nu poate fi un motiv sa nu putem aduce inca o pisica ori alt animalut in casa ca e motanul ‘ nebun’. In imprietenirea a doua pisici trebuie rabdare si calm din partea stapanului pt ca acomodarea lor poate dura si cateva luni. N ar fi rau daca ati duce motanul la veterinar sa va asigurati ca nu are vreo problema de sanatate.Cat timp motanul nu este in casa pisica noua ar trebui sa fie lasata sa exploreze si sa cunoasca toata casa .De altfel,pisica noua va sta numai in casa ori va avea acces afara? Alte metode ar fi sa incercati sa ungeti pisica noua cu putin ton in conserva ca motanul sa o asocieze cu ‘ideea’ de bun/bine .La fel puteti proceda si cu motanul.Cat despre adoptie este pur noroc sa gasesti pe cineva de incredere care va avea grija de pisica asa cum ati avea dumneavoastra. Oamenii in varsta ( gen 80 de ani ) trebuie exclusi din start ca de abia pot avea grija de ei insisi si mai si mor ( din pacate)  dar mi te sa aiba grija de un animalut. La fel trebuie exclusi si cuplurile tinere , fara copii pt ca unii cum vine bebe arunca in drum pisica/ cainele ca pe niste obiecte.Dati -i infinite sanse pisicii noi sa ramana la dumneavoastra , deja v ati asumat o atunci cand ati adus o in casa si ati obisnuit o cu noua viata .A! iar daca motanul peste noapte se intampla sa fie in casa pt ca din ce am citit e una din probleme , simplu puteti sa i separati din moment ce pisica noua are deja camera ei,dar in restul timpului trebuie lasati sa se cunoasca si sa se invete unul cu altul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate