Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...
 Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...
 kit placa de baza si procesor pen...

Cum aflu balanta unei adrese cu b...

Sfaturi achitizie PC - Cabinet Av...

Sonerie modulara montata in tablo...
 Poezii uitate/pierdute

Cartela roaming

Opinii despre un PC pentru editar...

Problema Document Scan Ubuntu

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13326 replies to this topic

Mizu

Mizu

moroșan

• Grup: Senior Members

habanero, on 20 noiembrie 2023 - 18:16, said:

Cunoasteti
Introducerea unei pisici noi se face gradat, ai facut asta? Vezi pe google metode.
Daca nici asa nu merge, cumpara Feliway Classic sau Friends, n-as stii sa zic care merge mai bine la asta.

habanero

habanero

Member

• Grup: Members
Mizu, primul "contact" a fost cand am adus pisica acasa de la veterinar. Inainte traia in jurul unor blocuri din apropiere. A auzit-o mieunand in timp ce am dus-o in dormitor. A venit motanul si statea la usa, pe hol, curios sa vada care e treaba. Abia dupa doua zile, timp in care s-a mai acomodat pisca, le-am facilitat un contact. Ea statea pe pat si el la usa tinut de mine de la spate. S-au privit, nu au scos sunete. Apoi am inchis usa. A doua zi, adica ieri, a venit iar motanul la usa. Am deschis usa, l-am lasat sa intre si s-a dus in camera si s-a intins pe parchet, privind la pisica. Pisica pare foarte prietenoasa. A scos un mieunat prietenos, ca atunci cand se alinta si voia sa se duca spre el. Nu am lasat-o, stiind ca e posibil ca motanul sa reactioneze nu tocmai bine. Apoi motanul a scuipat-o si a inceput sa maraie si sa miaune ciudat.
  L-am scoa din camera. Azi a venit iar la usa si i-am deschis usa sa intre. A ramas in dreptul usii si doar se uita. Nu a vrut sa intre. Apoi a plecat dupa 1 minut.
   Asa a facut si cu cealalta pisica. Initial se ferea de ea, se comporta de parca ar iesi scandal daca se apropie, dar nici gand de asa ceva din partea pisicii. Apoi usor, usor s-au apropiat, el a simtit-o blanda si prietenoasa, dupq care el a preluat controlul situatiei si o incoltea din cand in cand.
   Acum pare ca are acelasi comportament. Este in faza in care ii face profilul, apoi probabil se va comporta la fel ca si cu cealalta. Eu sper sa nu, dar prea e tras la indigo comportamentul lui.
  Deci faza cu acomodarea treptata este buna, dar stiind cum s-a comportat in trecut, cred ca asa va face si de data asta.
  Nu stiam de Feliway, dar din cate vad e cam scump. Imi trebuie cel putin 3-4 aparate. Stau la casa cu etaj, si pe langa cele 5 camere, am si doua holuri mari, unul la etaj si unul la parter. De obicei tinem usile deschise, deci se pot intalni pe oriunde prin casa.
  O sa vad cum evolueaza situatia si daca observ ca nu e loc de coabitare, voi duce pisica la loc in libertate, in mediul in care a trait si pana acum. Nu pot face pe politistul cu ei. Am mai facut pana de curand pana sa-mi moara cealalta pisica si e prea mare bataie de cap. Nu-i poti lasa singuri noaptea, ceea ce inseamna ca motanul trebuie sa stea afara. Iar prin casa trebuie sa fii mereu atent sa nu iasa scandal sau ceva.
   Intentia mea a fost sa sterilizez pisica, caci facea 2-3 serii pui pe an si cresteau in gradina unui bloc. Se alegea praful de ei. Cu ocazia asta am zis da incerc sa vad cum se comporta, dar sunt sanse mari ca din cauza motanului, sa se intample acelasi lcuru. Credeam ca daca este vorba de alta pisica, lucrurile vor sta altfel. Dar pana acum se pare ca stau cam la fel.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

Parerea mea este ca trebuia sa le faci cunostinta cu pisica nesterilizata, ca sa stea impreuna macar o saptamana si sa ii ia mirosul.
Asa, sterilizata fiind, o vede ca pe un motan care a intrat pe teritoriul lui.
Incearca sa faci tot posibilul sa ii imprietenesti.Nu o duce iar afara, e pacat.
Este ca si cum ai adopta un copil si apoi il duci inapoi la orfelinat.
Zic si eu..

Edited by rinaldoparaipan, 21 November 2023 - 09:53.

Mizu

Mizu

moroșan

Sterilizeaz-o si tine-o prin casa macar pana se vindeca, apoi vezi cum se mai inteleg.

habanero

habanero

Member

Poate nu m-am exprimat eu cum trebuie:
  Pisica am vazut-o prima oara acum un an si cateva luni. Avea 4 pui si ii hranea in gradina unui bloc, pe ciment. Am hranit puii si pisica vreo 7 luni de zile. Ma duceam de doua ori pe zi sa le dau de mancare. I-am pus pe 4 grupuri de Facebook cu adoptii si am dat peste tot felul de gunoaie de oameni si n-am reusit sa le gasesc familii la nici unul. Dupa ce a trecut iarna, au inceput sa dispara pana nu a mai ramas nici unul. Nu stiu ce s-a intamplat cu ei. Dupa vreo 3 luni, pisica era iar gravida. Am vrut s-o sterilizez atunci, dar a disparut pana acum cateva saptamani cand am luat legatura cu veterinarul si am dus-o la sterilizat.
  A stat 8 zile la cabinet internata dupa operatie si la mine sta de 5 zile.
  Daca nu se intelege cu motanul meu, o s-o duc la loc in mediul in care a trait inainte. Macar atata lucru am putut sa fac: s-o sterilizez si sa-i dau de mancare de cate ori o vad cand ies din casa. Mai mult n-am ce sa fac.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

Vine iarna, am facut adapost pentru cele 7 pufoase.
Deocamdata e prototip in doua exemplare, pun si acoperis.
Vedem cum se comporta.
Unora le place fara capac deasupra.

Attached Files

Edited by rinaldoparaipan, 22 November 2023 - 21:23.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Plec de acasa 3 zile. Una dintre printese mananca preponderent hrana uscata, no problemo. Dar cealalta preponderent hrana umeda. Cum sa fac cu ea? Exista dispensere in care pot baga cateva cutii de hrana umeda si sa nu se altereze? Ceva boabe semiumede (miez umed si un invelis tare)? Alte solutii? Stiu ca nu o sa moara de foame dar...

alex342

alex342

Senior Member

Se altereaza, o sa capete miros mancarea umeda daca sta 2-3 zile. Eu zic ca de foame o sa manance si bobite.

Edited by alex342, 22 November 2023 - 22:02.

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

In astfel de situatii am rugat un vecin sa vina o data pe zi sa le deschida cate o cutie de hrana umeda si sa le puna apa proaspata.

Mizu

Mizu

moroșan

Pentru prima zi poti sa-i dai de la congelator, o sa se dezghete incet si rezista.
Pentru restul o sa manance si uscat daca chiar i-e foame :)

habanero

habanero

Member

Am nevoie de un mic ajutor. Am luat in primavara (pentru motan) un medicament pentru deparazitare interna si vreau sa iau si pentru pisica, dar nu mai stiu denumirea. Tot ce stiu ca indiciu este ca semana cu o granula tip mancare uscata pentru pisici si astfel o manca fara sa-si dea seama ca este medicament. Ma ajuta cineva cu denumirea?

Pavel54

Pavel54

Active Member

Vreau sa-mi cumpar un pui de pisica American Shorthaier. Cata incredere sa am in cei care vand pe OLX? Sau de unde pot cumpara in siguranta?

alex342

alex342

Senior Member

View PostPavel54, on 11 decembrie 2023 - 11:58, said:

Cata incredere sa am in cei care vand pe OLX? Sau de unde pot cumpara in siguranta?

Sunt niste nenorociti majoritatea.
Eu as adopta un pui de pisica.

Pavel54

Pavel54

Active Member

As fi vrut totusi ceva de rasa, la adoptii gratis sunt doar pisici obisnuite.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Da o maidaneză tigrată nu-ți place, aa?

"Pisica Europeană, numită și Europeană cu păr scurt sau „pisica comună”, este una dintre cele mai vechi, cele mai răspândite și cele mai pure rase de pisici. A apărut și s-a dezvoltat prin mijloace naturale."

Să știi că-s și cele mai rezistente la boli, pentru că nu s-au înmulțit prin consangvinizare.

Edited by caiuscorneliu, 11 December 2023 - 12:25.

alex342

alex342

Senior Member

View PostPavel54, on 11 decembrie 2023 - 12:17, said:

As fi vrut totusi ceva de rasa, la adoptii gratis sunt doar pisici obisnuite.

Pisicile de rasa, unele, sunt predispuse la anumite boli, sunt mai greu de ingrijit, mai sensibile la anumite boli etc. Eu am adoptat pisici maidaneze. S-au facut asa frumoase. Basca ca printre pisicile maidaneze poti sa dai si de unele de rasa (corcite cred ca este termenul corect), si s-au facut asa frumoase. Si sunt extrem de iubitoare, probabil simt ca le-ai salvat de pe strada si sunt recunoscatoare.

Mizu

Mizu

moroșan

Pe olx sunt samsari care abuzeaza pisicile si nu ii intereseaza sanatatea puilor pe care ti-i vand.
Intreaba aici de crescatori autorizati https://www.facebook...icats.breeders/

Cand iti iei pisica de rasa e ca atunci cand iti cumperi masina de lux, intretinerea va fi pe masura. Pune bani deoparte.
https://petkeen.com/...ealth-problems/

KiloW

KiloW

Guru Member

Mai e o chestie, dacă o iei de la cineva cunoscut și nu de la un samsar poți s-o iei când a stat trei luni cu mana și ideal și cu frații.
Una la mana ca după trei luni de stat cu mama sunt deja educate (știu de litiera, știu diferența dintre joaca și lupta, etc), educație pe care mama o face mai bine decât o faci tu, și sunt și mai mici riscurile sa aibă probleme cu nervii capului mai târziu.

Edited by KiloW, 11 December 2023 - 12:43.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate