Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

Ce viteza ati atins cu "bolidurile" voastre?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
255 replies to this topic

#1
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
D'nilor, va salut. Acum 4-5 ani as fi fost in stare sa intreb soferii  de la semafor de viteza maxima pe care au atins-o...:) Dar acum o pot face mult mai simplu. Si aume, folosind cel mai mistoc forum...

Asadar, domnilor ce viteza maxima ati atins cu "masinutele" voastre?

Conditionari:
1. Specificati modelul masinii exact, capacitatea motorului, tipul de combustibil. Eventual si anul de fabricatie.
                      2. Viteza exacta cu virgula...:)
                      3. Nu fabulati.
                      4. Nu confundati viteza maxima atinsa de producator cu viteza pe care ati atins-o voi.
                      5. Ce alcool bauseti in acel moment? :)
                      6. Viteza pe care ati atins-o la volan ci nu in "locul mortului."
7. Se accepta orice model de masina atata timp cat are 4 roti...


Eu ? Viteza maxima pe care am atins-o a fost de 190 km/h cu un VW Golf III diesel 1,9 TD fabricat in 1994, pe o autostrada din Ungaria. Da! Eram "la blana"!  :hmm:
Ceea ce a fost misto este ca am mers cam 300 de km cu viteze cuprinse intre 170 km/h si 190 km/h...Poate oi fi atins si 191 km/h....da' nu-mi amintesc... :D


Ps. D'rele sau D'nele sa stea deoparte ca este "man's stuff"... :yeah baby

#2
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,870
  • Înscris: 28.11.2001
Masina straina: Fiat Brava Sport 1,6 16 valve ..... in jur de 160 Km/h pe o portiune de drum din E85.
Cu Dacia din 1995 1,4 litri 140 km/h da cum facea....parca era un mic mare tractor.

#3
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Dacie 1300, an fabricatie 1979, cu cateva "imbunatatiri" : top speed 140 km/h. inutil sa intrebati cum facea si daca am mai avut a doua oara tupeul sa fac aceasta cascadorie si daca mai merge acum ;)

#4
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
225Km/h  la iesirea din Bucuresti spre Urziceni, Mercedes E Class, an fabricatie 2000, 4.0 AMG, pneuri cu talon jos.

Trebuie sa precizez ca n-am condus eu atunci la viteza asta si nici nu era masina mea, dar am tinut sa mentionez viteza ca e cea mai mare pe care am experimentat-o intr-o masina. Si s-a terminat strada dreapta prea repede, ca altfel mai "urcam".

Niste prieteni au reusit vineri, pe acelasi drum 250Km/h, limitat electronic, cu Audi A6, break, Diesel, motor mare, nu mai stiu de care.

Personal la volan n-am mers cu mai mult de 135Km/h.

Oricum, pana acum portiunea cea mai buna de speeding zic ca este cea dintre Ploiesti si aproape de varianta catre Cornu (Campina), pe acolo testeaza si astia de la AMS masinile si le duc la maxim daca au putintica cale libera.

Greets,
Speedo

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
chrysler 300m, v6, 4 persoane la interior, inclusiv eu (shofer) max 140 mph am mers, dar mai aveam loc de apasat... cred ca ar fi mers shi 160 dar nu am incercat. asta e din ce tzin minte.

viteza asta, pe o autostrada in deshert inspre las vegas. poate am mers shi mai tare, nu retzin.

parca in germania pe autobenzile lor, mergeam curent 220 km/h, dar acolo asha se circula... mashina? ... ceva BMW, nu mai shtiu ce model, era inchiriat

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,389
  • Înscris: 05.06.2002
Io cu Ford Scorpio 2,0 injectie benzina i-am dat 185km/h, mai aveam ceva pedala dar drumul nu era f drept (judeten deh...) si n-am mai avut tupeu (nu ma simtem prea stapan pe ea), cre ca mai mergea ceva ca la viteza aia era inca in accelerare. Masina e a mea si are 14 ani.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,389
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Originally posted by petman
Masina straina: Fiat Brava Sport 1,6 16 valve ..... in jur de 160 Km/h pe o portiune de drum din E85.
Cu Dacia din 1995 1,4 litri 140 km/h da cum facea....parca era un mic mare tractor.
Draga amice Dacia ta mai merge cu 140? Din ce directie batea vantul? Nu te supara, dar simtem nevoia sa te intep. Si fii mai prezent pe forum.

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu mai mult de 120 n'am mers cu Dacia (lu tata) ... shi la 120 tremura toata cam tare....

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Cielo Executiv, motor 16 valve, fabricatie 2002, 180km/h. Si mergea steady. Dar a fost clar varful.
Asa am mai mers cu un Opel Ascona din 1987, motor benzina 1,6l in 4 trepte. Ajungea la 100km/h in no time (nu am cronometrat, dar era ceva de speriat ce demaraj avea) Am atins varf de 160km/h
Am mers si eu cu o Dacia 1410 cu 140km/h si poate mai ducea dar imi era frica, pt ca facea ca toate cele

#10
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
140 km/h, Dacie 1310 din 2001 (avea cateva luni masina la vremea aia).
Inutil ca va mai spun ca la viteza asta i-am simtit instabilitatea (plus ca incepuse sa huruie si sa trepideze).

#11
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
Viteza indicata la bord nu este cea reala. Masinile mai naspa au abateri mai mari. Deci 140 km/h la Dacia inseamna mult mai putin decat 140 km/h la Mercedes.

Maxim personal: 170 km/h BMW 525i fab. 1989 pe E85

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,870
  • Înscris: 28.11.2001
Amice :), am mers cu Dacia cand mai aveam bani de benzina.... si cred ca era la vale.... oricum a fost o experienta destul de bizara ca parca eram la masaj asa vibrau toate. O alta experienta a fost cand am mers cu aceeasi dacie pe un drum ded tara, destul de bun, cu 100 km/h ....yupppi.

In legatura cu activitatea pe forum, e cam naspa pentru ca luni am licenta si cam ma fac ca invat. :P :ciocan:

#13
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Dacie 1310, din 93, cu set motor deabea facut, cutia de viteze reglata si data "cu toate alifiile"  :) fix 125 k/m, nu dadea semne de rupere. Mergea si mai mult dar cum eram inca in primul an de sofaj am zis s-o las mai moale...
Viteza maxima pe care a atinso "batrana"(condusa de tata) e de 150 k/m dar deja "se simtea" la directie, avea pneurile cam uzate...

#14
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Viteza maxima si proba de anduranta (si pt mine si pt masina): ~170 km/h constant, pe autostrada Atena-Salonic, in Cielo productie '96. Cu aer conditionat, 4 oameni si bagajele lor, a consumat undeva pe la 7 l/100km - decent, parerea mea. Cam tot atat am transpirat si eu.

#15
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
1. Ford Siera 1984, motor 1.6 l, benzina.
2. 160 km

DAr era la vale pe drumul dinspre Slobozia inspre Constanta. Vin cateva dealuri si la un moment dat apare o coborare si urcare lunga si in linie dreapta si cu 3 benzi.
Altfel cu 140 km masina sta bine pe strada.

#16
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Over 200 KM/h. Mai mult nu stiu, ca acolo se termina scala la vitezometru. In jargon, se numeste "a inchide bordul". Motor 1.6/100 cp, cu putin <>. Marca VW. Locatia DE. Consum cca. 10 l/suta, singur in masina.

BTW, nu ar fi sunat mai bine "bolizi"?!

#17
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
Masina Peugeot 406 coupe 3.0l V6

eu am mers cel mai mult cu 125 km/h pe autostrada-sunt cred cel mai slabut de aici...
cu prietena mea la volan (e masina ei) am ajuns la 250 in Grecia spre Atena (de atunci nu mai conduce niciodata masina cand e cu mine)!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Viteza indicata la bord nu este cea reala. Masinile mai naspa au abateri mai mari
viteza indicata depinde foarte mult de anvelope/jante folosite ;) si mai depinde si de modificarile aduse cutiei de viteze :drac:
oricum, eu am mers cu un sprinter 140km/h (bine, eram in dreapta ca nu am carnet :D ) un prieten cu un astra, cu motor+cutie de calibra si nu stiu ce jante, a trecut foarte lejer limita vitezometrului :drac:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate